Jaki klimatyzator wybrać do pokoju?

Jaki klimatyzator pokojowy będzie skuteczny w małym pomieszczeniu

Jeszcze do niedawna klimatyzatory były dobrem luksusowym i kojarzyły nam się z willami czy powierzchniami biurowymi. Obecnie systemy klimatyzacji coraz częściej możemy spotkać w wielu domach, a ich rynek stale się powiększa. Dzięki klimatyzacji możemy zadbać o nasz komfort w upalne dni, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni Celsjusza. Wybór odpowiedniego klimatyzatora do pokoju nie jednak łatwym zadaniem. Na rynku znajdziemy wiele modeli o różnych parametrach i funkcjach. Decydując się na klimatyzator pokojowy stoimy przed trudnym wyborem, dlatego w tym artykule chcemy pokazać, który z systemów klimatyzacji sprawdzi się najlepiej i dlaczego to do Państwa należy ostateczny wybór. Lato zbliża się wielkimi krokami, więc to moment, w którym warto jest się przyjrzeć co oferuje nam branża klimatyzacyjna. 

Spis treści:

Jaka jest wymagana moc klimatyzacji, aby odpowiednio chłodzić pomieszczenie?

Wybór odpowiedniego klimatyzatora pokojowego dla małego pomieszczenia może być trudnym zadaniem, ponieważ wiele czynników wpływa na jego skuteczność. Istotnym elementem jest moc klimatyzatora, która określa, jaką ilość energii jest w stanie zużyć na jednostkę czasu, aby osiągnąć odpowiedni poziom chłodzenia. Ważne jest również to, by dobierać klimatyzator o odpowiedniej wielkości, aby zapewnić optymalne chłodzenie pomieszczenia. Odpowiedni wybór urządzenia pozwoli nam na pełne zadbanie o nasz komfort w upalne dni.

Myśląc o niewielkim pomieszczeniu pod uwagę bierzemy tak naprawdę dwa rodzaje klimatyzatorów – mowa tutaj o klimatyzatorze pokojowym przenośnym oraz klimatyzatorze stacjonarnym. Obydwa sprawdzą się w naszym mieszkaniu, jednak różnice wynikają z samego użytkowania urządzeń. 

Aby klimatyzator pokojowy przyniósł oczekiwane rezultaty bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na moc chłodniczą urządzenia, która powinna być dostosowana do warunków panujących w pomieszczeniu. Klimatyzator przenośny posiada zapotrzebowanie na moc chłodniczą 0,03kW na każdy m3. W pomieszczeniu, które będzie miało 40m2 i 3 metry wysokości moc chłodnicza urządzenia powinna wynosić 3,6 kW (wynika to z pomnożenia przez siebie podanych parametrów). 

Oczywiście pamiętajmy, że znaczenie w tej kwestii ma również to, czy pokój znajduje się na poddaszu, czy budynek jest odpowiednio izolowany termicznie oraz czy okna nie mają żaluzji lub rolet – wszystko to powoduje, że zapotrzebowanie na moc chłodniczą będzie większe. Istotny w tej kwestii jest również przepływ powietrza, gdyż właśnie to przekłada się na czas potrzebny do uzyskania odpowiedniej dla nas temperatury. Najlepiej jest wziąć pod uwagę klimatyzatory o przepływie 300m3/h.

Różnice między pokojowym klimatyzatorem stacjonarnym typu split a ściennym

Stojąc przed wyborem klimatyzatora do naszego pokoju powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw konkretnego modelu, a także istotne różnice, które pomiędzy nimi znajdziemy. 

Różnice pomiędzy klimatyzatorami stacjonarnymi typu SPLIT a klimatyzatorami przenośnymi:

 • Sposób działania – klimatyzator przenośny został wyposażony w wymiennik ciepła oraz sprężarkę. Jego działanie polega na pobieraniu nagrzanego powietrza, a następnie rozprowadzeniu już schłodzonego powietrza w naszym pomieszczeniu. Niska temperatura utrzymuje się dłużej, jednak wymaga odprowadzania ciepła poza przestrzeń naszego pokoju, co wymaga otwarcia okna lub balkonu. Urządzenie stacjonarne typu SPLIT działa na podobnej zasadzie, jednak nie wymaga wpuszczania dodatkowo ciepłego powietrza do pokoju. W tym przypadku czynnik chłodniczy pobiera nagrzane powietrze, które przenosi pod postacią pary do sprężarki, a następnie ta podnosi jego ciśnienie oraz temperaturę. Dopiero wtedy wcześniej pobrane ciepło przepływa przez skraplacz schładzający powietrze oraz przedostaje się przez zawór rozprężny, gdzie ostatecznie dochodzi do znacznego spadku temperatury. 
 • Wygoda użytkowania – klimatyzatory przenośne w ogólnym rozrachunku mogą wypadać nieco lepiej niż ścienne, jeśli planujemy go zakupić do pokoju w bloku. Musimy jednak pamiętać, że nie jest on już tak przyjemny w użytkowaniu jak klimatyzator pokojowy ścienny. Przenośne klimatyzatory wymagają transportu ciepła, które jest wydmuchiwane na zewnątrz za pomocą rurki dołączonej do zestawu. Konieczne jest przy tym otwarte okno, a więc niejako zabieramy sobie część chłodnego powietrza. W tym zestawieniu klimatyzatory ścienne typu SPLIT wypadają lepiej, gdyż agregat zamontowany jest na zewnątrz. Dzięki temu urządzenia zajmuje mniej miejsca, jest bardziej estetyczne oraz cicho i skutecznie odprowadza gorące powietrze z pomieszczenia. 
 • Montaż – w tym przypadku zdecydowanie wygrywa klimatyzator przenośny. Nie wymaga profesjonalnego montażu, co wiąże się ze zmniejszeniem kosztów, gdyż jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Ponadto nie wymaga naruszenia struktury budynku, co jest nieuniknione w przypadku montowania klimatyzacji ściennej typu SPLIT. Jest to istotna kwestia, gdyż klimatyzatory przenośne nie wymagają uzyskania stosownych zezwoleń właścicieli zamieszkiwanego przez nas budynku. 
 • Efekt – przewagę w tej kwestii zyskuje klimatyzator ścienny, gdyż oprócz większej mocy, nie wymaga otwierania okna, dzięki czemu unikamy wprowadzania ciepłego powietrza do pomieszczenia. Ponadto wymienione urządzenia wyposażone są w funkcje, które dbają o mniejsze zużycie prądu. 
 • Wielkość – tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się klimatyzator przenośny, gdyż ma kompaktowe rozmiary. Urządzenia, które chcemy zamontować na stałe wymagają nieco więcej miejsca. Nie możemy ich również przemieszczać i zajmują naszą przestrzeń nawet w momencie, gdy z nich nie korzystamy. 
CechyKlimatyzator przenośnyKlimatyzator Split
Wymagana moc chłodnicza0,03 na każdy m30,07 kW ba każdy m3
Wielkość pomieszczeniaNiewielkie pomieszczenie z dostępem do oknaW zależności od mocy system może chłodzić duże pomieszczenia. Nie ma konieczności posiadania okna
Sposób działaniaPobiera nagrzane powietrze, a następnie rozprowadza je w formie schłodzonej w całym pomieszczeniuSystem posiada dwie jednostki – zewnętrzną oraz wewnętrzną. Jednostka wewnętrzna pobiera ciepłe powietrze z pomieszczenie i chłodzi je za pomocą specjalnych funkcji znajdujących się we wnętrzu, natomiast zewnętrzna odpowiada za wyrzucanie gorącego powietrza poza budynek
CenaStosunkowo niskaWyższa niż system przenośny. Niższe koszty eksploatacji
WyglądWidoczny, wymaga zagospodarowania większej ilości miejscaSystem jest niewielki, estetyczny, często wtapia się w tło
MontażSamodzielnyWymaga udziału specjalistów

Ceny klimatyzatora pokojowego

Jeśli zależy nam na niewielkim, jednorazowym wydatku, to zdecydowanie lżejszym zakupem dla naszego portfela będzie klimatyzator przenośny. Ceny (w kwietniu 2023) rozpoczynają się od około 1500 zł do około 3500 zł. Nie wymaga on również dodatkowego montażu, co znów zmniejszy koszty urządzenia. Musimy jednak mieć na uwadze fakt, że pobiera on więcej prądu niż klimatyzator stacjonarny i chociaż początkowo wersja klasyczna może wydawać się dużo droższa, to w ostatecznym rozrachunku wypada nieco korzystniej ze względu na niższe koszty eksploatacyjne. Do ceny sprzętu należy również doliczyć koszt montażu oraz jego konserwację. 

Modele klimatyzacji pokojowych, jakie polecamy:

Daikin Emura

Daikin Emura to klimatyzator ścienny, wyróżniony kilkoma prestiżowymi nagrodami, który zapewnia wysoką klasę energetyczną A+++ dla chłodzenia oraz A++ dla grzania, dzięki nowoczesnej technologii sterowania inwerterowego, Bluevolution oraz ekologicznemu czynnikowi chłodniczemu R32, a także cechuje się cichą pracą, skutecznymi filtrami powietrza oraz czujnikiem ruchu, co zwiększa komfort i oszczędza energię.

LG Artcool Mirror

LG Artcool Mirror to stylowy, cichy (od 19 dB) klimatyzator ścienny typu split o wysokiej wydajności, z czarnym, połyskliwym wykończeniem. Wykorzystuje czynnik R32 oraz innowacyjną sprężarkę Dual Inverter™, osiągając klasę energetyczną A++ (chłodzenie) i A+ (grzanie). Zapewnia jakość powietrza, komfort użytkowników i zdalne sterowanie z urządzenia mobilnego.

Nowoczesne klimatyzatory to nie tylko komfort z samego użytkowania, ale również korzyści zdrowotne. Urządzenia wyższej klasy posiadają innowacyjne funkcje obróbki oraz filtracji i jonizacji powietrza oraz systemy antybakteryjne (w tym filtry plazmowe). Wszystko to wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, koncentrację oraz zdrowie psychiczne. Jeśli nie wiesz na jakie urządzenie się zdecydować, to koniecznie zajrzyj do naszych katalogów klimatyzacji. Znajdziesz tam wiele produktów renomowanych marek takich jak LG, Daikin, Panasonic, Mitsubishi czy Toshiba. 

Źródła: 

https://strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/artykuly/klimatyzatory-typu-split/

https://www.daikin.pl/pl_pl/grupy-produktow/klimatyzacja/emura.html

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty