Aktualnie coraz więcej osób decyduje się zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Nie dziwi nas ta rosnąca tendencja ze względu na to, że promienie słoneczne to jedno z największych bogactw, jakie może nam zaproponować natura. Fotowoltaika nie jest jedynie ekologicznym źródłem energii (chociaż to jedna z podstawowych korzyści fotowoltaiki), ale również jest to sposób na duże oszczędności finansowe, niezależność energetyczną i promowanie zrównoważonego rozwoju. W tym artykule przyjrzymy się korzyściom instalacji fotowoltaicznych oraz dowiemy się, jak działa fotowoltaika – magazynowanie energii w sieci.
Spis treści:
W dzisiejszych czasach, kiedy zwiększa się liczba osób stawiających na zrównoważony rozwój i środowisko, energie odnawialne stają się coraz bardziej popularne. Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu domu lub innego budynku może pomóc w oszczędzaniu nie tylko pieniędzy, ale i w zmniejszeniu emisję gazów cieplarnianych.
Panele fotowoltaiczne – korzyści | Opis |
Oszczędności finansowe | Dzięki produkcji własnej energii możemy zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować rachunki za prąd |
Ekologia | Fotowoltaika to ekologiczne źródło energii ze względu na brak emisji gazów cieplarnianych oraz innych szkodliwych substancji do atmosfery |
Niezależność energetyczna | Instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala na niezależność energetyczną, dzięki czemu unikniemy problemów związanych z awariami sieci elektrycznej oraz cięciami prądu |
Wartość nieruchomości | Montaż paneli fotowoltaicznych z pewnością zwiększa wartość naszej nieruchomości |
Promowanie zrównoważonego rozwoju | Energia odnawialna jest jednym z najlepszych sposobów na uniezależnienie się od paliw kopalnych oraz zmniejszenie ilości produkcji gazów cieplarnianych |
Na pierwszy rzut oka widać, że lista argumentów przemawiających za montażem paneli fotowoltaicznych jest długa, a sama tabelka nie przedstawia wszystkich korzyści. Z tego względu chcemy szczegółowo omówić korzyści instalacji fotowoltaicznych.
Oczywiście, chociaż sami znamy ogrom zalet wynikających z instalacji paneli fotowoltaicznych, to nie raz spotkaliśmy się z twierdzeniem, że nie będą one w stanie zaspokoić zapotrzebowania na energię słoneczną dla całego domu – szczególnie, że w Polsce mamy dość długi sezon jesienno-zimowy. Nic bardziej mylnego, o czym przekonacie się czytając ten artykuł.
To jedna z podstawowych korzyści wynikających z instalacji paneli fotowoltaicznych. Wytwarzanie energii z instalacji fotowoltaicznej powoduje znaczne zmniejszenie rachunków za prąd kupowany z sieci, ze względu na to, że nasze urządzenia elektryczne w pierwszej kolejności pobierają prąd wyprodukowany w panelach.
Oto kilka sposobów, jak panele fotowoltaiczne mogą pomóc w oszczędzaniu naszych pieniędzy:
Jak widzimy korzystanie z instalacji fotowoltaicznej oraz wprowadzenie pro oszczędnościowych zachowań mających za zadanie zmniejszenie zużycia energii, może znacznie redukować rachunki za prąd przez wiele lat.
Fotowoltaika – gromadzenie energii, to jedno z popularniejszych haseł, jakie promują system PV. Obecnie istnieją różne technologie, które faktycznie umożliwiają magazynowanie energii elektrycznej pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu nie musimy martwić się sezonem jesienno-zimowym, kiedy promieniowania słonecznego jest znacznie mniej.
Najpopularniejszymi technologiami magazynowania energii elektrycznej są akumulatory do fotowoltaiki. Mogą być stosowane zarówno w instalacjach domowych, jak i komercyjnych. Baterie akumulatorowe pozwalają na magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej produkowanej przez panele fotowoltaiczne w okresach, gdy produkcja jest większa niż zużycie, np. w letnich miesiącach. Kiedy, więc następuje czas mniejszego promieniowania słonecznego, baterie mogą dostarczać zgromadzoną energię, co pozwala na uniknięcie jej zakupu z sieci lub korzystania z innych źródeł energii.
Panele fotowoltaiczne są jednym z najlepszych odnawialnych źródeł energii. Korzystają z energii słonecznej, która, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, jest dostępna w nieograniczonej ilości. Fotowoltaika nie emituje gazów cieplarnianych podczas produkcji energii elektrycznej, co przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i innych szkodliwych gazów do atmosfery. Z tego względu panele słoneczne są kluczowym narzędziem w walce ze zmianami klimatu. Ponadto istotna jest również sama produkcja systemu. Panele są tworzone z materiałów o niskiej toksyczności i nie emitują szkodliwych związków chemicznych. Zazwyczaj są one produkowane z krzemu, który jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków na naszej planecie. Wszystkie materiały z jakich tworzone są panele mają niski ślad węglowy, czyli sumaryczny wpływ na środowisko podczas całego cyklu życia. Fotowoltaika nie generuje również hałasu, co zapewnia spokój nie tylko mieszkańcom budynku, ale również zwierzętom. Dodatkowo nie zużywa wody pitnej do wytwarzania energii.
Pamiętajmy również, że nie wykazano szkodliwego wpływu fotowoltaiki na florę i faunę. Przydomowe systemy nie wpływają na środowisko naturalne okolicy. Ponadto szacuje się, że w ciągu jedynie godziny do naszej planety dociera ilość energii słonecznej odpowiadającej rocznemu globalnemu zapotrzebowaniu.
Fotowoltaika to również niezależność od wszelkich podwyżek prądu, który, jak wiemy, będzie z roku na rok systematycznie rosnąć. Jedną z korzyści fotowoltaiki jest to, że pozwala na produkcję energii elektrycznej na miejscu, bez konieczności korzystania z sieci energetycznej. Same panele mogą być wykorzystywane w systemach off-grid, czyli takich które nie są podłączonego do sieci energetycznej, co pozwala na korzystanie z własnych źródeł energii. Panele zapewniają także dostęp do energii elektrycznej wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci. Pozwalają również na osiągnięcie większego bezpieczeństwa energetycznego, ze względu na zabezpieczenie przed ewentualnymi przerwami w dostawie prądu. Fotowoltaika to pewna inwestycja niezależnie od ilości wyprodukowanej energii.
Jaki system PV wybrać?
Słońce to jedno z największych dostawców energii w naszym układzie słonecznym i jedynie w ciągu godziny jest w stanie wyemitować wystarczającą ilość energii, aby zaspokoić potrzeby energetyczne przez cały rok. Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Cały proces nie generuje niekorzystnych substancji do środowiska. Pamiętajmy, że panele fotowoltaiczne produkcją w ciągu dnia więcej energii słonecznej niż jesteśmy w stanie wykorzystać. W tym przypadku warto magazynować energię w akumulatorach lub przesłać ją do sieci energetycznej. Dzięki temu zapewnimy sobie dostęp do prądu nawet w miesiącach, w których dostęp do słońca jest znacznie ograniczony. Z pewnością, to jedna z ważniejszych korzyści fotowoltaiki.
W naszej firmie pracują jedynie wykwalifikowane osoby, które z pewnością odpowiednio doradzą jaki system będzie najlepszy dla Twojego domu. Współpracujemy z renomowanymi producentami, dzięki czemu możesz mieć pewność, że system będzie działał wydajnie przez długie lata. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i dowiedz się o cenie paneli fotowoltaicznych.
Źródła:
https://receptynadom.pl/dlaczego-warto-miec-w-domu-instalacje-fotowoltaiczna/
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty