Oszczędności z odnawialnych źródeł energii

Odnawialne źródła energii

Energia elektryczna jest tak naprawdę niezbędna przy codziennym funkcjonowaniu. Większość z nas nie wyobraża sobie bez niej codzienności, gdyż dzięki energii możemy przeczytać chociażby ten artykuł. Często jednak korzystamy z źródeł nieodnawialnej energii, przez co szkodzimy naszemu środowisku. Narastający problem smogu, to nie tylko zagrożenie dla naszej planety, ale przede wszystkim zdrowia. Coraz więcej możemy słyszeć o zielonej energii, co ze względu na stale rosnące ceny prądu oraz postulaty ekologów wydaje się niezwykle kuszące. W końcu produkcja ekologicznej energii nie tylko zmniejsza szkodliwy wpływ na środowisko naturalne, ale również pozwala nam zaoszczędzić duże ilości energii. 

Spis treści:

Czym są odnawialne źródła energii?

Do odnawialnych źródeł energii (OZE) zaliczamy przede wszystkim słońce, wodę, energię geotermalną, biopaliwa oraz powietrze. OZE w dużo mniejszym stopniu szkodzą środowisku naturalnemu, a same zasoby nie wyczerpują się w tak szybkim tempie jak na przykład paliwa kopalniane. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii ma tak naprawdę wiele korzyści, dlatego nic dziwnego, że nasze Państwo stara się dofinansować m.in. pompy ciepła, by podnieść ich udział w krajowej produkcji energii elektrycznej. Niestety w Polsce nadal udział OZE w produkcji energii jest na niskim poziomie. Jeśli interesuje Cię z jakich dofinansowań na montaż pompy ciepła możesz skorzystać, to skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy chętnie wytłumaczą Ci cały proces uzyskania dotacji. 

Jakie są źródła energii odnawialnej – przykłady? 

Jak już wspominaliśmy wcześniej odnawialne źródła energii to takie, których zasoby nie zmniejszają się w czasie produkcji prądu, bądź potrafią się szybko odbudować. Korzystając z OZE nie musimy się martwić o zapasy paliw kopalnianych, które obecnie znajdują się w dużym deficycie. W dodatku wpływ na klimat jest niewielki i wręcz niezauważalny w przeciwieństwie do nieodnawialnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej. 

Aktualnie do odnawialnych źródeł energii elektrycznej możemy zaliczyć:

 • Elektrownie geotermalne, które wykorzystują energię cieplną z Ziemi (m.in. geotermalna pompa ciepła). Do wykorzystania takiej energii potrzebujemy wykonania dwóch odwiertów, których zadaniem będzie wypompowanie wody gorącej oraz wpompowanie wody wychłodzonej. Energia geotermalna powinna się kojarzyć głównie z wytwarzaniem ciepła.
 • Elektrownie wodne – wykorzystujące energię grawitacyjną wody. Do wytworzenia energii potrzebne są między innymi: prądy morskie, nurt rzek, spiętrzenie wód i budowa zapory, przepompowywanie wody. Wadą wodnych elektrowni jest ryzyko wystąpienia erozji brzegów w elektrowniach zaporowych.
 • Elektrownie wiatrowe – wykorzystujące moc powietrza, są zwykle wykorzystywane przez prywatne firmy. Taka energia głównie jest wykorzystana na lądzie i na morzu. Energia mechaniczna zostaje przekształcone w energię elektryczną. Niestety w tym przypadku turbiny wiatrowe są bezpośrednim zagrożeniem dla ptaków, dlatego istotne są nowoczesne technologie, które potrafią ten problem eliminować. 
 • Elektrownie fotowoltaiczne – wykorzystują promieniowanie słoneczne. Jest to dość popularna praktyka, która znacząco zmniejsza nasze rachunki. Aktualnie dzięki dofinansowaniom coraz więcej domostw może sobie pozwolić na zakup paneli. Ich wadą jest sama produkcja paneli z krzemu, które emitują szkodliwe substancje. Muszą być bezwzględnie odpowiednio recyklingowane, gdyż tylko wtedy nadal będą ekologiczne. 
 • Biomasa i biopaliwa to tak naprawdę najstarsze paliwa wykorzystywane przez ludzi. Może być jednak problematyczna w transporcie oraz przechowywaniu, dlatego lepszym wyborem są nowoczesne sposoby pozyskiwania energii. 

Odnawialne źródła energii wady i zalety

Jak wiadomo korzystanie z odnawialnych źródeł energii niesie za sobą wiele korzyści, jednak nie możemy zapominać o wadach tych rozwiązań technologicznych. Poniżej przedstawiamy tabelkę z głównym zestawieniem zalet i wad produktów:

ZaletyWady
bezpieczeństwo energetyczne, gdyż nie ryzykujemy wyczerpania zasobów, wysokie koszty inwestycyjne, 
niskie ceny prądu, co przy obecnych podwyżkach jest niewątpliwie szczególną korzyścią, długi czas zwrotu inwestycji, 
niezależność energetyczna, gdyż nie musimy transportować energii tak jak w przypadku nieodnawialnej energii elektrycznej. ograniczona dostępność, coraz trudniej jest kupić m.in. pompy ciepła w Polsce, 
ograniczenie emisji smogu, dzięki czemu chronimy nasze zdrowie oraz planetę, ingerencja w krajobraz oraz środowisko naturalne – stawianie farm fotowoltaicznych, czy wiatrowych oraz przebijanie się do gleby niesie konieczność zmian w naturalnym środowisku. 

Czy odnawialne źródła energii zmniejszają rachunki za prąd?

Najszybciej rozwijającą się formą odnawialnych źródeł energii są panele fotowoltaiczne. To zdecydowanie forma produkcji prądu, która najlepiej i najkorzystniej wpływa na nasze rachunki. Zdajemy sobie sprawę, że koszt inwestycji jest wysoki, jednak zwraca się on maksymalnie po kilku latach użytkowania z eko systemów. Poza tym właściciele OZE mogą być spokojni, gdyż nie dotkną ich kolejne podwyżki prądu. Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce nadal jest zbyt niski, dlatego funkcjonuje wiele programów dofinansowujących te systemy. 

Obecnie możemy skorzystać z kilku programów:

Program “Mój Prąd” 3.0, który oferuje dofinansowania do fotowoltaiki, 

Program “Agroenergia”, pozwala uzyskać dotację przez rolników do fotowoltaiki, turbin wiatrowych oraz pomp ciepła, 

“Energia Plus” – oferuje dofinansowania do energii dla firm, 

“Czyste Powietrze” – dotuje wymianę starych źródeł ciepła na nowe,

Ulga termomodernizacyjna

→ Programy regionalne. 

Więcej o różnego typu dotacjach pisaliśmy tutaj.

Jeżeli chodzi o realne spadki rachunków za korzystanie z energii odnawialnej, to najkorzystniej wypadają farmy fotowoltaiczne – spadek aż o 82% w porównaniu do źródeł nieodnawialnych. Z tego względu farmy fotowoltaiczne są najbardziej opłacalnymi inwestycjami. W dodatku od przyszłego roku zostanie wprowadzona nowa opłata OZE, która będzie wynosiła 0zł, dlatego nie obciąży dodatkowo konsumentów energii elektrycznej. Do odnawialnych źródeł energii elektrycznej zaliczamy również pompy ciepła. Charakteryzują się one wysoką efektywnością energetyczną, dzięki czemu pompa ciepła oddaje aż cztery razy więcej energii w postaci ciepła, niż zużywa energii elektrycznej. Możemy się więc spodziewać aż trzykrotnie lub czterokrotnie niższych rachunków za zużycie prądu niż w przypadku ogrzewania centralnego. Podobnie jest w przypadku pozostałych źródeł energii odnawialnych, dlatego tak jak wspominaliśmy są to inwestycje, które zwracają się maksymalnie po kilku latach. Jeśli jednak zastanawiasz się dlaczego Twoja pompa ciepła zużywa zbyt dużo prądu, to sprawdź nasz artykuł

Wpływ odnawialnych źródeł energii na środowisko

Wpływ odnawialnych źródeł energii na środowisko i zmniejszenie emisji CO2 jest niezaprzeczalnie pozytywny. Przejście na odnawialne źródła energii sprzyja redukcji emisji dwutlenku węgla, ponieważ energia z nich nie wymaga spalania paliw kopalnych, w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych elektrowni, elektrownie wiatrowe i słoneczne nie wymagają dużych ilości wody do chłodzenia, co może prowadzić do oszczędności zasobów wodnych. Ponadto, energia geotermalna i energia z biomasy mogą być wykorzystane w sposób bardziej efektywny, ograniczając jednocześnie emisję metanu – innego szkodliwego gazu cieplarnianego.

Praktyczne zastosowanie OZE w domach prywatnych i firmach

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, jak energia odnawialna może być wykorzystana w praktyce:

 • Panele słoneczne – instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach domów i budynków firmowych pozwala na wytwarzanie własnej, czystej energii elektrycznej. Panele słoneczne przekształcają energię światła słonecznego w energię elektryczną, która może być wykorzystana do zasilania urządzeń elektrycznych, oświetlenia czy klimatyzacji. Energię wyprodukowaną przez panele można także magazynować w akumulatorach lub sprzedawać do sieci energetycznej, co pozwala na dodatkowe oszczędności.
 • Małe elektrownie wiatrowe – w przypadku właściwych warunków wiatrowych, małe elektrownie wiatrowe mogą być atrakcyjną alternatywą dla domów prywatnych i firm. Takie elektrownie mogą być instalowane na przykład na działkach rolnych, w parkach przemysłowych czy na dachach budynków. 
 • Systemy geotermalne do ogrzewania – w przypadku domów prywatnych, systemy geotermalne zwykle obejmują instalację pionowych lub poziomych kolektorów gruntowych, które przekazują ciepło do pompy ciepła. W firmach, szczególnie tych o dużym zapotrzebowaniu na ciepło, mogą być wykorzystywane elektrownie geotermalne, które dostarczają energię do ogrzewania i chłodzenia budynków oraz procesów przemysłowych.

SKORZYSTAJ Z NASZEJ OFERTY

Jeśli nadal zastanawiasz się czy odnawialne źródła energii w domu mają sens, to skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. Możesz skontaktować się z nami przez formularz kontaktowy lub dzwoniąc na nasz numer telefonu.

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty