Montaż fotowoltaiki na balkonie w bloku

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie – innowacyjne rozwiązania ekologiczne w Twoim mieszkaniu

Coraz więcej mieszkańców naszego kraju zaczyna zauważać jak istotne jest dbanie o planetę. To my przyczyniliśmy się do kryzysu klimatycznego i to właśnie my powinniśmy go zminimalizować. Do tego celu niezbędne jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika. Ogniwa fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Nie tylko przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, ale również pozwala na osiągnięcie niezależności energetycznej. W tym artykule opiszemy montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie. Omówimy nie tylko korzyści płynące z takiego rozwiązania, ale również pomożemy w wyborze odpowiedniego zestawu fotowoltaicznego oraz zapoznamy z przepisami prawnymi związanymi z montażem paneli na balkonie w bloku.

Spis treści:

Czy można zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie w bloku?

Balkon skierowany na południe lub zachód wydaje się być doskonałym miejscem do montażu paneli fotowoltaicznych. Czy jednak możemy tego dokonać na własną rękę? Niestety nie. Instalacja fotowoltaiki na balkonie bloku mieszkalnego wiąże się z koniecznością uzyskania zgody zarządcy budynku, spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W przypadku spółdzielni, decyzję podejmuje zarząd na podstawie statutu, a w przypadku wspólnoty, mieszkańcy głosują nad uchwałą. Aby przyspieszyć procedurę, warto samodzielnie zebrać głosy członków wspólnoty.

Mimo, że fotowoltaika balkonowa technicznie i prawnie jest podobna do instalacji prosumenckich, takich jak te na dachach budynków jednorodzinnych, to wymaga uzyskania wcześniej wspomnianych zgód. Główne różnice wynikają z procesu decyzyjnego, finansowania inwestycji, rodzaju podłączenia oraz wielkości instalacji. Powierzchnia balkonu należy do sfery prywatnej, natomiast balustrada i elewacja są częściami wspólnymi budynku. Właśnie z tego powodu tak istotne jest uzyskanie niezbędnych akceptacji.

Ponadto należy zadbać o to, by montaż fotowoltaiki na balkonie był bezpieczny dla przechodniów, odporny na działanie silnego wiatru oraz estetycznie dopasowany do wyglądu budynku.

Ile kosztuje fotowoltaika na balkonie – czy fotowoltaika w bloku się opłaca?

Czy fotowoltaika balkonowa jest tak naprawdę opłacalna? Zacznijmy od tego, że aby zainwestować w system PV musimy uzyskać wcześniej omówione zgody, co wymaga złożenia wniosku wraz z projektem instalacji, przygotowanym przez profesjonalną firmę, taką jak Klivatec. Koszt wykonania projektu to zwykle 1000 zł dla systemu nie większego niż 50 kW (jest to średnia cena rynkowa w kwietniu 2023).

Należy pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne na balkonie zwykle produkują zbyt mało energii, aby były opłacalne jako systemy podłączone do sieci energetycznej (on-grid). Lepszym rozwiązaniem są systemy (fotowoltaika na balkonie) off-grid, niepodłączone do sieci, które generują prąd tylko na potrzeby danego mieszkania i są wykorzystywane na bieżąco.

Średnie zużycie energii elektrycznej dla czteroosobowej rodziny to 2500 kWh. Dwa panele o łącznej mocy 0,6 kWh potrafią wyprodukować maksymalnie 600 kWh energii rocznie, a w przypadku gorszych warunków nasłonecznienia 500 kWh. A więc sprawna instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć nawet jedną czwartą zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. 

Inwestycja w panele fotowoltaiczne na balkonie staje się coraz bardziej atrakcyjna, ze względu na stale rosnące ceny energii. Czas zwrotu inwestycji również się dynamicznie skraca. Dodatkowo, oszczędności będą jeszcze większe, gdy na co dzień będziemy korzystać z energii elektrycznej w sposób świadomy i ekonomiczny.

Ile paneli fotowoltaicznych na balkon?

Na swoim balkonie możesz zainstalować nawet kilka paneli fotowoltaicznych. Wszystko zależy od tego jaką przestrzeń mamy dostępną na balustradzie. Dla mieszkań na ostatnim piętrze bloku, istnieje nawet opcja stworzenia innowacyjnego daszka z paneli fotowoltaicznych, który nie tylko ochroni przed słońcem, ale także pełnił funkcję mini-elektrowni słonecznej.

Typowe panele słoneczne na balkon oferują moc od 200 do 600 kWh. Wyprodukowana energia jest następnie przekształcana przez mikroinwerter, który zmienia prąd stały na zmienny – taki, jak w domowej sieci energetycznej. Dzięki temu możemy korzystać z tej energii na bieżąco, sprawiając, że nasz balkon staje się nie tylko miejscem relaksu, ale także ekologicznym źródłem energii.

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych na balkonie

Panele fotowoltaiczne na balkonie, tak samo jak w przypadku tych instalowanych w domach jednorodzinnych, mogą podlegać dofinansowaniu. Warto zatem zgłębić temat dostępnych programów, które pozwolą zmniejszyć koszty inwestycji w fotowoltaikę na balkonie. Taka inwestycja przyczynia się do obniżenia rachunków za energię, długoterminowych oszczędności oraz korzyści dla środowiska. Więcej o dofinansowaniu do fotowoltaiki pisaliśmy tutaj

Korzyści wynikające z montażu paneli fotowoltaicznych na balkonie

Istnieje wiele korzyści wynikających z montażu systemu PV na balkonie, które przekładają się zarówno na oszczędności finansowe, jak i ochronę środowiska naturalnego. Poniżej przedstawiamy główne zalety takiego rozwiązania:

KorzyśćOpis
Oszczędność energii i obniżenie rachunkówMontaż paneli fotowoltaicznych na balkonie pozwala na wykorzystanie energii słonecznej do zasilania domowych urządzeń, przyczyniając się tym samym do obniżenia rachunków
Dbałość o środowisko naturalneOdnawialne źródła energii nie powodują szkodliwych emisji gazów cieplarnianych
Wykorzystanie przestrzeni miejskiejMontaż fotowoltaiki pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni balkonowej. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla mieszkańców miast, gdzie przestrzeń jest ograniczona i cenna
Niezależność energetycznaInstalacja paneli fotowoltaicznych na balkonie umożliwia częściowe uniezależnienie się od dostawców energii. 

Jaki system fotowoltaiczny wybrać  – rodzaje paneli fotowoltaicznych na balkon

Zanim przyjrzymy się konkretnym rodzajom fotowoltaiki warto przeanalizować aspekty, które należy wziąć pod uwagę przed tak dużą inwestycją. W końcu system PV nie należy do najtańszych, dlatego jeszcze przed jego planowaniem dobrze jest się zaznajomić z kryteriami doboru. Nie tylko ułatwi nam to realizację projektu, ale i pozwoli na większe oszczędności finansowe. 

Czynniki ułatwiające planowanie 

  1. Sprawdź dostępne rodzaje paneli fotowoltaicznych (monokrystaliczne, polikrystaliczne, cienkowarstwowe);
  2. Określ indywidualne zapotrzebowanie na energię;
  3. Przeanalizuj warunki nasłonecznienia na balkonie;
  4. Sprawdź dostępną przestrzeń na balkonie;
  5. Dobierz panele o odpowiedniej mocy i rozmiarze;
  6. Wybierz niezbędne akcesoria do montażu (uchwyty, inwerter, akumulator, przewody i złącza).

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

  • monokrystaliczne – chociaż to głównie estetyka przyciąga osoby zainteresowane tym systemem, to nie możemy zapomnieć, że cechują się również najwyższą wydajnością spośród wszystkich rodzajów paneli fotowoltaicznych 
  • polikrystaliczne – ich wydajność jest nieco niższa niż w przypadku paneli monokrystalicznych. Są również odrobinę mniej estetyczne – mają niejednolitą, mozaikową strukturę ogniw. Bez wątpienia ich główną zaletą jest cena, która sprawia, że to dość popularny wybór
  • cienkowarstwowe – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystują cienkie warstwy materiałów półprzewodnikowych. Mają najniższą wydajność spośród wymienionych typów paneli, rzadko przekraczającą 12%. Korzystna cena oraz stosunkowo łatwy montaż sprawiają, że są dość atrakcyjnym wyborem.

Jak bezpiecznie zainstalować fotowoltaikę na balkonie w bloku?

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych na naszym balkonie jest istotny nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo. Kluczowe w tej kwestii jest mocowanie paneli na balustradzie lub podłodze balkonu. Dostosowujemy instalację do dostępnej przestrzeni oraz kierunku nasłonecznienia (tylko w ten sposób osiągniemy oczekiwaną efektywność energetyczną). Warto skorzystać z usług specjalistów, którzy pomogą dobrać odpowiednie elementy montażowe oraz zapewnią zgodność z obowiązującymi normami. Samodzielny montaż fotowoltaiki może zakończyć się utratą gwarancji.

Kolejnym krokiem jest połączenie paneli z akumulatorem oraz układem elektrycznym naszego mieszkania. Ważne w tej kwestii jest zastosowanie inwertera, który przekształci prąd stały generowany przez panele na prąd zmienny, niezbędny do zasilania urządzeń domowych. W celu uniknięcia strat energii, przewody i złącza muszą być odpowiednio dobrane i zabezpieczone.

Dobrze jest również zabezpieczyć instalację przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. W końcu nie jest to mała inwestycja, dlatego, mimo odporności modułów, warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenia, takie jak osłony czy uszczelki. Regularne sprawdzanie stanu instalacji oraz czyszczenie paneli z zabrudzeń i osadów pozwala utrzymać ich wysoką wydajność. 

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji 

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy ogniwa fotowoltaiczne na balkonie są odpowiednie dla Ciebie, to koniecznie skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. Chętnie doradzimy Ci nie tylko w procesie planowania, ale i pomożemy w kwestiach prawnych oraz uzyskaniu dofinansowania. Nie czekaj, zadzwoń do nas już dziś!

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

    * Wymagane pola

    Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

    Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

    Wyślij wiadomość
    W czym możemy Ci pomóc?

    Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

      * Wymagane pola

      Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

      Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

      Zapisz się do naszego newslettera
      W czym możemy Ci pomóc?

      Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty