Jak sprawdzić wydajność pompy ciepła?

Wszystko o wydajności pompy ciepła do Twojego domu

Pompa ciepła jest urządzeniem, które wykorzystuje energię z otoczenia (powietrza, gleby, wody) do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń w domu. Wydajność pompy ciepła zależy od kilku czynników, takich jak temperatura otoczenia, sprawność urządzenia i jakość izolacji domu.Wydajność pompy ciepła jest wyrażana przez współczynnik efektywności sezonowej (SEER) dla trybu chłodzenia i współczynnik wydajności sezonowej (COP) dla trybu ogrzewania. Im wyższy SEER i COP, tym pompa ciepła jest bardziej wydajna i zużywa mniej energii elektrycznej. Wydajność urządzenia może być również zwiększona poprzez regularne konserwacje i dbanie o odpowiednią izolację budynku. Warto również zadbać o właściwe ustawienie temperatury w domu oraz wybór odpowiedniego modelu pompy ciepła do indywidualnych potrzeb i warunków zewnętrznych.

Spis treści:

Pierwszym krokiem będzie sprawdzenie zapotrzebowania energetycznego lokalu 

Dobranie odpowiedniej pompy ciepła i jej mocy jest niezbędne do jej wydajnej pracy i cieszenia się z jej wszystkich zalet w domu. Które parametry są ważne i czym należy się kierować przy wyborze? Źle dobrane parametry mogą spowodować słabe grzanie nieruchomości, problemy awaryjne pompy oraz skrócenie jej żywotności. W celu obliczenia powyższej wartości powinno się przeprowadzić audyt nieruchomości, który odpowie na to ile energii, jest potrzebne, by móc zachować pożądaną temperaturę w pokojach. Nie jest to jednak jedyny sposób na dowiedzenie się jakie zapotrzebowanie energetyczne potrzebuje Państwa dom lub inny lokal, w którym chcecie zamontować pompę ciepła. Do obliczeń można użyć pomiary zużytego wcześniej paliwa do ogrzania. 

Do dobrania odpowiedniej pompy ciepła należy zwrócić uwagę na czynniki takie jak: moc elektryczna, moc chłodnicza, współczynnik COP oraz moc grzewcza. 

Na jakie czynniki musisz zwrócić uwagę przed dobraniem pompy?

Moc grzewcza To jeden z najważniejszych parametrów. Źle dobierając moc grzewczą do danego lokalu, urządzenie nie będzie w stanie utrzymywać pożądanej przez nas temperatury. Pompa może wtedy pobierać też zbyt dużo energii, co zmniejszy jej efektywność i doprowadzi do zbyt dużego zużycia energii. Jak obliczyć Pg, czyli moc pompy? 

Bierzemy pod uwagę np. Dom o powierzchni 120 m2, mający zapotrzebowanie 45 W/m2. Oba wyniki mnożymy ze sobą i dzielimy przez 1000, otrzymamy 5,4 kW. Czyli do ogrzania domu będziemy potrzebować pompy o mocy 5,4 kW.
Moc elektryczna
W celu wybrania pompy należy zwrócić uwagę na jej wskaźnik Pe. Im mniejsza jest jego wartość tym tańsze będą rachunki za ogrzewanie. Prąd to około 25% zapotrzebowania energetycznego urządzenia. 
Moc chłodniczaTę wartość powinniśmy zawsze sprawdzać, jeśli planujemy wykorzystać pompę ciepła również jako źródło chłodzenia w lecie. Moc chłodnicza pozwoli nam określić, z jaką mocą sprężarka będzie mogła pobierać ciepło z dolnego źródła energii.
Wydajność cieplna COP To jeden z ważniejszych czynników. Wskaźnik COP określa jak ekologiczna i energooszczędna jest pompa ciepła. Im wskaźnik jest wyższy – tym pompa będzie potrzebować mniejsza ilość energii do wyprodukowania tej samej ilości ciepła. Czyli tak naprawdę określa on stosunek mocy grzewczej pompy do mocy, która pobiera do pracy z zewnątrz. Współczynnik COP często osiąga nawet 400%, gdyż pompa ciepła zużywając 1 kWh energii, dostarczy do lokalu 3-4 (lub nawet więcej) kWh ciepła. 

Co wpływa na całkowitą wydajność pompy ciepła?

 – jeśli chcą Państwo połączyć pompę ciepła z innym typem ogrzewania, najlepsze będzie połączenie jej z ogrzewaniem podłogowym,

– należy pamiętać, aby różnica temperatur pomiędzy górnym a dolnym źródłem ciepła była jak najniższa, 

montaż powinien być przeprowadzony jedynie przez profesjonalnych monterów (zapraszamy do skorzystania z naszych usług, w Klivatec znajdą Państwo najlepsze usługi),

– ważne jest, aby zapotrzebowanie na moc nie miało większej wartości niż moc pompy ciepła. 

Czym jest sezonowy współczynnik efektywności pompy ciepła?

SCOP to o wiele bardziej niekwestionowany współczynnik niż COP. Jest w stanie szczegółowo określić koszty eksploatacji. Sezonowy współczynnik efektywności (SEER) pompy ciepła to wskaźnik mierzący efektywność urządzenia wytwarzającego ciepło, który uwzględnia średnią wydajność w określonym okresie czasu, zwykle w ciągu całego sezonu grzewczego. SEER określa ilość ciepła produkowanego przez pompę ciepła w stosunku do zużywanej energii i jest wyrażany w jednostkach COP lub EER. Im wyższy SEER, tym bardziej efektywna jest pompa ciepła.  

Potrzeby lokalu a moc pompy ciepła

Przy doborze mocy pompy ciepła ważne są również następujące czynniki

 • Temperatura na instalacji grzewczej, potrzebnej biorąc pod uwagę temperaturę na dworze, 
 • Temperatura za oknem
 • Moc pompy należy dobrać do lokalu określonych powyżej warunkach 
 • Określenie czy pompa będzie jedynym źródłem ciepła w nieruchomości (tryb monowalentny), czy będzie pracować razem z innym urządzeniem grzewczym (tryb biwalentny) 

Jak zwiększyć wydajność swojej pompy ciepła? 

Podsumowując, ważne jest przestrzeganie kilku czynników, które pozwolą na zwiększenie wydajności mocy pompy ciepła. Przede wszystkim korzystając z urządzenia, należy zarządzać efektywnie energią. Poprawa efektywności ekonomicznej pompy zależy także od dobrze dobranej taryfy u operatora, co pozwala na zoptymalizowanie zużycia prądu. Powoli to też na zmniejszenie kosztów

Skontaktuj się z naszymi doradcami już dzisiaj!

Jeśli mają Państwo jeszcze więcej pytań i myślą nad instalacją systemu pompy ciepła w domu, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami Klivatec! Jesteśmy profesjonalnym serwisem pomp ciepła w Polsce i za granicą. Służymy pomocą i chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące montażu, serwisu, konserwacji, czy eksploatacji pomp ciepła.

Źródła:

https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/dobor-mocy-pompy-ciepla-do-ogrzewania/

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty