Czy głośność klimatyzacji może przeszkadzać?

Jaka jest głośność pracy klimatyzatora na co dzień?

Jedną z kwestii, którą większość klientów się przejmuje się przed zakupem i samym zdecydowaniem się na montaż klimatyzatora jest głośność urządzenia. Głośność klimatyzacji może przeszkadzać w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza gdy jest zbyt wysoka. Hałas generowany przez klimatyzator może przeszkadzać podczas snu, pracy, czy oglądania telewizji, a także być uciążliwy dla sąsiadów w przypadku klimatyzacji zamontowanej na elewacji budynku lub w pobliżu okien innych mieszkań.

Spis treści:

Dlaczego hałas jest dla nas szkodliwy?

Zbyt wysoki hałas wpływa nie tylko szkodliwie na otoczenie i środowisko, ale jest także niebezpieczny dla człowieka. Generuje dodatkowe bodźce, które nie pozwalają nam się odpowiednio wyciszyć, odpocząć, zasnąć, czy w spokoju i efektywnie pracować. Dlatego wybierając klimatyzator do swojego domu, warto zainwestować w typ urządzenia, które nie będzie generować dużego hałasu. Im urządzenie jest cichsze, tym większy komfort odczują wszystkie osoby przebywające w danym klimatyzowanym pomieszczeniu. Jeśli planujesz zakup klimatyzacji, warto wybrać urządzenie o niskim poziomie hałasu. Wysokiej jakości klimatyzatory są w stanie osiągnąć poziom hałasu poniżej 30 dB, co uznaje się za poziom niskiego hałasu. Ponadto, warto zwrócić uwagę na odpowiednie umiejscowienie klimatyzatora oraz prawidłowy montaż, co pozwala na minimalizację hałasu generowanego przez urządzenie. 

Mitsubishi-Premium-Wizualizacja-Jednostki-Wewnętrzej

Jak przedstawia się wpływ dźwięku bezpośrednio na człowieka w dB?

Mniej niż 35 dBtak wygenerowany dźwięk jest całkowicie obojętny i bezpieczny dla ludzi. Nie zakłóca pracy, odpoczynku, czy snu. 
35-70 dBsłyszalny dźwięk, może być przyczyną znużenia, przeszkadza w rozmowie z innymi. 
70-85 dbdźwięk krzywdzący i mogący uszkodzić słuch, gdy będziemy narażeni na jego długotrwałą emisję. 
85-130 dBbardzo szkodliwy dźwięk. Często jest przyczyną trwałego uszkodzenia słuchu i innych problemów natury zdrowotne.
Ponad 130 dBpoziom hałasu, zaliczany do bardzo niebezpiecznych. Powoduje trwałe uszkodzenie słuchu, a także drgania organów wewnętrznych, co może doprowadzić do krytycznych uszkodzeń zdrowia człowieka. 

Jaki klimatyzator w takim razie warto wybrać?

Należy wspomnieć, że klimatyzatory ścienne są na pewno cichsze od tych przenośnych. Klimatyzatory przenośne generują zdecydowanie głośniejsze dźwięki na poziomie ok. 50-60 dB. Mimo plusów w postaci braku potrzeby instalacji i profesjonalnego montażu nie zawsze będą idealnym wyborem, jeśli potrzebują Państwo cichsze urządzenie.

Głośność klimatyzacji jest zależna od następujących czynników

 • Jednostka wewnętrzna – w tym przypadku najgłośniejszym elementem urządzenia jest wentylator. Im wyższy tryb pracy będzie ustawiony, tym większą wydajność, ale także wyższy generowany dźwięk.
 • Jednostka zewnętrzna – sprężarka jest najgłośniejszym elementem. Generuje największy hałas. Jednocześnie będąc zamontowana zewnątrz nieruchomości, nie wpływa negatywnie na właścicieli i osoby przebywające w budynku. Należy jednak pamiętać, że jej głośność nie może być zbyt wysoka, aby nie przeszkadzać sąsiadom.
Aranżacja-salonu-z-klimatyzacją

Sprawdzenie jakich parametrów pozwoli zmierzyć głośność pracy klimatyzacji?

 • Poziom ciśnienia akustycznego (można zmienić np. sonometrem, wyraża się do danego punktu pola akustycznego, jest zależny do tego, jak daleko, umiejscowione jest źródło dźwięku).z
 • Poziom mocy akustycznej (pozostaje stały bez wglądu na odległość źródła wytwarzanego dźwięku).

Sprawdź, jaka jest dopuszczalna głośność urządzenia klimatyzacyjnego w zabudowie wielorodzinnej

Dopuszczalna głośność urządzenia klimatyzacyjnego w zabudowie wielorodzinnej zależy od wielu czynników, takich jak lokalne przepisy i normy, warunki umowy najmu lub współwłasności, a także standardy branżowe. Poziom hałasu, który generuje klimatyzator, nie może przekraczać poziomu 55 dB w dzień oraz 45 dB w godzinach nocnych. Ważne jest, aby przed montażem urządzenia sprawdzić dokładnie regulamin spółdzielni mieszkaniowej, który określa w jasny sposób, gdzie i w jaki sposób można zainstalować urządzenie. Warto również pamiętać, że oprócz dopuszczalnej głośności urządzenia, istotne jest także jego właściwe umiejscowienie i zabezpieczenie przed wibracjami, aby zminimalizować emisję hałasu do otoczenia. W przeciwnym wypadku w razie nieodpowiedniego montażu i nieotrzymania pozwolenia są Państwo narażeni na kary finansowe i obowiązkowy demontaż klimatyzacji.

Porównanie głośności wytworzonej przez klimatyzację do innych urządzeń i codziennych zjawisk

W Klivatec dbamy o Państwa zadowolenie i komfort

Jako niezależna firma od producentów montujemy, serwisujemy i konserwujemy klimatyzatory od najlepszych marek. Mamy wieloletnie doświadczenie na rynku i specjalizujemy się w doborze urządzeń. Kontaktując się z naszymi doradcami, zostaniecie przeprowadzeni przez każdy etap kończący się instalacją i korzystaniem z zalet klimatyzacji na co dzień.

Nasze propozycje cichych klimatyzatorów

Haier Alexis Plus White Matt sprawdzi się do lokalu lub pomieszczenia o powierzchni 20-35 m2. Jego praca emituje dźwięki na poziomie jedynie 17-39 dB. 
Daikin Stylish FTXA-AWto urządzenie generuje dźwięki na poziomie od 19 do 41 dB. Co sprawia, że wciąż jest jednym z najcichszych klimatyzatorów dostępnych na rynku. 
Panasonic Etherea KIT-Z ten klimatyzator będzie emitował dźwięki na poziomie od 19 do 24 dB. Wyróżnia go najwyższa klasa energetyczna A+++. 

Wybierz z nami cichy klimatyzator

Jeśli zależy Państwu na cichej pracy klimatyzacji, aby móc w pełni docenić wszystkie jej zalety i w spokoju i ciszy zrelaksować się, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Dlaczego warto wybrać nasze usługi?Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje i sugestie, aby wspólnie móc dobrać system klimatyzacji spełniający wszystkie oczekiwania. Czekamy na Państwa telefon! Jesteśmy tutaj, by pomóc.

Źródła:

https://nachlodno.pl/poradnik/parametry-klimatyzatorow-przenosnych/

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty