Koszty eksploatacji i używania klimatyzacji

Jakie są ceny i koszty eksploatacji klimatyzatora?

Prawidłowa eksploatacja systemu klimatyzacji jest niezmiernie ważna do prawidłowego funkcjonowania urządzenia przez wiele lat. Dlatego koniecznością jest dbanie o urządzenie, w czym pomoże przeprowadzanie przeglądów i konserwacji. Pozwoli to na uniknięcie większych, poważnych awarii, które pochłonęłyby duże koszta. Jakość powietrza ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Odpowiednia eksploatacja klimatyzatora przyczynia się też do usprawniania jego pracy i wydajności, co przenosi się na wysoką, najlepszą jakość, powietrza wdychanego przez nas na co dzień.

Spis treści:

Ważna rola klimatyzacji w oczyszczaniu powietrza 

Klimatyzacja może odgrywać ważną rolę w oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniach, szczególnie w przypadku klimatyzacji z filtrem powietrza HEPA (High Efficiency Particulate Air). Filtry HEPA są w stanie zatrzymać drobne cząstki, takie jak pyłki, alergeny, wirusy i bakterie, co pozwala na poprawę jakości powietrza i zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu oddechowego. Dodatkowo, niektóre klimatyzatory posiadają specjalne filtry lub technologie, takie jak jonizacja powietrza lub filtracja węglowa, które również przyczyniają się do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach.

Filtry umieszczone w urządzeniu oczyszczają powietrze z drobnoustrojów, zanieczyszczeń, kurzu i innych szkodliwych substancji. Co ważne pomagają także alergikom w codziennym funkcjonowaniu i usprawniają oddychanie, dzięki zlikwidowaniu pyłków i innych alergenów, obecnych w powietrzu. Więcej o klimatyzacji dla alergików dowiesz się tutaj.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora?

SEER (Sprawność energetyczna urządzeń chłodniczych) jest to sezonowa ocena efektywności energetycznej w trakcie grzania (SCOP) lub chłodzenia. Przy czym jedne z najlepszych modeli dochodzą do współczynnika 8,5,
Klasę efektywności energetycznej najmniej prądu zużywa klasa A+++,
Etykietę energetyczną dzięki niej możemy oszacować, jakie będzie zużycie energii przez dany system klimatyzacji. 

Klimatyzator przenośny – łatwy w użytku, ale czy opłacalny? 

 • Nieduże koszty eksploatacyjne,
 • Opcja zamontowania klimatyzatora,
 • Równomierne nagrzanie pokoi w lokalu w szybkim czasie,
 • Opcja połączenia całego systemu ogrzewania z kominkiem,
 • Kontrola wilgotności i poziomu temperatury w nieruchomości,
 • Brak potrzeby instalowania tradycyjnych grzejników, które zajmują dużo miejsca i zapowietrzają się,
 • Ekologiczne zalety i dobry wpływ na środowisko,
 • Instalacja systemu jest o wiele łatwiejsza i działa lepiej niż standardowe ogrzewanie grzejnikowe,
 • Może być praktycznie niewidoczne,
 • Łatwość użytkowania i brak ciągłej potrzeby sterowania urządzeniem.
Toshba-Seiya-Klimatyzacja-Aranżacja-Wnętrza

Klimatyzator typu split– szacunkowe koszty eksploatacji w 2022 roku 

Budowa urządzenia to dwie jednostki – zewnętrzna oraz wewnętrzna, wspólnie połączone ze sobą. Montaż jest już konieczny i bardziej skomplikowany, co wpływa na całkowitą cenę posiadania klimatyzatora tego typu. Najtańsze urządzenia znajdziemy za około 1200 złotych. Czasem jednak warto zainwestować w droższe urządzenie, jeśli zależy nam większej wydajności i niższych kosztach eksploatacji. Koszty eksploatacji klimatyzatora typu split zależą od kilku czynników, w tym od ceny energii elektrycznej, częstotliwości użytkowania, poziomu ustawionej temperatury oraz klasy energetycznej urządzenia.

W ogólnym przybliżeniu koszty roczne eksploatacji klimatyzatora typu split wynoszą około 500-1000 złotych, przy założeniu użytkowania przez około 4-6 miesięcy w ciągu roku. Warto jednak pamiętać, że rzeczywiste koszty mogą się różnić w zależności od lokalizacji, rodzaju klimatyzatora oraz stylu użytkowania. Za energię pobierana przez klimatyzator zapłacimy od 34 groszy za godzinę lub nawet 50 gr przy tańszych modelach. 

Jaki klimatyzator warto wybrać?

Koszty serwisu i konserwowania w 2022 roku – jak się przedstawiają? 

Konserwacja urządzenia jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Zapraszamy do skorzystania w tym zakresie z naszych usług. Jako profesjonalny serwis klimatyzacji, mający doświadczenie na rynku od wielu lat, składamy się z zespołu fachowców i najlepszych doradców. Cena usługi konserwacji będzie się różnić w zależności od typu urządzenia, zakresu wykonywanych czynności konserwacyjnych oraz lokalizacji. Koszt takiej usługi zaczyna się od 150 zł. Nasz serwisant zajmie czyszczeniem urządzenia, wymianą filtrów, dokładnym sprawdzeniem wszystkich przewodów urządzenia i uzupełnieniem czynnika chłodniczego. 

Jak wyglądają miesięczne koszty używania klimatyzacji w domu (dla przykładu klimatyzatora o mocy 2,5 kW)?

Klimatyzator o mocy 2,5 kW bez trudu schłodzi pomieszczenie o powierzchni 25 m2. Ile miesięcznie zapłacimy za używanie klimatyzatora na takiej powierzchni?  W 2022 roku średnia cena za 1 kW to 0,77 zł. Pobór mocy będzie wynosił około 0.76 kW. Zakładając, że w ciągu miesiąca urządzenie będzie włączone 120 godzin (około 4 godziny dziennie), to miesięczne zużycie wyniesie 106,4 kW i zapłacimy w przybliżeniu 82 zł. Patrząc na wszystkie zalety klimatyzatora, są to naprawdę nieduże koszty. Przeczytaj więcej o kosztach eksploatacji klimatyzatora tutaj.

Jak często korzystać z usług przeglądu klimatyzatora?

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne mają bardzo długą żywotność. Odpowiednio użytkowane i konserwowane pracują nawet 30 lat. Kluczem do osiągnięcia bezawaryjnej pracy urządzenia jest wykonywanie przeglądu najlepiej 2 razy w roku – przed sezonem i zaraz po jego zakończeniu. Regularne przeglądy klimatyzatora pozwalają na zapewnienie optymalnej wydajności i bezpieczeństwa urządzenia, a także przedłużają jego żywotność. Podczas przeglądu specjaliści mogą ocenić stan techniczny klimatyzatora, oczyścić go z brudu i kurzu oraz dokonać konserwacji i napraw, jeśli to konieczne.

Ważne jest, aby korzystać z usług doświadczonych i licencjonowanych specjalistów, którzy potrafią profesjonalnie zająć się urządzeniem i zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie. W naszej firmie Klivatec znajdziecie Państwo ofertę konserwacji sprzętu dopasowaną do Państwa potrzeb. Zapraszamy! Chętnie odpowiemy na więcej pytań. 

Źródła:

https://kb.pl/wyposazenie/klimatyzacja/koszty-korzystania-z-klimatyzacji-w-domku-jednorodzinnym/

https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/ile-zaplacisz-za-korzystanie-z-klimatyzacji-w-domu-koszty-sa-inne-niz-kiedys/l576b7b

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty