Czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne? 

Plusy i minusy fotowoltaiki – inwestycja w system PV

Fotowoltaika to aktualnie jeden z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Wykorzystanie promieni słonecznych pozwala na zamianę światła słonecznego w energię elektryczną, która będzie doskonała do zasilania naszego domu, firmy, czy też innych budynków. Panele fotowoltaiczne to nie tylko ekonomiczna inwestycja, ale również niezwykle ekologiczna. Oczywiście taka forma pozyskiwania energii ma nie tylko zalety, ale również wady. Ich wpływ możemy jednak  ograniczyć poprzez wybranie systemów renomowanych producentów oraz korzystanie jedynie ze sprawdzonych firm montażowych, takich jak np. Klivatec. O czym trzeba wiedzieć przed zakupem instalacji PV? W tym artykule rozwiniemy temat paneli fotowoltaicznych, przedstawiając ich zalety i wady. 

Spis treści:

Fotowoltaika wady i zalety

Moduł fotowoltaiczny to system służący do przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną. Poniżej przedstawimy kilka plusów i minusów takiego rozwiązania, które później szczegółowo omówimy. 

Fotowoltaika korzyści:

  • Jest to odnawialne źródło energii – nieograniczone oraz przede wszystkim darmowe, 
  • brak emisji gazów cieplarnianych – panele fotowoltaiczne nie emitują szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek węgla, 
  • niewielkie koszty – przy montażu paneli fotowoltaicznych musimy wziąć pod uwagę jedynie koszt inwestycji, gdyż po instalacji nie musimy mierzyć się z wysokimi rachunkami, 
  • długa żywotność systemu – jeśli zdecydujemy się na wybór odpowiedniej marki, to możemy liczyć na długie życie fotowoltaiki. Niektórzy producenci dają gwarancję nawet do 25 lat, 
  • uniezależnienie się od sieci energetycznej – fotowoltaika może dostarczać energię do domu lub budynku bez konieczności przyłączania się do sieci energetycznej. 

Wady fotowoltaiki:

  • Wysoki koszt inwestycji – koszt zakupu oraz montażu paneli fotowoltaicznych niestety jest dość wysoki, jednak zwraca się maksymalnie w ciągu kilku lat, dzięki oszczędności na rachunkach za energię, 
  • uzależnienie działania od warunków atmosferycznych – efektywność działania paneli fotowoltaicznych jest uzależniona od dostępnej energii słonecznej, przez co w pochmurne dni system działa mniej wydajnie, 
  • wytwarzanie energii jedynie w ciągu dnia, 
  • duża ilość miejsca – system PV zajmuje sporą ilość miejscu na dachu budynku lub w ogrodzie (w zależności od tego w jakim miejscu zdecydujemy się na instalację). Może być to problem w przypadku niewielkich przestrzeni, 
  • problematyczny recykling – niestety panele fotowoltaiczne zawierają duże ilości toksyn, które są uwalniane już przy procesie produkcji. Mogą być one szkodliwe nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla zdrowia i życia ludzi.

Zestawienie plusów i minusów fotowoltaiki:

ZaletyWady
Źródło energii odnawialnej Wysoki koszt początkowy
Brak emisji gazów cieplarnianychZależność od warunków atmosferycznych oraz pory dnia
Niski koszt eksploatacjiKonieczność przestrzegania norm oraz procedur związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych
Długa żywotnośćWymagana duża ilość wolnej przestrzeni na instalację
Uniezależnienie się od sieci energetycznejProblem z recyklingiem

Pamiętajmy jednak, że pomimo wymienionych wad fotowoltaika staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w dziedzinie pozyskiwania energii elektrycznej. Nie tylko Europa, ale i inne rozwinięte kraje stawiają na rozwój technologii fotowoltaicznych, co z pewnością pozwala na wykorzystanie energii słonecznej w coraz większym stopniu. 

Ekologiczne rozwiązanie – fotowoltaika jako odnawialne źrodło energii

Jak już doskonale wiemy panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną, którą następnie zamieniają na energię elektryczną. Oczywiście PV należy do OZE ze względu na to, że promieniowanie słoneczne jest nieograniczone (poza pochmurnymi dniami) oraz, co najważniejsze, darmowe. Cały system może być wykorzystywany jako alternatywa dla pozostałych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Dodatkowo nie jest odpowiedzialny za produkcję gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń powietrza, takich jak dwutlenek siarki, czy tlenek azotu, co jest szczególnie ważne w obecnych czasach, gdy tak istotna jest walka ze zmianami klimatu. Panele fotowoltaiczne nie wymagają również paliw kopalnych, takich jak węgiel, gaz, czy też ropa naftowa. Ponadto nie wyczerpują się tak szybko jak pozostałe źródła konwencjonalne. 

Fotowoltaika to rozwiązanie pozwalające na niezależność energetyczną, która nie tylko pomoże w redukcji kosztów związanych z energią elektryczną, ale może zastąpić jej konwencjonalne źródła. Nic dziwnego, że w ostatnich latach panele fotowoltaiczne stały się tak popularne. W dodatku coraz więcej krajów wprowadza programy dotujące całą inwestycję, co z pewnością pomaga w przejściu na czyste źródło energii. 

Czy panele fotowoltaiczne nie emitują gazów cieplarnianych? 

Brak emisji gazów cieplarnianych to jedna z najważniejszych korzyści inwestycji w panele fotowoltaiczne. Nawet jeśli samo dbanie o środowisko nie jest nam bliskie, to pamiętajmy, że wszelkie zanieczyszczenia związane z produkcją energii elektrycznej są szkodliwe dla naszego zdrowia i życia. W przypadku elektrowni konwencjonalnych opartych na paliwach kopalnych, takich jak węgiel, gaz, czy ropa naftowa, w czasie ich spalania do środowiska zostają emitowane duże ilości dwutlenku węgla, tlenku siarki i azotu. Z tego względu panele fotowoltaiczne mają tak dużą przewagę nad innymi źródłami wytwarzającymi energię elektryczną. 

Warto mieć również na uwadze to, że panele fotowoltaiczne nie emitują hałasu ani wibracji, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla ludzi oraz zwierząt, niż na przykład elektrownie wiatrowe czy elektrownie cieplne. 

Jaką żywotność ma fotowoltaika? Czy to opłacalna inwestycja?

Nie od dziś wiadomo, że panele fotowoltaiczne charakteryzują się długim czasem użytkowania i działają przez wiele lat bez większych awarii i innych usterek. To tak naprawdę jedna z istotniejszych zalet, gdyż bezpośrednio przekłada się na niższe koszty eksploatacji oraz korzystniejszy wpływ na środowisko. System PV jest projektowany tak, by wytrzymać co najmniej 25 lat, ze względu na to, że wielu producentów oferuje właśnie taki okres gwarancji. W praktyce oczywiście panele działają nawet powyżej 40 lat, co świadczy o ich wysokiej jakości. 

Kilka czynników wpływających na żywotność paneli fotowoltaicznych:

  • wysoka jakość materiałów – materiały z jakich wykonane są panele to m.in. krzem, który ma dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych, takich deszcz, śnieg, wiatr, czy promieniowanie UV,
  • właściwa instalacja oraz regularna konserwacja – panele fotowoltaiczne powinny być montowane przez profesjonalistów, którzy wiedzą jak pozwolić na swobodny przepływ powietrza oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury pracy i wydajności. System PV wymaga również regularnego czyszczenia, by zapewnić jego trwałość. 

Niskie koszty rachunków za panele fotowoltaiczne

Koszty eksploatacji paneli fotowoltaicznych są niskie ze względu na to, że system nie wymaga paliw kopalnych ani innych materiałów do produkcji energii. Tak naprawdę energia elektryczna wytwarzana przez fotowoltaikę jest bezpłatna, co oznacza, że po instalacji paneli na dachu lub w ogródku, rachunki za energię są minimalne, a nawet zerowe. 

Równie niskie są koszty konserwacji. System nie ma ruchomych części, które trzeba regularnie wymieniać, czy konserwować. Istotne jest jedynie regularne czyszczenie paneli, które jest banalnie proste i może być wykonane również przez nas samych. 

Niskie koszty utrzymania paneli fotowoltaicznych sprawiają, że inwestycja się bardzo opłaca i zwraca się w ciągu maksymalnie kilku lat. 

Możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej 

Jest to jedna z głównych zalet montażu paneli fotowoltaicznych. Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu lub gruncie pozwala na wytwarzanie własnej energii elektrycznej, co ogranicza lub niemal całkowite eliminuje korzystanie z sieci elektroenergetycznej. Takie rozwiązanie pozwala na pełną niezależność oraz minimalizuje ryzyko awarii systemu elektroenergetycznego, czy przerw w dostawie energii. Jeśli panele wytwarzają więcej energii niż wynosi nasze zapotrzebowanie, to jej nadmiar może zostać oddany do sieci energetycznej, co skutkuje nie tylko obniżeniem rachunków za energię, ale również otrzymaniem wynagrodzenia za jej sprzedaż. 

Nasza oferta

Firma Klivatec specjalizuje się w sprzedaży oraz montażu paneli fotowoltaicznych. Koniecznie skorzystaj z naszej bezpłatnej konsultacji i sprawdź pełną ofertę już dziś. 

Nasza oferta

Źródła: 

https://regiodom.pl/fotowoltaika-ma-nie-tylko-plusy-oto-12-minusow-paneli-slonecznych-o-ktorych-warto-pamietac-przed-zakupem-instalacji-pv/ar/c9-15707062

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

    * Wymagane pola

    Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

    Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

    Wyślij wiadomość
    W czym możemy Ci pomóc?

    Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

      * Wymagane pola

      Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

      Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

      Zapisz się do naszego newslettera
      W czym możemy Ci pomóc?

      Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty