Koszty ogrzewania domu geotermalną pompą ciepła

Geotermalna pompa ciepła – klucz do oszczędności energetycznej

Z roku na rok zwiększymy koszty zużycia energii, dlatego coraz więcej osób szuka alternatywnych sposobów ogrzewania swojego mieszkania. Zastosowanie geotermalnych pomp ciepła przyczynia się nie tylko do zmniejszenia kosztów eksploatacji, ale również pozwala zadbać o środowisko naturalne. Na jakiej jednak zasadzie działają oraz jakie koszty są związane z zakupem, eksploatacją oraz konserwacją pompy ciepła? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Spis treści:

Ile kosztuje ogrzewanie geotermalne – pompa ciepła?

Samo ogrzewanie geotermalne nie jest drogie, jednak musimy wziąć pod uwagę fakt, że instalacja niesie za sobą wysokie koszty. Jeśli założymy, że chcemy zainstalować pompę w niewielkim domu o powierzchni 100 m2, to łączny koszt zakupu będzie oscylował w granicach 40 tysięcy złotych – biorąc pod uwagę pompy z kolektorem poziomym. Z kolektorem pionowym to koszt rzędu 50 – 65 tysięcy złotych (są to uśrednione ceny kilku ofert podanych na miesiąc listopad 2022). Musimy wziąć pod uwagę fakt, że są to jedynie koszty związane z zakupem pompy ciepła i jej montażem. Do tego dochodzą jeszcze koszty wykonania odwiertów oraz dostosowanie pomieszczeń mieszkalnych do instalacji pompy (dostosowanie kotłowni, zestawy instalacyjne – dolnego źródła oraz do c.w.u., dodatkowa pompa obiegowa, zasobnik oraz zbiornik buforowy). Choć początkowe koszty instalacji mogą być wyższe niż w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania, długoterminowa opłacalność inwestycji oraz niższe rachunki za energię sprawiają, że geotermalne pompy ciepła są coraz bardziej atrakcyjne. Warto także porównać koszty związane z utrzymaniem różnych systemów ogrzewania – geotermalne pompy ciepła cechują się długowiecznością i niezawodnością, co przekłada się na mniejsze wydatki związane z konserwacją. 

Dodatkowo, istnieją różne programy rządowe i lokalne oferujące dofinansowania oraz ulgi podatkowe dla osób inwestujących w geotermalne pompy ciepła, co może znacznie obniżyć początkowe koszty inwestycji. Warto zaznaczyć, że oszczędności wynikające z zastosowania tego typu systemu mogą być zróżnicowane w zależności od regionu i warunków klimatycznych. W rejonach o wyższych cenach energii oraz surowszych warunkach atmosferycznych, geotermalne pompy ciepła mogą przynosić znacznie większe oszczędności, co sprawia, że inwestycja zwróci się jeszcze szybciej.

Zamontowana-Pompa-Ciepła

Ile kosztuje odwiert pod pompę ciepła?

Musimy pamiętać, że ceny wykonania odwiertu pod pompę ciepła są zależne od miejscowości w jakiej chcemy je wykonać. Szukając konkretnych cenników, najczęściej znajdziemy tabelki bez objęcia sondy oraz przy dobrych warunkach gruntowych. Zazwyczaj jest to uśredniony koszt robocizny, a także niezbędnych materiałów do jej wykonania. 

  • Koszt odwiertów geotermalnych pod pompy ciepła mieści się w granicach od 85 tysięcy do 116 tysięcy (ceny na listopad 2022).
  • Najwyższe ceny za wykonanie odwiertu spotkamy w Warszawie, a najniższe w Chełmie. 

Jaki jest koszt eksploatacji geotermalnej pompy ciepła?

Musimy pamiętać, że nawet największy koszt geotermalnej pompy ciepła nam się zwróci. Roczna oszczędność na ogrzewaniu, wykorzystując pompę ciepła, wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Ogólny koszt eksploatacji systemu zależy od obecnych kosztów energii elektrycznej, która jest wykorzystywana przez pompę ciepła i jej wydajności. Po 10-15 latach koszt nam się zwróci, a jednocześnie przez ten cały czas będziemy dbali o nasze środowisko – pompy nie emitują żadnych zanieczyszczeń, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla pozbycia się problemu smogu. Instalując geotermalną pompę ciepła możemy korzystać z nieograniczonych zasobów energii, dzięki czemu nie musimy się martwić, czy za 20-30 lat nie zabraknie paliw stałych i gazowych. 

Koszty ogrzewania geotermalnego – konserwacja pompy ciepła

Geotermalna pompa ciepła jest w pełni zautomatyzowana, dlatego nie wymaga regularnej konserwacji ani przeglądu. Brak komina, czy systemu wentylacji sprawia, że nie musimy martwić się o żywotność całego systemu. Jeśli, jednak z jakiegoś powodu zdecydujemy się na serwis (np. w przypadku awarii), to warto sprawdzić odpowiedni przepływ po obu stronach. Koszty takiej usługi nie powinny przekraczać standardowych cen serwisu klimatyzacji. 

Czy warto inwestować w geotermalną pompę ciepła?

Geotermalna pompa ciepła to najnowocześniejszy system grzewczy, który pozyskuje energię z wnętrza ziemi. Pompy instalowane są na odpowiedniej głębokości, dzięki czemu pobierają ciepło z gleby, oddając je później do naszego domu. Niskie koszty eksploatacji oraz nieograniczone źródła ciepła sprawiają, że jest to bardzo opłacalna inwestycja. Musimy pamiętać, że geotermalne pompy ciepła działają cały rok – zimą służą do ogrzewania, a latem skutecznie zastępują klimatyzację.

Korzyści i wady korzystania z geotermalnej pompy ciepła

Ogrzewanie domu geotermalną pompą ciepła to system, który wykorzystuje naturalne źródła energii do produkcji ciepła. Jak każdy system, ma swoje zalety i wady. Z tego względu zostawiliśmy ze sobą korzyści i wady korzystania z tego systemu grzewczego:

Plusy:

  1. Ekologiczne źródło energii – geotermalna pompa ciepła korzysta jedynie z naturalnych źródeł grzewczych i w tym celu wykorzystuje ciepło zgromadzone w gruncie. Ogrzewanie domu geotermalną pompą ciepła emituje znacznie mniej dwutlenku węgla niż inne rodzaje ogrzewania.
  1. Oszczędność energii – geotermalna pompa ciepła jest jednym z najbardziej energooszczędnych sposobów ogrzewania domu. Dzięki wykorzystaniu naturalnego źródła energii, zużywa mniej energii elektrycznej niż inne systemy grzewcze. Większość naszych rachunków będzie bardzo niska.
  1. Bezpieczeństwo – ogrzewanie domu tym sposobem nie wymaga użycia paliw stałych lub płynnych, co oznacza, że nie ma ryzyka wycieku gazu lub pożaru.
  1. Długa żywotność – geotermalna pompa ciepła ma długi czas użytkowania, co oznacza, że inwestycja w taki system grzewczy jest opłacalna i zwraca się maksymalnie po kilku latach. 
  1. Komfort – geotermalna pompa ciepła zapewnia stałą temperaturę w pomieszczeniach i nie emituje hałasu, jak np. kotły gazowe czy piece na drewno. Ponadto nie wymaga tworzenia specjalnego pomieszczenia i nie gromadzi zabrudzenia.

Minusy:

  1. Wysokie koszty inwestycyjne – geotermalna pompa ciepła jest jednym z najdroższych systemów grzewczych na rynku, przez co wymaga dużego nakładu finansowego na start.
  1. Konieczność dokonania analizy gruntu – jest niezbędne do zainstalowania geotermalnej pompy ciepła, jednakże może wiązać się z dodatkowymi kosztami. 
  1. Możliwe problemy z eksploatacją – nie możemy zapominać o regularnej konserwacji i serwisie systemu, gdyż tylko w ten sposób zachowamy pełną gwarancję. 
  1. Zależność od pogody – geotermalna pompa ciepła jest zależna od temperatury gruntu, co oznacza, że w okresach bardzo niskich temperatur, może wymagać uzupełnienia innymi źródłami ciepła.
  1. Trudność montażu w istniejących budynkach

Wyzwania i przeciwności związane z geotermalnymi pompami ciepła

WyzwanieOpis
Wymagania dotyczące lokalizacji i geologii terenuGeotermalne pompy ciepła najlepiej sprawdzają się w obszarach o odpowiedniej strukturze geologicznej, gdzie energia geotermalna jest łatwo dostępna. W przypadku niekorzystnych warunków geologicznych, efektywność systemu może być niższa, a instalacja bardziej skomplikowana
Potencjalne problemy związane z instalacją i koniecznością wykonania odwiertówWykonanie odwiertów geotermalnych może być czasochłonne, kosztowne i wiązać się z pewnym ryzykiem, takim jak możliwość uszkodzenia infrastruktury podziemnej. Ponadto, głębokość i typ odwiertu wpływa na efektywność systemu, co może być trudne do przewidzenia przed rozpoczęciem prac
Kwestie prawne i wymogi formalneW niektórych krajach i regionach instalacja geotermalnej pompy ciepła może podlegać przepisom prawnym, wymagającym uzyskania pozwolenia na odwierty geotermalne, zgody sąsiadów czy spełnienia określonych wymogów technicznych. Niedostosowanie się do tych przepisów może skutkować nałożeniem kar czy koniecznością modyfikacji projektu

Integracja z innymi źródłami odnawialnej energii

Współpraca systemów geotermalnych pomp ciepła z innymi źródłami odnawialnej energii, takimi jak panele słoneczne może przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej oraz świadomości ekologicznej.

Geotermalna pompa ciepła może stać się również kluczowym elementem nowoczesnych mikrosieci energetycznych, które integrują różne źródła odnawialnej energii. Mikrosieci są zdolne do funkcjonowania niezależnie od tradycyjnych sieci energetycznych, co zwiększa odporność na awarie oraz umożliwia samowystarczalność energetyczną. 

Jeśli zdecydują się Państwo na zakup geotermalnej pompy ciepła lub szukają odpowiedzi na nurtujące pytania, to zachęcamy do kontaktu z naszymi profesjonalnymi konsultantami. 

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

    * Wymagane pola

    Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

    Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

    Wyślij wiadomość
    W czym możemy Ci pomóc?

    Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

      * Wymagane pola

      Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

      Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

      Zapisz się do naszego newslettera
      W czym możemy Ci pomóc?

      Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty

      April
      January
      February
      March
      April
      May
      June
      July
      August
      September
      October
      November
      December
      2025
      1900
      1901
      1902
      1903
      1904
      1905
      1906
      1907
      1908
      1909
      1910
      1911
      1912
      1913
      1914
      1915
      1916
      1917
      1918
      1919
      1920
      1921
      1922
      1923
      1924
      1925
      1926
      1927
      1928
      1929
      1930
      1931
      1932
      1933
      1934
      1935
      1936
      1937
      1938
      1939
      1940
      1941
      1942
      1943
      1944
      1945
      1946
      1947
      1948
      1949
      1950
      1951
      1952
      1953
      1954
      1955
      1956
      1957
      1958
      1959
      1960
      1961
      1962
      1963
      1964
      1965
      1966
      1967
      1968
      1969
      1970
      1971
      1972
      1973
      1974
      1975
      1976
      1977
      1978
      1979
      1980
      1981
      1982
      1983
      1984
      1985
      1986
      1987
      1988
      1989
      1990
      1991
      1992
      1993
      1994
      1995
      1996
      1997
      1998
      1999
      2000
      2001
      2002
      2003
      2004
      2005
      2006
      2007
      2008
      2009
      2010
      2011
      2012
      2013
      2014
      2015
      2016
      2017
      2018
      2019
      2020
      2021
      2022
      2023
      2024
      2025
      2026
      2027
      2028
      2029
      2030
      2031
      2032
      2033
      2034
      2035
      2036
      2037
      2038
      2039
      2040
      2041
      2042
      2043
      2044
      2045
      2046
      2047
      2048
      2049
      2050
      MonTueWedThuFriSatSun
      31
      1
      2
      3
      4
      5
      6
      7
      8
      9
      10
      11
      12
      13
      14
      15
      16
      17
      18
      19
      20
      21
      22
      23
      24
      25
      26
      27
      28
      29
      30
      1
      2
      3
      4
      00:00
      01:00
      02:00
      03:00
      04:00
      05:00
      06:00
      07:00
      08:00
      09:00
      10:00
      11:00
      12:00
      13:00
      14:00
      15:00
      16:00
      17:00
      18:00
      19:00
      20:00
      21:00
      22:00
      23:00