FAQ: często zadawane pytania

Informacje o wartości energetycznej, kosztach i poziomie hałasu db(A)

Pobór mocy zależy od wybranego modelu. Każde urządzenie podzielone jest na klasę efektywności energetycznej od A do G. Ta wartość zdecydowanie powinna być brana pod uwagę przy zakupie, ponieważ dostarcza informacji o zużyciu. Jest to obowiązkowa informacja. Klimatyzatory o klasie efektywności energetycznej A pracują szczególnie efektywnie i są energooszczędne. Im lepsza klasa efektywności energetycznej, tym mniejsze zużycie energii.

Znani producenci jakości opracowują zaawansowane, przyjazne dla środowiska i energooszczędne klimatyzatory, które odpowiadają warunkom środowiskowym i pracują w sposób energooszczędny. Nie można ogólnie powiedzieć, że wszystkie klimatyzatory są pożeraczami energii, ponieważ koszty eksploatacji nowoczesnych klimatyzatorów są niskie. Klimatyzator o mocy chłodniczej około 2000 watów zużywa około 440 watów na godzinę. Jeśli urządzenie działa przez pięć godzin dziennie, koszt energii elektrycznej wynosi około 92 grosze dziennie. Ogólnie rzecz biorąc, koszty nowoczesnego urządzenia o mocy 1000 watów wynoszą około 165,64, a za 2000 watów to 331,29 euro rocznie. Jeśli wybierzemy odpowiednie urządzenie, to niekoniecznie zużyje on dużo energii elektrycznej. Często jest tak: jeśli cena klimatyzatora jest bardzo niska, zużycie energii jest dość wysokie i odwrotnie.

Podział na klasy efektywności energetycznej opiera się na współczynniku efektywności energetycznej EER (Energy Efficiency Ratio) i COP (współczynniku efektywności). Wartość EER opisuje wartość między zużyciem energii a wydajnością chłodniczą. Wartość COP wskazuje wartość w trybie ogrzewania. S przed wartościami oznacza sezonowość i dlatego wyjaśnia wartość jako średnią roczną. Na przykład przy wartości EER 4,2 około 4,2 kW mocy chłodniczej jest generowane z jednego kW mocy elektrycznej, co odpowiada efektywności energetycznej 420%.

Użytkowanie systemu klimatyzacji wiąże się nie tylko z kosztami zakupu, ale również z kosztami eksploatacji. W zależności od rozmiaru i typu urządzenia koszty mogą się znacznie różnić. Istnieje również koszt serwisowania klimatyzatora przez profesjonalistę, zależny od wielkości i złożoności urządzenia. W najlepszym przypadku może to zwiększyć efektywność energetyczną. Małe klimatyzatory wymagają mniej konserwacji. Wszelkie przeglądy zaleca się wykonywać co dwa/trzy lata oraz co roku w przypadku większych urządzeń.

Nie, urządzenie działa bez określonej głośności. Odpowiedzialnymi elementami są sprężarka i wentylator, które są wymagane do pracy. Nowoczesne klimatyzatory typu split wytwarzają niewiele hałasu, ponieważ wyprowadzają sprężarkę z pomieszczenia, podczas gdy klimatyzatory mobilne są znacznie głośniejsze. Klimatyzatory monoblokowe są głośniejsze niż jednostki typu split. Kupując urządzenie należy zatem zwrócić uwagę na poziom ciśnienia akustycznego, ponieważ hałas przyczynia się do zwiększenia stresu. Jest to określone w dB/A. Im niższa wartość, tym ciszej pracuje klimatyzator.
W celu orientacji:

  • 10 decybeli: oddech lub szelest liści
  • 30 decybeli: bardzo cichy pokój lub tykający zegarek
  • 40 decybeli: szepty lub delikatna muzyka
  • 55 decybeli: deszcz, miękka rozmowa lub lodówka
  • 65 decybeli: normalna rozmowa lub telewizja przy głośności pokoju
  • 70 decybeli: odkurzacz lub czajnik
  • 75 decybeli: pralka podczas wirowania
  • 80 decybeli: głośna mowa lub gra na pianinie
  • 85 decybeli: główna arteria
  • 90 decybeli: koncert kameralny lub trzaskanie drzwiami
  • 95 decybeli: frezarka do drewna
  • 110 decybeli: piła łańcuchowa

Najważniejsze informacje o wydajności chłodzenia i temperatury

Termin wydajność chłodnicza odnosi się do ilości ciepłego powietrza, które jest przekształcane w bardziej komfortowe temperatury przez system klimatyzacji w pomieszczeniu. W porównaniu do innych urządzeń gospodarstwa domowego, wydajność chłodnicza w ciągu godziny jest również wykorzystywana jako podstawa systemu klimatyzacji. Oficjalną jednostką używaną do pomiaru wydajności chłodniczej są kilowaty. Wydajność chłodnicza jest decydującym wskaźnikiem, czy klimatyzator nadaje się do pomieszczenia w mieszkaniu, czy nawet do klimatyzacji w przedpokoju.

Najważniejsze wymiary przy wyborze klimatyzatora to przede wszystkim maksymalna ilość powietrza, która może znajdować się w zamkniętej przestrzeni. W tym celu, do obliczenia, powierzchnię pomieszczenia po prostu mnoży się przez wysokość sufitu. Oprócz tej wartości należy również wziąć pod uwagę inne czynniki, które emitują ciepło w pomieszczeniu. Oprócz mieszkańców są to również urządzenia elektryczne, które nagrzewają się podczas użytkowania i oddają ciepło do otoczenia. Trzecim czynnikiem są przenikające przez szybę promienie słońca. Urządzenia w pomieszczeniach z dużymi frontami okiennymi i orientacją na południe muszą mieć więcej godzin nasłonecznienia, aby stworzyć przyjemny klimat. Przykład: w pomieszczeniu o powierzchni 42 m³, w którym występuje zwiększone promieniowanie słoneczne, wymagana jest 40-krotna wartość kubatury pomieszczenia, aby uzyskać wymaganą wydajność chłodniczą. Daje to ekwiwalent 42 x 40 = 1680 watów na godzinę.

Wybór żądanej temperatury w pomieszczeniu zależy w dużej mierze od preferencji osób w niej przebywających. Jeśli jest to powierzchnia biurowa, to najbardziej sensowne jest uzgodnienie stałej średniej wartości, która nie stanowi wyzwania dla obiegu przy zmianie temperatury na zewnątrz. Wartości od 20 do 22 stopni są przez większość osób odbierane jako przyjemne, co zapobiega konfliktom nawet wtedy, gdy w biurze przebywa więcej ludzi.

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne nie tylko zapewniają przyjemny klimat w pomieszczeniu przy wysokich temperaturach, ale także regulują wilgotność. Jeśli poziom wilgotności utrzymuje się na 50%, łatwiej jest cyrkulacji przyzwyczaić się do sztucznie generowanych temperatur systemu klimatyzacji. Urządzenia te mogą być również używane w środku lata, ponieważ technologia pozwala na zachowanie optymalnej temperatury nawet w bardzo nagrzanym pomieszczeniu.

Informacje dotyczące montażu, instalacji i uruchomienia

Systemy klimatyzacyjne wytwarzają przyjemną temperaturę i pozytywnie wpływają na klimat w pomieszczeniu. Jednak podczas instalacji i obsługi należy przestrzegać niektórych przepisów i wytycznych. Instrukcja instalacji pomaga w montażu urządzenia. Klimatyzator wewnętrzny powinien być zamocowany poziomo i jak najwyżej. Miejsce montażu należy dobrać tak, aby schłodzone powietrze mogło równomiernie przepływać przez pomieszczenie. Ze względu na przepływ powietrza nie zaleca się instalowania go w pobliżu źródeł ciepła lub miejsc do pracy. Minimalne odległości to około 15 cm od sufitu, 200 cm poniżej i 12 cm z każdej strony. Płytę montażową zdejmujemy z klimatyzatora, a miejsce jej mocowania zaznaczamy na ścianie. Następnie mocuje się go za pomocą śrub i kołków. Jednostkę wewnętrzną zawiesza się na płycie montażowej, a następnie podłącza się przewody łączące. W trybie chłodzenia wytwarzany jest kondensat, który musi być odprowadzany na zewnątrz przez wąż kondensatu ze spadkiem.

Zasadniczo ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcją montażu i używać zatwierdzonego systemu mocowania. Można go zainstalować w dowolnym miejscu na zewnątrz, jednak warunkiem jest to, aby nikomu nie przeszkadzał, był łatwo dostępny do konserwacji i miał zachowane minimalne odległości: 20 cm z tyłu, 100 cm z przodu, 60 cm w prawo i 30 cm w lewo. Idealna jest lokalizacja bez bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ przyczynia się to do poprawy wydajności urządzenia. Należy również unikać lokalizacji z dużą ilością kurzu. Jeśli jednostka zewnętrzna zostanie zainstalowana na dachu, jej montaż oraz konserwacja mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami, ponieważ technicy muszą podjąć środki ostrożności przed wejściem na dach.

Jednostki zewnętrzne można zamontować na przykład na ścianie domu, gdzie po jej przebiciu wsporniki montażowe są mocowane za pomocą śrub, aby zachować pełne bezpieczeństwo. Dodatkowo urządzenie można ustawić na tarasie, balkonie lub dachu za pomocą konsol, na parkingu podziemnym, bądź w ogrodzie. W rzadkich przypadkach istnieje również możliwość ustawienia urządzeń wewnątrz. Wielkość jednostki zewnętrznej zależy od wydajności. Na przykład urządzenia o mocy od 2 do 5 kW są mniej więcej wielkości walizki.

W większości przypadków jest to możliwe bez żadnych problemów podczas korzystania z jednostki zewnętrznej na zewnątrz. Jednostka wewnętrzna jest zwykle mocowana do ściany za pomocą płyty montażowej. Przewody czynnika chłodniczego, które układane są w kanale kablowym, są następnie prowadzone przez otwór w ścianie na zewnątrz urządzenia, który jest mocowany do konsol lub płyt betonowych z odsłoniętym kruszywem. Na koniec uruchomienie następuje poprzez sprawdzenie ciśnienia i opróżnienie układu chłodniczego. Pozostała wilgoć jest usuwana z rur. Przy prawidłowej instalacji i konserwacji nie ma potrzeby dodawania czynnika chłodniczego ze względu na zamknięty system. Prace powinny być wykonywane przez wykwalifikowaną i specjalistyczną firmę.

Tak, ale zabrudzenia można ograniczyć. Wiercenie jest oczywiście niezbędne do przebicia ścian, ale dzięki dzisiejszym nowoczesnym odkurzaczom przemysłowym pył powstający podczas wiercenia jest odsysany i nie zostaje rozprowadzany po mieszkaniu. Pozwala to uniknąć gruboziarnistego brudu i pozostawia mieszkanie w niemal nienaruszonym stanie. Zwykle na instalację potrzebny jest tylko jeden dzień.

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

    * Wymagane pola

    Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

    Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

    Wyślij wiadomość
    W czym możemy Ci pomóc?

    Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

      * Wymagane pola

      Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

      Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

      Zapisz się do naszego newslettera
      W czym możemy Ci pomóc?

      Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty