Jak klimatyzacja wpływa na zdrowie?

Czyste powietrze, czyste myśli: Jak klimatyzacja poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach? 

Klimatyzacja ma zbawienny wpływ na nasz komfort w czasie największych upałów, dlatego coraz więcej osób decyduje się na jej montaż w swoim, nawet niewielkim mieszkaniu. To niezbędne urządzenie zwłaszcza w okresie letnim, kiedy temperatura na zewnątrz może być bardzo wysoka. Ponadto ma bardzo korzystny wpływ na jakość snu oraz ogólną poprawę jakości życia, a nawet zmniejsza ryzyko odwodnienia. Chociaż twierdzi się, że system klimatyzacji przynosi więcej korzyści niż szkody, to nadal panuje przekonanie, że może zagrażać naszemu zdrowiu. Czy naprawdę używanie klimatyzacji nam szkodzi, a może jest to powielony mit? Odpowiedź brzmi – tak, klimatyzacja może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, ale tylko jeśli jest źle używana lub nie jest utrzymywana w należytej kondycji. Większej ilości szczegółów dowiecie się z poniższego artykułu. 

Spis treści:

Czy klimatyzacja ma negatywne skutki na zdrowie i dlaczego tak wiele się o tym mówi?

Pomimo wielu korzyści jakie daje nam używanie klimatyzacji, to faktycznie może mieć ona szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Osoby pracujące w stale klimatyzowanych pomieszczeniach mogą odczuwać suchość w gardle, stałe zmęczenie oraz rozdrażnienie, czy gorączkę od klimatyzatora. Zdarzają się także trudności w oddychaniu, przez co możemy być bardziej podatni na przeziębienia oraz choroby sezonowe. Według WHO do potencjalnych objawów chorób od klimatyzacji mogą należeć także alergie, zapalenie śluzówek, przewlekłe zapalenie krtani, suchy kaszel oraz ogólne przesuszenie skóry twarzy i rąk. Jednak to wcale nie urządzenie powoduje te wszystkie dolegliwości, a nieumiejętne stosowanie klimatyzacji. Główną przyczyną są przede wszystkim źle ustawione parametry urządzenia, które wówczas stanowią idealne środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów, które uwielbiają ciepło oraz wilgoć. Pamiętajmy, że różnica między chłodzonym pomieszczeniem a temperaturą zewnętrzną nie może być większa niż 6°C, gdyż to właśnie zbyt duże wahania klimatu przyczyniają się do rozwoju chorób i przeziębień. Najbardziej komfortowe są modele zaopatrzone w system zdalnego sterowania temperaturą, które możemy uruchomić już przed powrotem do domu. 

Ważne jest, aby wiedzieć, jak korzystać z klimatyzacji w sposób bezpieczny i zdrowy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć problemów zdrowotnych związanych z klimatyzacją:

 • Utrzymuj urządzenie w czystości: regularnie oczyszczaj specjalne filtry, aby uniknąć zanieczyszczenia powietrza. 
 • Używaj klimatyzacji z umiarem: nie ustawiaj zbyt niskiej temperatury, gdy korzystasz z klimatyzacji, gdyż właśnie ta czynność może doprowadzić do problemów zdrowotnych. 
 • Odpowiednia wilgotność powietrza: używaj urządzeń, takich jak nawilżacze powietrza, aby utrzymać wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie. 
 • Odpowiednie ustawienia: ustaw kierunek przepływu powietrza zgodnie z Twoimi preferencjami, aby uniknąć zbyt silnego nadmuchu. 
Uśmiechnięta-Matka-z-Dzieckiem

Jak wygląda praca klimatyzacji?

Przede wszystkim należy pamiętać, że urządzenie klimatyzacyjne może pracować zarówno jako system chłodzący, jak i grzewczy. Nowoczesne systemy zapewniają także wentylację, osuszanie, a nawet nawilżanie powietrza. Istotne są także funkcje w jakie wyposażone są klimatyzacje dostępne na rynku. Większość z nich posiada zestawy profesjonalnych filtrów oczyszczających powietrze, przez co jego jakość jest znacznie lepsza niż w przypadku, gdy nie mamy klimatyzatora w naszym mieszkaniu. Automatyczna regulacja pracy oraz sprężarka inwerterowa dostosowują intensywność chłodzenia oraz utrzymują temperaturę na stałym poziomie, eliminując szkodliwe dla naszego zdrowia wahania temperatur. W użytkowaniu klimatyzacji niezwykle istotne jest utrzymywanie urządzenia w czystości, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że działa prawidłowo. Regularny serwis klimatyzacji oraz konserwacja zapewniają prawidłową pracę systemu. 

Toshiba-Klimatyzacja-Kanałowa-Aranżacja-Wnętrza

Negatywny wpływ klimatyzacji na zdrowie – czy na pewno?

Jak już wspominaliśmy wcześniej – to nie klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia, ale nieumiejętne korzystanie z niej. Upał jest zdecydowanie bardziej niekorzystny dla naszego organizmu, gdyż suche powietrze negatywnie wpływa na drogi oddechowe i daje objawy podobne do złego używania klimatyzacji, takie jak przesuszanie śluzówek, skóry rąk i twarzy. Istotne jest to, aby zauważyć co robimy nie tak, że chorujemy w czasie, gdy w naszym biurze, czy mieszkaniu pracuje klimatyzacja. 

Szkodliwe są przede wszystkim:

 • gwałtowne zmiany temperatur – jeśli po przyjściu z upału ustawimy zbyt niską temperaturę, to możemy spodziewać się chorób zatok, górnych dróg oddechowych lub choroby gardła; 
 • częste zmiany temperatur – częste wchodzenie i wychodzenie z pomieszczenia, w którym pracuje klimatyzator; 
 • długotrwałe przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu – może doprowadzić do odwodnienia skóry i zaburzenia warstw hydrolipodowej; 
 • brak oczyszczania i odgrzybiania naszego systemu – powoduje, że powietrze w pomieszczeniu będzie przepełnione bakteriami, grzybami oraz alergenami. 

Korzyści zdrowotne wynikające z korzystania z klimatyzacji

Redukcja alergenów, pyłków i zanieczyszczeńKlimatyzacja może poprawić jakość powietrza, usuwając z niego alergeny, pyłki i zanieczyszczenia. Filtry powietrza w klimatyzatorach są w stanie zatrzymać większość drobinek, co pomaga utrzymać czyste powietrze w pomieszczeniach
Nawilżanie powietrzaDobrze działająca klimatyzacja utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności powietrza, co jest istotne dla zdrowia, szczególnie u osób z problemami układu oddechowego
Zmniejszenie ekspozycji na alergenyKlimatyzacja może zmniejszyć ekspozycję na alergeny, takie jak kurz czy sierść zwierząt, co przekłada się na mniejszą ilość odczynów uczuleniowych. Jednak nieodpowiednio utrzymany system może przyczyniać się do rozwoju pleśni czy bakterii, co może nasilać objawy alergii
Poprawa jakości snuWłaściwa temperatura podczas snu pomaga organizmowi regenerować się i odzyskiwać siły.

Zanieczyszczenia klimatyzacji

Jeśli konsekwentnie będziemy unikać serwisu oraz konserwacji klimatyzatora, to możemy spodziewać się rozwoju pleśni i grzybów, co w konsekwencji może doprowadzić do poważnych chorób oraz alergii. Niestety w Polsce wciąż brakuje przepisów, które regulowałyby prawnie częstotliwość przeglądu klimatyzacji, dlatego sami powinniśmy odpowiedzialnie do tego podchodzić. Dla własnego bezpieczeństwa przeglądu klimatyzacji powinniśmy dokonywać przynajmniej raz w roku, gdyż sam filtr powinno się czyścić mniej więcej co 500 godzin pracy klimatyzatora. 

Alergia na klimatyzację

Alergia na klimatyzację to wbrew pozorom dość powszechne schorzenie, które może niekorzystnie wpłynąć na jakość życia osób, które na nią cierpią. Jest to reakcja organizmu na składniki powietrza które znajdują się w urządzeniu. Mogą to być bakterie, wirusy, grzyby, pyłki roślin, kurz i wiele innych substancji. Te cząsteczki wyrzucane z klimatyzatora mogą bezpośrednio wpływać na jakość powietrza w naszym pomieszczeniu. Dla osób z alergią, kontakt z tymi substancjami może prowadzić do objawów, takich jak kichanie, swędzenie oczu, kaszel, czy trudności z oddychaniem. 

Istnieją różne sposoby radzenia sobie z alergią na klimatyzację. Jednym z nich jest regularne oczyszczanie i dezynfekcja klimatyzatora. Czyszczenie systemu co najmniej raz w roku może pomóc w pozbyciu się wszelkich szkodliwych substancji. 

Ważną kwestią jest również stosowanie filtrów powietrza, które mogą być pomocne w zatrzymywaniu cząsteczek alergenów i innych substancji zanieczyszczających powietrze. Istotna jest oczywiście również ich regularna wymiana. 

Uśmiechnięta-kobieta

Choroby związane z używaniem klimatyzacji są bardzo złożone, dlatego przed zrzuceniem winy na samo urządzenie, warto spojrzeć na pozostałe czynniki. Klimatyzacja może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa jakości powietrza, redukcja alergenów, pyłków i zanieczyszczeń, a także wpłynąć na jakość snu. Jednak nieodpowiednio utrzymany system może prowadzić do problemów zdrowotnych związanych z rozwojem pleśni i bakterii. Aby uniknąć potencjalnych zagrożeń, ważne jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji, stosowanie się do zasad konserwacji oraz regularne przeglądy techniczne przeprowadzane przez specjalistów. Często rezygnacja z klimatyzatora przyczynia się do zmniejszenia ogólnego komfortu, dlatego najważniejsze jest umiejętne korzystanie z systemu. Kupując urządzenie w naszej firmie masz pewność, że otrzymasz pełną instrukcję bezpiecznego korzystania z klimatyzacji. 

Źródła: 

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/klimatyzacja-szkodzi-zdrowiu-czy-nie-aa-384P-tJSc-L5hQ.html

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,klimatyzacja-nie-dla-kazdego–badania-potwierdzaja–pomaga-niektorym-chorobom,artykul,73079937.html

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty