Energia elektryczna jest tak naprawdę niezbędna przy codziennym funkcjonowaniu. Większość z nas nie wyobraża sobie bez niej codzienności, gdyż dzięki energii możemy przeczytać chociażby ten artykuł. Często jednak korzystamy z źródeł nieodnawialnej energii, przez co szkodzimy naszemu środowisku. Narastający problem smogu, to nie tylko zagrożenie dla naszej planety, ale przede wszystkim zdrowia. Coraz więcej możemy słyszeć o zielonej energii, co ze względu na stale rosnące ceny prądu oraz postulaty ekologów wydaje się niezwykle kuszące. W końcu produkcja ekologicznej energii nie tylko zmniejsza szkodliwy wpływ na środowisko naturalne, ale również pozwala nam zaoszczędzić duże ilości energii.
Do odnawialnych źródeł energii (OZE) zaliczamy przede wszystkim słońce, wodę, energię geotermalną, biopaliwa oraz powietrze. OZE w dużo mniejszym stopniu szkodzą środowisku naturalnemu, a same zasoby nie wyczerpują się w tak szybkim tempie jak na przykład paliwa kopalniane. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii ma tak naprawdę wiele korzyści, dlatego nic dziwnego, że nasze Państwo stara się dofinansować m.in. pompy ciepła, by podnieść ich udział w krajowej produkcji energii elektrycznej. Niestety w Polsce nadal udział OZE w produkcji energii jest na niskim poziomie. Jeśli interesuje Cię z jakich dofinansowań na montaż pompy ciepła możesz skorzystać, to skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy chętnie wytłumaczą Ci cały proces uzyskania dotacji.
Jak już wspominaliśmy wcześniej odnawialne źródła energii to takie, których zasoby nie zmniejszają się w czasie produkcji prądu, bądź potrafią się szybko odbudować. Korzystając z OZE nie musimy się martwić o zapasy paliw kopalnianych, które obecnie znajdują się w dużym deficycie. W dodatku wpływ na klimat jest niewielki i wręcz niezauważalny w przeciwieństwie do nieodnawialnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej.
Jak wiadomo korzystanie z odnawialnych źródeł energii niesie za sobą wiele korzyści, jednak nie możemy zapominać o wadach tych rozwiązań technologicznych. Poniżej przedstawiamy tabelkę z głównym zestawieniem zalet i wad produktów:
Zalety | Wady |
bezpieczeństwo energetyczne, gdyż nie ryzykujemy wyczerpania zasobów, | wysokie koszty inwestycyjne, |
niskie ceny prądu, co przy obecnych podwyżkach jest niewątpliwie szczególną korzyścią, | długi czas zwrotu inwestycji, |
niezależność energetyczna, gdyż nie musimy transportować energii tak jak w przypadku nieodnawialnej energii elektrycznej. | ograniczona dostępność, coraz trudniej jest kupić m.in. pompy ciepła w Polsce, |
ograniczenie emisji smogu, dzięki czemu chronimy nasze zdrowie oraz planetę, | ingerencja w krajobraz oraz środowisko naturalne – stawianie farm fotowoltaicznych, czy wiatrowych oraz przebijanie się do gleby niesie konieczność zmian w naturalnym środowisku. |
Najszybciej rozwijającą się formą odnawialnych źródeł energii są panele fotowoltaiczne. To zdecydowanie forma produkcji prądu, która najlepiej i najkorzystniej wpływa na nasze rachunki. Zdajemy sobie sprawę, że koszt inwestycji jest wysoki, jednak zwraca się on maksymalnie po kilku latach użytkowania z eko systemów. Poza tym właściciele OZE mogą być spokojni, gdyż nie dotkną ich kolejne podwyżki prądu. Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce nadal jest zbyt niski, dlatego funkcjonuje wiele programów dofinansowujących te systemy.
Obecnie możemy skorzystać z kilku programów:
→ Program “Mój Prąd” 3.0, który oferuje dofinansowania do fotowoltaiki,
→ Program “Agroenergia”, pozwala uzyskać dotację przez rolników do fotowoltaiki, turbin wiatrowych oraz pomp ciepła,
→ “Energia Plus” – oferuje dofinansowania do energii dla firm,
→ “Czyste Powietrze” – dotuje wymianę starych źródeł ciepła na nowe,
→ Programy regionalne.
Więcej o różnego typu dotacjach pisaliśmy tutaj.
Jeżeli chodzi o realne spadki rachunków za korzystanie z energii odnawialnej, to najkorzystniej wypadają farmy fotowoltaiczne – spadek aż o 82% w porównaniu do źródeł nieodnawialnych. Z tego względu farmy fotowoltaiczne są najbardziej opłacalnymi inwestycjami. W dodatku od przyszłego roku zostanie wprowadzona nowa opłata OZE, która będzie wynosiła 0zł, dlatego nie obciąży dodatkowo konsumentów energii elektrycznej. Do odnawialnych źródeł energii elektrycznej zaliczamy również pompy ciepła. Charakteryzują się one wysoką efektywnością energetyczną, dzięki czemu pompa ciepła oddaje aż cztery razy więcej energii w postaci ciepła, niż zużywa energii elektrycznej. Możemy się więc spodziewać aż trzykrotnie lub czterokrotnie niższych rachunków za zużycie prądu niż w przypadku ogrzewania centralnego. Podobnie jest w przypadku pozostałych źródeł energii odnawialnych, dlatego tak jak wspominaliśmy są to inwestycje, które zwracają się maksymalnie po kilku latach. Jeśli jednak zastanawiasz się dlaczego Twoja pompa ciepła zużywa zbyt dużo prądu, to sprawdź nasz artykuł.
Wpływ odnawialnych źródeł energii na środowisko i zmniejszenie emisji CO2 jest niezaprzeczalnie pozytywny. Przejście na odnawialne źródła energii sprzyja redukcji emisji dwutlenku węgla, ponieważ energia z nich nie wymaga spalania paliw kopalnych, w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia.
W przeciwieństwie do konwencjonalnych elektrowni, elektrownie wiatrowe i słoneczne nie wymagają dużych ilości wody do chłodzenia, co może prowadzić do oszczędności zasobów wodnych. Ponadto, energia geotermalna i energia z biomasy mogą być wykorzystane w sposób bardziej efektywny, ograniczając jednocześnie emisję metanu – innego szkodliwego gazu cieplarnianego.
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, jak energia odnawialna może być wykorzystana w praktyce:
SKORZYSTAJ Z NASZEJ OFERTY
Jeśli nadal zastanawiasz się czy odnawialne źródła energii w domu mają sens, to skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. Możesz skontaktować się z nami przez formularz kontaktowy lub dzwoniąc na nasz numer telefonu.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty