Co to jest odgrzybianie klimatyzacji?

Co to jest odgrzybianie klimatyzacji domowej i dlaczego należy wykonywać ten zabieg?

Odgrzybianie klimatyzacji to nic innego jak zabieg, który pozwala pozbyć się pleśni, grzybów oraz innych bakterii i zanieczyszczeń z naszego systemu klimatyzacyjnego. Zaniedbanie tego procesu jest zagrożeniem dla naszego zdrowia, gdyż na skutek powstawania nadmiaru wilgoci rozwijają się mikroorganizmy, którym można zapobiegać jedynie poprzez systematycznie czyszczenie klimatyzatora.  Chcąc więc korzystać z naszego urządzenia przez cały rok musimy zadbać o to, by sprzęt był w dobrym stanie. Tylko wtedy będziemy mogli w pełni cieszyć się chłodnym powietrzem w upalne dni oraz wyższą temperaturą w chłodniejsze, jesienne wieczory.  

Spis treści:

Jak dochodzi do zagrzybienia klimatyzacji? 

Pomimo tego, że nowoczesne systemy klimatyzacji są wyposażone w odpowiednie filtry, to przemieszczające się powietrze zawiera także drobinki kurzu oraz grzybów i bakterii. Mogą one osadzać się na wentylatorze, co jest równoznaczne z przemieszczaniem się tych drobnoustrojów w trakcie działania urządzenia po całym pomieszczeniu. Właśnie to może bezpośrednio zagrażać naszemu zdrowiu, gdyż narażamy się na oddychanie powietrzem słabej jakości. Do zagrzybienia klimatyzacji dochodzi głównie w momencie, gdy zaniedbujemy odpowiednią konserwację. Od poziomu czystości filtra zależy efektywność działania urządzenia. Poza aspektami zdrowotnymi klimatyzacja może wówczas pobierać więcej prądu lub pracować o wiele głośniej niż dotychczas. Ponadto możemy się również spodziewać nieprzyjemnego zapachu wydostającego się z wnętrza urządzenia. 

Kiedy niezbędne jest odgrzybianie klimatyzacji? Okresowe przeglądy klimatyzacji

Aby zapewnić prawidłową pracę naszego klimatyzatora należy zadbać o okresowe przeglądy klimatyzacji. W naszym urządzeniu znajdują się filtry, na których, podczas korzystania, osadzają się liczne bakterie oraz drobnoustroje, co bezpośrednio zmniejsza jego wydajność. Właśnie z tego powodu należy wykonywać regularne przeglądy, nawet samodzielnie, gdyż jesteśmy wówczas w stanie bardzo szybko wychwycić różne nieprawidłowości. Powinniśmy zadbać o czystość filtrów oraz kanałów, a do tego celu konieczne jest regularne czyszczenie urządzenia miękką, wilgotną szmatką (również zwracając uwagę na czystość wlotów i wylotów powietrza). Takie czyszczenie klimatyzacji powinniśmy wykonywać raz na dwa tygodnie. 

Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji – czy jest możliwe?

Jeśli z naszego urządzenia zaczyna wydzielać się nieprzyjemny zapach, to znak, że musimy jak najszybciej zdecydować się na usługę odgrzybiania klimatyzacji. Przystępując do czyszczenia klimatyzacji samemu należy początkowo zdjąć obudowę i wyciągnąć filtr, zachowując przy tym odpowiednią delikatność. Możemy go umyć pod bieżącą wodą z odrobiną płynu do naczyń lub mydła (najlepiej szarego). Na koniec całość wycieramy delikatną ściereczką, ściągając przy tym resztki kurzu. Taki zabieg wykonujemy co trzy miesiące w zależności od stopnia zużycia filtra. Wymienniki ciepła oraz taca skroplin to elementy również wymagające czyszczenia, które wykonujemy w analogiczny sposób. Skraplacz również wymaga konserwacji – co jakiś czas należy sprawdzić czy w chłodnicy nie zalegają liście, kurz lub piasek. Do czyszczenia tego elementu niezbędne są środki chemiczne kwasowo-zasadowe, które tworzą pianę usuwając wszelkie nieprawidłowości.  

Samo czyszczenie klimatyzacji, jednak nie zawsze jest wystarczające ze względu na nagromadzoną wilgoć. Większość osób, używając klimatyzacji stacjonarnej, stosuje chemiczne preparaty do czyszczenia urządzenia. Należy jednak zwracać uwagę na to, czy nie zagrażają one naszemu zdrowiu, szczególnie wtedy, gdy naszymi lokatorami są dzieci. 

Przeprowadzając serwis naszego urządzenia co najmniej dwa razy w roku należy sprawdzić stan:

 • filtrów
 • parownika
 • połączeń układów, 
 • przewodów i instalacji 
 • sterownika. 

Dwie metody na samodzielne odgrzybianie klimatyzacji

Metoda piankowaChemiczny preparat w aerozolu
Parownik spryskujemy środkiem grzybobójczym, który występuje w postaci pianki. Najczęściej takie preparaty wyposażone są w wężyk, co ułatwia aplikację. Na koniec wystarczy umycie urządzenia letnią wodą. Pracujemy nim w analogiczny sposób do metody piankowej, jednak pamiętając o wszelkich środkach ostrożności w czasie używania płynu. 

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji?

Cena odgrzybiania klimatyzacji jest uzależniona od metody na jaką się zdecydujemy. Samodzielne odgrzybianie jest najtańszą opcją, jednak może być najmniej dokładnym wyborem. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze urządzenie zostanie oczyszczone w sposób prawidłowy to lepiej jest zdecydować się na profesjonalne usługi. Jedną z możliwości jest ozonowanie klimatyzacji – metoda ta polega na wykorzystaniu ozonu do czyszczenia, gdyż z łatwością i ogromną precyzją usuwa on znajdujące się w urządzeniu grzyby. Wykorzystuje się do tego celu właściwości promieni UV, które tworzą ozon rozpadający się do postaci tlenu po kilku minutach, dlatego jest nieszkodliwy dla zdrowia. 

Inną metodą jest także czyszczenie układu klimatyzacji ultradźwiękami. Jest to tak naprawdę najbardziej skuteczna opcja również dla odgrzybiania klimatyzacji. Usuwa nawet najsilniejsze zanieczyszczenia, które mogą wynikać z zaniedbania konserwacji oraz pielęgnacji. Środek do odgrzybiania jest zazwyczaj antyalergiczny. Sama dezynfekcja polega na rozpyleniu detergentu za pomocą specjalnego urządzenia. Inne urządzenie wytwarza ultradźwięki o częstotliwości 1,7 MHz, dzięki czemu preparat zamienia się w mgiełkę, która przemieszcza się do wnętrza klimatyzacji. Koszt tej metody odpowiada 10 sztukom środków do odgrzybiania w piance. 

Od czego uzależniona jest cena konserwacji oraz czyszczenia klimatyzacji?

 • zakresu przeprowadzonych działań, 
 • specyfiki danego urządzenia, 
 • ilości oraz jakości użytych środków. 

Cena serwisu klimatyzacji oscyluje wokół 200-300zł (cena na kwiecień 2023). 

Panasonic-UZ-Aranżacja-Pomieszczenia

Ile trwa odgrzybianie klimatyzacji?

Nieważne czy odgrzybiamy nasze urządzenie samodzielnie, czy korzystamy z usług profesjonalistów, cały proces trwa od 40 minut do godziny. 

Jaki preparat do odgrzybiania klimatyzacji wybrać?

Preparaty do odgrzybiania klimatyzacji mają różną cenę oraz sposób działania. Niestety najtańsze opcje najczęściej nie będą w stanie prawidłowo usunąć zanieczyszczeń, a jedynie poprawią sam zapach wydobywający się z wnętrza urządzenia. Odpowiedni płyn do odgrzybiania klimatyzacji powinien posiadać atest PZH, który świadczy o tym, że produkt jest bezpieczny dla naszego zdrowia

W szczególności polecamy odgrzybianie klimatyzacji WURTH K2. Są to preparaty skutecznie i trwale niszczące powstałą pleśń oraz nieprzyjemny zapach. Dezynfekują oraz chronią przed rozwojem mikroorganizmów. Środek jest bardzo łatwy w obsłudze dzięki długiemu wężykowi, który jednocześnie przenika nawet przez nawarstwione grube i tłuste osady. 

Szczęśliwa-Rodzina-Na-Łące

Podsumowanie 

Czyszczenie klimatyzacji domowej korzystnie wpływa na żywotność urządzenia. Pamiętajmy, że prewencja to najlepszy sposób na ograniczenie problemów związanych z grzybami oraz bakteriami. Dlatego, jeśli decydujemy się na zakup systemu klimatyzacji, powinniśmy pamiętać o corocznym czyszczeniu.

Pamiętajmy, że czysta klimatyzacja, to czyste powietrze w naszym domu. Warto więc dbać nie tylko o jakość naszego urządzenia, ale przede wszystkim o zdrowie mieszkańców.

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty