Zacznij używać klimatyzacji ekonomicznie

Zacznij używać klimatyzacji ekonomicznie – Twój portfel Ci podziękuje! 

Właściwe użytkowanie klimatyzatora jest bardzo ważne dla prawidłowej pracy urządzenia przez wiele lat. Dlatego należy dbać o urządzenie, w czym pomagają przeglądy i konserwacja. Pomaga to uniknąć poważnych i poważnych awarii, które najczęściej pochłaniają dużo pieniędzy. Jakość powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Prawidłowe użytkowanie klimatyzatora poprawia również jego działanie i efektywność, co oznacza wysoką i najlepszą jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień. Jeśli zastanawiasz się jak zacząć ekonomicznie używać klimatyzacji i oszczędzić na miesięcznych rachunkach, zapraszamy do dalszej części artykułu. 

Spis treści:
Toshiba-Daiseikai-9-Aranżacja-Salonu

 Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora? 

SEER (efektywność
energetyczna chłodzenia)
Klasa efektywności energetycznej Etykieta energetyczna
— sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania (SCOP) lub chłodzenia.
Niektóre z najlepszych modeli osiągają nawet współczynnik w wysokości 8,5, 

– najmniej prądu zużywa klasa A+++,– pozwala oszacować zużycie energii przez określony klimatyzator. 

Jakie są szacunkowe koszty eksploatacji klimatyzatora typu split?

Budowa urządzenia składa się z dwóch połączonych ze sobą jednostek zewnętrznych i wewnętrznych. Instalacja przez profesjonalną firmę jest konieczna i bardziej skomplikowana, co wpływa na całkowity koszt tego typu klimatyzatora. Najtańsze urządzenia są dostępne za około 1200 złotych. Czasami jednak warto zainwestować w droższe urządzenie, jeśli zależy nam na lepszej wydajności i niższych kosztach eksploatacji. Za energię zużywaną przez klimatyzator płacimy od 0,3 zł/h lub nawet 0,50 zł za tańsze modele. Więcej o kosztach używania klimatyzacji znajdziesz w tym artykule.

Sposoby oszczędzania i zmniejszania zużycia energii elektrycznej: 

 • Ustawienie odpowiedniej temperatury, nie powinna być za niska (około 22-24 stopni Celsjusza jest komfortowa), 
 • Ważne jest kontrolowanie różnic temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Nie powinna przekraczać 6, maksymalnie 10 stopni Celsjusza (aby uniknąć narażenia na szok termiczny i nadmierne zużycie energii przez urządzenie), 
 • Pamiętaj o zamykaniu okien w chłodzonych pomieszczeniach, 
 • Zaprogramuj klimatyzator, aby włączał się tylko o określonych porach dnia, 
 • Urządzenie można zaprogramować tak, aby spełniało taryfę dostawcy energii elektrycznej, 
 • Wyłącz klimatyzator, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu, 
 • Bardzo ważne jest umiejscowienie klimatyzatora w pomieszczeniu  (nie wolno go stawiać w środku trudno dostępnych i słabo wentylowanych miejscach), 
 • Należy dokładnie uszczelnić okna i drzwi posesji, 
 • Ważne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów i konserwacji (można skorzystać z naszych profesjonalnych ofert), 
 • Odpowiednie usytuowanie urządzenia (nie może znajdować się w pobliżu ściany lub obok mebli), 
 • Przed pójściem spać warto nieco podwyższyć temperaturę, gdyż w trakcie spania nie potrzebujemy tak chłodnego powietrza, jak w ciągu dnia),
 • W celu oszczędzenia i mniejszego zużycia klimatyzacji, warto w niektórych pomieszczeniach pomyśleć o wiatraku (to świetna opcja do uzupełniania pracy systemu klimatyzacji),
 • Warto przed wyjściem z domu zasłonić okna (do ochłodzenia zbyt nasłonecznionych pomieszczeń klimatyzator pobiera więcej energii i musi pracować intensywniej). 
 • Sprawdź, jak obliczyć pobór mocy klimatyzatora, aby oszczędzić na miesięcznych rachunkach.
Klimatyzacja-Przypodłogowa-Mitsubishi-Aranżacja-Salonu

Nie zapomnij o etykietach energetycznych urządzenia   

Są one obowiązkowe i znajdują się na każdym urządzeniu w Unii Europejskiej. Pozwalają zapoznać  się z parametrami urządzenia oraz oszacować szacunkowe koszty i zużycie energii klimatyzatora. Dzięki temu możesz postawić na najlepsze możliwe urządzenie do swojej przestrzeni. 

Można znaleźć na ich informacje, takie jak:

 • Klasa efektywności energetycznej, 
 • Marka i model klimatyzatora, 
 • Poziom hałasu urządzeń zewnętrznych i wewnętrznych, 
 • Obszar klimatyczny (uwzględniany przy obliczaniu wydajności urządzeń), 
 • Wydajność chłodnicza i grzewcza.

Podsumowanie najważniejszych czynników, które pozwolą Ci zaoszczędzić 

Planowanie pracy klimatyzacji – dzięki możliwości zdalnego sterowania urządzeń możemy obsługiwać klimatyzator z każdego miejsca na świecie. Tak o to mogą Państwo bezproblemowo planować godziny pracy urządzenia. Pozowali to też na wyłączenie klimatyzacji, w przypadku gdy o niej zapomnimy, a nie ma nas w domu. Zdalna obsługa klimatyzacji i programowanie pracy urządzenia można planować nawet z tygodniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu w ciągu nie musimy martwić się i zastanawiać się, o której godzinie włączyć urządzenie, gdyż możemy zaplanować to z góry i dostosować do planów. 

Regularny serwis i konserwacja – dbając o urządzenie i sprawdzając je przed każdym sezonem, możemy w łatwy sposób zapobiec potencjalnym awariom urządzenia w przyszłości. Poddając klimatyzację kontroli, nie tylko wpływamy na koszty eksploatacji systemu, ale i dbamy o nasze zdrowie. Należy pamiętać, że zanieczyszczone filtry powietrze nie filtrują go odpowiednio i oddychamy szkodliwym dla nas powietrzem. Wykwalifikowany serwisant zajmuje się czyszczeniem tacy skroplin, zdezynfekowaniem parownika i skraplacza oraz kontrolą szczelności całego układu. Wszystko to sprawi, że urządzenie będzie pracować bardziej wydajnie i zminimalizuje ryzyko powstawania awarii. Konserwowany klimatyzator będzie nam służył wiele lat bezawaryjnie i jego używanie będzie tanie. 

Ustawianie odpowiedniej temperatury – ten krok jest bardzo ważny, aby eksploatacja klimatyzatora była tania. Gdy na zewnątrz panują upały, wchodząc do pomieszczenia, chcemy odczuć ulgę świeżego, chłodnego powietrza. Należy jednak pamiętać, że temperatura ustawiona na urządzeniu nie może być zbyt niska! Różnica temperatury na zewnątrz, a w pomieszczeniach, nie powinna być niższa niż 8 stopni Celsjusza. Jakiekolwiek wyższe różnice są bardzo niezdrowe dla naszego zdrowia i generują niepotrzebnie wyższe opłaty. Takie ustawiania są jak najlepsze dla efektywnej pracy klimatyzatora i zużycia odpowiedniej ilości prądu.  

modernizacja-klimatyzacji

Jak często powinieneś korzystać z usług przeglądu klimatyzacji? 

Nowoczesne klimatyzatory charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Przy odpowiednim użytkowaniu i pielęgnacji mogą służyć nawet do 30 lat. Kluczem do bezproblemowej pracy urządzenia jest przeprowadzanie przeglądów najlepiej dwa razy w roku – przed sezonem i bezpośrednio po jego zakończeniu. W naszej firmie Klivatec znajdziesz ofertę serwisu sprzętu dostosowaną do Twoich potrzeb. Zapraszamy! Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Źródła:

https://forsal.pl/artykuly/812931,jak-oszczedzic-na-klimatyzacji-oto-8-sposobow-na-walke-z-upalem.html

https://www.daikin.pl/pl_pl/Porady-Daikin/klimatyzacja-zuzycie-pradu.html

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty