Czy istnieją alternatywy dla pieca gazowego?

Jakie są najnowsze technologie ogrzewania naszego domu?

Rosnące ceny gazu zmuszają użytkowników do poszukiwania coraz to nowszych rozwiązań technologicznych, które chociaż w niewielkim stopniu odciążają nasz budżet. Alternatywy dla gazu ziemnego istnieją w Polsce od wielu lat i mowa tutaj o piecykach wolnostojących na pallet z wykorzystaniem płaszcza wodnego. Montuje je się w salonach (stanowią centralne ogrzewanie) i zastępują kocioł gazowy lub olejowy. Jednak to nie wszystko, co oferuje nam obecny rynek. Oprócz tej stylowej alternatywy możemy otrzymać jeszcze – ogrzewanie pompą ciepła, gazem płynnym, olejem lub drewnem oraz ogrzewanie elektryczne. Wybór odpowiedniego wariantu jest uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych.  W tym artykule przedstawimy kilka interesujących alternatyw dla pieców gazowych, które mogą przyczynić się do zmniejszenia Twojego wpływu na środowisko oraz obniżenia rachunków za ogrzewanie.

Spis treści:

Plusy i minusy ogrzewania gazem

Mimo, że ogrzewanie gazowe ma wiele zalet, głównie ekonomicznych to na samym początku przyjrzyjmy się korzyściom oraz wadom wynikającym z użytkowania takiego systemu. 

KorzyściWady
Wygodne i niemal bezobsługowe rozwiązanieWysokie koszty inwestycyjne
Przegląd maksymalnie raz w rokuKonieczność podłączenia domu do sieci gazowej i montaż zbiornika na działce
Możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowejDługie oczekiwania związane z pozwoleniem na podłączenie domu do sieci gazowej
Ekonomiczne rozwiązanieWyższe koszty eksploatacji w porównaniu do pompy ciepła
Niska awaryjność systemuOgraniczenia techniczne związane z podłączeniem do sieci gazowej
Ekologiczne rozwiązanieNie jest to odnawialne źródło ciepła

Ogrzewanie pompą ciepła

Dobrą alternatywą dla gazu jest wybór pomp ciepła. Nie jest to jednak najtańsza inwestycja, chociaż należy mieć na uwadze, że cały koszt zwróci się za 10-15 lat. Dodatkowo pamiętajmy, że prawidłowy montaż pompy ciepła pozwala na zredukowanie kosztów eksploatacji, dzięki czemu urządzenie staje się najtańszym źródłem ciepła na rynku. Pompa ciepła korzysta z odnawialnych oraz naturalnych źródeł energii, dlatego nie musimy martwić się o zakup oraz transport paliw kopalnianych (o które obecnie jest bardzo ciężko). Ponadto jest to spora oszczędność miejsca, gdyż nigdzie nie musimy składować np. węgla. W dodatku nie wymaga instalacji komina w nowych zabudowach. Pompa ciepła działa niemal bezobsługowo – odpowiednia konfiguracja sprawia, że korzystanie z urządzenia jest łatwe i przyjemne, a pełną obsługę otrzymamy od techników, którzy zamontują system. Chociaż same systemy mają różny przedział cenowy i nie należą do najtańszych, to warto mieć na uwadze różnego typu dofinansowania. Jeśli nie wiesz jaka dotacja jest odpowiednia dla Ciebie, to koniecznie skorzystaj z pomocy naszych specjalistów ds. pomp ciepła. Konsultacje w firmie Klivatec są bezpłatne. Na naszej stronie Internetowej znajdziesz również informację o dostępnych rodzajach pomp ciepła na rynku. 

Ogrzewanie olejowe 

Stanowi jeszcze droższą inwestycję niż pompy ciepła. Wynika to przede wszystkim z wysokich kosztów wykonania instalacji olejowej oraz kosztów samego paliwa, potrzebnego do generowania energii. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które planują podłączyć budynek do sieci gazowej. Kocioł na olej może działać na podobnej zasadzie, co kocioł gazowy i właśnie do spalania gazu możemy go przystosować. Ponadto jest to również bardzo komfortowe rozwiązanie, które może być odpowiednie dla osób ceniących sobie ogrzewanie gazowe. Wymaga jednak dużych kosztów, które nie zawsze są w pełni opłacalne. 

Ogrzewanie słoneczne 

Energia słoneczna, jako alternatywa dla pieców gazowych, zyskuje na popularności w ogrzewaniu domów. Technologie takie jak kolektory słoneczne, fotowoltaika oraz systemy hybrydowe umożliwiają wykorzystanie tego odnawialnego źródła energii. Kolektory słoneczne, zarówno płaskie, jak i próżniowe, przekształcają promieniowanie słoneczne w ciepło, które jest następnie wykorzystywane do ogrzewania domu. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na elektryczną, zasilając różne systemy grzewcze. Systemy hybrydowe łączą te dwie technologie, pozwalając na wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania i produkcji energii elektrycznej. Ogrzewanie słoneczne przynosi korzyści ekologiczne i ekonomiczne, obniżając rachunki za energię, będąc jednocześnie niezawodne i wymagające niewielkiego nakładu konserwacji.

Więcej o energii odnawialnej możesz przeczytać tutaj.

Ogrzewanie drewnem lub peletem (BIOMASA)

Piecyk wolnostojący na pallet może stanowić element dekoracyjny naszego salonu, dzięki czemu nie potrzebujemy dodatkowych pomieszczeń, takich jak kotłownia. Nie jest to jednak tak komfortowe rozwiązanie jak np. wybór pomp ciepła. Wymaga od nas minimalnej obsługi, jeśli wybierzemy odpowiednio zautomatyzowany system. Pamiętajmy, że decydując się na wybór paliw stałych powinniśmy sprawdzić wymagania europejskie odnośnie emisji spalin do atmosfery (i wybierać paliwa niskoemisyjne). Jest to istotne ze względu na wprowadzenie uchwały przeciwsmogowej, która wymaga szczególnych restrykcji od użytkowników. 

Ogrzewanie gazem płynnym

Chociaż nadal jest to ogrzewanie gazem, to stanowi poniekąd alternatywne rozwiązanie. Jest to jednak dużo droższa inwestycja niż w przypadku kotła na gaz ziemny. Wynika to przede wszystkim z konieczności wykonania projektu oraz zakupu kotła. Jest to dobre rozwiązanie dla osób planujących doprowadzić sieć gazową do terenu w obrębie swojego domu. Wystarczy wówczas wykonać przyłącze i zdemontować zbiornik zewnętrzny (w którym znajduje się gaz). Nowoczesne systemy wykorzystują wszystkie rodzaje gazu do ogrzewania naszego budynku. 

Ogrzewanie geotermalne

Ogrzewanie geotermalne to innowacyjna i zaawansowana technologicznie alternatywa dla pieca gazowego. Systemy geotermalne wykorzystują ciepło zgromadzone głęboko pod powierzchnią ziemi, aby ogrzewać wodę bądź powietrze, które następnie jest rozprowadzane w budynkach. Ogrzewanie geotermalne ma pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ wykorzystuje odnawialne źródło energii, emitując przy tym niewielkie ilości zanieczyszczeń.

Dlaczego należy zastanowić się nad zmianą ogrzewania?

Chociaż ogrzewanie gazowe jest najczęstszą formą uzyskania ciepła w polskich domach, to należy się zastanowić czy na pewno jest to najlepszy wybór. Oczywiście jest to znacznie tańsze źródło ciepła oraz działa niemal bezobsługowo – paliwo jest transportowane prosto do kotła z sieci gazowej. Nie zawsze jednak ten sposób jest możliwy do zrealizowania, przez wielkość naszego otoczenia oraz terenu, na którym stoi budynek. Często budowa jest zbyt kosztowna i nieopłacalna. Z tego właśnie względu odpowiedzieliśmy na co przerobić ogrzewanie gazowe. Wiele osób zastanawia się również czy będzie zakaz ogrzewania gazem w Polsce. Najprawdopodobniej od 2027 roku będzie całkowity zakaz montażu pieców gazowych w nowych budynkach (również tych modernizowanych). Dlatego od samego początku należy korzystać z odnawialnych źródeł energii. 

Czekamy na Twój telefon

Jeśli zastanawiasz się nad alternatywami dla ogrzewania gazowego w swoim domu, to skorzystaj z naszych bezpłatnych konsultacji. Jako firma zajmująca się sprzedażą oraz montażem urządzeń klimatyzacyjnych, systemów pomp ciepła (każdego typu: gruntowych, powietrznych oraz wodnych) oraz fotowoltaiki, właśnie do instalacji tych źródeł ciepła najbardziej zachęcamy. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, które w żaden sposób nie ingeruje w środowisko naturalne, ale również ekonomiczne. Powyższe systemy nie generują wysokich kosztów eksploatacji, a na ich zakup oraz montaż możemy uzyskać różnego typu dotacje. Zadzwoń do nas już dziś i sprawdź jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Ciebie. 

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

    * Wymagane pola

    Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

    Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

    Wyślij wiadomość
    W czym możemy Ci pomóc?

    Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

      * Wymagane pola

      Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

      Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

      Zapisz się do naszego newslettera
      W czym możemy Ci pomóc?

      Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty