W dzisiejszych czasach możemy znaleźć wiele różnorodnych faktów i opinii na temat powietrznych pomp ciepła. Choć dominują pochlebne recenzje, w niniejszym artykule uwzględnimy nie tylko zalety użytkowania tego systemu, ale również jego wady. Chcemy, by nasi klienci byli w pełni zadowoleni z zakupu swojej pompy ciepła, dlatego przedstawiamy wszystkie kluczowe aspekty tego rozwiązania. Warto zauważyć, że powietrzna pompa ciepła nie jest tak wydajna jak gruntowa, lecz w wielu przypadkach okazuje się bardziej opłacalna. Jak długo funkcjonuje powietrzna pompa ciepła? Czy pompa ciepła powietrzna się opłaca? Na te oraz inne pytania chcemy odpowiedzieć w poniższym artykule.
Pisaliśmy już jak ogólnie działają pompy ciepła, jednak dziś przyjrzymy się zasadom działania powietrznej pompy ciepła. Powietrzna pompa ciepła do podgrzania wody użytkowej oraz ogrzewania naszego domu wykorzystuje energię cieplną pobraną z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Tak naprawdę to jeden z najbardziej popularnych systemów jeśli chodzi o pompy ciepła. Cały system jest łatwy w użytkowaniu oraz instalacji, dzięki czemu działa niezwykle wydajnie oraz energooszczędnie. Powietrzna pompa ciepła składa się jedynie z jednostki zewnętrznej (monoblok) lub z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej (system split). Obydwa rozwiązania są estetyczne i wpasują się do każdego wnętrza.
Możemy wymienić kilka obiegów powietrznych pomp ciepła i tylko od nas zależy w jaki sposób zostanie pobrana energia z zewnątrz. Obecnie na rynku możemy znaleźć dwa konkretne typy systemów, których różnica polega jedynie na zmianach w konstrukcji.
Powietrzna pompa ciepła typu split – system składa się z dwóch modułów – jednego umieszczonego na zewnątrz budynku, a drugiego wewnątrz, co może przypominać instalację systemu klimatyzacji. Jednakże, to nadal pompa ciepła. W jednostce zewnętrznej umieszczone są wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny. To właśnie tutaj zachodzą kluczowe procesy związane z wytwarzaniem ciepła, które następnie ogrzewa nasz dom. Natomiast w jednostce wewnętrznej znajdują się skraplacz, elektryczny podgrzewacz wspomagający oraz pompa obiegowa centralnego ogrzewania. Oba moduły są ze sobą połączone za pomocą rur chłodniczych.
Powietrzna pompa ciepła monoblok – jak wcześniej wspomniano, system ten składa się z jednego modułu, który jest montowany na zewnętrznej części elewacji budynku. W jego skład wchodzą sprężarka, skraplacz, parownik, pompa obiegowa, podgrzewacz wspomagający, wentylator oraz zawór rozprężny. Całość jest podłączona do stacji hydraulicznej lub centrali grzewczej, gdzie wytworzone ciepło jest przekazywane do obiegów ogrzewania.
Powietrzne pompy ciepła są zdecydowanie łatwiejsze w instalacji ze względu na brak konieczności budowy specjalnej instalacji oraz wykopywania dziur. Jest to dobra wiadomość dla osób, które ukończyły budowę swojego domu, gdyż taki system nie wymaga dużych zmian konstrukcyjnych, dlatego może być instalowany nawet po zakończeniu prac remontowych.
Działanie powietrznych pomp ciepła w obu przypadkach jest bardzo podobne i polega na pobraniu powietrza z zewnątrz, by następnie je ogrzać i przekazać do obiegu grzewczego. Taka energia może być wykorzystana do ogrzania wody użytkowej lub grzewczej oraz powietrza w naszym domu. Różnica pomiędzy systemami polega jedynie na wyborze rodzaju dolnego źródła.
Poniżej zestawiliśmy główne korzyści i wady powietrznych pomp ciepła:
Korzyści | Wady |
Wysoka efektywność energetyczna | Niższa wydajność w porównaniu do gruntowych pomp ciepła |
Ekologia | Wysoki hałas |
Niskie koszty eksploatacji | Wrażliwość na skrajne temperatury zewnętrzne |
Możliwość podgrzewania wody użytkowej | Wyższe koszty zakupu oraz montażu |
Łatwa instalacja | Konieczność regularnego serwisu |
Ceny powietrznych pomp ciepła są zróżnicowane i uzależnionego od naszego miejsca zamieszkania. Koszt samego urządzenia zaczyna się już od 15 tysięcy złotych, a łączny koszt wraz z montażem powinien wynieść ok. 40 tysięcy złotych (jest to średnia cena rynkowa dla urządzeń przeznaczonych dla średniej wielkości domu na grudzień 2022). Stawka może wzrosnąć w zależności od mocy, jakości oraz dodatkowych funkcji, jakie oferuje dany model pompy ciepła. Przykładowo, pompy o wyższej mocy czy z funkcją podgrzewania wody użytkowej mogą kosztować nawet 30 tysięcy złotych.
Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniej pompy ciepła, zainwestowaniu w dodatkowe systemy ogrzewania oraz zoptymalizowaniu wydajności Twojego urządzenia.
Czekamy na Twój telefon!
Jak widać ogrzewanie powietrzną pompą ciepła ma swoje plusy i minusy, dlatego warto dobrze zastanowić się nad jej zakupem, zanim dokonamy tak dużej inwestycji. Z innych artykułów dowiesz się czy chłodzenie pompą ciepła ma sens. Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci wybrać odpowiedni model pompy ciepła dostosowany do Twoich potrzeb oraz możliwości. Skorzystaj z naszych bezpłatnych konsultacji, rejestrując się przez nasz formularz kontaktowy.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty