Montaż paneli fotowoltaicznych

Jak prawidłowo zamontować panele fotowoltaiczne?

Montaż fotowoltaiki jest jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań. Zapewnia produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Pełne systemy fotowoltaiczne składające się z paneli słonecznych, falownika i okablowania są niezwykle łatwe w instalacji i dostarczają wystarczającą ilość energii do zasilenia całego domu lub firmy. Rosnąca świadomość społeczeństwa dotycząca ekologii i chęć zatrzymania kryzysu klimatycznego sprawiają, że panele fotowoltaiczne rosną na popularności. Ponadto przynoszą liczne korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla portfeli właścicieli budynków. W poniższym artykule przedstawiamy jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku, aby pomóc zrozumieć cały proces i uzyskać informacje na temat korzyści z inwestycji w energię słoneczną. Podpowiemy również jakie uprawnienia do montażu fotowoltaiki są wymagane (i dlaczego fotowoltaika do samodzielnego montażu nie jest dobrym pomysłem) oraz jakie są koszty montażu paneli fotowoltaicznych.

Spis treści:

Jakie aspekty musimy brać pod uwagę w czasie instalacji systemu?

W ciągu ostatnich kilku lat popularność paneli fotowoltaicznych znacząco wzrosła, co wynika z faktu, że jest to system niezwykle ekologiczny oraz pozwalający obniżyć rachunki za prąd. Aby jednak nasze panele fotowoltaiczne działały prawidłowo muszą zostać odpowiednio zainstalowane. Poniżej omówimy jak wygląda nie tylko montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, ale również w ogrodzie.

  • Wybór odpowiedniego miejsca – miejsce jest tak naprawdę kluczowym aspektem, gdyż panel musi zostać zamontowany tam, gdzie ma dostęp do jak największej ilości światła słonecznego w ciągu dnia. Należy unikać miejsc zacienionych przez drzewa, czy budynki oraz przeszkody atmosferyczne, takie jak wiatr.
  • Odpowiedni kąt nachylenia – kąt nachylenia paneli jest równie ważny, co ich położenie. Powinien być ustawiony w taki sposób, by jak najlepiej absorbować energię słoneczną. Kąt nachylenia jest bezpośrednio uzależniony od szerokości geograficznej miejsca instalacji. W Polsce najlepszym kątem nachylenia jest 35-40 stopni. 
  • Montaż paneli na dachu budynku – to najczęściej wybierana opcja montażu paneli fotowoltaicznych. Panel jest wówczas mocowany do konstrukcji dachu za pomocą specjalnych uchwytów oraz śrub. Istotne jest to, by system był stabilny i wytrzymały na wiatr oraz inne zjawiska atmosferyczne. Panele fotowoltaiczne są dość ciężkie, dlatego należy system zabezpieczyć tak, by nie uszkodziły dachu. 
  • Montaż paneli na ziemi – oczywiście jeśli nie mamy możliwości montażu paneli na dachu, to możemy to zrobić na ziemi. Wówczas konieczna jest budowa specjalnej konstrukcji, która utrzyma nasze panele nie tylko na odpowiedniej wysokości, ale również pod odpowiednim kątem. Konstrukcja powinna być wytrzymała oraz stabilna. Montaż fotowoltaiki w gruncie przebiega w dwóch etapach:
    • Etap 1 – postawienie stelażu pod panele. Można go postawić na betonowym fundamencie lub słupkach umieszczonych w ziemi,
    • Etap 2 – montaż modułów, inwertera i kabli. 
  • Połączenie paneli z falownikiem – po całym montażu ważne jest połączenie systemu z falownikiem. Służy on do przetwarzania prądu stałego na zmienny, co możemy wykorzystać do zasilania urządzeń elektrycznych. 

Pojawia się wiele zapytań dotyczących możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na papie. Jest to oczywiście możliwe, jednak ta technika wykorzystuje specjalne wkręty, które bezpośrednio przytwierdzają panele do dachu, eliminując konieczność użycia tradycyjnych uchwytów montażowych. Pozwala to na bezproblemowe umieszczenie paneli słonecznych na papie, co sprawia, że cały system jest nie tylko wyjątkowo efektywny, ale również wygląda estetycznie, a na tym również nam zależy. 

Podstawowe informacje dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych na dachu oraz ziemi

KrokOpis
1.Ocena dachu pod kątem nośności i możliwości montażu paneli fotowoltaicznych
2.Zaprojektowanie naszego systemu fotowoltaicznego
3.Montaż specjalnych uchwytów na dachu
4.Montaż paneli na uchwytach
5.Podłączenie pełnego okablowania i systemu fotowoltaicznego do sieci
6.Konfiguracja systemu zgodna z wymaganiami sieci
7.Regularne monitorowanie oraz konserwacja i serwisowanie paneli fotowoltaicznych

Jakie uprawnienia do montażu fotowoltaiki są niezbędne?

  • Certyfikat UDT – pozwolenie Urzędu Dozoru Technicznego, 
  • Świadectwo kwalifikacyjne – legalne podłączenie paneli do sieci elektroenergetycznej, 
  • Uprawnienia budowlane instalatora sieci – pozwala na przeprowadzenie prac związanych z instalacją i siecią elektroenergetyczną. 

Niezbędne kroki do montażu fotowoltaiki:

  1. Ocena dachu 

Ocena naszego dachu, to tak naprawdę jeden z kluczowych elementów instalacji. Jeśli decydujemy się na montaż fotowoltaiki w naszym domu musimy upewnić się, że dach jest odpowiedni do montażu i nie występują na nim żadne przeszkody uniemożliwiające całą procedurę. Należy sprawdzić, czy nasz dach jest w pełni stabilny oraz wytrzymały, by mieć pewność, że zniesie on ciężar paneli fotowoltaicznych. Trzeba się również upewnić, że dach nie ma uszkodzeń oraz słabych punktów mogących wpłynąć na trwałość naszej instalacji. Istotna jest również ocena kąta nachylenia dachu oraz jego orientacja względem kierunków świata. Jak już wspominaliśmy wcześniej odpowiedni kąt nachylenia to 30 – 40 stopni. Takie nachylenie pozwala na uzyskanie największej ilości energii słonecznej i zwiększenie wydajności systemu. Powinniśmy także wziąć pod uwagę takie aspekty jak ewentualne przeszkody w pobliżu dachu budynku – drzewa oraz inne budynki, które mogą rzucać cień na panele fotowoltaiczne i tym samym zmniejszać ich wydajność.

Pamiętajmy również, że sam stelaż może się różnić w zależności od tego na jakim dachu zostanie zainstalowany. Posiadając dom z płaskim dachem, firma montażowa może zaproponować montaż paneli w systemie balastowym, montaż bez balastu oraz montaż paneli w systemie kotwionym. 

W przypadku dachu skośnego potrzebujemy wykonania kilku kroków: 

  • wykonania otworów w poszyciu, 
  • wsunięcia w otwory śrub z uszczelką, 
  • założenie szyn, na których będzie osadzony cały stelaż, 
  • zastosowania klem, śrub dwugwintowych, adaptera i elementów mocujących.

2. Projektowanie systemu fotowoltaicznego 

Przed rozpoczęciem instalacji ważne jest dokładne zaprojektowanie systemu, w tym wybór odpowiedniej liczby paneli, falownika oraz okablowania. W następnej kolejności musimy ustalić jaka ilość energii będzie produkowana przez nasz system. W zależności od zapotrzebowania oraz możliwości możemy zdecydować się na odpowiednią ilość paneli fotowoltaicznych. W tym aspekcie należy również uwzględnić zapotrzebowanie na energię elektryczną w danym gospodarstwie oraz przedsiębiorstwie, by dostosować nasz system do indywidualnych potrzeb. 

Niezwykle istotny jest również dobór falowania, gdyż jest on odpowiedzialny za przetwarzanie prądu stałego wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny. Powinien on zostać dopasowany do mocy produkowanej przez panele fotowoltaiczne oraz specyfikacji naszej sieci elektrycznej.

Okablowanie powinno zostać zaprojektowane zgodnie z normami bezpieczeństwa oraz odpowiednio zabezpieczone przed zmieniającymi się warunki atmosferycznymi. Szczególnie istotne w tej kwestii jest przegrzanie oraz uszkodzenie.

Jak zaprojektować system fotowoltaiczny?

3. Montaż specjalnych uchwytów na dachu

Aby uniknąć problemów związanych z odpowiednim ustawieniem paneli na dachu, zaleca się stosowanie specjalnych uchwytów. Pozwalają one na łatwy oraz bezpieczny montaż. Uchwyty powinny być wykonane z trwałych i mocnych materiałów, zapewniających pełne bezpieczeństwo mieszkańców oraz pracowników. W zależności od rodzaju dachu oraz jego kąta nachylenia możemy stosować różne rodzaje uchwytów. 

4. Montaż paneli fotowoltaicznych na uchwytach

Po zamocowaniu naszych uchwytów możemy przystąpić do umieszczenia na nich paneli fotowoltaicznych. W celu zapewnienia stabilności oraz bezpieczeństwa powinny być przymocowane za pomocą odpowiednich zacisków oraz śrub. Następnie, panele połączone są za pomocą kabli elektrycznych i zostają połączone z falownikiem. Oczywiście nie powinniśmy zapominać o dokładnym sprawdzeniu stabilności paneli oraz poziomu ich ustawienia.

5. Podłączenie pełnego okablowania i systemu fotowoltaicznego do sieci

Aby podłączyć nasz system do sieci konieczne jest uzyskanie pozwolenia na podłączenie systemu od władz odpowiedzialnych za dystrybucję energii. Podłączenie systemu do sieci wymaga wykonania kilku kroków: 

→ należy zainstalować dodatkowe zabezpieczenia, takie jak wyłączniki napędowe oraz inne urządzenia ochronne zapewniające bezpieczny przepływ energii, 

→ przeprowadzamy połączenia elektryczne pomiędzy falownikiem, licznikiem energii a siecią, 

→ w razie konieczności przeprowadzamy dodatkowe testy, takie jak badania izolacji i pomiarów napięcia w celu upewnienia się, że nasz system został podłączony prawidłowo i działa w pełni bezpiecznie. 

6. Skonfigurowanie systemu zgodnie z wymaganiami sieci

Pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa oraz skutecznego przepływu energii. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak moc, napięcie, prąd, impedancja i wiele innych. Do tego celu powinniśmy stosować odpowiedni sprzęt oraz monitorować produkcję energii. 

7. Regularne monitorowanie oraz konserwacja i serwisowanie paneli fotowoltaicznych

Wykonując te czynności utrzymujemy pełną wydajność i niezawodność systemu fotowoltaicznego. Dzięki temu możemy zminimalizować straty w produkcji energii oraz przedłużyć żywotność paneli. Unikniemy również nieprzewidzianych awarii oraz uszkodzeń. 

Koszty montażu paneli fotowoltaicznych 

Cena montażu fotowoltaiki jest uzależniona od czynników takich jak lokalizacja, rozmiar instalacji, rodzaj oraz ilość paneli fotowoltaicznych, stopień trudności montażu, konkurencyjność na rynku oraz dostępność materiałów i usług. 

Na dzień dzisiejszy (kwiecień 2023) koszt montażu paneli fotowoltaicznych może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za kilowat (kWp) mocy PV. Standardowa instalacja domowa o mocy 4-6 kWp może kosztować od ok. 15 000 zł do 30 000 zł. Oczywiście ceny te mogą się różnić w zależności od wspomnianych wcześniej czynników. 

Pamiętajmy, że zarówno ceny paneli fotowoltaicznych, jak i koszty samej instalacji mogą się zmieniać w czasie w miarę rozwoju technologii oraz dostępności usług na rynku.

Skorzystaj z naszych usług 

Jeśli aktualnie szukasz firmy zajmującej się montażem paneli fotowoltaicznych, to bardzo dobrze trafiłeś. Zapewniamy w pełni kompleksowe usługi, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoje panele zostaną zainstalowane prawidłowo. Skorzystaj z naszej bezpłatnej konsultacji już dziś. Montaż zwykle wliczony jest już w cenę zakupu instalacji PV. 

Źródła: 

https://rankomat.pl/nieruchomosci/prawidlowy-montaz-paneli-fotowoltaicznych

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

    * Wymagane pola

    Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

    Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

    Wyślij wiadomość
    W czym możemy Ci pomóc?

    Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

      * Wymagane pola

      Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

      Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

      Zapisz się do naszego newslettera
      W czym możemy Ci pomóc?

      Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty