Co to jest nabijanie klimatyzacji?

Nabijanie klimatyzacji – wszystko co musisz wiedzieć

Ile kosztuje nabijanie klimatyzacji, dlaczego trzeba ten zabieg wykonywać regularnie, czym nabija się klimatyzację w samochodzie i czy można nabić klimatyzację samodzielnie?

To najczęstsze pytania zadawane przez osoby, które zdecydowały się na montaż klimatyzacji w domu lub używają klimatyzacji w samochodzie. Zakup klimatyzatora to często dość spory jednorazowy wydatek, dlatego warto dbać o jakość urządzenia, by sprawnie działało przez długie lata. W ten sposób możemy zwiększyć długość życia klimatyzacji. Poza tym regularne przeglądy oraz serwis klimatyzacji, to jedyna możliwość uzyskania pozytywnie rozpatrzonej reklamacji. Dzięki temu również unikniemy kosztownych awarii. 

Spis treści:

Na czym polega nabijanie klimatyzacji?

Nabijanie klimatyzacji to nic innego jak sprawdzenie i uzupełnienie czynnika chłodzącego, który odpowiada za odprowadzanie ciepła. Przy nabijaniu klimatyzacji w samochodzie najczęściej jest to podstawowy czynnik R-1234yf lub R-134a – dużo droższa wersja poprzednika. Ilość zużytego czynnika jest uzależniona od modelu naszego urządzenia, modelu auta lub producenta klimatyzacji oraz czasu używania. W czasie tego zabiegu istotne jest także sprawdzenie szczelności układu przy wykorzystaniu próby azotowej, która wykaże ewentualne nieszczelności w układzie wentylacyjnym. 

Proces nabijania klimatyzacji trwa zwykle około godzinę i wykonuje się go co najmniej raz w roku. Odessanie starego płynu wykonywane jest przy pomocy końcówek maszyny, którą podpinamy do złączek w układzie klimatyzacji. Taki zabieg pozwala na sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji, dzięki czemu wiadomo czy można nabić nowy płyn chłodniczy. 

Najlepiej jest wykonać zabieg późną wiosną, gdy temperatury na dworze pozwalają jeszcze na jeżdżenie bez klimatyzacji lub nie używanie jej w domu, dzięki czemu będziemy przygotowani na nadchodzącą falę upałów. Regularne wizyty u mechanika czy też korzystanie z serwisu klimatyzacji to podstawa, o której każdy powinien pamiętać. Tak naprawdę to trzecia najważniejsza kwestia zaraz po czyszczeniu oraz odgrzybianiu klimatyzacji. Jest to jedyna gwarancja prawidłowej pracy naszego urządzenia. 

Toshiba-Saiseikai-9-Aranżacja-Pomieszczenia

Jak często należy nabijać klimatyzację?

Naturalnie ubywa czynnika chłodzącego na poziomie około 10% każdego roku, dlatego serwis klimatyzacji zaleca się przeprowadzać co rok. Warto wówczas sprawdzić ciśnienie w układzie oraz zadbać o ewentualne wymiany filtra kabinowego lub wykonać odgrzybianie klimatyzacji. Jeśli jednak w czasie serwisu wyjdą także inne nieprawidłowości to warto wykonać pełny serwis klimatyzacji. 

Czy można samodzielnie nabić i odgrzybić klimatyzację?

Samodzielne nabijanie klimatyzacji jest możliwe, a w sklepach internetowych znajdziemy dostępne czynniki chłodnicze. Dobrze jest jednak wcześniej zapoznać się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami na temat nabijania klimatyzacji samemu oraz zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia. 

Do nabijania klimatyzacji w domu niezbędne są przede wszystkim:

 • czynnik chłodniczy – ważne jest, aby zaopatrzyć się w rekomendowany zestaw, który posiada niezbędne atesty. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że nie zaszkodzimy sobie, swojemu zdrowiu oraz żywotności urządzenia;
 • termometr podczas nabijania klimatyzacji domowej termometr jest niezbędnym narzędziem, które pomoże Ci monitorować temperaturę czynnika chłodniczego. Dzięki niemu możesz upewnić się, że klimatyzacja działa zgodnie z oczekiwaniami, a osiągnięta temperatura wewnętrzna zapewni komfortowe warunki w pomieszczeniach;
 • manometrypozwalają kontrolować ciśnienie czynnika chłodniczego w układzie. Dzięki manometrom można monitorować, czy ciśnienie jest w odpowiednich granicach i czy dawka czynnika chłodniczego jest wystarczająca. Użycie manometrów zwiększa bezpieczeństwo oraz gwarantuje skuteczność całego procesu;
 • pompa do odzysku próżni – umożliwia stworzenie próżni w układzie, co jest kluczowe dla skutecznego i bezpiecznego wprowadzenia czynnika chłodniczego. Pompa do odzysku próżni zapewnia również usuwanie wilgoci i wszelkich zanieczyszczeń z układu, co wpływa na dłuższą żywotność urządzenia oraz lepszą wydajność.

Nabijanie klimatyzacji samemu nie jest aż tak trudnym zadaniem, jednak tylko korzystając z profesjonalnego serwisu mamy pewność, że cały proces zostanie przeprowadzony w prawidłowy sposób. Szczególnie, że koszty takiego serwisu niewiele się różnią od tych, które musimy ponieść, aby zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia. 

LG-Artcool-Beige-Aranżacja-Salonu

5 KROKÓW NABIJANIA KLIMATYZACJI

Zaczynamy od sprawdzenia szczelności klimatyzacjiJeśli znajdziemy miejsce przecieku, należy je niezwłocznie szczelnie zamknąć specjalnym preparatem, gdyż wyciek gazu jest szkodliwy dla naszego zdrowia, atmosfery oraz pracy urządzenia. 
Następnie należy wykonać próżnię Instrukcję jak tego dokonać znajdziecie na opakowaniu pompy do wytwarzania próżni. 
Za pomocą azotu możemy sprawdzić szczelność naszego urządzenia. Jeśli nie chcemy wydawać dodatkowych pieniędzy na butelkę z azotem, to może wykorzystać do tego zadania czynnik chłodniczy, którym napełniamy nasze urządzenie i czekamy około tydzień, by sprawdzić czy nie ubywa go z naszego klimatyzatora. Warunkiem tej metody jest brak upałów panujących na zewnątrz. 
Znów wykonujemy próżnię.Analogicznie jak w punkcie drugim
W tym kroku dokonujemy uzupełnienia czynnika chłodniczego specjalnym płynem. Pamiętajmy jednak, by butla z gazem była skierowana zaworem do dołu, a także o tym, aby na powierzchni lamelek nie było mniej niż 8 stopni Celsjusza, a także by klimatyzator się nie oszronił (to znak, że czynnika chłodniczego jest za mało). 

Istotny jest również model posiadanej klimatyzacji, gdyż należy pamiętać, że nie musimy nabijać klimatyzacji przenośnej. Takie urządzenie ma hermetyczny układ, który nie wymaga uzupełnienia płynu (f-gazu), który w tym przypadku niszczy warstwę ozonową.

Bezpieczeństwo podczas nabijania klimatyzacji

 1. Zaznajom się z instrukcją obsługi
 2. Wykorzystuj odpowiednie narzędzia i materiały
 3. Ubierz odpowiednie ubranie ochronne
 4. Pracuj w dobrze wentylowanym miejscu
 5. Dbaj o odpowiednią przestrzeń roboczą 
 6. Poznaj przepisy dotyczące czynników chłodniczych

Dlaczego ważne jest czyszczenie i nabijanie klimatyzacji?

Zanieczyszczony klimatyzator to przyczyna i skutek wielu awarii klimatyzacji, dlatego tak ważna jest regularność. W czasie pracy w urządzeniu zbierają się różnego rodzaju bakterie, rdza czy inne czynniki chłodnicze. Dbając o nasze urządzenie mamy pewność, że nie szkodzimy swojemu zdrowiu, gdyż zanieczyszczony klimatyzator generuje spore ilości bakterii. Regularne wizyty w warsztacie oraz dbanie o serwis klimatyzacji pozwalają sprawdzić czy w czasie użytkowania nie powstały nieszczelności oraz wycieki. Wówczas możemy bardzo szybko zareagować. Niestety, ale niedobór płynu sprawia, że klimatyzacja nie tylko nie utrzymuje odpowiedniej temperatury, ale też może ulec awarii, co spowoduje o wiele większe koszty. 

Ile kosztuje nabijanie klimatyzacji samochodowej i domowej?

Cena nabijania klimatyzacji domowej oscyluje wokół 150-200 zł (cena na kwiecień 2023) i jest uzależniona od stanu naszego urządzenia. Najczęściej taką usługę możemy wykonać przy okazji – w trakcie serwisu naszego urządzenia. Aby prawidłowo oszacować wszelkie koszty warto skontaktować się z profesjonalnym serwisem klimatyzacji. Rodzaj oraz ilość zalecanego czynnika chłodniczego określa producent używanego przez nas klimatyzatora. Pamiętajmy także, że nowoczesne urządzenia są w pełni ekologiczne i nie są zagrożeniem dla warstwy ozonowej, dlatego nie musimy się martwić, że szkodzimy środowisku. 

Niezmiennie zachęcamy do regularnego sprawdzania urządzenia, gdyż tylko wtedy mamy gwarancję, że działa on w sposób prawidłowy. Chociaż wiele osób chce nabijać klimatyzację na własną rękę, to polecamy skorzystanie z usług profesjonalistów, aby nie narazić się na niepotrzebną utratę gwarancji. W Klivatec oferujemy także mobilne nabijanie klimatyzacji, gdzie oferujemy kompleksową obsługę oraz naprawę urządzenia dla ponad 100 miast w całej Polsce. Zachęcamy do skorzystania z naszych profesjonalnych usług oraz kontakt poprzez formularz kontaktowy. Nasz w pełni wykwalifikowany i profesjonalny zespół odpowie na wszelkie nurtujące pytania oraz wyjaśni niezbędne kwestie.

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty