Dom

Chłodnictwo i klimatyzacja dla domu

Kontakt Dowiedz się więcej

Serwis klimatyzacji dla mieszkań i domów

Lato staje się coraz bardziej gorące, a potrzeba zapewnienia komfortowej temperatury w pomieszczeniach jest coraz większa. Sprawia to, że klimatyzatory stają się coraz bardziej popularne. Dobry klimatyzator sprawia, że w domu zawsze panuje idealna temperatura, a domownik czuje się w nim komfortowo. 

Co decyduje o tym, że klimatyzator jest dobry dla Twojego domu?

Klimatyzator ma za zadanie klimatyzować dom lub mieszkanie. Jeśli więc w lecie jest zbyt gorąco, odpowiedni klimatyzator zapewni chłodzenie Twojego domu. Następujące czynniki są decydującymi argumentami przy zakupie:

 • Stosunek ceny do jakości
 • Wielkość pokoju
 • Liczba pokoi
 • Zużycie energii

Bezpłatna wycena i doradztwo

Jaki klimatyzator wybrać do danego pomieszczenia?

Istnieje wiele typów klimatyzatorów. Klimatyzatory monoblokowe lub klimatyzatory typu split mogą być odpowiednie dla domu lub mieszkania, w zależności od wielkości pomieszczeń. Liczy się nie tylko wielkość pomieszczenia czy wielkość klimatyzatora, ale także jego wygląd. W sypialni wygląd klimatyzatora odgrywa prawdopodobnie mniejszą rolę. Natomiast w pokoju dziennym urządzenie powinno być raczej dyskretne i niepozorne. Z tego powodu istnieją klimatyzatory typu split lub multi-split o różnej konstrukcji. Jaka jest jednak różnica między poszczególnymi typami klimatyzatorów?

Klimatyzatory monoblokowe:

Ten typ klimatyzatora składa się tylko z jednej jednostki. Ma to tę zaletę, że instalacja jest bardzo prosta i – w przeciwieństwie do klimatyzatorów typu split – nie jest potrzebna jednostka zewnętrzna. W rzeczywistości klimatyzatory monoblokowe zazwyczaj składają się tylko z klimatyzatora i rury odprowadzającej spaliny. Nadają się one szczególnie do klimatyzowania małych pomieszczeń, takich jak sypialnia.

Klimatyzatory monoblokowe są również odpowiednie jako alternatywa dla klimatyzatorów typu split, jeśli właściciel mieszkania nie pozwala najemcy na zainstalowanie jednostki zewnętrznej. Prawdopodobnie najbardziej znanymi klimatyzatorami zdecentralizowanymi są klimatyzatory przenośne. Można je łatwo przenosić między różnymi pomieszczeniami w mieszkaniu. W przypadku większości tych klimatyzatorów wystarczy okno, przez które można poprowadzić przewód odprowadzający spaliny.

Ponieważ tego typu klimatyzatory są raczej proste, często są tańsze niż systemy typu split.

klima

Klimatyzatory typu Split:

Klimatyzatory typu split składają się z co najmniej dwóch elementów: jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna zasysa gorący czynnik chłodniczy, schładza go za pomocą powietrza zewnętrznego i wtryskuje zimny czynnik chłodniczy z powrotem do jednostki wewnętrznej. Układ chłodzenia został zaprojektowany w taki sposób, aby nie dochodziło do utraty płynu chłodzącego. Za pomocą sprężania i skraplania czynnik chłodniczy jest doprowadzany do stanu, w którym najlepiej absorbuje ciepło lub ponownie je oddaje w jednostce zewnętrznej. Zapewnia to stałe chłodzenie pomieszczenia, w którym znajduje się jednostka wewnętrzna.

Jeśli do jednej jednostki zewnętrznej ma być podłączonych kilka jednostek wewnętrznych, system taki nazywany jest klimatyzatorem typu multi-split. Ten typ klimatyzatora jest idealny dla domu. Można wyposażyć kilka pomieszczeń w jednostki wewnętrzne, ale wystarczy tylko jedna jednostka zewnętrzna.

Istnieją różne konstrukcje jednostek wewnętrznych do systemów typu split. Należą do nich:

 • Jednostki ścienne: odpowiednie do kompaktowych pomieszczeń, w których nie ma zbyt wiele miejsca na jednostkę wewnętrzną.
 • Jednostki kasetonowe: ciche, odpowiednie do sufitów i podłóg
 • Kasety sufitowe: oszczędność miejsca, odpowiednie do pomieszczeń z sufitami podwieszanymi
 • Klimatyzatory kanałowe: całkowicie znikają w suficie lub ścianie, są prawie niewidoczne
klima

Jak montuje się klimatyzatory?

Zasadniczo instalacja klimatyzatorów typu split jest prosta. Urządzenie zewnętrzne umieszcza się na elewacji lub w innym miejscu na zewnątrz, w pobliżu urządzenia wewnętrznego. Umieść preferowane urządzenie wewnętrzne w wyznaczonym miejscu w pomieszczeniu. Teraz należy ułożyć przewody od jednostki zewnętrznej do jednostki wewnętrznej. W zależności od wymaganej długości tych przewodów może zaistnieć konieczność uzupełnienia istniejącego płynu chłodzącego.

Ważne! Instalacja klimatyzatorów typu split wydaje się prosta, ale przed uruchomieniem systemu musi zostać zatwierdzona przez specjalistę. Jest to wymagane przez prawo i zapewnia bezpieczeństwo użytkownika. Zalecamy, aby doradztwo i instalację przeprowadził technik chłodnictwa i klimatyzacji. Począwszy od prawidłowej instalacji jednostki zewnętrznej, poprzez poprowadzenie przewodów czynnika chłodniczego, aż po precyzyjną i czystą instalację poszczególnych jednostek wewnętrznych, wszystko musi być wykonane perfekcyjnie. Nie jest to możliwe do wykonania przez laika. Dlatego zalecamy:

Montaż nowego systemu klimatyzacji typu multisplit należy zlecać wyłącznie kompetentnej i doświadczonej firmie specjalizującej się w technice chłodniczej i klimatyzacyjnej!

Dzięki Klivatec, partner w zakresie instalacji i montażu jest zawsze do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu z nami!

klima

Usługi Klimatyzacyjne Klivatec!

Pomagamy wybrać odpowiedni klimatyzator dla Twojego domu. Nie ma znaczenia, czy chodzi o modernizację klimatyzatora, czy o wymianę istniejącego urządzenia lub jego serwisowanie.

Chętnie zajmiemy się instalacją lub modernizacją klimatyzatora typu split. Do Państwa dyspozycji jest nasz kompetentny zespół, który dysponuje fachową wiedzą, dużym doświadczeniem i wysokim poziomem kompetencji w dziedzinie techniki chłodniczej i klimatyzacyjnej. Zakres naszych usług w dziedzinie systemów klimatyzacji typu split obejmuje m.in:

 • Szczegółowa konsultacja dotycząca poszczególnych dostępnych urządzeń klimatyzacyjnych,
 • Ocena zmian strukturalnych w miejscu instalacji,
 • Na życzenie, oględziny nieruchomości w celu przygotowania konkretnej, indywidualnej oferty,
 • Instalacja nowego klimatyzatora typu split,
 • W razie potrzeby demontaż lub usunięcie i profesjonalna utylizacja starego systemu klimatyzacji, w tym odpowiednie odessanie czynnika chłodzącego,
 • Wymiana starych systemów klimatyzacji, które nie są już akceptowalne według nowoczesnych standardów,
 • Planowanie połączonych rozwiązań w zakresie regulacji temperatury w pomieszczeniach z wykorzystaniem urządzeń typu split i pomp ciepła.

Instalujemy i montujemy zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne jednostki systemów klimatyzacji typu split zgodnie z najnowszymi wymogami prawnymi. Ponadto gwarantujemy czystość pracy na każdym etapie – stres w miejscu instalacji powinien być jak najmniejszy dla klienta! I wreszcie, po zakończeniu instalacji możemy również szczegółowo poinstruować Cię, jak obsługiwać Twój nowy klimatyzator typu split.

Czy masz jeszcze jakieś pytania dotyczące systemów klimatyzacji dla Twojego domu? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego. Chętnie pomożemy!

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty