Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można jednocześnie poprawić jakość powietrza w swoim domu i obniżyć rachunki za energię? Wentylacyjna pompa ciepła może być odpowiedzią na te pytania. Centralna wentylacja z pompą ciepła to nie tylko zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza w naszym domu, ale również zapewnienie ogrzewania wody oraz wszystkich pomieszczeń. Pompa ciepła na powietrze daje nam energię cieplną poprzez ponowne wykorzystanie energii ze zużytego powietrza. Jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na ogromne oszczędności oraz w żaden sposób nie ingeruje w środowisko naturalne. Takie zastosowanie pompy ciepła to nie tylko moda, ale przede wszystkim sposób na zdrowe i oszczędne wentylowanie naszego domu. W dzisiejszym poście przedstawiamy, na czym polega to innowacyjne rozwiązanie, jakie są jego zalety i dla kogo jest najlepiej przystosowane.
Spis treści:
Wentylacyjna pompa ciepła pozwala na jednoczesne ogrzewanie i wentylację pomieszczeń w sposób energooszczędny. Działa na zasadzie rekuperacji, czyli odzyskiwania ciepła z powietrza wyrzucanego na zewnątrz budynku. Pozwala to na na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz domu. Główne elementy systemu to wymiennik ciepła, wentylator oraz agregat chłodniczy. Wymiennik ciepła odpowiedzialny jest za przekazanie energii cieplnej z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego, wentylator zapewnia odpowiedni przepływ powietrza, a agregat chłodniczy umożliwia kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach w zależności od potrzeb.
Dzięki wentylacyjnej pompie ciepła, osiągamy optymalny komfort cieplny przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.
Powietrze w zamkniętych pomieszczeniach często jest siedliskiem bakterii, zanieczyszczeń oraz alergenów, dlatego tak ważny jest proces wymiany powietrza w budynku. Jest to istotne nie tylko dlatego, by nie doprowadzić do rozwoju pleśni, ale przede wszystkim w ten sposób dbamy o nasze zdrowie.
Pompy ciepła na powietrze wentylacyjne to rozwiązanie dla energooszczędnych budynków – pozwalaje na odzyskanie ciepła z wentylacji i ponowne jego wykorzystanie w celu produkcji energii cieplnej. Wentylatory starej generacji są bardzo drogie w utrzymaniu oraz mało wydajne. Są jednak koniecznością w budynkach o szczelnych oknach, czy drzwiach, dlatego warto zastanowić się nad wyborem innowacyjnego rozwiązania. Pamiętajmy, że system wentylacyjnej pompy ciepła jest idealnym uzupełnieniem istniejącego już systemu grzewczego, jakim są grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo jest on całkowicie niezależny i doskonale współgra z panelami fotowoltaicznymi i kolektorami słonecznymi.
ZALETY | WADY |
Oszczędność energii – wentylacyjna pompa ciepła często dostarcza większą ilość energii cieplnej niż jest w stanie zużyć, co bezpośrednio przekłada się na oszczędność pieniędzy | Uzależnienie od warunków atmosferycznych – wydajność systemu może się zmieniać ze względu na pogodę oraz wilgotność powietrza |
Łatwa instalacja – montaż sam w sobie nie jest skomplikowany, co z pewnością przyczynia się do zmniejszenia kosztów | Głośność – wentylacyjna pompa ciepła może być głośna w czasie pracy, co zmniejsza komfort jej użytkowania |
Małe wymagania przestrzenne – system WPC nie wymaga dużej ilości przestrzeni do instalacji, a bardzo często może zostać umieszczony na zewnętrznej części budynku | Wysokie koszty instalacji – koszty instalacji WPC może być wyższy niż tradycyjnych systemów |
Ekologiczne działanie – wentylacyjna pompa ciepła jest ekologiczna ze względu na brak emisji dwutlenku węgla do atmosfery | Możliwe problemy z zamarzaniem – wentylacyjna pompa ciepła wymaga dodatkowej ochrony przed mrozami |
Łatwa obsługa – system WPC jest niezwykle łatwy i komfortowy w użytkowaniu | Konieczność regularnej konserwacji – WPC wymaga regularnego serwisu i konserwacji, w tym czyszczenia filtrów oraz sprawdzania poziomu czynnika chłodniczego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami |
Pompa ciepła z funkcją wentylatora wyciąga powietrze ze wszystkich wilgotnych miejsc w naszym domu. W ten sposób doprowadza do wywołania małego podciśnienia, co sprawia, że powietrze z innych pomieszczeń dociera do mokrych miejsc. Powietrze, które do nas trafia jest zasysane z zewnątrz, dzięki zaworom wlotowym, jakie montujemy na zewnętrznej elewacji budynku. Sprawia to, że nawiew jest zagwarantowany we wszystkich pomieszczeniach naszego domu. Takie powietrze krąży w układzie kanałów wentylacyjnych, a ogrzany nawiew jest kierowany bezpośrednio do pompy ciepła, która odzyskuje z niego energię. W ten sposób wentylacyjna pompa ciepła jest w stanie ogrzać nie tylko cały budynek (lub ochłodzić go latem), ale również wodę.
Koszt takiej inwestycji będzie się różnił w zależności od metrażu naszego domu oraz ilości osób, które w nim przebywają. Zakładając, że dom ma powierzchnię 140m2 oraz mieszkają w nim 4 osoby, to możemy oszacować koszt całej instalacji na około 80 tysięcy złotych. Sama pompa ciepła to zakup rzędu 30 tysięcy złotych, rekuperacji – około 20 – 30 tysięcy złotych, natomiast ceny fotowoltaiki obecnie wynoszą od 25 tysięcy złotych. Wszystkie przedstawione koszty reprezentują średnią cen rynkową z listopada 2022 roku.
Oczywiście do pełnej wyceny musimy znać konkretne plany budynku – również rzut każdej z kondygnacji. Podana przez nas oszacowana kwota obejmuje: wyliczenie na zapotrzebowanie na powietrze wentylacyjne, indywidualny projekt rekuperacji, usługę montażu, centralną i cichą wentylację, niezbędne materiały instalacyjne, wygłuszenie systemu, uruchomienie urządzenia oraz jego regulację.
Pompy ciepła z zastosowaniem wentylacji stają się coraz bardziej popularne oraz są niezwykle proste w obsłudze i instalacji. Ponadto działają samodzielnie, dlatego nie wymagają częstej konserwacji, co po raz kolejny obniża koszty eksploatacji. Z pewnością jest to zakup, który zwróci nam się po kilku latach, gdyż pozwala na ogromne oszczędności.
Wentylacyjna pompa ciepła sprawdzi się w nowoczesnych budynkach energooszczędnych, gdzie innowacyjne rozwiązania są kluczowe dla osiągnięcia niskiego zużycia energii. Domy z systemem rekuperacji również skorzystają na zastosowaniu wentylacyjnej pompy ciepła, gdyż oba te systemy współpracują ze sobą, zapewniając optymalny przepływ powietrza oraz efektywne odzyskiwanie ciepła. Ponadto, wentylacyjna pompa ciepła może być świetnym wyborem podczas remontów instalacji grzewczych, zwłaszcza gdy poszukujemy nowych, ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań.
Skorzystaj z naszych usług
W naszej ofercie znajdziesz różne rodzaje pomp ciepła, dlatego polecamy zapoznanie się z naszą stroną internetową oraz katalogami. Jeśli zastanawiasz się jaki system jest najlepszym wyborem dla Ciebie, to koniecznie skorzystaj z naszych bezpłatnych konsultacji. Przeprowadzimy Cię przez cały proces – od planowania systemu, do realizacji projektu.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty