Montaż pompy ciepła w starym budynku

Jak przygotować się do instalacji pompy ciepła w starym budynku?

Za „stare domy” określamy budynki wybudowane około 2000 roku i wcześniej. Wtedy zazwyczaj wybieraną formą ogrzewania był gaz lub ocieplanie ekogroszkiem. Instalacje w takich nieruchomościach nie są budowane w nowoczesnym budownictwie, co sprawia, że przystosowano je pod stare typy ogrzewania. Czy w takim razie można zamontować w nich nowoczesną pompę ciepła? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu. 

Spis treści:

Jak przygotować się montaż pompy ciepła w starym budynku? 

Przed przystąpieniem do montażu pompy ciepła w starym budynku, należy przeprowadzić dokładną analizę budynku i jego systemu grzewczego w celu określenia, jakie prace instalacyjne i modernizacyjne będą wymagane. Poniższe kilka ogólnych kroków pomogą w przygotowaniu się do montażu pompy ciepła:

  • Przeprowadzenie audytu energetycznego budynku, aby określić jego zapotrzebowanie na ciepło i wydajność istniejącego systemu grzewczego.
  • Zadbanie o odpowiednie izolacje budynku, aby zmniejszyć straty ciepła i zwiększyć efektywność pompy ciepła.
  • Wybranie odpowiedniego miejsca do zainstalowania pompy ciepła, biorąc pod uwagę wymagania techniczne urządzenia oraz dostępność miejsca na jej montaż.
  • Upewnienie się, że instalacja elektryczna i hydrauliczna budynku jest wystarczająca do obsługi nowego systemu grzewczego.
  • Zwrócenie uwagę na prawidłowe wykonanie izolacji rur i przewodów, aby uniknąć utraty ciepła w trakcie przepływu wody.

Czym charakteryzują się budynki powstałe minimum 20 lat temu? 

  • Ogrzewanie podłogowe nie było tak popularne i zwykle było montowane tylko w kilku pomieszczeniach (około 30% powierzchni lokalu),
  • Poddasze izolowane jest wełną (grubości około 15-20 cm),
  • W większości pokoi przeważa ogrzewanie wodne grzejnikowe, 
  • Ściany zewnętrzne są w budowie warstwowej (ewentualnie zostały ocieplone cienką warstwą styropianu),
  • Często występuje podpiwniczenie domu. 

Rodzaj pompy, który najlepiej sprawdzi się w starej nieruchomości:

  • Pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym podłączona do instalacji wodnej (ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe),
  • Pompa ciepła z wymiennikiem powietrznym podłączona do instalacji wodnej (ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe). 

Pompa ciepła typu monoblok a split 

W starych domach najlepiej sprawdzą się dwa typu pomp: split i monoblokowa. Jakie są między nimi różnica i które będzie odpowiednia do Państwa nieruchomości?

Pompa typu monoblokPompa typu monoblok
urządzenie w całości instalowane jest poza budynkiem. Wyróżnia się tym, że zamiast wody, która przenosi ciepło, używany jest glikol. Dzięki temu nie możemy martwić się zamarznięciem czynnika przenoszącego ciepło. Jednakże należy pamiętać, że glikol traci nawet od 20 do 30% energii, co jest spowodowane gorszymi właściwościami przenoszenia ciepła. w tym urządzeniu gaz pełni rolę czynnika przenoszącego ciepło. To o wiele wydajniejsza i łatwiejsza w serwisowaniu możliwość. Jednak montaż pompy tego typu wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich uprawnień f-gazowych firmy montującej i sam proces jest o wiele bardziej pracochłonny i trudny. 

Pompa ciepła z grzejnikami – czy da się to połączyć?

Układy łączone pompy ciepła wraz ze standardowymi grzejnikami są montowane i dobrze działają. Warto jednak przed ostateczną decyzją poradzić się specjalistycznej firmy, która przeprowadzi szczegółową weryfikację techniczną Państwa domu. Pozwoli to na uniknięcie zbyt dużego wzrostu kosztów za ogrzewanie. Należy pamiętać, że wyliczona sprawność pompy ciepła nie będzie stała, ponieważ w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. 

Kompleksowa modernizacja budynku pozwoli na optymalne rozwiązanie ogrzewania pompa ciepła 

Na czym miałaby ona polegać?

Przede wszystkim warto zająć się dociepleniem poddasza, wymianą okien, ociepleniem ścian zewnętrznych, wymianą grzejników. Jednak zakres tych prac remontowych często jest zbyt problematyczny do przeprowadzenia. W przypadku ograniczonego budżetu lub braku możliwości opuszczania domu na kilka miesięcy nie sposób będzie zmodernizować budynek. Odpowiedzią na to jest zajęcie się obszarami w domu, które przynoszą największy zysk energetyczny i próba minimalizacji w nich strat ciepła. 

Instalacja hybrydowa – rozwiązanie, które na pewno sprawdzi się w Twoim domu 

W starszych domach polecamy zainstalowanie instalacji hybrydowej. Dwa źródła ogrzewania pozwolą na utrzymanie docelowej temperatury w czasie nawet największych mrozów. Pompa ciepła ogrzewa budynek i wodę, gdy temperatura na zewnątrz jest plusowa, a w przypadku temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza, główna praca przypada drugiemu źródle ciepła. Może to być np. kocioł gazowy. Plusem instalacji hybrydowej jest zmniejszenie rachunków i jest to tańsza opcja niż w przypadku grzania domu sama gruntowa pompa ciepła. Takie rozwiązanie pozwoli także ograniczać straty ciepła budynku, aby temperatura była komfortowa i pomieszczenia były ciepłe przez cały sezon grzewczy. 

Montaż urządzenia w starym domu – elementy potrzebne do podłączenia pompy ciepła:

Bufornie jest koniecznym elementem, ale takim, którego zdecydowanie warto użyć. Dzięki niemu pompa ciepła i istniejąca instalacja bezproblemowo zostaną połączone i będą mogły wspólnie współpracować.
Filtr magnetyczny jego zadaniem jest wychwytywanie mułu metalicznego, pochodzącego ze środka instalacji. Zmniejsza on znacznie ryzyko awarii i powstawania zatorów. 
Pompki centralnego ogrzewaniapowinno się je wymienić w trakcie modernizacji kotłowni. Nowoczesne pompki są o wiele bardziej energooszczędne i pozwalają na wydajniejszą pracę pompy. 
Zbiorniki wodypodłączając pompę ciepła do istniejącej instalacji, trzeba zastąpić zbiornik ciepłej wody użytkowej nowym. W starszych wersjach wężownica zbiornika nie jest wystarczająco duża.

Masz więcej pytań? – zadzwoń do nas!

Postawienie na pompę ciepła w starym budynku jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem i całe przedsięwzięcie modernizacji jest często wykonywane, dlatego polecamy skontaktować się z naszym zespołem Klivatec, który odpowie na pytania i dobierze idealne rozwiązanie do Państwa nieruchomości. 

Źródła:

https://www.muratorplus.pl/technika/oze/pompa-ciepla-w-starym-domu-z-grzejnikami-cena-z-montazem-rachunek-2022-czy-sie-oplaca-ogrzewac-stary-dom-powietrzna-pompa-ciepla-aa-SC6z-RDiH-gkce.html.

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

    * Wymagane pola

    Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

    Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

    Wyślij wiadomość
    W czym możemy Ci pomóc?

    Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

      * Wymagane pola

      Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

      Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

      Zapisz się do naszego newslettera
      W czym możemy Ci pomóc?

      Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty