Ceny prądu 2023 a fotowoltaika 

Fotowoltaika w 2023 roku: Czy rosnąca popularność paneli słonecznych wpływa na ceny prądu?

W ostatnich latach panele fotowoltaiczne zyskują na popularności nie tylko jako ekologiczne, ale przede wszystkim ekonomiczne źródło energii. Część osób zastanawia się w jaki sposób związane z tym inwestycje oraz stale rosnące zainteresowanie wpływa na ceny prądu. Przy jakich rachunkach za prąd opłaca się fotowoltaika? Czy wysoki rachunek za prąd przy fotowoltaice jest możliwy? W tym artykule przyjrzymy się, jak rozwój fotowoltaiki wpływa na ceny energii elektrycznej w 2023 roku i jakie korzyści przynosi dla konsumentów oraz przedsiębiorstw.

Spis treści:

Panele fotowoltaiczne 2023 – rosnąca popularność

Z roku na rok obserwujemy ogromny wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych na świecie. Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie opublikowanym przez SolarPower Europe, w 2022 roku moc nowo zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w krajach Unii Europejskiej wzrosła o 41,4 GW. Ten wynik oznacza niemal 50% zwiększenie w stosunku do osiągnięć z roku poprzedniego. Dzięki temu osiągnięciu, całkowita zainstalowana moc przekroczyła próg 200 GW, a eksperci prognozują dalszy dynamiczny wzrost w kolejnych latach. Polska w tej kwestii również dostrzegła ogromny potencjał. Według raportu URE na koniec roku 2021 moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych przekroczyła 11 000 MW. Wzrosła również liczba mikroinstalacji. 

Nie bez znaczenia dla rozwoju energii odnawialnej pozostają rządowe programy oferujące różnego typu dofinansowania. Dzięki programom, takim jak “Mój Prąd”, czy “Czyste Powietrze” coraz więcej gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w panele słoneczne. Warto także zauważyć, że edukacja i popularyzacja wiedzy na temat zastosowań fotowoltaiki są kluczowe dla dalszego wzrostu liczby instalacji.

Czy fotowoltaika wpływa na ceny prądu w 2023?

Fotowoltaika zyskuje na popularności głównie ze względu na zamrożenie cen prądu. Zarówno indywidualni konsumenci, jak i przedsiębiorstwa korzystające z paneli słonecznych cieszą się obniżonymi rachunkami za prąd. Dodatkowo, istnieje możliwość sprzedawania nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci energetycznej, co generuje korzyści finansowe. Należy jednak zwrócić uwagę, że wysokość oszczędności zależy od wybranego systemu rozliczeń – net-billingu czy net-meteringu.

Net-billing umożliwia prosumentom sprzedaż całkowitej nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci po cenach rynkowych, bez korzystania z sieci jako wirtualnego magazynu. Ministerstwo Klimatu wyjaśnia, że próg zużycia energii dla tych odbiorców odnosi się do całkowitej ilości energii pobranej z sieci, a powyżej tego progu będą mogli oni zakupić energię po gwarantowanej cenie 693 zł za MWh.

Jeśli chodzi o system net-metering, sytuacja przedstawia się inaczej. Zużycie energii elektrycznej przez prosumentów rozliczających się w ramach tego systemu będzie ustalane po zbilansowaniu energii pobranej i oddanej do sieci. To oznacza, że odbiorca, który wyprodukował 4 MWh energii i pobrał z sieci 5 MWh, zmieści się w limicie 2 MWh. Powyżej tego progu, również będą mogli zakupić energię elektryczną po gwarantowanej cenie 693 zł za MWh.

W obliczu rosnących cen prądu na świecie, zastosowanie fotowoltaiki pozwala na osiągnięcie oszczędności. W Polsce, ceny prądu mają pozostać na obecnym poziomie, pod warunkiem że indywidualni odbiorcy nie przekroczą, wspomnianego rocznego zużycia energii na poziomie 2 MWh. 

Fotowoltaika 2023 – czy opłaca się prosumentom?

Od 1 kwietnia 2022 nastąpiły zmiany w systemie rozliczeń energii. Należy jednak zwrócić uwagę, że 15 lutego 2022 roku Senat przyjął projekt zmiany ustawy o OZE, która pozwoli niektórym użytkownikom na rozliczanie energii według starych zasad. W rezultacie do 31 grudnia 2023 roku część prosumentów będzie mogła korzystać z systemu rabatów.

Jeśli przed 31 marca 2022 roku zawarto umowę dotyczącą zakupu, instalacji lub dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej, lub do 21 grudnia 2023 roku zostanie złożony odpowiedni wniosek o przyłączenie mikroinstalacji, przez następne 15 lat będzie można korzystać z systemu rabatów.

W październiku 2022 roku zanotowano najniższą wartość rynkowej ceny energii elektrycznej (RCEm) – 575,48 zł/kWh (576,35 zł/MWh przed korektą). W kolejnych miesiącach cena wzrosła, utrzymując się na podobnym poziomie w listopadzie i grudniu. Styczniowa cena za 2023 rok wyniosła 596,56 zł/MWh, a w kwietniu 2023 minimalnie zmalała do 594,65 zł/MWh.

Mimo że opublikowana RCEm jest jedną z najniższych do tej pory, nie oznacza to złych wiadomości dla prosumentów. Po pierwsze, cena wciąż jest wyższa od ceny energii, którą prosumenci kupują w limicie 2 tys. kWh. Po drugie, ilość energii oddawanej do sieci w kwietniu jest stosunkowo, dlatego kluczowe dla prosumentów są wysokie ceny energii w sezonie letnim.

Czy zatem warto zainwestować w fotowoltaikę w 2023 roku? Odpowiedź zależy od indywidualnych preferencji. Posiadanie własnego źródła energii odnawialnej może przyczynić się do obniżenia kosztów i zabezpieczenia przed przyszłymi wzrostami cen energii elektrycznej.

Ważne jest jednak, aby każdy prosument indywidualnie rozważył swoją sytuację, uwzględniając swoje potrzeby energetyczne, lokalizację oraz dostępność dofinansowania. Przemyślane podejście do inwestycji w fotowoltaikę może przyczynić się do optymalizacji korzyści finansowych, które przyniesie taka instalacja.

Cena fotowoltaiki w 2023

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na cenę paneli fotowoltaicznych. Możemy do nich zaliczyć, sytuację gospodarczą, inflację, słabą złotówkę, konflikt zbrojny oraz zależność od azjatyckich dostawców. Główne komponenty instalacji pochodzą z Chin, co wpływa na koszty transportu i logistyki. Inflacja i spadek wartości złotówki zwiększają koszty podzespołów i pracy. Wojna na Ukrainie spowodowała wzrost popytu na OZE, ale również zakłóciła dostawy.

W 2023 roku średnia cena fotowoltaiki wynosi 50.000-70.000 zł brutto dla systemu o mocy 5 kW i 10 kW. Wycena uwzględnia moduły, falowniki oraz baterie. 

Od czego zależy cena paneli fotowoltaicznych?

Różnorodność cen modułów fotowoltaicznych, a także całych systemów PV, jest wynikiem wpływu licznych czynników determinujących ostateczny koszt, takich jak na przykład:

Czynnik wpływający na cenę modułów fotowoltaicznychOpis
Marka i producentProdukty cenionych marek są lepszej jakości, ale tym samym kosztują więcej
Zastosowane technologiePanele różnią się materiałami i technologiami, np. krzemem typu N, ogniwami typu IBC czy TOPcon
Rodzaj modułuNa rynku dominują monokrystaliczne moduły jednostronne; dostępne są też droższe, wydajniejsze panele dwustronne, a także moduły polikrystaliczne czy amorficzne (tańsze, ale mniej wydajne)
Parametry pracyWyższa sprawność, niższy współczynnik temperaturowy, większa wytrzymałość na obciążenia mechaniczne czy czynniki chemiczne podnoszą koszt modułu PV
WyglądEstetyczne moduły z czarną ramą i czarną folią EVA kosztują więcej niż standardowe moduły PV

Prognozy dotyczące dalszego rozwoju fotowoltaiki i wpływu na ceny prądu

Nie możemy zapomnieć o tym, że fotowoltaika jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki odnawialnej. Bardzo możliwe, że w kolejnych latach rozwój technologii pozwoli na dalsze obniżanie kosztów instalacji oraz zastosowanie opłat stałych fotowoltaiki, a tym samym będzie miało wpływ na spadek cen energii elektrycznej dla konsumentów. Ponadto, rosnąca efektywność modułów fotowoltaicznych sprawi, że coraz więcej energii będzie produkowane z odnawialnych źródeł, co przyczyni się do zamrożenie cen prądu fotowoltaiki. 

Fotowoltaika odgrywa kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej, czyli przejścia z konwencjonalnych źródeł energii (opartych na paliwach kopalnych) na odnawialne. Dzięki energii słonecznej możliwe jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, takich jak CO2, co jest niezbędne dla osiągnięcia celów klimatycznych. Z tego względu na rynku obecnych jest wiele regulacji, mających na celu wspieranie inwestycji w panele. 

Skorzystaj z naszych usług 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie systemu fotowoltaiki (np. dofinansowania do fotowoltaiki 2023, fotowoltaiki dla rolnika 2023, czy też podatku od fotowoltaiki 2023), to koniecznie skorzystaj z naszej bezpłatnej konsultacji. Czekamy na Twój telefon!

Źródła:

https://www.ure.gov.pl/pl/oze/potencjal-krajowy-oze/8108,Instalacje-odnawialnych-zrodel-energii-stan-na-31-grudnia-2021-r.html

https://www.pit.pl/aktualnosci/posiadasz-fotowoltaike-ministerstwo-klimatu-wyjasnia-jaka-cene-pradu-zaplacisz-w-2023-roku-1007634

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty