Z roku na rok zwiększymy koszty zużycia energii, dlatego coraz więcej osób szuka alternatywnych sposobów ogrzewania swojego mieszkania. Zastosowanie geotermalnych pomp ciepła przyczynia się nie tylko do zmniejszenia kosztów eksploatacji, ale również pozwala zadbać o środowisko naturalne. Na jakiej jednak zasadzie działają oraz jakie koszty są związane z zakupem, eksploatacją oraz konserwacją pompy ciepła? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Spis treści:
Samo ogrzewanie geotermalne nie jest drogie, jednak musimy wziąć pod uwagę fakt, że instalacja niesie za sobą wysokie koszty. Jeśli założymy, że chcemy zainstalować pompę w niewielkim domu o powierzchni 100 m2, to łączny koszt zakupu będzie oscylował w granicach 40 tysięcy złotych – biorąc pod uwagę pompy z kolektorem poziomym. Z kolektorem pionowym to koszt rzędu 50 – 65 tysięcy złotych (są to uśrednione ceny kilku ofert podanych na miesiąc listopad 2022). Musimy wziąć pod uwagę fakt, że są to jedynie koszty związane z zakupem pompy ciepła i jej montażem. Do tego dochodzą jeszcze koszty wykonania odwiertów oraz dostosowanie pomieszczeń mieszkalnych do instalacji pompy (dostosowanie kotłowni, zestawy instalacyjne – dolnego źródła oraz do c.w.u., dodatkowa pompa obiegowa, zasobnik oraz zbiornik buforowy). Choć początkowe koszty instalacji mogą być wyższe niż w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania, długoterminowa opłacalność inwestycji oraz niższe rachunki za energię sprawiają, że geotermalne pompy ciepła są coraz bardziej atrakcyjne. Warto także porównać koszty związane z utrzymaniem różnych systemów ogrzewania – geotermalne pompy ciepła cechują się długowiecznością i niezawodnością, co przekłada się na mniejsze wydatki związane z konserwacją.
Dodatkowo, istnieją różne programy rządowe i lokalne oferujące dofinansowania oraz ulgi podatkowe dla osób inwestujących w geotermalne pompy ciepła, co może znacznie obniżyć początkowe koszty inwestycji. Warto zaznaczyć, że oszczędności wynikające z zastosowania tego typu systemu mogą być zróżnicowane w zależności od regionu i warunków klimatycznych. W rejonach o wyższych cenach energii oraz surowszych warunkach atmosferycznych, geotermalne pompy ciepła mogą przynosić znacznie większe oszczędności, co sprawia, że inwestycja zwróci się jeszcze szybciej.
Musimy pamiętać, że ceny wykonania odwiertu pod pompę ciepła są zależne od miejscowości w jakiej chcemy je wykonać. Szukając konkretnych cenników, najczęściej znajdziemy tabelki bez objęcia sondy oraz przy dobrych warunkach gruntowych. Zazwyczaj jest to uśredniony koszt robocizny, a także niezbędnych materiałów do jej wykonania.
Musimy pamiętać, że nawet największy koszt geotermalnej pompy ciepła nam się zwróci. Roczna oszczędność na ogrzewaniu, wykorzystując pompę ciepła, wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Ogólny koszt eksploatacji systemu zależy od obecnych kosztów energii elektrycznej, która jest wykorzystywana przez pompę ciepła i jej wydajności. Po 10-15 latach koszt nam się zwróci, a jednocześnie przez ten cały czas będziemy dbali o nasze środowisko – pompy nie emitują żadnych zanieczyszczeń, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla pozbycia się problemu smogu. Instalując geotermalną pompę ciepła możemy korzystać z nieograniczonych zasobów energii, dzięki czemu nie musimy się martwić, czy za 20-30 lat nie zabraknie paliw stałych i gazowych.
Geotermalna pompa ciepła jest w pełni zautomatyzowana, dlatego nie wymaga regularnej konserwacji ani przeglądu. Brak komina, czy systemu wentylacji sprawia, że nie musimy martwić się o żywotność całego systemu. Jeśli, jednak z jakiegoś powodu zdecydujemy się na serwis (np. w przypadku awarii), to warto sprawdzić odpowiedni przepływ po obu stronach. Koszty takiej usługi nie powinny przekraczać standardowych cen serwisu klimatyzacji.
Geotermalna pompa ciepła to najnowocześniejszy system grzewczy, który pozyskuje energię z wnętrza ziemi. Pompy instalowane są na odpowiedniej głębokości, dzięki czemu pobierają ciepło z gleby, oddając je później do naszego domu. Niskie koszty eksploatacji oraz nieograniczone źródła ciepła sprawiają, że jest to bardzo opłacalna inwestycja. Musimy pamiętać, że geotermalne pompy ciepła działają cały rok – zimą służą do ogrzewania, a latem skutecznie zastępują klimatyzację.
Ogrzewanie domu geotermalną pompą ciepła to system, który wykorzystuje naturalne źródła energii do produkcji ciepła. Jak każdy system, ma swoje zalety i wady. Z tego względu zostawiliśmy ze sobą korzyści i wady korzystania z tego systemu grzewczego:
Plusy:
Minusy:
Wyzwanie | Opis |
Wymagania dotyczące lokalizacji i geologii terenu | Geotermalne pompy ciepła najlepiej sprawdzają się w obszarach o odpowiedniej strukturze geologicznej, gdzie energia geotermalna jest łatwo dostępna. W przypadku niekorzystnych warunków geologicznych, efektywność systemu może być niższa, a instalacja bardziej skomplikowana |
Potencjalne problemy związane z instalacją i koniecznością wykonania odwiertów | Wykonanie odwiertów geotermalnych może być czasochłonne, kosztowne i wiązać się z pewnym ryzykiem, takim jak możliwość uszkodzenia infrastruktury podziemnej. Ponadto, głębokość i typ odwiertu wpływa na efektywność systemu, co może być trudne do przewidzenia przed rozpoczęciem prac |
Kwestie prawne i wymogi formalne | W niektórych krajach i regionach instalacja geotermalnej pompy ciepła może podlegać przepisom prawnym, wymagającym uzyskania pozwolenia na odwierty geotermalne, zgody sąsiadów czy spełnienia określonych wymogów technicznych. Niedostosowanie się do tych przepisów może skutkować nałożeniem kar czy koniecznością modyfikacji projektu |
Współpraca systemów geotermalnych pomp ciepła z innymi źródłami odnawialnej energii, takimi jak panele słoneczne może przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej oraz świadomości ekologicznej.
Geotermalna pompa ciepła może stać się również kluczowym elementem nowoczesnych mikrosieci energetycznych, które integrują różne źródła odnawialnej energii. Mikrosieci są zdolne do funkcjonowania niezależnie od tradycyjnych sieci energetycznych, co zwiększa odporność na awarie oraz umożliwia samowystarczalność energetyczną.
Jeśli zdecydują się Państwo na zakup geotermalnej pompy ciepła lub szukają odpowiedzi na nurtujące pytania, to zachęcamy do kontaktu z naszymi profesjonalnymi konsultantami.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty