Klimatyzacja multi split – co musisz wiedzieć?

Klimatyzacja multi split – jak działa i czy to system odpowiedni dla Ciebie?

Na potrzebę klimatyzowania kilku pomieszczeń, najlepszą odpowiedzią i rozwiązaniem jest instalacja klimatyzacji multi split, w której jedna jednostka zewnętrzna wykorzystuje nawet kilka jednostek wewnętrznych. Tak podłączone klimatyzatory pracują niezależnie i indywidualnie, dzięki czemu w każdym pokoju może być ustawiona inna docelowa temperatura.  Do klimatyzacji można podłączyć nawet pięć jednostek wewnętrznych. Nie wiesz, czy będziesz potrzebował klimatyzacji do wszystkich pomieszczeń? Wybierając system multi split, możesz zamontować klimatyzatory na przykład w dwóch pomieszczeniach, z możliwością zwiększenia na inne pokoje w przyszłości. Co nie ogranicza i nie zamyka Cię na potencjalne zmiany. System multi split ma możliwość połączenia pracy różnych jednostek wewnętrznych. Dzięki czemu w jednym pokoju może być zamontowana między innymi klimatyzacja podłogowa, a w kolejnym ścienna. W systemie multi split każda jednostka wewnętrzna może mieć oddzielne ustawienia temperatury, co pozwala na dostosowanie klimatyzacji do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Spis treści

Klimatyzatory wewnętrzne – jakie są dostępne opcje?

Wybór odpowiedniego rodzaju klimatyzatora wewnętrznego zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar pomieszczenia, styl dekoracji, budżet, preferencje użytkowników i dostępność przestrzeni. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów klimatyzatorów wewnętrznych:

 • Klimatyzator okienny – jest to jeden z najprostszych rodzajów klimatyzatorów. Zazwyczaj jest montowany w oknie i ma jedną jednostkę, która zawiera chłodnicę, wentylator i sterowanie. Jest stosunkowo tani i łatwy w instalacji, jednak może być głośny i może przeszkadzać w otwieraniu okna.
 • Klimatyzator przenośny – to również prosty i mobilny rodzaj klimatyzatora, który może być przenoszony z pomieszczenia do pomieszczenia. Składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, które są ze sobą połączone za pomocą węża, przez który odprowadzane jest ciepłe powietrze. Jednostka wewnętrzna zazwyczaj ma kółka i łatwo można ją przesuwać. Klimatyzatory przenośne są stosunkowo drogie, a także głośne i mniej wydajne od innych klimatyzatorów.
 • Klimatyzator ścienno-przypodłogowy – jest to klimatyzator, który jest umieszczany na ścianie lub podłodze. Jest to bardziej estetyczne rozwiązanie niż klimatyzatory okienne lub przenośne, a jednocześnie nie zajmuje dużo miejsca na podłodze. Klimatyzatory te są droższe i wymagają instalacji.
 • Klimatyzator sufitowy – to klimatyzator, który umieszczany jest w suficie. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, które nie zajmuje miejsca na ścianach ani na podłodze. Klimatyzatory sufitowe są jednak kosztowne i wymagają profesjonalnej instalacji.
 • Klimatyzator kanałowy – to typ klimatyzatora, umieszczany w sufitach lub ścianach, a powietrze jest rozprowadzane przez kanały do różnych pomieszczeń. Jest to rozwiązanie, które pozwala na klimatyzowanie całego domu lub biura, ale jest kosztowne i wymaga profesjonalnej instalacji.
Klimatyzacja-Kanałowa-Fujitsu-Aranżacja-Pomieszczenia

Marki dostępne na rynku oferują szeroki przekrój klimatyzatorów wewnętrznych, które różnią się między sobą wymiarami, wyglądem, poziomem hałasu, czy miejscem użytkowania. Polecamy topowe klimatyzatory firm takich jak LG, Samsung, Fujitsu, Haier. 

Ile jednostek wewnętrznych wybrać i jakie są między nimi różnice?

Klimatyzator z 2 jednostkami wewnętrznymisprawdzi się do 2 pomieszczeń. System multi split z dwoma jednostkami wewnętrznymi zajmuje o wiele mniej miejsca i daje możliwość kontrolowania ich pracy. Sprawia to, że możemy włączyć tylko jedną jednostkę, gdy druga w danym momencie nie jest potrzebna. Producentów klimatyzatorów z dwoma jednostkami wewnętrznymi, których polecamy to przede wszystkim LG i Haier. 
Klimatyzator z 3 jednostkami wewnętrznymibędzie idealny do 3 pokojowego mieszkania lub biura. To ekonomiczne rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale w Twoich pomieszczeniach. Potrzebna będzie jedna jednostka zewnętrzna oraz 3 jednostki wewnętrzne – umieszczone w każdym pokoju. Sterowanie tym urządzeniem jest bardzo proste i zindywidualizowane do potrzeb osób przebywających w danych pomieszczeniach. Klimatyzatory dedykowane do 3 pomieszczeń najbardziej popularne są producentów takich jak LG i Rotenso. Szczególnie polecamy model LG Deluxe, który sprawdzi się naprawdę w wielu lokalach. 
Klimatyzator z 4 jednostkami wewnętrznymiwarto go wybrać w celu ochłodzenia lub ogrzania 4 pomieszczeń. W każdym pomieszczeniu dzięki systemowi multi split może być ustawiona inna temperatura, co usprawni pracę i samopoczucie wszystkich osób tam przebywających. Jednostki wewnętrzne można odpowiednio skonfigurować i zamontować je w poszczególnych pomieszczeniach o różnej mocy. Do 4 pomieszczeń świetnym wyborem będzie klimatyzator Panasonic Etherea lub Samsung Wind-Free. 

System klimatyzacji multi split jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą klimatyzować kilka pomieszczeń jednocześnie, ale nie chcą inwestować w oddzielne urządzenia klimatyzacyjne dla każdego z pomieszczeń. Warto jednak pamiętać, że instalacja takiego systemu może być droższa niż instalacja pojedynczej klimatyzacji, ze względu na konieczność podłączenia kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej.

Klimatyzacja multi split – ukłon w stronę środowiska

Klimatyzacja multi split to oszczędność zużycia energii, jak i miejsca. Wykorzystywany w niej czynnik chłodniczy R-32 ma niewielki wpływ na środowisko, co redukuje nacisk systemu na otoczenie aż o 68%. Technologia inwertorowa użyta w klimatyzacji multi split pozwala na osobną pracę każdej jednostki. System może być używany przez cały rok, dzięki opcji chłodzenia i nagrzewania. Co ważne, montaż takiego urządzenia jest naprawdę szybki i łatwy w serwisowaniu. Aby dowiedzieć się więcej, zadzwoń do nas lub napisz! Nasi wykwalifikowani doradcy odpowiedzą na pytania i pomogą w wyborze klimatyzatora.

Aranżacja-Klimatyzacji-Kasetonowej-Fujitsu

Skorzystaj z naszej oferty już dzisiaj 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu! Nasi doradcy pomogą we wszelkich kwestiach związanych z systemem klimatyzacyjnym. Od wielu lat zajmujemy się montażem, serwisem oraz konserwacją klimatyzacji na rynku europejskim. Kontaktując się z nami, otrzymasz rzetelną wycenę, szybki czas realizacji i najwyższy profesjonalizm wykonanej usługi. Zadzwoń już dziś!

Źródła:

https://www.daikin.pl/pl_pl/Porady-Daikin/klimatyzator-typu-multi-split.html

https://budownictwo.pl/artykul/jakie-jednostki-wewnetrzne-sa-stosowane-w-systemach-klimatyzacji-170126.

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty