Jakie są wady i zalety powietrznej pompy ciepła?

Powietrzna pompa ciepła – wady i zalety tego ekologicznego rozwiązania grzewczego

W dzisiejszych czasach możemy znaleźć wiele różnorodnych faktów i opinii na temat powietrznych pomp ciepła. Choć dominują pochlebne recenzje, w niniejszym artykule uwzględnimy nie tylko zalety użytkowania tego systemu, ale również jego wady. Chcemy, by nasi klienci byli w pełni zadowoleni z zakupu swojej pompy ciepła, dlatego przedstawiamy wszystkie kluczowe aspekty tego rozwiązania. Warto zauważyć, że powietrzna pompa ciepła nie jest tak wydajna jak gruntowa, lecz w wielu przypadkach okazuje się bardziej opłacalna. Jak długo funkcjonuje powietrzna pompa ciepła? Czy pompa ciepła powietrzna się opłaca? Na te oraz inne pytania chcemy odpowiedzieć w poniższym artykule.

Spis tresci

Powietrzna pompa ciepła – zasada działania

Pisaliśmy już jak ogólnie działają pompy ciepła, jednak dziś przyjrzymy się zasadom działania powietrznej pompy ciepła. Powietrzna pompa ciepła do podgrzania wody użytkowej oraz ogrzewania naszego domu wykorzystuje energię cieplną pobraną z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Tak naprawdę to jeden z najbardziej popularnych systemów jeśli chodzi o pompy ciepła. Cały system jest łatwy w użytkowaniu oraz instalacji, dzięki czemu działa niezwykle wydajnie oraz energooszczędnie. Powietrzna pompa ciepła składa się jedynie z jednostki zewnętrznej (monoblok) lub z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej (system split). Obydwa rozwiązania są estetyczne i wpasują się do każdego wnętrza.

Zamontowana-Pompa-Ciepła

Jakie mamy rodzaje powietrznych pomp ciepła?

Możemy wymienić kilka obiegów powietrznych pomp ciepła i tylko od nas zależy w jaki sposób zostanie pobrana energia z zewnątrz. Obecnie na rynku możemy znaleźć dwa konkretne typy systemów, których różnica polega jedynie na zmianach w konstrukcji.

Powietrzna pompa ciepła typu split – system składa się z dwóch modułów – jednego umieszczonego na zewnątrz budynku, a drugiego wewnątrz, co może przypominać instalację systemu klimatyzacji. Jednakże, to nadal pompa ciepła. W jednostce zewnętrznej umieszczone są wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny. To właśnie tutaj zachodzą kluczowe procesy związane z wytwarzaniem ciepła, które następnie ogrzewa nasz dom. Natomiast w jednostce wewnętrznej znajdują się skraplacz, elektryczny podgrzewacz wspomagający oraz pompa obiegowa centralnego ogrzewania. Oba moduły są ze sobą połączone za pomocą rur chłodniczych.

Powietrzna pompa ciepła monoblok – jak wcześniej wspomniano, system ten składa się z jednego modułu, który jest montowany na zewnętrznej części elewacji budynku. W jego skład wchodzą sprężarka, skraplacz, parownik, pompa obiegowa, podgrzewacz wspomagający, wentylator oraz zawór rozprężny. Całość jest podłączona do stacji hydraulicznej lub centrali grzewczej, gdzie wytworzone ciepło jest przekazywane do obiegów ogrzewania.

Powietrzne pompy ciepła są zdecydowanie łatwiejsze w instalacji ze względu na brak konieczności budowy specjalnej instalacji oraz wykopywania dziur. Jest to dobra wiadomość dla osób, które ukończyły budowę swojego domu, gdyż taki system nie wymaga dużych zmian konstrukcyjnych, dlatego może być instalowany nawet po zakończeniu prac remontowych. 

Działanie powietrznych pomp ciepła w obu przypadkach jest bardzo podobne i polega na pobraniu powietrza z zewnątrz, by następnie je ogrzać i przekazać do obiegu grzewczego. Taka energia może być wykorzystana do ogrzania wody użytkowej lub grzewczej oraz powietrza w naszym domu. Różnica pomiędzy systemami polega jedynie na wyborze rodzaju dolnego źródła. 

Pompa ciepła wady i zalety

Plusy powietrznych pomp ciepła

  • powietrzne pompy ciepła jako jedyne urządzenia grzewcze korzystają z odnawialnych oraz darmowych źródeł energii,
  • są wydajne, 
  • mają długą żywotność,
  • nie generują wysokich kosztów eksploatacji, a koszt inwestycji zwraca się po 10-15 latach użytkowania, 
  • są łatwe w obsłudze – pełną instrukcję użytkowania otrzymamy od techników, którzy będą zajmować się instalacją naszej pompy ciepła,
  • są niemal bezobsługowe – nie musimy ładować opału czy oczyszczać pieca, 
  • nie zanieczyszczają powietrza – są ekologiczne
  • są łatwe w instalacji i możemy je zamontować niemal w każdym obiekcie, nawet w ukończonym budynku, 
  • są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania budynku – nie ryzykujemy wybuchem, 
  • nie potrzebują doprowadzania gazu na działkę oraz nie wymagają budowy komina, 
  • są niskoawaryjne,
  • są wydajne i energooszczędne
  • nie musimy pozyskiwać oraz składować paliw kopalnianych, dzięki czemu oszczędzamy nie tylko miejsce, ale również energię potrzebną na zabieganie o deficyty węgla, 
  • możemy korzystać z różnych źródeł ogrzewania, 
  • działają skutecznie nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych,
  • posiadają wysoką klasą energetyczną.

Minusy powietrznych pompy ciepła

  • wysokie koszty inwestycyjne, które chociaż zwracają się po 10-15 latach, to wymagają dużych nakładów finansowych na sam początek, 
  • uzależnienie jej działania od energii elektrycznej – w przypadku zaniku napięcia jej praca będzie niemożliwa, 
  • w przypadku pomp typu powietrze-powietrze urządzenia nie działają sprawnie przy niskich temperaturach zewnętrznych. Chociaż pompy ciepła działają coraz wydajniej, dzięki wysokiej technologii, to w przypadku dużych mrozów musimy się liczyć z niższą efektywnością. Pamiętajmy jednak, że w naszej strefie klimatycznej niskie temperatury zdarzają się coraz rzadziej, dlatego nie jest to tak duży powód do zmartwień, 
  • pompy ciepła generują hałas, który może być uciążliwy nie tylko dla domowników, ale również osób mieszkających w pobliżu naszego terenu, 
  • niższa wydajność pracy w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami, co często stanowi główny minus montażu pomp ciepła. Najlepsze działanie wykazują w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym (niskotemperaturowym oraz płaszczyznowym),
  • większa awaryjność w przypadku średniej klasy pomp ciepła.

Poniżej zestawiliśmy główne korzyści i wady powietrznych pomp ciepła:

KorzyściWady
Wysoka efektywność energetycznaNiższa wydajność w porównaniu do gruntowych pomp ciepła
EkologiaWysoki hałas
Niskie koszty eksploatacjiWrażliwość na skrajne temperatury zewnętrzne
Możliwość podgrzewania wody użytkowejWyższe koszty zakupu oraz montażu
Łatwa instalacjaKonieczność regularnego serwisu

Powietrzna pompa ciepła cena

Ceny powietrznych pomp ciepła są zróżnicowane i uzależnionego od naszego miejsca zamieszkania. Koszt samego urządzenia zaczyna się już od 15 tysięcy złotych, a łączny koszt wraz z montażem powinien wynieść ok. 40 tysięcy złotych (jest to średnia cena rynkowa dla urządzeń przeznaczonych dla średniej wielkości domu na grudzień 2022). Stawka może wzrosnąć w zależności od mocy, jakości oraz dodatkowych funkcji, jakie oferuje dany model pompy ciepła. Przykładowo, pompy o wyższej mocy czy z funkcją podgrzewania wody użytkowej mogą kosztować nawet 30 tysięcy złotych.

Porady dotyczące odpowiedniego doboru pompy ciepła

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniej pompy ciepła, zainwestowaniu w dodatkowe systemy ogrzewania oraz zoptymalizowaniu wydajności Twojego urządzenia.

  1. Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła – odpowiednia moc zwiększa efektywność energetyczną i efektywność ogrzewania. Aby to zrobić, należy ocenić potrzeby cieplne Twojego budynku, biorąc pod uwagę takie czynniki jak wielkość pomieszczeń, izolacja termiczna, ekspozycja na wiatr i nasłonecznienie. 
  1. Czy warto zainwestować w dodatkowe systemy ogrzewania – mimo że powietrzne pompy ciepła są wydajne, w ekstremalnie niskich temperaturach ich sprawność może się obniżać. W takich sytuacjach warto rozważyć zainwestowanie w dodatkowe systemy ogrzewania, takie jak kotły na paliwo stałe czy ogrzewanie elektryczne.
  1. Jak zoptymalizować wydajność powietrznej pompy ciepła – istnieje kilka sposobów na zoptymalizowanie jej działania:
  • zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej budynku,
  • wybór odpowiedniej lokalizacji dla jednostki zewnętrznej, 
  • regularne serwisowanie i konserwacja urządzenia, 
  • monitorowanie zużycia energii i dostosowywanie parametrów pracy pompy ciepła.

Czekamy na Twój telefon!

Jak widać ogrzewanie powietrzną pompą ciepła ma swoje plusy i minusy, dlatego warto dobrze zastanowić się nad jej zakupem, zanim dokonamy tak dużej inwestycji. Z innych artykułów dowiesz się czy chłodzenie pompą ciepła ma sens. Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci wybrać odpowiedni model pompy ciepła dostosowany do Twoich potrzeb oraz możliwości. Skorzystaj z naszych bezpłatnych konsultacji, rejestrując się przez nasz formularz kontaktowy

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

    * Wymagane pola

    Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

    Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

    Wyślij wiadomość
    W czym możemy Ci pomóc?

    Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

      * Wymagane pola

      Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

      Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

      Zapisz się do naszego newslettera
      W czym możemy Ci pomóc?

      Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty