Kiedy nie warto decydować się na pompę ciepła?

Pompa ciepła – kiedy nie warto w nią inwestować

Pompa ciepła to urządzenie czerpiące z odnawialnych źródeł energii. Jest w pełni ekologiczna, wydajna, co zwiększa z roku na rok zainteresowanie urządzeniem przez potencjalnych nabywających. W zależnie od danego typu pompy i tego, skąd pobiera ciepło, wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła dostępnych na rynku. 

Są to:

  • Pompy gruntowe – zużywające energię geotermalną, znajdująca się w gruncie, 
  • Pompy wodne – wykorzystujące wysoką i stałą temperaturą wód gruntowych,
  • Pompy powietrzne – pobierające ciepło z powietrza zewnętrznego. 
Spis treści:

Jak działa pompa ciepła?

Urządzenie najpierw pobiera energię cieplną z dolnego źródła (z powietrza, gruntu, lub wody), aby kolejno przenieść je do instalacji grzewczej, umieszczonej wewnątrz domu. Pompa ciepła jest jedynie transportem ciepła, sama go nie wytwarza. Największą popularnością cieszą się pompy ciepła gruntowe i powietrzne. To one są najczęściej wybierane przez naszych klientów. Zdecydowanie najrzadziej zainstalowane są pompy ciepła wodne, głównie ze względu na brak wystarczającej dostępności odpowiedniej jakości wód gruntowych. 

Jakimi zalety i wadami charakteryzują się pompy ciepła?

ZaletyWady
Bezpieczeństwo – urządzenie nie stwarza wybuchu gazu, zaczadzenia czy zagrożenie pożarem, 
Ograniczona opcja podniesienia temperatury wody – zazwyczaj ogrzewana jest do wartości mniej więcej 50-60 stopni Celsjusza, co dla niektórych użytkowników może być
niewystarczające,
Oszczędność – pompa ciepła to najbardziej opłacalne urządzenie grzewcze dostępne na rynku,Wysoka początkowa cena zakupy pompy ciepła – bez wahania można stwierdzić, że w porównaniu do pieca, pompa jest o wiele droższa. Nie można zapominać, że inwestycja w nią dosyć szybko się zwraca, to jednak konieczność poniesienia kosztów może znacznie przekraczać budżet niektórych zainteresowanych,
Ekologiczność – urządzenie nie emituje do otoczenia niebezpiecznych gazów, pracuje dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, Hałas – poziom hałasu, który emitują pompy ciepła, dla niektórych może być zbyt wysoki i przeszkadzający w codziennym funkcjonowaniu, 
Żywotność – pompy ciepła odpowiednio konserwowane i serwisowane mogą pracować nawet przez 30 lat, Niskie temperatury sprawiają, że pompa ma obniżoną wydajność – szczególnie mowa tutaj o dużych mrozach i temperaturach sporo poniżej zera, wtedy urządzenie pracuje mniej wydajnie i nie grzeje tak dobrze, 
Energooszczędność – nie znajdą Państwo bardziej energooszczędnego urządzenia dostępnego na rynku, Warto połączyć pompę ciepła z systemem ogrzewania podłogowego – wtedy pompa działa najwydajniej, jednak w przypadku braku tego typu ogrzewania, wiąże się to z poniesieniem kolejnych kosztów.
Bezobsługowość – dzięki temu, że pompy nie trzeba bezpośrednio obsługiwać, jest bardzo wygodna w użytkowaniu, 
Wielofunkcyjność – urządzenie może ogrzać dom, jak i wodę użytkową.

Pompy ciepła też padają awariom 

Pomimo tego, że pompy psują się naprawdę rzadko i z powodzeniem mogą działać i wydajnie pracować nawet przez 30 lat, to jednak zdarzają się problemy z urządzeniem. To urządzenie mechaniczne, które jak każde inne może się zepsuć. Sprawdź, jakie błędy są najczęściej popełniane i które prowadzą do awarii pomp. 

Ciśnienie czynnika chłodniczego jest niewystarczające 

Zdarza się, że instalacja dolnego źródła ciepła nie zapewnia wystarczającej ilości ciepła. Skutkuje to tym, że czynnik roboczy, który po nagrzaniu do docelowej temperatury powinien odparować, pozostaje w stanie ciekłym. Wtedy do awarii dochodzi bardzo szybko. Powyższa sytuacja często prowadzi do zalania sprężarki ciekłym czynnikiem, a w ekstremalnych sytuacjach do zatarcia jej elementów. Co jest przyczyna takiej awarii? Niewydolność instalacji źródła dolnego, która mogła być źle obliczona i prawdopodobnie jest zbyt mała. 

Ciśnienie czynnika chłodniczego jest zbyt wysokie

W odwrotnej sytuacji przez zbyt wysokie ciśnienie czynnika chłodniczego dom może nie odbierać ciepła z pompy, która sama się wyłączy przy pomocy kontrolera. Nieodpowiednie dobranie urządzenia o zbyt dużej mocy jest powodem samoczynnego wyłączenia się pompy ciepła. W miesiącach letnich, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, urządzenie może wtedy wyłączać się co chwile, po czym z powrotem włączać. 

Nieprawidłowe zasobniki do c.w.u.

Nieodpowiedni dobór zbiornika c.w.u. często jest przyczyną spadku efektywności pracy ciepła oraz jej późniejszych awarii. Dlatego tak ważne jest prawidłowo dobrany rozmiar wężownicy w zbiorniku. Inaczej pompa nie będzie w stanie dostarczyć całego ciepła do lokalu. Może dojść również do awarii systemu i będzie potrzebna pomoc wykwalifikowanego serwisu. Przy zakupie pompy ciepła często dochodzi do wyboru złego podgrzewacza c.w.u., którego praca nie jest zgodna z pompami ciepła. Dlatego przy tak ważnej inwestycji warto zasięgnąć porady fachowców, aby w przyszłości nie doprowadzić do awarii urządzenia. 

Zbyt niskie ciśnienie w obiegu dolnego źródła 

Nieszczelność układu, która pojawia się już na etapie montażu, jest przyczyną spadku ciśnienia w pompie ciepła. Jeśli połączenia są nieszczelne, pojawia się przeciek, a usunięcie takiej awarii może być bardzo problematyczne i kosztowne. Z tego powodu nie warto oszczędzać na kosztach instalacji i zlecić montaż profesjonalnemu serwisowi ze wszystkimi uprawnieniami i doświadczeniem.  

Nie przeprowadzenie konserwacji urządzenia, w tym brak odpowietrzenia instalacji i jej oczyszczania 

Gdy zaniedbamy urządzenie i jego oczyszczenie i odpowietrzenie instalacji będzie przeprowadzone nieprawidłowo lub wcale, szybko możemy doprowadzić do poważnej awarii pompy ciepła. Nie odpowietrzając dolnego źródła urządzenia, możemy sprawić, że pętle kolektora gruntowego będą pracować nierównomiernie i nie będą pozyskiwać odpowiedniej ilości ciepła. Przy tym pracująca część kolektora będzie poddana coraz większemu obciążeniu cieplnemu. Wszystko to prowadzi do widocznego spadku wydajności pompy ciepła, która nie będzie w stanie przeprowadzać właściwej ilości czynnika roboczego. W przypadku, gdy urządzenie będzie zanieczyszczone, również może to zaburzyć działanie całej pompy ciepła i doprowadzić do poważnych problemów z urządzeniem. 

Pompa ciepła to decyzja, która należy dobrze przemyśleć 

Nie warto decydować się na zakup i instalację pompy ciepła bez wcześniejszej wiedzy o urządzeniu, jego wadach i potencjalnych awariach. Pompa ciepła może nie sprawdzić się w Państwa domu, gdy dom wymaga termomodernizacji, lub gdy nie chcą Państwo ponosić wysokich kosztów początkowych. Tak samo w przypadku, gdy nie wykluczają Państwo możliwość przeprowadzki w niedługim czasie oraz, gdy nie mają Państwo wystarczającego miejsca na instalację urządzenia. 

Źródła:

https://123budujemy.pl/najczestsze-awarie-pompy-ciepla-i-ich-przyczyny,

https://www.money.pl/gospodarka/czy-oplaca-sie-inwestowac-w-pompe-ciepla-6817898090191680a.html

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

    * Wymagane pola

    Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

    Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

    Wyślij wiadomość
    W czym możemy Ci pomóc?

    Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

      * Wymagane pola

      Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

      Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

      Zapisz się do naszego newslettera
      W czym możemy Ci pomóc?

      Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty