Instalacja pompy ciepła – co musisz wiedzieć?

Instalacja pompy ciepła – ważne wskazówki i informacje

Zdecydowanie się na instalację pompy ciepła to naprawdę bardzo ważna i dobra decyzja. Urządzenie to nie tylko pozwoli na oszczędzenie na miesięcznych rachunkach, ale i jest bardzo ekologiczną alternatywą dbającą o środowisko. W artykule przybliżymy Państwu najważniejsze zagadnienia, które trzeba wiedzieć przed instalacją pompy ciepła. 

Spis treści:

Którą pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła powietrznapobiera powietrze z zewnątrz i następnie je podgrzewa. Powietrze to zasila obieg wody i służy do ogrzewania podłogowego lub ogrzania wody użytkowej. Taka pompa jest łatwa w montażu i przystępna cenowo. Warto jednak połączyć ją z ogrzewaniem podłogowym, aby system działał jak najlepiej. 
Pompa ciepła wodnapobiera ciepło z wód gruntowych. Aby ją zainstalować, należy wywiercić dość głęboko studnię. Silnik elektryczny urządzenie pompuje wodę. Koszt początkowej inwestycji jest dosyć wysoki, jednak szybko się zwróci. To rozwiązanie będzie bardzo dobre dla ludzi z dużą powierzchnią działki i dużym ogrodem.
Pompa ciepła gruntowaciepło geotermalne zbierane jest przez kolektory ciepła, zakopane na dosyć płytkiej głębokości, by następnie mogły podgrzać obieg wody. Ten rodzaj pompy jest trudny do montażu w miastach, ponieważ potrzebuje najczęściej dwukrotnie większej powierzchni terenu od powierzchni domu.

Ważne wymagania, o których należy pamiętać:

 • Agregat pompy ciepła należy ustawić w odpowiednio przygotowanym miejscu. Z jednostki zewnętrznej będzie ciekła woda, dlatego należy to wziąć pod uwagę przy wybieraniu miejsca. 
 • Połączenie miedzy jednostki zewnętrznymi a wewnętrznymi powinno być jak najkrótsze, dzięki temu ogrzewanie będzie możliwie najwydajniejsze i ciepło nie będzie tracone. 
 • Pompę ciepła warto połączyć z ogrzewaniem podłogowym, gdyż oba urządzenia bardzo dobrze ze sobą współpracują.
 • Zbiornik, w którym przechowywana jest ciepła wody, powinien być ze stali nierdzewnej, co zapewni jego długa żywotność. Najczęściej wybieranym jest taki o pojemności 200 lub 300 litrów. Ważny jest też odpowiedni dobór wężownicy do podgrzewania wody. 
 • Jednostka, która stoi na zewnątrz budynku, powinna być w odpowiedniej odległości od ściany, aby była zapewniona jak najlepsza cyrkulacja powietrza. 

Co musisz wiedzieć o montażu pompy ciepła?

 • Wybór odpowiedniego miejsca – miejsce, w którym zostanie zainstalowana pompa ciepła, powinno być dobrze wentylowane i zapewniać łatwy dostęp do urządzenia w celu przeprowadzenia konserwacji i ewentualnych napraw.
 • Montaż przez specjalistę – instalację pompy ciepła należy powierzyć doświadczonemu specjaliście, który posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.
 • Dobra izolacja – ważne jest, aby pompa ciepła była zainstalowana w odpowiednio izolowanym miejscu, aby uniknąć utraty ciepła i zapewnić maksymalną efektywność urządzenia.
 • Odpowiednie rury – w instalacji pompy ciepła należy używać specjalnych rur o odpowiedniej średnicy, aby umożliwić swobodny przepływ medium chłodzącego.
 • Testy – przed oddaniem pompy ciepła do użytku, należy przeprowadzić odpowiednie testy, aby sprawdzić, czy urządzenie działa poprawnie i zgodnie z wymaganiami.
 • Konserwacja – pompa ciepła wymaga regularnej konserwacji, dlatego ważne jest, aby korzystać z usług specjalisty w celu utrzymania urządzenia w dobrej kondycji i zapewnienia jego długiej żywotności.

Montażem powinna zająć się jedynie certyfikowana firma znająca się na branży ogrzewania. Pozwoli to na profesjonalną instalację i uniknięcie awarii związanych z błędnym lub niedokładnym montażem. 

System pompy ciepła składa się z 3 następujących elementów:

 • Pompa ciepła 
 • System centralnego ogrzewania 
 • Układ hydrauliczny  

Pompę ciepła można zainstalować także w starym domu, mającym kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Oczywiście takie domy nie są odpowiednio przygotowane i przewidziano dla nich stary typ ogrzewania, ale dzięki modernizacji można łatwo to zmienić. Urządzenie można podłączyć już do istniejącej instalacji i korzystać z niej na co dzień w domu. Ważne oczywiście będzie wcześniejsza wymiana drzwi, okien, grzejników, a także ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych. Wszystkie te czynności sprawią, że dom nie będzie tracił otrzymywanego przez pompę ciepła. 

Pamiętaj o wcześniejszym obliczeniu zapotrzebowania cieplnego domu 

Pompa ciepła i jej moc musi być odpowiednio dobrana do powierzchni lokalu, aby zapewniała optymalne grzanie domu. Pompa o zbyt słabej mocy nie będzie wystarczająco dobrze grzać, a o zbyt wysokiej mocy będzie generowała niepotrzebnie wyższe rachunki za prąd. Gdy mamy do czynienia z domem o większej powierzchni warto wybrać pompę o mocy 8-10 kW, jednak należy pamiętać, że każdy przypadek jest bardzo indywidualny. 

Dobranie odpowiedniej mocy grzewczej jest niezbędne i możliwe dzięki przygotowanych do tego programów. Czasem jednak, aby mieć całkowitą pewność warto skorzystać z usług specjalistów, którzy na miejscu dokonają wszelkich pomiarów i zaproponują najlepszą moc pompy ciepła do Państwa warunków mieszkalnych. 

Sprawność pompy ciepła – ważnym kryterium 

Wskaźnik COP określa wydajność pompy ciepła. Mówi nam o stosunku zużytej energii przez pompę do ilości dostarczonego ciepła. Elementy pompy, takie jak zawór rozprężny i sprężarka mają duży wpływ na wysokość COP. Im wskaźnik jest większy, tym mniejszej ilości energii elektrycznej będziemy potrzebować do stworzenia pożądanej ilości ciepła. Dzięki odpowiedniemu wyborze zapłacimy mniej i pompa będzie pracować wydajnie i ekonomicznie. 

Zamontowana-Pompa-Ciepła

Pompa ciepła najlepszą inwestycją w 2022 roku 

Pompa ciepła większość energii pobiera ze źródeł odnawialnych, jedynie do prawidłowej pracy sprężarki potrzebuje energii elektrycznej. Dzięki niższym rachunkom inwestycja pompy w ciągu kilku lat powinna się zwrócić. Istnieje również opcja połączenia systemu z fotowoltaiką, co daje praktycznie bezpłatne ogrzewanie. Więcej o połączeniu pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi, przeczytasz tutaj.

W razie większej ilości pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez formularz zgłoszeń, dostępny na naszej stronie internetowej. Chętnie pomożemy i przedstawimy bezpłatną wycenę. 

Źródła:

https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/dobor-mocy-pompy-ciepla-do-ogrzewania/.

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty