Wszystko o ogrzewaniu domu klimatyzacją

Co musisz wiedzieć o możliwości ogrzewania domu klimatyzacją?

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl po usłyszenia słowa „klimatyzacja”, prawdopodobnie dotyczy chłodzenia pomieszczeń. Jednak nie wszyscy wiedzą, że przy pomocy urządzenia klimatyzacyjnego z powodzeniem można dogrzewać pomieszczenia zimą lub traktować klimatyzator nawet jako jedyne źródło ciepła. Oczywiście trzeba będzie zaopatrzyć się w klimatyzator z funkcją grzania (którą umożliwia technologia inwertorowa, odwracająca pracę urządzenia i umożliwiająca grzanie). Dzięki tej opcji systemu klimatyzacji możemy używać przez cały rok, bez potrzeby zakupu dwóch osobnych urządzeń – do grzania i chłodzenia. W dalszej części artykuły odpowiemy na pytanie, czy grzanie klimatyzacją jest opłacalne i wyróżnimy rodzaje klimatyzatorów, które najbardziej się sprawdzą. Zobacz, czy klimatyzator z funkcją grzania sprawdzi się w Twoich pomieszczeniach.

Spis treści:
Aranżacja-Pokoju-Jednostka-Przypodłogowa-Daikin

Jaki klimatyzator do ogrzewania pomieszczeń?

Jako wyspecjalizowany, certyfikowany serwis urządzeń klimatyzacyjnych chętnie pomożemy w doborze idealnego systemu klimatyzacyjnego, który będą mogli Państwo wykorzystywać przez cały rok. Odpowiedni dobór urządzenia jest niezmiernie istotny do efektywnego grzania i chłodzenia. Dlatego warto zasięgnąć porady specjalistów przed instalacją. Należy obliczyć potrzebną moc urządzenia. Najlepsze modele sprawdzą się do grzania nawet podczas największych mrozów do -25 stopni Celsjusza. 

Rodzaje klimatyzatorów z funkcją grzania: 

Klimatyzacja typu splitto rozwiązanie cieszy się największą popularnością. Budowa urządzenia to dwie jednostki połączone ze sobą instalacją miedzianą i elektryczną. W trybie grzania jednostka wewnętrzna przejmuje funkcję skraplacza, a jednostka zewnętrzna działa jako parownik. 
Klimatyzacja typu multisplitsamo działanie systemu jest takie samo jak w przypadku klimatyzacji typu split. Jednak ten typ klimatyzatora pozwala na podłączenie większej liczby jednostek wewnętrznych do jednostki zewnętrznej. Dzięki tej opcji można ogrzewać kilka, osobnych pokoi w tym samym czasie. 
Klimatyzacja typu monoblokurządzenie składa się z jednej jednostki. To kompaktowa opcja, w której w jednym urządzeniu umiejscowione są parownik i skraplacz oraz reszta elementów systemu. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych systemów powietrze odprowadzane jest za pomocą przewodu, który umieszcza się w otworze okiennym, bądź kanale wentylacyjnym.

Jakie są dostępne rodzaje klimatyzatorów ze względu na miejsce montażu?

 • Klimatyzatory kanałowe, 
 • Klimatyzatory ścienne
 • Klimatyzatory przypodłogowe, 
 • Klimatyzatory kasetonowe,
 • Klimatyzatory ścienno-przysufitowe.

Klimatyzacja do mieszkania o wielkości 50 m2?

Do ogrzania mieszkania o wielkości 50 m2 klimatyzator sprawdzi się bardzo dobrze. Nowoczesna jednostka ścienna w szybkim czasie potrafi ogrzać całe lokum. Klimatyzator ścienny nie zajmuje dużo miejsca, a jego montaż jest szybki i prosty. Jaką moc urządzenia wybrać? Do ogrzania pomieszczeń mieszkania mającego 50 m2  dobrze sprawdzi się klimatyzator już o mocy 3,5 kW. Pamiętaj, by zweryfikować, czy wybrany przez Ciebie model ma funkcję grzania! 

Daikin-Perfera-Wizualizacja-klimatyzacji

Zalety ogrzewania klimatyzacja zimą:

 • Duży komfort termiczny w miesiącach wiosennych i jesiennych. Dzięki klimatyzacji z możliwością grzania w szybki sposób można dogrzać pomieszczenia i ustawić pożądaną temperaturę, 
 • Łatwa obsługa. Sterowanie klimatyzacja odbywa się jedynie dzięki jednemu przycisku na pilocie lub w aplikacji mobilnej za pomocą sieci Wi-Fi. 
 • Niskie koszty. W porównaniu do ogrzewania przy pomocy grzejników elektrycznych nowoczesne klimatyzatory mają niższe zużycie prądu.  
 • Wysoka jakość powietrza – powietrze, które przedostaje się przez wymiennik, ma tak wysoką temperaturę, że wszystkie drobnoustroje, zanieczyszczenia i grzyby są likwidowane. Do tego, na rynku dostępne są klimatyzatory mające filtry jonizujące, które jeszcze bardziej oczyszczają powietrze i są dużą ulgą w szczególności dla alergików i astygmatyków. 
 • Pozbycie się wilgoci w domu,
 • Bezpieczeństwo, używanie klimatyzatora nie niesie ze sobą ryzyka wybuchu, zaczadzenia czy pożaru,
 • Szybkie ogrzewanie pomieszczeń, 
 • Cicha praca, nieprzeszkadzającą w codziennym funkcjonowaniu i czynnościach, 
 • Ekologiczne rozwiązanie. 

Czy używanie klimatyzacji jako źródła ogrzewania zimą generuje duże koszty? 

Aby obliczyć koszty pracowania klimatyzacji, należy dowiedzieć się, ile prądu zużywa nasze urządzenie. Wystarczy pomnożyć powyższą wartość przez liczbę godzin, kiedy urządzenie jest włączone. Należy pamiętać, że w przypadku grzania, moc grzewcza jest wyższa od chłodniczej. 

Przykładowo klimatyzacja o mocy chłodniczej 4,5 kW będzie miała moc grzewcza w wysokości 5 kW. Nowoczesne klimatyzatory są także bardzo energooszczędne, dzięki wysokiemu współczynnikowi SCOP (mówiącemu o stosunku ilości wytworzonej energii cieplnej do poboru 1 kW). Niektóre urządzenia, aby wytworzyć 4 kW ciepła, zużywają jedynie lekko ponad 1 kW. Wszystko to pozwala na obniżenie kosztów. Przeczytaj więcej o tym, czy grzanie klimatyzacją się opłaca. 

Daikin-Perfera-Agregat

Sprawdź szacunkowe koszty ogrzewania klimatyzacją

Do obliczenia całkowitego zużycia należy sprawdzić jaki pobór mocy klimatyzatora w trybie grzania jest umieszczony na karcie katalogowej urządzenia. Zakładając, że mamy do czynienia z klimatyzacją o mocy grzewczej 5 kW, średni pobór prądu w trakcie ogrzewania jest cztery razy mniejszy i wynosi w przybliżeniu ok. 1,25 kW. Następnie pobór prądu należy pomnożyć przez liczbę godzin (przyjmując, że pracował 4 godziny dziennie przez 30 dni, czyli w sumie 120 h). Kolejno musimy podzielić daną wartość przez cenę za 1 kW (w 2022 roku wynosi ok. 0,77 zł). Podsumowując urządzenie o mocy grzewczej 5 kW, będzie generować miesięczny koszt w wysokości 195 zł. 

Podsumowanie 

Ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy systemu klimatyzacyjnego w miesiącach jesiennych i wiosennych oraz szybkie dogrzewanie zimą jest bardzo opłacalne. To nie tylko bardzo wydajna opcja, ale i komfortowe rozwiązanie. Warto jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego klimatyzatora, energooszczędnego i przystosowanego do grzania. W celu uzyskania pomocy w wyborze klimatyzacji zapraszamy do kontaktu. W Klivatec znajdą Państwo profesjonalne doradztwo, kompleksowy montaż, serwis oraz konserwację klimatyzatorówDowiedz się więcej o naszych usługach. 

Źródła:

https://muratordom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/klimatyzator-z-funkcja-grzania-jak-wykorzystac-klimatyzator-do-ogrzewania-domu-aa-etFz-exZT-iECi.html

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty