Pompa ciepła – ile energii zużywa?

Na jakiej zasadzie pracuje pompa ciepła?

Pompa ciepła to przykład najbardziej energooszczędnego urządzenia dostępnego na rynku grzewczym. Pobiera energię cieplną z otoczenia przy pomocy wymiennika ciepła, aby następnie przenieść ją do systemu grzewczego danej nieruchomości. Może pobierać ciepło z takich miejsc jak grunt, woda, czy powietrze. Właśnie w zależności od źródła dolnego możemy rozróżnić rodzaje pomp. Urządzenie, aby prawidłowo i wydajnie pracowało, nie potrzebuje dużej ilości energii, dlatego koszty grzania nie są wysokie i początkowa inwestycja się zwraca. 

Spis treści:

Wpływ pompy na ilość zużywanej energii 

Rodzaje pompy i parametry urządzenia klasyfikują, to ile energii elektrycznej zużywa. Sprawdź zalety oraz wady pomp ciepła. Energia elektryczna jest wykorzystywana przez pompę ciepła do przepompowania ciepła z jednego miejsca do drugiego. Współczynnik wydajności pompy ciepła (COP) określa ilość ciepła dostarczanego do pomieszczenia w stosunku do zużytej energii elektrycznej. COP zależy od wielu czynników, takich jak temperatura otoczenia, temperatura źródła ciepła i temperatura grzanej przestrzeni. W przypadku standardowych pomp ciepła do ogrzewania domów, COP wynosi zazwyczaj od 2 do 5, co oznacza, że dla każdej jednostki energii elektrycznej zużytej przez pompę ciepła, do przestrzeni grzanej dostarczane jest od dwóch do pięciu jednostek ciepła.

Czym jest COP i SCOP i jak określić efektywność pompy ciepła?

Współczynniki COP i SCOP pozwalają wyznaczyć poziom efektywności elektrycznej pompy.

 • COP – mówi o stosunku ilości dostarczonej energii cieplnej do wykorzystanej energii elektrycznej w określonym momencie. Waha się on od 3,5 do 5,5. Pompa ciepła do orzekania określonej ilości ciepła zużyje mniej energii, im współczynnik będzie wyższy.
 • SCOP – dzięki niemu można sprawić średnioroczną efektywność pompy ciepła. Określa ilość energii cieplnej dostarczonej do nieruchomości w stosunku do wykorzystanej energii elektrycznej w ciągu całego roku. Od czego zależy jego wartość? Między innymi od pożądanej docelowej temperatury oraz sposobu wykorzystania ciepła z dolnego źródła ciepła i pompy.

Optymalizacja pompy ciepła 

Po zainstalowaniu pompy ważne jest odpowiednie ustawienie automatyki pompy ciepła, ponieważ będzie ono miało wpływ na koszty eksploatacyjne, które pojawiają się w przyszłości. Programator powinien być ustawiony tak, aby urządzenie pracowało z możliwie najniższą temperaturą zasilania. Zwrócenie na to uwagi sprawi, że wysokość rachunków nie wzrośnie przez powyższy błąd przy optymalizacji. Optymalizację pompy wykonuje się w celu uzyskania jak największej wydajności oraz zmniejszenia kosztów eksploatacji.

Co jest najważniejsze? Przede wszystkim wielkość pompy ciepła powinna być dopasowana do zapotrzebowania na ciepło w danym budynku. Instalacja termostatu pozwoli na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Ważne jest także zamontowanie czujników temperatury na wejściu i wyjściu pompy ciepła, dzięki czemu będzie można dostosować jej pracę do aktualnych warunków. Kluczem do prawidłowej pracy pompy jest konserwacja urządzenia. Warto zamontować zasobnik na ciepłą wodę użytkową, który pozwoli na wykorzystanie ciepła zgromadzonego w zasobniku zamiast uruchamiania pompy ciepła przy każdym poborze wody. W przypadku pomp powietrznych, należy zadbać o swobodny przepływ powietrza wokół urządzenia. Wszystkie powyższe sposoby pozwolą znacznie wydłużyć żywotność pompy ciepła. 

Ilość prądu, który zużyje pompa ciepła

Będąc zapoznanym z liczbą współczynnika SCOP danej pompy ciepła, jak i zapotrzebowania budynku na ogrzewanie pomieszczeń można obliczyć, ile prądu zużyje pompa. Parametr zapotrzebowania trzeba podzielić przez wartość współczynnika SCOP. Następnie zdobyty wynik powinno się pomnożyć przez cenę 1 kWh energii, która szacunkowo w 2022 roku wynosi 0,77 zł. 

Zakładając, że mówimy o budynku mieszkalnym, w ciągu roku pompa ciepła powinna zużywać między 2000 a 3000 kWh energii na każde 100 m2. Należy pamiętać, że jeśli rozszerzamy działanie pompy również na grzanie wody c.w.u, musimy średnio dodać do tego około 1000 kWh energii. Porównując zużycie do kotła elektrycznego, jest to nieduża wartość. Sprawdź ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o zużyciu energii przez pompę. 

Co zrobić, aby pompa nie zużywała więcej energii, niż jest to pożądane?

Istnieją przyczyny, przez które możliwe jest używanie przez pompę więcej energii, niż potrzebuje. Są to najczęściej:

Wadliwe założenie urządzeniazamontowanie zbyt dużego urządzenia o dużej mocy powoduje, że grzeje on pomieszczenia w bardzo szybkim czasie i sprężarka się wyłącza. Zbyt intensywna praca sprężarki zmniejsza jej żywotność i powoduje pobieranie większej ilości energii elektrycznej.
Wielkość pompy została nieodpowiednio dobrana pod względem cieplnego zapotrzebowania budynkuniezmiernie ważne jest, aby montaż powierzyć jedynie odpowiedniej, certyfikowanej firmie z dużym doświadczeniem. Pozwoli to na profesjonalną instalację i uniknięcie w przyszłości problemów z pompą i większym poborem prądu.
Chybione przewidywania odnoszące się do potrzebnej energiidzieje się w przypadku, gdy ilość energii nie jest wystarczająco duża, porównując ją do codziennego zapotrzebowania osób mieszkających w lokalu. Ten błąd często powstaje przy podaniu złych parametrów budowy lub zwiększenia liczby mieszkańców budynku.
Czynniki, które wpływają na ilość prądu zużywanej przez pompy ciepła

Wskazówki – jak zużywać mniej energii przy pompie ciepła?

Duże znaczenie będzie miało przestrzeganie następujących reguł i wskazówek
 • Lokal powinien być odpowiednio zaizolowany 
 • Ważne jest prawidłowe dobranie urządzenia pod względem indywidualnych wymagań oraz zapotrzebowania na ciepło
 • Rodzaj systemu pomp ciepła i wentylacji 

Warto pomyśleć o jednoczesnym zainstalowaniu pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. Panele dostarczą prąd potrzebny do codziennej pracy pompy, a Państwo nie będziecie płacić za ogrzewanie. 

Pompa to bardzo ekologiczne i opłacalne urządzenie grzewcze dostępne na rynku

Pompa jest ekologicznym urządzeniem w pewnych warunkach i zastosowaniach, ponieważ może pomóc w zmniejszeniu zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w porównaniu do innych metod. Koszty ogrzewania są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi systemami grzewczymi. Więcej o ekologicznym ogrzewaniu przeczytasz tutaj. Jeśli dalej nie jesteś pewien czy pompa ciepła jest dla Ciebie i czy sprawdzi się w Twoim domu, zadzwoń do nas! Nasi klienci są dla nas najważniejsi. Zajmujemy się montażem, serwisem i konserwacją pomp ciepła od wielu lat. Konsultanci Klivatec odpowiedzą na pytania i pomogą w wyborze odpowiedniego urządzenia. 

Źródła:

https://pgnig.pl/pompa-ciepla-co-to-jest-i-jak-dziala

https://muratordom.pl/instalacje/pompy-ciepla/ile-pradu-zuzywa-pompa-ciepla-aa-UWZr-zQhg-hXAm.html

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty