Zdecydowanie się na instalację pompy ciepła to naprawdę bardzo ważna i dobra decyzja. Urządzenie to nie tylko pozwoli na oszczędzenie na miesięcznych rachunkach, ale i jest bardzo ekologiczną alternatywą dbającą o środowisko. W artykule przybliżymy Państwu najważniejsze zagadnienia, które trzeba wiedzieć przed instalacją pompy ciepła.
Spis treści:
Pompa ciepła powietrzna | pobiera powietrze z zewnątrz i następnie je podgrzewa. Powietrze to zasila obieg wody i służy do ogrzewania podłogowego lub ogrzania wody użytkowej. Taka pompa jest łatwa w montażu i przystępna cenowo. Warto jednak połączyć ją z ogrzewaniem podłogowym, aby system działał jak najlepiej. |
Pompa ciepła wodna | pobiera ciepło z wód gruntowych. Aby ją zainstalować, należy wywiercić dość głęboko studnię. Silnik elektryczny urządzenie pompuje wodę. Koszt początkowej inwestycji jest dosyć wysoki, jednak szybko się zwróci. To rozwiązanie będzie bardzo dobre dla ludzi z dużą powierzchnią działki i dużym ogrodem. |
Pompa ciepła gruntowa | ciepło geotermalne zbierane jest przez kolektory ciepła, zakopane na dosyć płytkiej głębokości, by następnie mogły podgrzać obieg wody. Ten rodzaj pompy jest trudny do montażu w miastach, ponieważ potrzebuje najczęściej dwukrotnie większej powierzchni terenu od powierzchni domu. |
Montażem powinna zająć się jedynie certyfikowana firma znająca się na branży ogrzewania. Pozwoli to na profesjonalną instalację i uniknięcie awarii związanych z błędnym lub niedokładnym montażem.
Pompę ciepła można zainstalować także w starym domu, mającym kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Oczywiście takie domy nie są odpowiednio przygotowane i przewidziano dla nich stary typ ogrzewania, ale dzięki modernizacji można łatwo to zmienić. Urządzenie można podłączyć już do istniejącej instalacji i korzystać z niej na co dzień w domu. Ważne oczywiście będzie wcześniejsza wymiana drzwi, okien, grzejników, a także ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych. Wszystkie te czynności sprawią, że dom nie będzie tracił otrzymywanego przez pompę ciepła.
Pompa ciepła i jej moc musi być odpowiednio dobrana do powierzchni lokalu, aby zapewniała optymalne grzanie domu. Pompa o zbyt słabej mocy nie będzie wystarczająco dobrze grzać, a o zbyt wysokiej mocy będzie generowała niepotrzebnie wyższe rachunki za prąd. Gdy mamy do czynienia z domem o większej powierzchni warto wybrać pompę o mocy 8-10 kW, jednak należy pamiętać, że każdy przypadek jest bardzo indywidualny.
Dobranie odpowiedniej mocy grzewczej jest niezbędne i możliwe dzięki przygotowanych do tego programów. Czasem jednak, aby mieć całkowitą pewność warto skorzystać z usług specjalistów, którzy na miejscu dokonają wszelkich pomiarów i zaproponują najlepszą moc pompy ciepła do Państwa warunków mieszkalnych.
Wskaźnik COP określa wydajność pompy ciepła. Mówi nam o stosunku zużytej energii przez pompę do ilości dostarczonego ciepła. Elementy pompy, takie jak zawór rozprężny i sprężarka mają duży wpływ na wysokość COP. Im wskaźnik jest większy, tym mniejszej ilości energii elektrycznej będziemy potrzebować do stworzenia pożądanej ilości ciepła. Dzięki odpowiedniemu wyborze zapłacimy mniej i pompa będzie pracować wydajnie i ekonomicznie.
Pompa ciepła większość energii pobiera ze źródeł odnawialnych, jedynie do prawidłowej pracy sprężarki potrzebuje energii elektrycznej. Dzięki niższym rachunkom inwestycja pompy w ciągu kilku lat powinna się zwrócić. Istnieje również opcja połączenia systemu z fotowoltaiką, co daje praktycznie bezpłatne ogrzewanie. Więcej o połączeniu pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi, przeczytasz tutaj.
W razie większej ilości pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub przez formularz zgłoszeń, dostępny na naszej stronie internetowej. Chętnie pomożemy i przedstawimy bezpłatną wycenę.
Źródła:
https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/dobor-mocy-pompy-ciepla-do-ogrzewania/.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty