Ile kosztuje wymiana klimatyzacji?

Jak zabrać się za wymianę klimatyzacji i ile to kosztuje?

Niesprawna klimatyzacja, szczególnie w gorące dni to uciążliwy problem. Należy pamiętać, że klimatyzacja powinna być serwisowana okresowo, nie tylko w razie problemów i usterek. Dzięki temu jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko dużych, poważnych usterek, które wymagają wymiany przez serwisanta. Zwykły, standardowy serwis polega zazwyczaj na czyszczeniu układu oraz wymianie filtra, jednak niestety czasem problem jest większy i to nie wystarcza. Co zrobić w sytuacji, gdy w naszym urządzeniu przestaje działać jedna z części? Wymiana klimatyzacji jest złożonym procesem, z tego względu zazwyczaj zaleca się skorzystanie z usług specjalisty. Koszt wymiany klimatyzacji zależy od wielu czynników, dlatego warto porównać oferty kilku firm i wybrać najlepszą opcję dla siebie. Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu o modernizacji klimatyzacji.

Spis treści:

Części, które najczęściej są narażone na usterki i konieczna jest ich wymiana

 • Sprężarka klimatyzacji
 • Kompresor klimatyzacji
 • Skraplacz klimatyzacji
 • Zawór rozprężny klimatyzacji

Wymiana sprężarki klimatyzacji – koszt w 2022 roku

Sprężarka jest jednym z najważniejszych elementów systemu klimatyzacji, ponieważ odpowiada za sprężanie czynnika chłodzącego i umożliwia przepływ płynu przez cały układ. Jak poznać, że coś jest z nią nie tak? Zauważalny będzie przede wszystkim wyciek czynnika lub zbyt głośna praca urządzenia. Jeśli zauważysz problemy z działaniem klimatyzacji, konieczna może okazać się wymiana sprężarki. Mimo że sprężarki są trwałe, to czasem zdarzają się usterki, które będą wymagały wymiany urządzenia. Urządzenie można wymienić samodzielnie.

Mimo to czasem warto zostawić to specjalistom, zorientowanym w branży klimatyzacyjnej, aby nie popełnić błędów i nie ściągać na siebie większych kosztów do poniesienia. Wymianę należy zlecić fachowcowi, szczególnie gdy sprężarka klimatyzacji jest zatarta. Wtedy obowiązkowe jest płukanie układu. Za usługę wymiany zapłacimy średnio od 120 do 300 zł. Sam koszt sprężarki wynosi od 1000 do 3000 tysięcy złotych.  

Punkty, które należy przestrzegać podczas wymiany sprężarki
 • Zweryfikowanie czy układ klimatyzacji nie jest zanieczyszczony
 • Całkowite opróżnienie i następnie napełnienie systemu
 • Oszacowanie, czy system jest szczelny
 • Skontrolowanie poprawności działania układu sterującego
 • W momencie, gdy sprężarka jest zatarta, należy wymienić elementy, których nie da się przepłukać, takie jak przewody giętkie z tłumikiem przepływu, skraplacze z równoległym przepływem
 • Sprawdzenie napięcia w cewce
Naprawa-klimatyzacji

Jakie są powody usterek kompresora klimatyzacji i ile kosztuje wymiana? 

Kompresor jest jednym z ważniejszych elementów systemu klimatyzacji, a jego uszkodzenie może powodować brak chłodzenia wewnątrz samochodu. Można podjąć się samodzielnej wymiany kompresora klimatyzacji, ponieważ nie jest to bardzo skomplikowany proces. Najczęstszą przyczyną defektów kompresora jest zagrzybienie i rozszczelnienie klimatyzacji lub zbyt niski poziom czynnika chłodzącego. To sprawia, że urządzenie przestaje pełnić swoje funkcje i nie jest dłużej zdatne do użytku. Kompresor jest ważnym elementem systemu klimatyzacji, a jego uszkodzenie może powodować brak chłodzenia wewnątrz samochodu. Koszt nowego kompresora wynosi zazwyczaj średnio od 1000 do 3000 zł.

Wymiana skraplacza klimatyzacji – usterki i koszty

Skraplacz, inaczej chłodnica klimatyzacji to bardzo ważny element chłodzący. Na jego pracy opiera się cała efektywność klimatyzacji. Odpowiada za przekazanie ciepła z czynnika chłodzącego na otoczenie, dzięki czemu powstaje chłód. Niestety dość często psuje się, ze względu na jego delikatną budowę i miejsce położenia przy chłodnicy silnika. Głównymi powodami są zanieczyszczenie skraplacza, uszkodzenia mechaniczne, czy długa eksploatacja. Najczęściej naprawa skraplacza klimatyzacji nie jest opłacalna i należy kupić nowy. Usługa jego wymiany to koszt w przedziale od 150 do 400 zł, a za nowy skraplacz musimy zapłacić średnio 400 zł. 

Przeważające usterki skraplaczy
 • Nadmiar oleju w chłodziwie
 • Wyciek chłodziwa
 • Zanieczyszczenie radiatora
Naprawa-Klimatyzacji

Jak odbywa się wymiana zaworu rozprężnego klimatyzacji?

Zawór rozprężny jest jednym z elementów systemu klimatyzacji, który odpowiada za zmniejszenie ciśnienia czynnika chłodniczego przed jego doprowadzeniem do skraplacza. Wymiana zaworu rozprężnego jest skomplikowanym procesem i zwykle wymaga specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Zaburzenie pracy całego układu zwykle powoduje przepuszczenie zbyt wiele lub zbyt mało czynnika. W przypadku problemów z pracą zaworu ekspert musi kolejno opróżnić układ z czynnika roboczego, zdemontować przewody klimatyzacji i wymienić zawór, by następnie napełnić układ czynnikiem. 

Należy pamiętać, że każda naprawa klimatyzacji ciągnie za sobą koszty kolejnego nabicia układu czynnikiem chłodzącym. Cena 100 gramów liczy około 20 zł. Większość pojazdów ma zapotrzebowanie między 700 a 1000 gramów. W zależności od różnych czynników koszt wymiany zaworu rozprężnego klimatyzacji może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Zawsze warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu klimatyzacji, który zapewni fachową pomoc i doradztwo oraz dokładnie przeprowadzi wymianę zaworu rozprężnego, aby uniknąć dalszych usterek systemu klimatyzacji.

Podsumowanie kosztów napraw w 2022 roku

Sprężarka klimatyzacji Za usługę wymiany zapłacimy średnio od 120 do 300 zł. Sam koszt sprężarki wynosi od 1000 do 3000 tysięcy złotych.  
Skraplacz klimatyzacji Usługa jego wymiany to koszt w przedziale od 150 do 400 zł, a za nowy skraplacz musimy zapłacić średnio 400 zł. 
Zawór rozprężny klimatyzacji Cena 100 gramów liczy około 20 zł. 
Kompresor klimatyzacji Koszt nowego kompresora to zazwyczaj średnio od 1000 do 3000 zł.
Uśmiechnięta-kobieta

Skontaktuj się z nami i umów się na wycenę!

W Klivatec dzięki wieloletniemu doświadczeniu nasi doradcy dysponują wiedzą, którą chętnie przekażą, odpowiadając na nurtujące Państwa pytania i wątpliwości. Postaramy rozwiązać się Państwa problem z klimatyzacją w najlepszy sposób i zaproponujemy ofertę wymiany dostosowana do Państwa potrzeb. Wymianami zajmują się zawsze wykwalifikowani eksperci. Zapraszamy do kontaktu!

Źródła:

https://www.oferteo.pl/klimatyzacja/serwis-klimatyzacji-domowej

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty