Pompa ciepła z fotowoltaiką: musisz to wiedzieć

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną

Pompa ciepła i fotowoltaika to dwa systemy, które bardzo dobrze ze sobą współpracują. Takie połączenie jest bardzo dobre i dla naszego portfela i środowiska. Zakup i instalacja pompy ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi to dobry sposób na zwiększenie efektywności energetycznej domu oraz zmniejszenie rachunków za prąd i ogrzewanie. Do prawidłowej pracy pompa pobiera część energii elektrycznej (około 20-30%), co generuje comiesięczne rachunki. Możemy tego uniknąć i cieszyć się darmową energią, dzięki instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie pozwoli na całkowite czerpanie energii jedynie ze źródeł odnawialnych. Pompy ciepła pobierają darmową energię dostępną w powietrzu lub w ziemi. Jednakże do pracy sprężarki potrzebna jest energia elektryczna, która może pochodzić z paneli fotowoltaicznych. Sprawdź, na jakiej zasadzie pracuje pompa ciepła i ile energii zużywa.

Spis treści:

Czym kierować się przed wyborem pompy ciepła?

 • Rodzajem ogrzewania w lokalu, 
 • Strefą klimatyczną (pamiętajmy, że w Polsce jest ich 5),
 • Potrzebą na wodę użytkową i energię grzewczą,
 • Typem ocieplenia domu, rodzajem okien oraz czy pojawiają się mostki termiczne, 
 • Całkowitą powierzchnią oraz celem, do którego przeznaczamy dane pomieszczenia. 

Powody, dla których warto zdecydować się na połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki:

 • Możliwość uzyskania dofinansowania na oba systemy (w tym zakup i instalacja),
 • Fotowoltaika działa także zimą i przy zachmurzeniu, także nie musimy obawiać się mniejszej skuteczności przy gorszych warunkach pogodowych, 
 • Maksymalnie obniżone koszty ogrzewania
 • Możliwość oszacowania ile będzie wynosił zwrot inwestycji, 
 • Bardzo opłacalna inwestycja, dzięki której będziemy mogli przewidzieć nasze rachunki na kilka lat do przodu,
 • Wysoka żywotność (nawet kilkadziesiąt lat),
 • Ekologiczne ogrzewanie lokalu. 

Jak przedstawiają się koszty takiego połączenia?

Koszty połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną zależą od wielu czynników, takich jak:

 • Wielkość systemu fotowoltaicznego – większy system fotowoltaiczny może generować więcej energii elektrycznej, co z kolei pozwala na zasilenie większej liczby urządzeń, w tym pompy ciepła.
 • Typ pompy ciepła – koszty połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną mogą się różnić w zależności od typu pompy ciepła i jej mocy.
 • Wymagane prace instalacyjne – koszty instalacji pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych są uzależnione od ilości i złożoności wymaganych prac instalacyjnych.
 • Wymagane materiały – koszty materiałów, takich jak rury, kable i inne elementy niezbędne do połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, mogą również wpłynąć na ogólny koszt

Biorąc pod uwagę np. dom mający powierzchnię wielkości 150 m2, którego roczne zapotrzebowanie na energię wynosi 12210 kWh, pompa ciepła o wartości 3,5 SCOP zużyje około 3500 kWh w ciągu roku. Aktualnie w 2022 roku cena za 1 kWh energii to 0,77 zł, co przekłada się na koszt ok. 2695 zł (za samo ogrzewanie pompą ciepła, bez paneli fotowoltaicznych). Decydując się na połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, koszty redukują się i praktycznie ich nie będzie. 

Jaka jest początkowa inwestycja?

Zakup i instalacja pompy ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi na Państwa posesji to koszta zaczynające się od 55 000 do 80 000 złotych. Jednakże należy pamiętać, że inwestycja zwróci się już po kilku latach i możemy ubiegać się na dofinansowanie, co znacznie obniży koszty inwestycji. 

Na jakie dofinansowanie na zakup pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej możesz liczyć?

Program „Moje ciepło” Zakłada możliwość dofinansowania instalacji pompy ciepła w domu. Urządzenia są finansowane z europejskiego Funduszu Modernizacyjnego. Przewidziano dotację w wysokości od 7 (dla pompy ciepła powietrznej) do 21 tysięcy złotych (dla pompy ciepła gruntowej), przy czym budżet programu wynosi 600 milionów zł. Z programu mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele nowych budynków jednorodzinnych. 
Program „Czyste powietrze plus”Nowy program wystartował 15 lipca 2022 roku. Można składać wnioski na prefinansowanie inwestycji, która zakłada wymianę starych kotłów na paliwo stałe oraz ocieplanie domów. Jest to najwyższy poziom finansowania, który nie zakłada konieczności wcześniejszego wkładu własnego. „Czyste powietrze plus” pozwoli na szybszy i łatwiejszy dostęp do wymiany starej formy ogrzewania. Najwyższy poziom dofinansowania przypada osobom o najniższych dochodach. 
Program „Mój prąd”Przewiduje dofinansowanie na mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV) o mocy od 2 do 10 kWp. W nowej odsłonie „Mój prąd” 4.0 w 2022 roku pojawiło się parę zmian. Budżet programu wynosi 350 milionów złotych, jednak twórcy przewidują zwiększenie go do zapotrzebowania. Maksymalne dofinansowanie wyniesie 20 5000 zł (w tym nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych). Dużą zmianą programu jest sposób rozliczania się. Wcześniejszy system upustów w 2022 roku zamieniono na net-billing, polegający na rozliczeniu kosztowym energii zakupowej i oddanej. Czyli w uproszczeniu właściciel fotowoltaiki odsprzedaje do sieci nadwyżki prądu, który wyprodukowała instalacja. 

Podsumowanie – jak to działa

 • Instalacja fotowoltaiczną produkuje prąd i zasila sprężarkę w pompie ciepła, 
 • Wszystkie nadwyżki prądu z PV sprzedawane są do sieci energetycznej, 
 • Pompa ciepła czerpie energię z odnawialnych źródeł (powietrze lub grunt) i z paneli fotowoltaicznej, dzięki czemu generuje prąd, który ogrzewa dom. 

Skorzystaj z usług naszych doradców 

Jeśli chcą Państwo dobrać system pompy ciepła połączony z instalacją fotowoltaiczną, służymy pomocą. Nasz zespół Klivatec specjalizuje się od wielu lat w montażu pomp ciepła, ich konserwacji, serwisie i eksploatacji. Odpowiemy na wszystkie pytania i dobierzemy indywidualnie odpowiedni system do Państwa domu. 

Źródła:

https://enerad.pl/aktualnosci/dofinansowanie-do-pompy-ciepla-2022/.

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty