Dlaczego warto instalować klimatyzację kanałową?

Klimatyzacja kanałowa – specyfika, montaż oraz sposób działania 

W dzisiejszych czasach klimatyzacja jest nieodzownym elementem wyposażenia wielu domów. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest klimatyzacja kanałowa. W tym artykule odkryjemy jej zasady działania, zalety, wady, oraz dlaczego warto zdecydować się właśnie na taką instalację. Chłodne powietrze w okresie letnim to niemal wymarzone rozwiązanie. Dzięki szerokiemu wyborowi urządzeń klimatyzacyjnych na rynku, osiągnięcie tego celu jest teraz prostsze niż kiedykolwiek. Klimatyzacja kanałowa to jedna z opcji, na którą warto zwrócić uwagę, jednak najlepiej zdecydować się na nią już na etapie budowy lub remontu domu czy biura. To kluczowe ze względu na konieczność starannego rozmieszczenia instalacji wewnątrz budynku.

Spis treści:

Co to jest klimatyzacja kanałowa?

Klimatyzacja kanałowa to rodzaj klimatyzacji, który pozwala na klimatyzowanie pomieszczeń poprzez ukryte kanały, przez które przeprowadzane są powietrze oraz media chłodzące. Działanie klimatyzacji kanałowej polega na wytwarzaniu zimnego powietrza za pomocą sprężarki i chłodnicy, a następnie wprowadzeniu go do pomieszczeń za pośrednictwem kanałów. Warto zaznaczyć, że system kanałowy może być stosowany nie tylko do chłodzenia powietrza, ale również do ogrzewania pomieszczeń. W tym przypadku urządzenie działa na zasadzie odwróconego cyklu, czyli wytwarza ciepłe powietrze. 

Klimatyzacja-Kanałowa-Fujitsu-Aranżacja-Salonu

Jak działa klimatyzacja kanałowa?

Jest to system kanałów, które rozmieszczone są w pomieszczeniach całego budynku. Mogą przybierać różne kształty i muszą przechodzić przez ściany oraz stropy, dlatego tak istotne jest, by zdecydować się na ten system już w czasie remontu – znacznie obniży to koszty instalacji. Takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególności w dużych pomieszczeniach biurowych czy domkach jednorodzinnych. System nie wpływa w żaden sposób na estetykę pomieszczenia, gdyż w ogóle nie jest widoczne. Wymagane jest jedynie wygospodarowanie miejsca na urządzenie, które będzie odpowiedzialne za chłodzenie całości. 

  1. Jednostka zewnętrzna – znajduje się na zewnątrz budynku i odpowiada za wymianę ciepła z otoczeniem. W jednostce tej znajduje się sprężarka, skraplacz i wentylator.
  1. Jednostka centralna – zlokalizowana wewnątrz budynku, zazwyczaj na strychu lub w innym ukrytym miejscu. W jednostce tej znajduje się parownik, filtr powietrza, nawilżacz, wentylator oraz urządzenie do sterowania systemem.
  1. Kanały powietrzne – to system rur i kanałów, który prowadzi chłodne lub ciepłe powietrze do poszczególnych pomieszczeń. Kanały te są rozmieszczone w całym budynku i łączą się z kratkami wentylacyjnymi w poszczególnych pokojach.
  1. Kratki wentylacyjne – znajdują się w suficie lub podłodze każdego pomieszczenia i umożliwiają dopływ chłodnego lub ciepłego powietrza do wnętrza.

Gdy system klimatyzacji kanałowej jest aktywowany, rozpoczyna się proces wymiany ciepła między jednostką zewnętrzną a centralną. W jednostce zewnętrznej sprężarka spręża czynnik chłodniczy, który następnie przemieszcza się do parownika umieszczonego w jednostce centralnej. W parowniku, czynnik chłodniczy absorbuje ciepło z powietrza, które jest zasysane z pomieszczeń przez sieć kanałów. Następnie, schłodzone powietrze jest kierowane z powrotem do budynku za pomocą tych samych kanałów, zapewniając przyjemny komfort termiczny we wszystkich pomieszczeniach. Ten proces może zostać odwrócony w celu ogrzewania budynku podczas sezonu grzewczego.

Wizualizacja-Klimatyzatora-Kanałowego-Fujitsu

Rodzaje klimatyzacji kanałowej

  • klimatyzatory kanałowe inwerterowe,
  • klimatyzatory kanałowe niskiego, średniego i wysokiego sprężu (jest to ciśnienie dynamiczne, które wytwarza wentylator, by pokonać opory powietrza).

Najważniejszą zaletą systemu jest to, że instalacja pozostaje całkowicie niewidoczna. Chłodne powietrze dociera do nas poprzez jednostki chłodnicze ukryte w ścianach lub stropach. Klimatyzator działa w bardzo podobny sposób do pozostałych systemów, a więc zapewnia funkcje chłodzenia powietrza w lecie oraz ogrzewania go w okresach przejściowych. Klimatyzacja kanałowa pozwala także na oczyszczanie powietrza naszych pomieszczeń. Jest to zdecydowanie rozwiązanie bardzo estetyczne i wygodne w użytkowaniu. 

W klimatyzacji kanałowej ważną rolę odgrywa wentylacja. W zależności od potrzeb, można wybrać różne tryby pracy, takie jak:

  • tryb wentylacji, 
  • tryb chłodzenia, 
  • tryb ogrzewania, 
  • tryb rekuperacji (czyli odzyskiwania ciepła z powietrza wentylacyjnego). 

W skład klimatyzacji kanałowej wchodzą: jednostka wewnętrzna, jednostka zewnętrzna, kanały powietrzne, elementy regulacyjne i sterujące oraz wentylatory. W zależności od potrzeb, można dobrać różne rozmiary i rodzaje kanałów, by dopasować system do konkretnych warunków montażowych. 

Toshiba-Klimatyzacja-Kanałowa-Aranżacja-Pokoju

Plusy i minusy klimatyzacji kanałowej

Warto oczywiście zaznaczyć, że zalety i wady klimatyzacji kanałowej mogą się różnić w zależności od konkretnego przypadku i wymagań użytkownika. Przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu klimatyzacji kanałowej, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości finansowe. 

ZaletyWady
Estetyczny wygląd – brak widocznych instalacjiWysokie koszty instalacji
Równomierne rozprowadzenie powietrzaKonieczność regularnego serwisowania
Wysoka efektywność energetycznaPotrzeba dostępu do kanałów w razie awarii systemu
Ograniczenie hałasu w pomieszczeniuTrudności w naprawie oraz konserwacji
Możliwość sterowania temperaturąPotrzeba wydajnego źródła zasilania
Redukcja kosztów energiiKonieczność zagospodarowania dużej ilości miejsca na kanały
Regulacja wilgotnościTrudniejszy dostęp do systemu

Jaki klimatyzator kanałowy wybrać?

Klimatyzatory KAISAI w szczególności polecane są do biur i dużych powierzchni. Pozwalają na rozprzestrzenianie chłodnego powietrza nawiewnikami po całym suficie, a dzięki niewielkiej wysokości mogą być zamontowane na małej przestrzeni sufitu podwieszanego. Istotne jest również to, że samo urządzenie nie generuje wysokiego hałasu oraz posiada spręż dyspozycyjny 160 Pa. Klimatyzator ścienny i sufitowy automatycznie dostosowuje ciśnienie statyczne oraz utrzymuje stały strumień przepływu ciepłego, bądź chłodnego powietrza. 

Funkcje urządzenia:

  • Instalacja dwustronna, 
  • sygnalizacja wycieku czynnika, 
  • automatyczny restart, 
  • awaryjne użycie, 
  • kompensacja temperatury, 
  • świeże powietrze, 
  • port on-off, 
  • praca przy niskim temperaturach zewnętrznych, 
  • kontrola nawiewu zimnego powietrza,
  • autodiagnoza,
  • kombinacja twin, 
  • programator czasowy, 
  • wbudowana pompka skroplin, 
  • czujnik temperatury w pilocie, 
  • sterownik centralny, 
  • możliwość zmiany sprężu,
  • sterowanie Wi-Fi, 
  • spersonalizowany pilot, którym możemy regulować siłę nawiewu.

Klimatyzatory kanałowe Kaisai występują w różnej mocy chłodniczej oraz grzewczej. Do wyboru mamy: klimatyzatory Kaisai o mocy chłodniczej nominalnej: 5,3 kW, 7 kW, 10,6 kW oraz 15,4 kW.

Oprócz klimatyzatorów kanałowych możesz również zdecydować się na klimatyzatory ścienne Kaisai, w których dodatkowo zamontowano system Smart AC – moduł Wi-Fi, dzięki czemu możemy sterować urządzeniem poprzez aplikację w telefonie.  Do wyboru mamy moc chłodniczą klimatyzatora Kaisai 1,5 kW 3,5 kW, 5 kW, 7 kW.

Ponadto posiadają także:

  • samooczyszczanie parownika, 
  • filtr: z witaminą C, z jonami srebra, katalityczny, 3M oraz o wysokiej gęstości, 
  • możliwość dostarczania świeżego powietrza, 
  • automatyczny restart, 
  • tryb turbo, 
  • nawiew 3D, 
  • kompensację powietrza, 
  • szeroki zakres temperatur
  • tryb czuwania, 
  • odparowanie skroplin 
  • funkcje snu

Klimatyzatory Kaisai zapewniają subtelny oraz elegancki wygląd i pozwalają na dostosowanie urządzenia do Twojego wnętrza. W ofercie znajdziemy także klimatyzatory przenośne Kaisai, które sprawdzą się tam, gdzie nie ma możliwości montażu klimatyzacji typu SPLIT. Dzięki nowoczesnemu wyglądowi dopasują się do wystroju biura lub mieszkania.

Jak dbać o klimatyzację kanałową?

Oto kilka wskazówek jak dbać o klimatyzację kanałową:

  1. Regularne przeglądy techniczne 
  2. Czyszczenie kanałów wentylacyjnych
  3. Regularna wymiana filtrów powietrza
  4. Systematyczna kontrola poziomu czynnika chłodniczego
  5. Unikanie przeciążenia klimatyzacji 
  6. Kontrola parametrów wydajności klimatyzacji

Pamiętaj, że dbanie o klimatyzację kanałową to nie tylko kwestia wydajności systemu, ale także zdrowia i bezpieczeństwa domowników. Właściwa konserwacja i czyszczenie klimatyzacji kanałowej mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób związanych z niewłaściwym powietrzem w pomieszczeniach, takich jak alergie czy astma. 

Jeśli zdecydują się Państwo na klimatyzator kanałowy, nasza firma oferuje profesjonalny montaż oraz indywidualny projekt dopasowany pod Państwa potrzeby. 

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

    * Wymagane pola

    Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

    Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

    Wyślij wiadomość
    W czym możemy Ci pomóc?

    Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

      * Wymagane pola

      Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

      Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

      Zapisz się do naszego newslettera
      W czym możemy Ci pomóc?

      Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty