Wszystko o pompie ciepła w apartamentowcu

Ważne czynniki przed zakupem pompy ciepła

Pompa ciepła to coraz chętniej wybierane przez klientów rozwiązanie. Główną przyczyną jest wszechstronność urządzenia. Pozwala na ogrzewanie budynków i ciepłej wody użytkowej w całym mieszkaniu. Pompa to urządzenie grzewcze, które wykorzystując energię z odnawialnych źródeł, przekazuje ją do ciepłej wody użytkowej. Ważnym zadaniem pompy ciepła jest podtrzymywanie stałej temperatury i ciśnienia wody. Sprawia to, że jest ekologicznym źródłem, które nie tylko ogrzewa wodę i pomieszczenie, ale redukuje emisje zanieczyszczeń do otoczenia. 

Spis treści:

Czy urządzenia można zainstalować w apartamentowcu? 

Pompy ciepła kojarzą się głównie z potrzebą dużej powierzchni i montażem ich w domu. Czy nadają się jednak również do mieszkań? Tak! Pompę można zamontować nawet w wysokim mieszkaniu. Tak naprawdę ogranicza nas montaż jednostki zewnętrznej, jednak istnieje wiele możliwości, gdzie można ją zamontować. Urządzenie przypomina z wyglądu klimatyzator, składa się z jednego lub dwóch wentylatorów. Montaż urządzenia jest tak naprawdę o wiele łatwiejszy niż instalacja kotła centralnego ogrzewania. 

Gdzie można umieścić agregat, aby nie przeszkadzał i poprawnie działał?

Agregat może być umieszczony tak naprawdę w odległości nawet kilkunastu metrów od mieszkania, jednak należy pamiętać, że im dłuższa droga kabli i rur, tym droższy będzie jego montaż. Agregat nie powinien stać w zbyt bliskiej odległości do okien, by latem po ich otwarciu, nie słyszeć pracy urządzenia. 

Pompa ciepła w wynajmowanym lokalu? Czy to jest możliwe? 

Zastosowanie pompy ciepła w apartamentowcu może wymagać odpowiedniego przygotowania instalacji, w tym dobrego dostępu do źródeł ciepła, odpowiedniej wielkości i mocy pompy ciepła oraz zapewnienia odpowiedniej izolacji cieplnej budynku. W przypadku apartamentowca konieczne może być skoordynowanie działań między różnymi mieszkańcami i wspólnotą mieszkaniową, aby zapewnić efektywną i zrównoważoną pracę całego systemu. Musimy pamiętać, że spora część instalacji pompy ciepła pozostanie w ścianie budynku. W momencie, gdy zależy nam przede wszystkim na ociepleniu powierzchni mieszkania, bez grzania wody użytkowej, możemy przemyśleć montaż klimatyzacji z funkcją grzania. Nie będzie to wymagać tak dużych naruszeń lokalu i właściciel powinien łatwiej na to przystać. Będzie można go wykorzystać zimą, jak i latem, w celu klimatyzacji pomieszczeń. 

Ważne kwestie, o których należy pamiętać

Zgoda spółdzielni przed montażem pompy Posiadanie pompy ciepła wymaga pozwolenia spółdzielni, ponieważ jest to zewnętrzne oddziaływanie na budynek. Prawo spółdzielcze jasno wyznacza jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać zgodę. Zazwyczaj czas oczekiwania na taką decyzję trwa 1–2 tygodnie. We wspólnocie mieszkaniowej również potrzebna jest zgoda administratora. Zarząd prawdopodobnie będzie potrzebował rysunek z wypunktowanym miejscem montażu oraz informacją o wielkości urządzenia. Pozwolenie można uzyskać nawet w ciągu kilku dni.
Zgoda od właściciela mieszkaniaNależy pamiętać, że aby móc zamontować pompę ciepła w mieszkaniu, należy spełnić pewne kryteria w celu modernizacji lokalu. Lokator nie może sam decydować o wszelkich zmianach, remontach wprowadzonych do mieszkania. Dopiero po otrzymaniu zgody od Wynajmującego, może wprowadzić do lokalu ulepszenia.
Obowiązkowa deklaracja ogrzewania Od 2021 roku zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów, należy zgłaszać do rejestru źródła ogrzewania i spalania paliw do 1MW. Pompy ciepła, kominki, kotły gazowe, piece węglowe, ogrzewanie z sieci oraz wszystkie inne typy ogrzewania mieszkania muszą zostać zgłoszone. Czas na złożenie deklaracji to 14 dni od pierwszego uruchomienia źródła ogrzewania. W przypadku niezłożenia deklaracja w terminie będzie obowiazywać kara grzywny.  

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła w apartamentowcu?

  • Oszczędność kosztów – zastosowanie pompy ciepła w apartamentowcu może przynieść oszczędności kosztów energii w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych, takich jak piece gazowe czy olejowe.
  • Niskie emisje gazów cieplarnianych – pompa ciepła jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania, co przekłada się na mniejszą emisję gazów cieplarnianych i mniejszy wpływ na środowisko.
  • Komfort użytkowania – pompy ciepła mogą zapewnić równomierne i stabilne ogrzewanie, co przekłada się na większy komfort użytkowania mieszkańców apartamentowca.
  • Łatwa kontrola i zarządzanie – zastosowanie nowoczesnych systemów zarządzania pompy ciepła może umożliwić łatwe zarządzanie i kontrolę zużycia energii.
  • Małe wymagania przestrzenne – pompy ciepła są stosunkowo małe i mogą być łatwo zainstalowane w pomieszczeniach technicznych lub na zewnątrz budynku.

Program Ciepłe mieszkanie

Beneficjentami programu „Ciepłe mieszkanie” są właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych i wspólnot mieszkaniowych. Wnioski można składać już w tym roku. Przewiduje dotacje na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej, ale i wymianę drzwi i okien w mieszkaniu. Wysokość dofinansowania będzie zależeć przede wszystkim od dochodów wnioskującego. Przy czym podstawa wysokość dotacji ma być na poziomie 30% kosztów inwestycji, co przekłada się na dofinansowanie 15 tysięcy złotych. W przypadku klientów o niższych dochodach dotacje będą sięgać nawet 60%, co przełoży się na dofinansowanie 25 tys. zł. Najubożsi również będą mogli skorzystać z programu. Przewidziano dla nich wsparcie nawet 90% poniesionych kosztów, co da dofinansowanie w wysokości do 37,5 tys. złotych. 

Pompa ciepła w mieszkaniu to dobra inwestycja na przyszłość

W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań zapraszamy do kontaktuu z naszymi wykwalifikowanymi doradcami Klivatec. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania i w przypadku zdecydowania się na montaż urządzenia pomożemy we wszelkich formalnościach. Możemy przygotować dla Państwa bezpłatną ofertę, a także zająć się montażem, serwisem i konserwacją pompy ciepła w Państwa apartamentowcu. Czekamy na telefon!

Źródła:

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/pompa-ciepla/11027/

https://wysokienapiecie.pl/37389-pompa-ciepla-czy-moj-dom-jest-na-nia-gotowy/

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

    * Wymagane pola

    Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

    Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

    Wyślij wiadomość
    W czym możemy Ci pomóc?

    Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

      * Wymagane pola

      Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

      Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

      Zapisz się do naszego newslettera
      W czym możemy Ci pomóc?

      Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty