Kim jest prosument energii odnawialnej?

Kim jest prosument energii odnawialnej i dlaczego warto nim zostać?

Oszczędności finansowe, niezależność energetyczna oraz bycie ekologicznym, to tylko niektóre z korzyści jakie wynikają z bycia prosumentem energii odnawialnej. W obecnych czasach, gdy koszty prądu rosną praktycznie z miesiąca na miesiąc, a zmiany klimatu są przerażające, coraz więcej osób zaczyna się zastanawiać nad samodzielnym wytwarzaniem prądu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się panele fotowoltaiczne. To tak naprawdę jedno z najbardziej korzystnych źródeł odnawialnych. O wielu zaletach instalacji paneli fotowoltaicznych pisaliśmy w tym artykule. W poniższym poście przyjrzymy się temu, kim jest prosument energii odnawialnej, dlaczego warto zostać prosumentem, jak zostać prosumentem oraz jakie technologie są dostępne dla osób chcących przejść na bardziej ekologiczne rozwiązania. 

Spis treści:

Prosument 2023 w Polsce 

Wiele osób zastanawia się na czym polega bycie prosumentem. Prosumentami energii odnawialnej są osoby, które produkują energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Należą do nich panele słoneczne (fotowoltaika), turbiny wiatrowe lub hydropompy. Osoby te nie tylko produkują energię, ale i jednocześnie z niej korzystają. Prosumenci bardzo często sprzedają wytworzone nadwyżki energii do sieci, ze względu na to, że nie są w stanie odpowiednio ich zagospodarować. Nadprogramowy prąd przydaje się również w momencie, gdy fotowoltaika nie ma możliwości wyprodukowania wystarczającej ilości energii. 

Główne założenia bycia prosumentem w Polsce:

Aspekt Wyjaśnienie
Prosument – definicjaProsumenci to osoby, które produkują, a jednocześnie korzystają z energii elektrycznej, pochodzącej ze źródeł odnawialnych
ZaletyZnaczna redukcja kosztów, niemal pełna niezależność energetyczna ochrona środowiska, możliwość zarabiania na nadwyżkach
WyzwaniaWysokie koszty inwestycyjne, konieczność dostosowania instalacji do panujących warunków atmosferycznych, problem z przechowywaniem nadwyżek energetycznych
TechnologiaPanele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, biopaliwa, hydroelektrownie
Sytuacja w PolscePolska ma słabo rozwiniętą infrastrukturę, która mogłaby sprzyjać prosumentom. Istotne jest jednak to, że rząd poprzez różne programy i dotacje stara się promować ten sposób pozyskiwania energii
Kto może zostać prosumentemGospodarstwa domowe, osiedla mieszkaniowe, firmy

Pełna definicja prosumenta energii odnawialnej 

Prosument to nic innego jak synteza dwóch pojęć “producenta” i “konsumenta”. Jest to osoba, która w pełni angażuje się w proces tworzenia danego produktu, ale również go konsumuje lub w inny sposób z niego korzysta. W przypadku OZE prosumentem jest osoba, która wytwarza energię elektryczną ze źródeł odnawialnych i użytkuje ją do własnych potrzeb za pomocą specjalnych instalacji. Zdarza się, że w okresach letnich prosument może wytworzyć zbyt dużą ilość energii, której nie będzie w stanie wykorzystać, dlatego nadwyżkę może przekazać do sieci energetycznej. Nie może być to jednak proces przeważający całą działalność gospodarczą – szczególnie, że osoba, która chce samodzielnie wytwarzać energię nawet nie musi mieć jej założonej. Nadmiar energii, którą prosument przekaże do sieci, może zostać wykorzystany w okresach zimowych, gdzie nasłonecznienie jest znacznie mniejsze. Istotne w tym przypadku jest zawarcie umowy kompleksowej z dostawcą. Dopiero po jej podpisaniu zakład energetyczny przeprowadza niezbędne prace pozwalające na przyłączenie fotowoltaiki do naszego gospodarstwa.   

Jak zostać prosumentem energii odnawialnej? Program prosument

Z pewnością wiele osób zastanawia się w jaki sposób zostać prosumentem energii odnawialnej. W końcu takie rozwiązanie niesie za sobą ogrom korzyści. Pamiętajmy jednak, że rola prosumenta wiąże się nie tylko z plusami, ale również stanowi pewne wyzwania. Program prosument to dobry krok do samodzielnego wytwarzania energii. 

Aby zostać prosumentem energii odnawialnej w Polsce należy spełnić kilka kroków: 

 1. Wybranie odpowiedniej technologii – chociaż ten artykuł opiera się przede wszystkim na prosumentach paneli fotowoltaicznych, to pamiętajmy, że istnieją również inne źródła energii, które pozwalają na samodzielne wytwarzanie energii. Równie często do produkcji własnej energii wykorzystuje się turbiny wiatrowe. W zależności od warunków pogodowych w naszej okolicy oraz przestrzeni jaką mamy do zaoferowania musimy dokładnie przemyśleć jaka technologia będzie dla nas najlepsza. 
 1. Przygotowanie projektu – projekt najlepiej jest przygotować z wykwalifikowanym zespołem, aby mieć pewność, że cała instalacja będzie zgodna z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy, że konieczne jest uzyskanie niezbędnych zgód na przeprowadzenie całego procesu. 
 1. Wybór firmy montażowej – montaż fotowoltaiki powinien zostać przeprowadzony jedynie przez wykwalifikowany zespół, który doskonale zna cały system. 
 1. Podpisanie umowy z dystrybutorem – jest to istotny element, gdyż dystrybutor energii elektrycznej będzie odpowiadał za przesyłanie energii do sieci. Ponadto to właśnie u dystrybutora będziemy składować nadwyżki energii. 
 1. Uruchomienie systemu – dopiero po zainstalowaniu urządzeń oraz podpisaniu odpowiednich umów możemy zacząć produkować własną energię odnawialną. 

Korzyści wynikające z bycia prosumentem w Polsce

Czy bycie prosumentem energii odnawialnej w Polsce jest opłacalne? Z pewnością jest, jednak w tym przypadku należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. 

Dlaczego warto zostać prosumentem paneli fotowoltaicznych:

 • Oszczędności finansowe – to jedna z podstawowych korzyści, dla której warto podjąć się tego wyzwania. Obecnie dużo większym wyzwaniem są stale rosnące rachunki za prąd. Będąc producentem OZE nie tylko możesz zredukować swoje rachunki, ale nawet zarabiać na nadwyżkach wytworzonej energii. Warto zainteresować się programem energa prosument
 • Niezależność energetyczna – należy pamiętać, że producenci energii odnawialnej są w pełni niezależni od dostawców prądu. W ten sposób prosumenci unikają nie tylko podwyżek za rachunki, ale również nie są zagrożeni przerwami w jego dostawie z powodu awarii sieci. Producent OZE może przechowywać nadwyżki energii w specjalnym akumulatorze. 
 • Ochrona środowiska – jeśli nie jest nam obojętne środowisko naturalne oraz zmiany klimatu, które zwiastują ogromnym katastrofom, to z pewnością jest to aspekt budzący nasze pozytywne odczucia. Energia pochodząca ze źródeł odnawialnych nie emituje szkodliwych gazów cieplarnianych, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych paliw kopalnych. 
 • Wzrost wartości naszej nieruchomości – prosumenci decydujący się na instalację paneli słonecznych znacząco zwiększają wartość własnej nieruchomości. Coraz więcej osób chętniej kupuje budynki wyposażone w energię odnawialną.

Zostań prosumentem

Jakie technologie są dostępne dla prosumentów w Polsce?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, aby zostać prosumentem energii odnawialnej w Polsce musimy zastanowić się jaką technologię wybrać. Możemy zostać prosumentami paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, hydroelektrowni, czy też biopaliw. 

Umowa prosumencka – czym jest i na co należy zwrócić uwagę?

Jest to umowa niezbędna do uregulowania kwestii związanych z produkcją oraz dystrybucją energii. Zanim jednak ją podpiszemy zwróćmy szczególną uwagę na takie kwestie jak: 

 • ceny energii – umowa musi jasno określać ceny energii zarówno za energię pobraną z sieci, jak i tą oddaną do sieci oraz przedstawiać okres rozliczeniowy;
 • warunki sprzedaży energii – umowa powinna zawierać minimalną oraz maksymalną ilość energii jaką możemy sprzedać do sieci. Dodatkowo powinna jasno mówić o sposobie rozliczania się z dystrybutorem; 
 • okres trwania umowy
 • zasady korzystania z sieci energetycznej – niektóre kwestie mogą bezpośrednio wpłynąć na koszty produkcji energii; 
 • przepisy dotyczące bezpieczeństwa w przypadku awarii i innych nieprzewidzianych sytuacji. 

Pamiętajmy, że taka umowa jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem zarówno dla prosumenta, jak i dystrybutora sieci energetycznej.

Skorzystaj z naszych usług

Możesz skorzystać z naszych usług już dziś. Wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy, a my odezwiemy się do Ciebie tak szybko jak to możliwe. Pamiętaj, że w naszej firmie przeprowadzimy Cię kompleksowo przez cały proces – od zakupu systemu do jego montażu. Już dziś możesz zostać prosumentem 2023.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prosument

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty