Czy zbiornik buforowy jest kluczowym elementem?

Co powinieneś wiedzieć o pompie ciepła ze zbiornikiem buforowym?

Bufor do pompy ciepła staje się coraz bardziej popularny ze względu na możliwości magazynowania energii w postaci zbiornika. Tak naprawdę bufor może pełnić różne funkcje w zależności od rodzaju i wielkości instalacji oraz indywidualnych potrzeb użytkowników. Przede wszystkim przyczynia się do zwiększenia wydajności oraz efektywności ogrzewania pompą ciepła, ale również odpowiada za zabezpieczenie dla pompy ciepła, a nawet “akumuluje chłód”. Zbiorniki buforowe różnią się pojemnością, wyposażaniem oraz efektywnością. Czy pompa ciepła może pracować bez bufora? Lepiej wybrać pompę ciepła z buforem czy bez? Do czego dokładnie służy zbiornik buforowy przy pompie ciepła? Na te wszystkie pytania otrzymacie odpowiedź w poniższym artykule. 

Spis treści:

Jak działa zbiornik buforowy do pompy ciepła monoblok?

Do czego służy zbiornik buforowy przy pompie ciepła to częste pytania zadawane sobie przez osoby, które zastanawiają się nad instalacją systemu grzewczego korzystającego z naturalnych zasobów. Zbiornik buforowy odpowiada przede wszystkim za magazynowanie wody grzewczej. Zasobnik buforowy rozdziela z kolei w sposób hydrauliczny i czasowy źródła ciepła od odbiorników. Służy więc do gromadzenia energii cieplnej, która w późniejszym czasie zostaje wykorzystana do ogrzewania centralnego naszego budynku. 

Zbiornik buforowy nie tylko zwiększa efektywność działania pompy ciepła, ale przede wszystkim zwiększa zład wody (pojemności wodnej instalacji grzewczej). Dzięki jego działaniu pompa ciepła nie marnuje energii na niepotrzebne włączanie, co z pewnością zmniejsza możliwości awarii oraz obciążenia podzespołów. 

Zbiornik buforowy:

 • Magazynuje energię cieplną – pompa ciepła nagrzewa zbiornik buforowy, z którego ciepło bezpośrednie jest przekazywane do ogrzewania centralnego. Dzięki temu pompa ciepła włącza się dopiero w momencie, gdy spada temperatura w samym buforze, co zmniejsza zużycie energii elektrycznej. 
 • Kompensuje nadmiar mocy pompy ciepła – zbiornik buforowy zapobiega taktowaniu pompy ciepła (dzięki niemu pompa ciepła nie włącza się tak często). Jest to szczególnie istotne w przypadku dobrania zbyt dużej mocy urządzenia, przez co pompa ciepła nie jest w stanie ograniczyć obrotów sprężarki w celu ograniczenia wytwarzanego ciepła. Skutkuje to nieefektywnym nagrzewaniem wody w obiegu w stosunku do jej zawartości. 
 • Umożliwia podłączenia do pompy ciepła kilku źródeł grzewczych (jak na przykład ogrzewanie podłogowe).
 • Dba o odszranianie parownika w sposób prawidłowy – dzięki tej funkcji następuje efektywna wymiana ciepła oraz wydajna praca pompy ciepła. 
 • Pełni funkcję sprzęgła hydraulicznego – separuje obieg źródła ciepła od obiegów na instalacji. 

Rodzaje zbiorników buforowych 

Obecnie na rynku możemy spotkać różne rodzaje zbiorników buforowych:

RodzajKorzyści
Prosty zbiornik buforowyWydłuża cykle pracy pompy ciepła, co zapewnia możliwość integracji kilku źródeł ciepła, dzięki zastosowaniu warstwowego układu króćców
Zbiornik w zbiornikuProsta i kompaktowa budowa pozwala na oszczędność dużej ilości miejsca
Zbiornik buforowy z wbudowaną wężownicą do przygotowania c.w.u.Woda użytkowa podgrzewana jest w sposób przepływowy. Istotna jest również prosta budowa, brak ryzyka gromadzenia osadów oraz rozwoju bakterii termofilnych
Zbiornik buforowy warstwowy z modułem/modułami świeżej wodyMożliwość magazynowania dużej ilości energii, co zapewnia bezpieczeństwo przepływowego ogrzewania wody

Korzyści wynikające z instalacji zbiornika buforowego

 • Zapewnia każdorazowo minimalny przepływ wody grzewczej przez pompę ciepła, co znacząco zwiększa efektywność działania samej pompy.
 • Zmniejsza częstotliwość włączania pompy ciepła, dzięki czemu wydłuża jej żywotność poprzez ograniczenie wymaganej pracy urządzenia. 
 • Umożliwia podłączenie dodatkowych źródeł, takich jak na przykład ogrzewanie podłogowe. 
 • Obniża koszty zużycia energii elektrycznej. 
 • Często pełni funkcję magazynowania energii z instalacji fotowoltaicznej (potrafi również wykorzystać ciepło do rozmrażania pompy ciepła). 
 • Woda ze zbiornika buforowego może również służyć do ogrzewania powietrza w całym budynku. 

Jaki bufor do pompy ciepła z grzejnikiem?

Zbiornik buforowy musi zostać odpowiednio dobrany do naszego modelu pompy ciepła oraz warunków terenowych naszego budynku. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim odpowiednią pojemność bufora. Pojemność zbiornika buforowego powinna wynosić minimum 10l/kW mocy wybranej przez nas pompy ciepła. Jeśli bufor ma być elementem stabilizującym, to ogólnie zakłada się, że wybieramy urządzenia o pojemności 20 l na 1 kW nominalnej mocy pompy ciepła. Jeśli ma za zadanie pełnić inne funkcje (jak na przykład funkcję akumulatora), to przyjmujemy pojemność na poziomie 30-40 l na 1 kW nominalnej mocy cieplnej pompy. Z kolei powietrzne pompy ciepła z nowoczesnymi sprężarkami inwerterowymi potrzebują zbiorników buforowych o pojemności od 30 l do 100 l. 

Przy zakupie pompy ciepła powinniśmy od producenta otrzymać informację jaki zbiornik buforowy jest wymagany do konkretnego modelu. Najczęściej jest to 30 – 50 l zładu wody. 

Pompa ciepła z buforem – schemat

Ile kosztuje pompa ciepła z buforem?

Z pewnością minusem zbiornika buforowego jest jego cena, gdyż wymaga on inwestycji rzędu kilku tysięcy złotych. Najprostszy zbiornik buforowy o pojemności 1000 l zamyka się w granicach 2000 – 2500 złotych (średnia cena rynkowa na listopad 2022). Musimy do tego dołączyć także koszt instalacji, jednak jak już wcześniej wspominaliśmy – to opłacalna inwestycja, gdyż nie tylko pozwala zaoszczędzić energię działania pompy ciepła, ale również dba o wydłużenie jej żywotności. 

Zamontowana-Pompa-Ciepła

Instalacja i konserwacja zbiornika buforowego: Wskazówki dla długotrwałej i efektywnej pracy systemu

Instalacja i konserwacja zbiornika buforowego odgrywają istotną rolę w zapewnieniu jego efektywnej pracy oraz wydłużeniu żywotności całego systemu ogrzewania opartego na pompie ciepła.

Instalacja zbiornika buforowego:

 • Wybór odpowiedniego miejsca – zbiornik buforowy powinien być zainstalowany w dogodnym miejscu, blisko pompy ciepła oraz innych elementów systemu grzewczego.
 • Dopasowanie połączeń – rury i złącza powinny być dobrze dopasowane i szczelne, aby zapewnić prawidłowy przepływ ciepłej wody oraz minimalizować straty cieplne.
 • Współpraca z istniejącym systemem – instalacja zbiornika buforowego powinna być zintegrowana z istniejącym systemem grzewczym, takim jak ogrzewanie podłogowe czy kaloryfery, aby zapewnić efektywną dystrybucję ciepła.

Konserwacja zbiornika buforowego:

 • Inspekcja i kontrola izolacji – co jakiś czas sprawdź izolację zbiornika buforowego, aby upewnić się, że jest ona w dobrym stanie i nie uległa uszkodzeniu. W razie potrzeby izolację można dodać lub wymienić.
 • Kontrola szczelności – regularnie sprawdzaj połączenia i złącza wokół zbiornika buforowego, aby wykryć ewentualne przecieki. Jeśli zauważysz jakiekolwiek wycieki, niezwłocznie je napraw.
 • Czyszczenie i sprawdzanie zaworów – zawory zbiornika buforowego mogą ulec zanieczyszczeniu lub zatarciu. Regularnie sprawdzaj ich stan oraz czyść je w razie potrzeby, aby utrzymać prawidłowy przepływ wody.

Czy bufor nadaje się do każdego rodzaju pomp ciepła?

W większości urządzeń grzewczych zbiornik buforowy jest rekomendowany. W niektórych przypadkach stanowi wręcz konieczność (przy pojemności wodnej systemu centralnego ogrzewania mniejszej niż 10 l na 1 kW mocy grzewczej pompy ciepła). Zbiornik buforowy możemy zamontować w przypadku każdej pompy ciepła i tylko od nas zależy na jakie rozwiązanie się zdecydujemy. Pamiętajmy jednak, że jest to możliwość zaoszczędzenia dużej ilości energii, co bezpośrednio przełoży się na niższe koszty eksploatacji. Wielu naszych klientów jest zadowolonych z decyzji o instalacji bufora w swoim domu. 

SKORZYSTAJ Z NASZYCH USŁUG

Instalacja zbiornika buforowego jest uzależniona od wielu czynników, dlatego zdarza się, że instalujemy pompę ciepła bez bufora, gdyż projekt budynku nie zezwala na jego montaż. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej na temat zbiorników buforów oraz tego, czy w Twoim budynku istnieje możliwość instalacji, to koniecznie skorzystaj z naszej bezpłatnej konsultacji. Umów się na wizytę już dziś i sprawdź naszą pełną ofertę. 

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty