Czy wiesz, że nieszczelna klimatyzacja może prowadzić do ogromnych strat energii i zwiększenia kosztów? Jeśli Twój system nie będzie działać prawidłowo, może doprowadzić do podwyższenia kosztów rachunków za energię oraz obniżenia jakości powietrza w pomieszczeniu. Dlatego tak istotne jest regularne sprawdzanie szczelności klimatyzacji. Każda uszczelka, korozja czy wyciek obniżają skuteczność chłodzenia i ogrzewania. Najczęściej dzieje się to po dłuższym czasie nieużywania klimatyzacji – po okresie zimowym. Istotne jest, abyśmy używali klimatyzatora nawet w okresie jesienno-zimowym wykorzystując funkcje grzewcze. Czy da się to jednak zrobić na własną rękę w domu? Jak często sprawdzać urządzenie i dlaczego w ogóle trzeba? Ile trwa sprawdzenie szczelności klimatyzacji? Jaki koszt się z tym wiąże? W tym artykule omówimy szczegółowo jak przeprowadzić test szczelności, jakie narzędzia i materiały będą potrzebne, a także jak poprawić jakość powietrza w swoim domu.
Spis treści:
Istnieje wiele powodów, dla których warto regularnie sprawdzać szczelność klimatyzacji domowej. Przede wszystkim nieszczelne klimatyzacje mogą doprowadzić do straty energii i wzrostu kosztów rachunków. Jeśli powietrze chłodzone przez klimatyzator wycieka z systemu, urządzenie pracuje ciężej, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Nieszczelna klimatyzacja to również obniżona jakość powietrza w pomieszczeniu. Jeśli do naszego systemu dostaje się powietrze z zewnątrz, to równoznacznie do urządzenia mogą przedostać się alergeny, pyłki i inne zanieczyszczenia, co nie będzie sprzyjające dla naszego zdrowia i życia.
Po raz pierwszy sprawdzamy klimatyzację przed samym jej montażem. Jest to istotne, gdyż etap rozruchu pozwala wyeliminować ewentualne usterki urządzenia. Zadanie powinno zostać wykonane przez profesjonalistę, gdyż jedynie dzięki temu możemy zachować gwarancję i jednocześnie mamy pewność, że kupiliśmy dobrze działający oraz bezpieczny sprzęt. Większość nowoczesnych urządzeń posiada specjalne funkcje osuszające, które powinny eliminować wilgoć.
Długotrwała nieszczelność klimatyzacji może być przyczyną ubytku czynnika chłodzącego, a nawet oleju smarowego, a przez zaniedbanie możemy doprowadzić do całkowitej awarii urządzenia. Istotne jest, by regularnie pilnować serwisowania naszego klimatyzatora typu split czy multisplit.
Metod tak naprawdę jest kilka, jednak czasem zdarza się, że już gołym okiem możemy dostrzec daną nieszczelność. To na tym etapie możemy samodzielnie sprawdzić jakie miejsca ewentualnie mogą być uszkodzone. To, co dla nas powinno być istotne, to miejsca pokryte olejem lub te, w których występuje korozja, gdyż właśnie te elementy świadczą o usterce. Możemy wówczas skorzystać z pomocy profesjonalisty, co z pewnością będzie dla nas dużo bardziej wiarygodnym źródłem. Cena sprawdzenia klimatyzacji to około 100 zł (cena na kwiecień, 2023).
Aby sprawdzić szczelność klimatyzacji domowej, będziesz potrzebować kilku narzędzi i materiałów, w tym:
Aby sprawdzić szczelność klimatyzacji domowej, możesz skorzystać z jednej z opisywanych metod: testu ciśnienia, testu objętości lub testu przepływu powietrza. Każda z tych metod wymaga innych narzędzi i materiałów, ale wszystkie są w pełni skuteczne w wykrywaniu nieszczelności systemu klimatyzacyjnego. Oprócz tego omówimy również pozostałe możliwości:
Test ciśnienia polega na wprowadzeniu gazu do urządzenia pod ciśnieniem, a następnie zmierzeniu, jak szybko ciśnienie spada. W przypadku nieszczelnej klimatyzacji będzie ono spadało dużo szybciej niż gdyby system działał prawidłowo. Do wykonania testu będziesz potrzebować specjalnego manometru do pomiarów ciśnienia i gazu, takiego jak azot lub dwutlenek węgla.
Polega na wprowadzeniu gazu o znanej objętości do systemu klimatyzacji, a następnie mierzeniu, jak ciśnienie spada. Analogicznie jak w teście ciśnienia – im szybciej spada ciśnienie, tym mniej szczelny jest system. Do przeprowadzania tego testu potrzebne będą: zbiornik z gazem o znanej objętości, manometr oraz wąż, który będzie wprowadzał gaz do systemu.
Test przepływu powietrza polega na zmierzeniu ilości powietrza, które przepływa przez system klimatyzacyjny przed i po przeprowadzeniu testu. Słabszy przepływ powietrza po teście może wskazywać na nieszczelność w systemie. Do tego celu potrzebne będą: anemometr do pomiaru prędkości przepływu powietrza oraz urządzenie do pomiaru ciśnienia.
Właściwie to jedna z najczęściej stosowanych metod. Do jej wykonania nie potrzebujemy dużych nakładów pieniężnych, a jedynie mydła oraz wody. Wystarczy, że taką mieszankę naniesiemy na złączki, przewody oraz zawory i sprawdzimy w jakich miejscach zacznie się spieniać. Właśnie to będzie świadczyło o występowaniu nieszczelności. Minusem tej metody jest to, że nie możemy sprawdzić trudno dostępnych miejsc.
Promieniowanie UV sprawdzi się w momencie, kiedy użyjemy kontrastu do czynnika roboczego. Po oświetleniu takiego miejsca będziemy dokładnie wiedzieć, gdzie występuje nieszczelność. Pamiętajmy jednak, by przy wykorzystaniu tej metody zachować szczególną ostrożność oraz założyć specjalne okulary, które chronią przed promieniowaniem.
Dla ułatwienia przygotowaliśmy tabelę z zestawieniem metod sprawdzania klimatyzacji:
Metoda sprawdzania szczelności klimatyzacji | Opis |
Metoda ciśnieniowa | Wypełnienie układu chłodniczego specjalnym gazem i monitorowanie spadku ciśnienia. Jeśli ciśnienie spada, to występuje wyciek w układzie |
Metoda wykrywania ultradźwięków | Specjalne urządzenie rejestruje dźwięki emitowane przez wycieki w układzie chłodniczym i wskazuje miejsce wycieku |
Metoda detekcji barwnikowej | Polega na dodaniu specjalnego barwnika do układu chłodniczego. W przypadku wycieku, barwnik wyjdzie na zewnątrz i będzie widoczny dzięki specjalistycznej lampie |
Metoda detekcji mydlanej | Pokrywanie rur i połączeń mydłem oraz obserwowanie, czy pojawiają się pęcherzyki powietrza – to one wskazują na wyciek |
Metoda detekcji termowizyjnej | Kamera termowizyjna pokazuje obszary o wyższej temperaturze, co może wskazywać na wyciek gazu |
Metoda detekcji chemicznej | Dodanie specjalnych substancji chemicznych do układu chłodniczego, które reagują z czynnikami chłodniczymi, tworząc substancje, które można wykryć przy użyciu urządzenia pomiarowego |
Sprawdzenie szczelności klimatyzacji przez fachowca odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to pomiar ciśnienia czynnika chłodzącego w układzie. Do wykonania tego zadania wykorzystuje się manometry. Drugim z kolei sposobem jest sprawdzenie szczelności przez pomiar wycieku profesjonalnym czujnikiem. Urządzenie musi jednak posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające jego jakość i skuteczność. Tylko wtedy możemy w pełni sprawdzić miejsce nieszczelności.
Jeśli w naszym urządzeniu nie ma już czynnika chłodzącego, to fachowiec napełni go azotem i dopiero wtedy przeprowadza próbę szczelności. Norma ciśnienia w układzie jaka akceptowana jest w Polsce to 1,5 maksymalnego ciśnienia roboczego. Po napełnieniu odczekujemy 24h i sprawdzamy w ilu procentach ubywa powietrza. Akceptowalne jest 2% ubytku.
Najlepiej, aby robić to co najmniej raz w sezonie – po okresie zimowym, gdzie zdecydowanie rzadziej używaliśmy urządzenia. Ponadto taka kontrola pozwala wyeliminować bakterie oraz drobnoustroje, które mogły się wówczas wytworzyć. Najlepiej jeśli regularnie będziemy korzystać z serwisowania klimatyzacji, gdyż tylko wtedy mamy pewność gwarancji oraz bezpieczeństwo, że nawet najmniejsza usterka zostanie szybko wychwycona i naprawiona.
Wszystkie przedstawione metody pozwalają na wykrycie nieszczelności w systemie klimatyzacyjnym. Regularne testowanie szczelności klimatyzacji może być pomocne w minimalizowaniu strat energii i kosztów oraz poprawie jakości powietrza w pomieszczeniu.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty