Czym jest modernizacja pompy ciepła?

Modernizacja pompy ciepła: Klucz do oszczędności i efektywności energetycznej

Nierzadko nawet dobra izolacja cieplna okazuje się niewystarczająca, w efekcie czego system grzewczy generuje wysokie koszty eksploatacji. Modernizacja pompy ciepła w Twoim domu może być świetnym pomysłem ze względu na znaczne oszczędności, jakie przynosi. Istnieje błędne przekonanie, że modernizacja wiąże się z koniecznością wprowadzenia znaczących zmian w elewacji budynku, przez co rekomenduje się ją tylko podczas dużego remontu. Wszystko jednak zależy od wybranego systemu pomp ciepła. Rzeczywiście, gruntowe pompy ciepła wymagają wprowadzenia większych i bardziej odczuwalnych zmian w otoczeniu. Alternatywą mogą być powietrzne pompy ciepła, przy których nie ma konieczności instalowania wymiennika gruntowego ani kopania głębokich studni. W zależności od indywidualnych preferencji, powietrzną pompę ciepła można umieścić na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Realizacja projektu to zawsze korzystna inwestycja, która zwraca się maksymalnie po kilku latach. W niniejszym artykule pragniemy wyjaśnić, dlaczego warto rozważyć modernizację pompy ciepła.

Montowanie-Agregatu
Spis treści:

Modernizacja instalacji grzewczej z pompą ciepła

Modernizacja kotłowni z pompą ciepła aktualnie nie służy wymianie jedynie starych, zużytych kotłów stałopalnych, ale również wyposażeniu pomieszczenia w nowoczesne systemy grzewcze, które nie tylko pozwolą zaoszczędzić nasze pieniądze, ale będą również ekologiczne i bezpiecznie dla środowiska. Kilkuletnie kotły retortowe są wymieniane ze względu na wysokie dotacje jakie można uzyskać od Państwa. Wsparcie inwestycji jest możliwe dzięki programom takim jak Czyste powietrze czy Mój prąd. Jeśli zastanawiasz się jakie dofinansowanie dotyczy Ciebie, to koniecznie skorzystaj z naszych bezpłatnych konsultacji, a nasi eksperci chętnie pomogą Ci w tej kwestii. Ponadto do modernizacji kotłowni przyczyniają się również wysokie ceny paliw kopalnianych, które w dodatku stanowią trudne do zdobycia zasoby. 

Chociaż kotły na paliwo stałe dobrze pracują przy wysokich temperaturach wody grzewczej, to i tak najczęściej użytkownicy nie przekraczają 50/60°C. Przy takich temperaturach w zupełności wystarczające będą również pompy ciepła, które efektywnie ogrzeją nasz dom przy naprawdę niskich temperaturach zewnętrznych. 

Modernizacja systemu ogrzewania 

Najbardziej bezproblemowa w wykonaniu jest modernizacja powietrznej pompy ciepła. Tak naprawdę to jeden z najbardziej popularnych systemów jeśli chodzi o pompy ciepła. Cały system jest łatwy w użytkowaniu oraz instalacji, dzięki czemu działają niezwykle wydajnie oraz energooszczędnie. Powietrzna pompa ciepła składa się jedynie z jednostki zewnętrznej (monoblok) lub z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej (system split). Obydwa rozwiązania są estetyczne i wpasują się do każdego wnętrza. Powietrzna pompa ciepła w bardzo łatwy i przystępny sposób może zastąpić stary kocioł grzewczy lub może zostać dołączona do obecnego kotła bez konieczności przerabiania starej instalacji grzewczej. Pozwala to na podłączenie pompy ciepła do grzejników. Naszą kotłownię możemy również wyposażyć w zbiornik buforowy. Wówczas zoptymalizujemy pracę pompy ciepła, dzięki czemu będzie jeszcze efektywniejsza i bardziej wydajna. 

Przebieg modernizacji pompy ciepła

  1. Diagnoza stanu technicznego i energetycznego istniejącego systemu
  2. Analiza zużycia energii oraz potencjału oszczędności
  3. Wybór odpowiedniego rozwiązania modernizacyjnego
  4. Analiza kosztów i korzyści poszczególnych rozwiązań
  5. Sprawdzenie możliwości uzyskania dotacji lub ulg na modernizację
  6. Realizacja projektu modernizacji pompy ciepła
  7. Przygotowanie szczegółowego planu modernizacji
  8. Wybór odpowiedniego wykonawcy i terminu realizacji projektu
  9. Prace modernizacyjne, takie jak wymiana komponentów, instalacja nowych elementów czy aktualizacja oprogramowania
  10. Monitorowanie efektywności energetycznej po modernizacji

Koszty ogrzewania po wykonaniu modernizacji 

Pompa ciepła w ciągu roku może niemal w 80% zastąpić kocioł olejowy lub gaz płynny. Możemy dzięki temu zmniejszyć koszty nawet o połowę. Do ogrzania ocieplonego budynku o powierzchni 140 m2 zapotrzebowanie na ciepło wyniesie ok. 20 tysięcy kWh/rok. Obecny koszt energii elektrycznej (grudzień 2022) to 0,77 zł/kWh, a więc roczny koszt ogrzewania pompą ciepła wyniesie ok. 6000 zł dla pompy ciepła powietrze-woda COP 2,5 oraz ok. 5100 zł dla pompy ciepła powietrze-woda COP 3,0. W porównaniu z innymi instalacjami grzewczymi pompy ciepła wypadają naprawdę korzystnie cenowo. 

Chłodzenie pompą ciepła

Oprócz funkcji ogrzewania, pompa ciepła może również chłodzić nasze powietrze latem, zapewniając komfort termiczny przez cały rok. W procesie chłodzenia gorące powietrze jest nawiewane przez wentylator na wymiennik ciepła, gdzie krąży czynnik chłodniczy. Chłodny czynnik pochłania ciepło z powietrza w pomieszczeniach i zastępuje je chłodniejszym. Dzięki temu zmniejszamy koszty ogrzewania, gdyż pompy ciepła często zużywają nawet dwukrotnie mniej energii elektrycznej niż grzejniki elektryczne.

Zyskujemy również wyższy komfort użytkowania, ze względu na to, że korzystanie z takiego rozwiązania nie wymaga obsługi pieca węglowego. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, aby cieszyć się przyjemną temperaturą we wszystkich pomieszczeniach – co więcej, mamy pełną kontrolę nad pracą systemu. Co istotne, komfortowa temperatura jest osiągana także w okresach przejściowych, takich jak wiosna i jesień. System klimatyzacji szybko osiąga żądaną temperaturę, eliminując potrzebę korzystania z innych źródeł ogrzewania.

Modernizacja pompy ciepła plusy i minusy

Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych korzyści oraz wad wynikających z modernizacji pompy ciepła w Twoim domu:

PlusyMinusy
ochrona przed utratą ciepławysoki koszt inwestycyjny, który zwróci się po kilku latach,
ogromne oszczędności energiikonieczność naniesienia zmian na elewacji budynku w przypadku gruntowych pomp ciepła
dbałość o środowiskozalecane jest wykonanie odpowiedniej termoizolacji
dłuższa żywotność urządzeniaczasochłonność procesu modernizacji
większa niezawodność i łatwiejsza obsługaryzyko błędów lub problemów w trakcie modernizacji, co może prowadzić do niedotrzymania terminów i dodatkowych kosztów
brak konieczności przerabiania starej instalacji grzewczejskomplikowana budowa i montaż wodnych oraz gruntowych pomp ciepła

Jakie mamy rodzaje pomp ciepła?

Z pewnością wiele osób jest zainteresowanych jakie pompy ciepła są dostępne na rynku. 

  • Pompa powietrze-woda – zapewnia ogrzewanie za pomocą wody. Woda jest ogrzewana poprzez oddziaływanie temperatury z zewnątrz, dlatego urządzenie praktycznie nie generuje kosztów zużycia.  
  • Pompa woda-powietrze – chociaż nazwa brzmi niemal identycznie, to działanie tego urządzenia nieco różni się od poprzednika. Tutaj ciepło generuje parownik oraz wentylator, dostarczając ciepło do obiegu wody. 
  • Pompa powietrze-powietrze – ogrzewanie odbywa się za pomocą wentylatora, który podgrzewa powietrze w pomieszczeniu. 
  • Pompa woda-woda – praca tej pompy ciepła polega na pobieraniu wody poborowej oraz dostarczaniu jej do studni zrzutowej. Właśnie to sprawia, że całe ciepło przenoszone jest do dowolnego źródła ciepła, czyli wody. 
  • Pompa gruntowa – najdroższy, ale najbardziej wydajny system. Jest to najmocniejsza pompa ciepła, gdyż ogrzewa nasz dom za pomocą wodociągów podziemnych. 

SKORZYSTAJ Z PROFESJONALNYCH USŁUG FIRMY KLIVATEC

Zbudowanie efektywnej i niemal bezobsługowej instalacji grzewczej wymaga profesjonalnej pracy jedynie certyfikowanych monterów. Nasza firma zajmuje się profesjonalną modernizacją pomp ciepła – może podłączyć pompę ciepła do centralnego ogrzewania. Skorzystaj z usług firmy Klivatec i miej pewność, że nasza firma zadba o prawidłowe wykonanie każdej czynności – od doboru elementów instalacji aż po uruchomienie pompy ciepła. Jeśli masz jakieś pytania, skorzystaj z naszego formularza kontaktowego, a nasi konsultanci skontaktują się z Tobą tak szybko jak to możliwe. 

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

    * Wymagane pola

    Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

    Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

    Wyślij wiadomość
    W czym możemy Ci pomóc?

    Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

      * Wymagane pola

      Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

      Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

      Zapisz się do naszego newslettera
      W czym możemy Ci pomóc?

      Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty