Na czym polega ulga termomodernizacyjna?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i dlaczego warto z niej skorzystać?

Czy wiedziałeś, że modernizacja lub instalacja nowoczesnych systemów grzewczych oraz energetycznych w Twoim domu lub firmie może być sprzyjająca nie tylko dla środowiska ale również pozytywnie wpłynąć na Twoje finanse? Nasz kraj oraz cała Unia Europejska proponuje coraz większą ilość dotacji, a jedną z nich jest ulga termomodernizacyjna. To dobre rozwiązanie dla osób, które myślą o założeniu paneli fotowoltaicznych lub chcą inwestować w ekologiczne i energooszczędne źródła dostarczania ciepła. W tym artykule dowiesz się czym dokładnie jest ulga termomodernizacyjna, jakie przynosi korzyści, na co przysługuje ulga termomodernizacja 2023 oraz jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej 2023. Poznasz nowe sposoby, które pomogą Ci nie tylko oszczędzać na rachunkach za energię, ale również zwiększą wartość Twojej nieruchomości oraz pozwolą Ci być bardziej eko. 

Spis treści:

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna to forma wsparcia dla osób fizycznych i firm posiadających własną nieruchomość, które decydują się na modernizację lub wymianę systemów grzewczych i energetycznych na bardziej energooszczędne i ekologiczne. Ulga pozwala obniżyć część wydatków poniesionych na zakup oraz montaż urządzeń służących do ogrzewania budynków oraz ogólne prace związane z poprawą efektywności energetycznej budynków. Głównym założeniem ulgi jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery (takich jak dwutlenek węgla) oraz obniżenie kosztów eksploatacji budynków poprzez zwiększenie ich efektywności energetycznej. Ulga dostępna jest dla osób, które chcą zmodernizować lub wymienić system grzewczy.

Dzięki uldze termomodernizacyjnej osoby fizyczne oraz firmy mogą inwestować w bardziej ekologiczne rozwiązania, co bezpośrednio przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego i zatrzymania kryzysu klimatycznego.

Czy warto zainwestować w energooszczędne i ekologiczne źródła grzewcze, by skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Nie jest niczym zaskakującym fakt, że inwestycja w systemy grzewcze, takie jak pompy ciepła, kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne ma ogrom korzyści. Przede wszystkim takie rozwiązania pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania, a nawet (tak jak w przypadku paneli) produkcję własnej energii elektrycznej.

To rozwiązanie ma duże znaczenie w dobie kryzysu klimatycznego i rosnącej świadomości społeczeństwa na temat tego, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Energooszczędne i wydajne systemy grzewcze zapobiegają emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co przyczynia się nie tylko do polepszenia warunków w jakich żyjemy, ale również bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie i życie. 

Na szczególną uwagę w tej kwestii zasługują panele fotowoltaiczne, ze względu na to, że produkcja własnej energii elektrycznej pozwala na jeszcze większe oszczędności finansowe, a nawet zarobek w przypadku nadwyżek produkcji energii. W takiej sytuacji gospodarze mogą nadmiar energii oddać do sieci i otrzymać wynagrodzenie za produkcję. Ulga termomodernizacyjna fotowoltaika pozwala na zmniejszenie rachunków, a nawet ich całkowite wyeliminowanie. 

Z pewnością wszystkie te czynniki pozwalają na stwierdzenie, że inwestycja w energooszczędne rozwiązania jest opłacalna i przynosi znaczne korzyści. Warto jednak przed podjęciem decyzji o modernizacji lub wymianie starego systemu dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową, a najlepiej skonsultować się doradcą podatkowym. 

Jakie warunki trzeba spełnić żeby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? 

Aby uzyskać ulgę termomodernizacyjną należy spełnić kilka warunków:

 1. Konieczne jest dokonanie modernizacji lub wymiany systemu grzewczego na bardziej energooszczędny oraz ekologiczny. Ponadto w ramach modernizacji uwzględnia się również prace związane z poprawą efektywności energetycznej budynku, takie jak ocieplenie czy wymiana okien i drzwi. 
 1. Należy kupować jedynie te towary, produkty i usługi, których nabycie jest zgodne z wykazem możliwości odliczenia od dochodu. 
 1. Wydatki poniesione na modernizację muszą zostać dokonane w określonym przedziale czasowym. Ulga termomodernizacyjna jest udzielana wyłącznie za wydatki poniesione w ciągu trzech lat, w jakich podatnik zainwestował w modernizację. Wysokość ulgi jest uzależniona od poniesionych wydatków. Koszty powinny zostać poniesione po oddaniu budynku do użytkowania. Wydatki muszą być odliczane na bieżąco, osobno za każdy rok w deklaracji rocznej PIT.
 1. Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej należy zachować rachunki i pełną dokumentację poniesionych wydatków. W takiej dokumentacji powinny znaleźć się faktury, rachunki oraz potwierdzenia przelewów bankowych na rzecz wykonywanych prac. Modernizacji nie możemy wykonywać na własną rękę – powinna zrobić to osoba lub firma posiadająca niezbędne uprawnienia i kwalifikacje. 
 1. Nie można również zapomnieć o podstawowym kroku, jakim jest złożenie odpowiedniego rozliczenia wraz z PIT-em. W oświadczeniu należy podać wartość poniesionych wydatków oraz kwotę jaką chce się odliczyć. Do tego celu potrzebna jest właśnie dokumentacja wspomniana w punkcie wyżej. 
 1. W przypadku osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, ulga termomodernizacyjna będzie rozliczana w ramach podatku dochodowego od osób prawnych. W takim przypadku istotne jest złożenie dodatkowych dokumentów, takich jak zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarczej. 

Pamiętajmy, że nie ma konieczności przedstawiania audytu energetycznego jako potwierdzenia, że wydatki poniesione na termomodernizację budynku wpłynęły na jego efektywność energetyczną. 

Zdajemy sobie również sprawę, że procedura uzyskania ulgi termomodernizacyjnej nie jest najłatwiejsza, dlatego polecamy skorzystać z usług specjalisty, jakim jest doradca podatkowy. Pozwoli to na zaoszczędzenie dużej ilości czasu. 

Kto może ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną?

O ulgę termomodernizacyjną mogą ubiegać się osoby fizyczne oraz firmy, które ponoszą wydatki związane z modernizacją lub wymianą systemów grzewczych na bardziej energooszczędne oraz ekologiczne. 

W przypadku osób fizycznych, ulga przeznaczona jest dla budynków jednorodzinnych lub ich części, o ile stanowi ona samodzielne lokum mieszkalne. W budynkach tych dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych lub jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku. 

Firmy z kolei mogą się ubiegać o ulgę termomodernizacyjną do budynków przeznaczonych na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT sumują wydatki rozliczane w ramach ulgi w kwotach netto. Pozostali podatnicy przyjmują do ulgi podatkowej kwoty w wartości brutto. 

Z ulgi nie może również skorzystać osoba, która ponosi wydatki wspomniane w artykule, ale nie jest to nieruchomość będąca jej własnością. 

Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Jakich błędów unikać w czasie aplikowania o ulgę termomodernizacyjną? 

Aplikowanie o ulgę termomodernizacyjną jest dosyć skomplikowanym procesem, dlatego poniżej przedstawimy jakich błędów unikać w czasie składania niezbędnych wniosków:

Błąd Rozwiązanie
Przedstawienie błędnych dokumentówupewnij się, że masz wszystkie potrzebne dokumenty przed złożeniem wniosku o ulgę termomodernizacyjną
Nieprzestrzeganie terminówterminy składania wniosków są ściśle określone, a niewłaściwe ich przestrzeganie może skutkować utratą szansy na jej uzyskanie. Aby uniknąć niekorzystnych sytuacji, warto zanotować wszystkie ważne daty 
Nieprawidłowy dobór urządzeńaby otrzymać odpowiedni zwrot należy zainwestować jedynie w urządzenia, które spełniają określone wymagania
Brak odpowiednich kwalifikacji firm, które wykonują nasze usługiprzed inwestycją w nowoczesny system, warto dokładnie sprawdzić firmę, z której usług chcemy skorzystać
Nieprzestrzeganie wymagań dotyczących ochrony środowiskaaby mieć pewność, że otrzymamy ulgę termomodernizacyjną warto m.in. używać jedynie ekologicznych materiałów, spełniać określone warunki energetyczne oraz posiadać niezbędne certyfikaty i atesty

Unikanie powyższych błędów może być pomocne dla uzyskania ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której zmniejszymy koszty związane z modernizacją budynku. 

Na co przysługuje ulga termomodernizacyjna? 

Ulga termomodernizacyjna przeznaczona jest na modernizację termiczną budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Przysługuje na wydatki poniesione na prace modernizacyjne mające na celu poprawę efektywności energetycznej nieruchomości. Przykłady ulgi termomodernizacyjnej to m.in.: izolacja termiczna, wymiana okien i drzwi, modernizacja systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Aby dokładnie obliczyć kwotę ulgi termomodernizacyjnej skorzystaj z kalkulatora dostępnego w sieci. 

Skorzystaj z naszych usług 

Jeśli chcesz dokonać modernizacji własnego systemu grzewczego, to koniecznie sprawdź nasze usługi. Oferujemy szereg możliwości, które pomogą znacznie zredukować koszty. Zadzwoń do nas już dziś. Aby dowiedzieć się więcej o uldze termomodernizacyjnej sprawdź forum, gdzie znajdziesz mnóstwo wskazówek dotyczących jej odliczenia.

Źródła: 

https://www.e-pity.pl/ulgi-odliczenia/ulga-termomodernizacyjna/

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ulga-termomodernizacyjna-od-kiedy-dla-kogo-na-co

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty