Dlaczego warto korzystać z klimatyzacji Split?

Klimatyzator Split – jeden z najlepszych systemów chłodniczych

Czy kiedykolwiek słyszeliście, że klimatyzacja została wynaleziona przez Willisa Carrier’a w 1902 roku? Ten wynalazek zrewolucjonizował sposób, w jaki ludzie radzili sobie z upałami. Dziś klimatyzacja Split cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. System ten składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej oraz wewnętrznej. Klimatyzacja typu Split aktualnie cieszy się coraz większą popularnością, głównie ze względu na swoją skuteczność oraz estetykę. Czy aby na pewno warto korzystać z systemu Split i dlaczego ma aż tylu zwolenników? W tym artykule postaramy się przedstawić kilka argumentów, które przemówią za wyborem tego rozwiązania. 

Spis treści:

Dlaczego warto wybrać system Split?

Oto kilka zalet jakie oferuje klimatyzacja Split:

 1. Efektywność energetyczna – klimatyzatory z inwerterem są bardziej energooszczędne niż tradycyjne systemy, co przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną.
 1. Komfort termiczny – utrzymanie stałej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, dzięki precyzyjnemu sterowaniu i płynnej regulacji.
 1. Cicha praca – systemy Split są zwykle cichsze niż inne rodzaje klimatyzacji, dzięki czemu nie zakłócają codziennego funkcjonowania i zapewniają komfort domownikom.
 1. Estetyka – jednostki wewnętrzne często mają elegancki design, który dobrze komponuje się z naszymi wnętrzami.
 1. Łatwość instalacji – montaż jest dość prosty i intuicyjny, ponieważ nie wymaga przeprowadzania rozległych prac instalacyjnych czy rozbudowy układu wentylacji.
 1. Filtracja powietrza – zaawansowane filtry usuwają zanieczyszczenia, alergeny i mikroorganizmy z powietrza, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach.
 1. Regulacja wilgotności – kontrolowanie wilgotności powietrza wpływa na komfort życia i zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni czy roztoczy.
 1. Kontrola każdej jednostki osobno – w systemach Multi Split można niezależnie kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu, co pozwala na dostosowanie parametrów do indywidualnych preferencji mieszkańców.

Zasady działania klimatyzacji SPLIT

Klimatyzator składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej oraz wewnętrznej, dlatego istotne jest, aby mieć przestrzeń do zamontowania urządzenia na zewnątrz budynku mieszkalnego. Jeśli mieszkasz w bloku, będziesz potrzebował do tego celu zgody właściciela lub spółdzielni mieszkaniowej. Wewnętrzna jednostka wybierana jest według własnych preferencji oraz indywidualnego projektu, który idealnie wpasuje się do wnętrza domu. 

Obydwie jednostki połączone są ze sobą specjalnymi przewodami i transportują freon – całość tworzy układ chłodniczy. Urządzenie wymaga osobnego zasilenia prądem, dzięki czemu jest ekologiczne oraz ekonomiczne. 

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne posiadają także funkcje grzewcze, co jest szczególnie dobrym rozwiązaniem w czasie wczesnej jesieni lub późnej wiosny, gdy w naszych pomieszczeniach jest chłodniej, a centralne ogrzewanie już, bądź jeszcze nie działa. Klimatyzacja split to niezawodne urządzenie, jednak jedynie do konkretnego pomieszczania. Jeśli chcemy schłodzić całe mieszkanie polecamy klimatyzację multisplit. System klimatyzacji typu Multisplit potrafi wykorzystać aż do pięciu jednostek wewnętrznych podłączonych do jednego agregatu. 

Cichy klimatyzator – jaki model wybrać?

Zarówno w modelach split jak i multisplit mamy kilka różnych modeli do wyboru:

 • klimatyzator wewnętrzeny ścienny – właściwie to najpopularniejsze modele, które są niewielkich rozmiarów, nie zajmują naszej przestrzeni i wyglądają estetycznie. Montuje się je bezpośrednio na ścianie. Mimo, że najczęściej występują w białym kolorze, to na rynku klimatyzacyjnym znajdziemy wiele modeli odpowiadających naszym preferencjom. Klimatyzator na ścianę to urządzenie działające bardzo cicho (ze względu na to, że agregat znajduje się na zewnątrz budynku) oraz wydajnie,
 • klimatyzator kasetonowy – najłatwiej montuje się je w nowoczesnych domach. Umożliwiają równomierne schłodzenie pomieszczenia, a przede wszystkim nie zajmują przestrzeni mieszkalnej, 
 • klimatyzator kanałowy – polecany w szczególności do pomieszczeń o dużej powierzchni, gdyż całość wbudowana jest w strop,
 • klimatyzator ścienno-przysufitowy – montuje się je na konstrukcji stropu, dlatego sprawdza się przy wysokich pomieszczeniach, 
 • klimatyzator konsolowy – montuje się je bezpośrednio w dolnych częściach ściany, ale są tak samo skuteczne przy chłodzeniu oraz ogrzewaniu jak ścienne, 
 • klimatyzator przypodłogowy – wygląda prawie jak klasyczne grzejniki, jednak mogą mieć bardzo nowoczesny design i dyskretnie komponują się z Twoim wnętrzem.
Aranżacja-Wnętrza-Klimatyzatora-Fujitsu

Na co zwracać uwagę wybierając urządzenie do swojego wnętrza?

Klimatyzatory typu SPLIT coraz bardziej zyskują na popularności, a to dzięki temu, że są urządzeniami komfortowymi w użytkowaniu, niezwykle estetycznymi oraz energooszczędnymi. Wiele osób zastanawia się jednak jaki konkretny model wybrać do swojego mieszkania, dlatego dziś podpowiadamy jakie parametry należy wziąć pod uwagę. Nasi wykwalifikowani pracownicy wykonają profesjonalny projekt, który idealnie sprawdzi się do Twojego pomieszczenia oraz pomogą wybrać dopasowaną klimatyzację domową. 

Przy zakupie najlepszej klimatyzacji warto zwrócić uwagę na wydajność energetyczną urządzenia. Ważne, by klimatyzacja działała efektywnie, a w tym przypadku najlepsze będą klimatyzatory ścienne A+++. Należy pamiętać, że im wyższy wskaźnik efektywności, tym niższy pobór prądu, a więc nawet jeśli urządzenie będzie droższe, to wygeneruje nam bardzo niskie koszty w trakcie użytkowania. 

Tak samo istotny jest również poziom głośności, gdyż zapewniają komfort osobom korzystającym z danego pomieszczenia. Poziom generowania hałasu oscyluje zwykle wokół 28-65 dB(A). 

Cena klimatyzatora typu Split

Niektóre modele klimatyzatorów typu SPLIT kosztują już około 2000zł (cena katalogowa na miesiąc kwiecień 2023), jednak musimy pamiętać, by doliczyć do tego koszt montażu oraz eksploatację urządzenia. Możemy również oszacować koszty klimatyzacji split zakładając, że będziemy ją wykorzystywać 60 godzin w miesiącu. Patrząc na to, że średnia cena prądu obecnie wynosi 1 zł za 1kWh, to cena będzie oscylować od 18 zł do 42 zł (średnia cena prądu PGE, kwiecień 2023). 

Klimatyzacja Split a zdrowie – jak klimatyzacja wpływa na nasze samopoczucie i komfort życia

Prawidłowo dobrana i regularnie serwisowana klimatyzacja może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę:

Lepsza jakość powietrzaKlimatyzatory Split są wyposażone w zaawansowane filtry powietrza, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia, takie jak pył, kurz, alergeny, bakterie i wirusy. Jest to szczególna korzyść dla osób borykających się z astmą
Regulacja wilgotnościWysoka wilgotność może prowadzić do rozwoju pleśni i roztoczy, które są szkodliwe dla zdrowia. Kontrola wilgotności przyczynia się do lepszego samopoczucia i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób
Komfort termicznyPrzesadne upały mogą prowadzić do przegrzewania organizmu, odwodnienia, a nawet udarów cieplnych. Z kolei zbyt niska temperatura może obniżać odporność i sprzyjać przeziębieniom. Klimatyzacja Split pomaga utrzymać równowagę termiczną
Poprawa jakości snuWysokie temperatury mogą utrudniać zasypianie i obniżać jakość snu. Dzięki cichej pracy klimatyzatorów Split, możemy cieszyć się komfortową temperaturą w sypialni, co przekłada się na lepszy wypoczynek i regenerację organizmu
Redukcja stresuUtrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności, wpływają na nasze samopoczucie i redukują stres

Wykorzystanie inwerterów

Inwerter to układ elektroniczny, który stale kontroluje prędkość pracy silnika. W ten sposób klimatyzacja potrafi dostosować swoją moc do aktualnych potrzeb domowników, zapewniając przy tym efektywność energetyczną oraz komfort termiczny dla użytkowników. Kiedy nasz system osiągnie optymalną temperaturę, inwerter obniża pracę silnika, zmniejszając tym samym zużycie energii elektrycznej. Klimatyzacja z inwerterem działa płynnie i wydajnie (pozwala obniżyć zużycie energii nawet o 60%) w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów, które cyklicznie włączają się i wyłączają. Dzięki zastosowaniu klimatyzacji z inwerterem możesz cieszyć się chłodniejszym powietrzem latem, jednocześnie oszczędzając na rachunkach za energię elektryczną.

Podsumowując, klimatyzatory split, pomimo tego, że są droższe zapewniają wiele korzyści podczas użytkowania. Klimatyzacja Split to dobry wybór dla osób, które szukają skutecznego, cichego i estetycznego urządzenia do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Jeśli są Państwo zainteresowani lub po prostu chcą zapoznać się z naszą ofertą, polecamy kontakt telefoniczny, gdzie profesjonalny zespół firmy Klivatec zapewni pełne wsparcie. 

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty