Nie każdy wie, że pompy ciepła nie tylko skutecznie ogrzewają dom w czasie chłodnych dni, ale również efektywnie je chłodzą podczas upałów. Do tego celu wystarczy zamienić funkcję parownika i skraplacza, a wszystkie dostępne typy pomp ciepła zastąpią klimatyzację. Cały ten proces najlepiej jest zaplanować już w czasie wykonywania projektu. Jeśli chcesz wiedzieć jak wygląda chłodzenie powietrza pompą ciepła i dlaczego jest to logiczne rozwiązanie, to zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
Spis treści:
Pompy ciepła działają na zasadach termodynamiki. To odwrotny cykl Carnota, a ich podstawowymi typami są: pompy gruntowe, powietrzne i wodne. Wykorzystują ciepło zgromadzone w gruncie, powietrzu lub wodzie, aby podnieść temperaturę czynnika roboczego, który następnie jest skraplany, uwalniając ciepło do pomieszczeń. W procesie chłodzenia pompy ciepła działają w sposób odwrotny – czynnik roboczy pochłania ciepło z wnętrza budynku, a następnie jest skraplany na zewnątrz, oddając ciepło do otoczenia. Pompy ciepła są więc wszechstronnym rozwiązaniem umożliwiającym zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie pomieszczeń.
Pompy ciepła pobierają energię z wody gruntowej lub samego gruntu. Z tego względu każda pompa ciepła może naturalnie ochłodzić powietrze. Aby tego dokonać należy już w czasie instalacji założyć, że będzie do tego celu wykorzystana, by zastosować kilka dodatkowych elementów montażu – wymiennik płytowy, zawór oraz pompę. Wydajność chłodnicza jest zależna od dolnego źródła ciepła i jego temperatury. Bardzo możliwe, że wydajność gleby zmniejszy się pod koniec lata, dlatego bardziej polecane jest chłodzenie pompą ciepła powietrze-woda. Pobieranie energii z naturalnych źródeł w żaden sposób nie zagraża środowisku ze względu na szybką regenerację zasobów.
W czasie chłodzenia kluczową rolę odgrywają pompy obiegowe oraz regulator, który steruje pracą całego systemu. Oczywiście nigdy nie będzie to ta sama skuteczność chłodzenia jaką otrzymamy w przypadku klimatyzacji. Jeśli jednak zależy nam na obniżeniu kosztów, to z pewnością nawet niższy nawiew powinien nas zadowolić.
Dobrym wyborem może okazać się pompa ciepła, która łączy w sobie chłodzenie naturalne oraz aktywne, gdyż w przypadku niewystarczającej ilości schłodzonego powietrza, system automatycznie przełączy się na aktywny tryb.
Niektóre osoby zastanawiają się, czy pompa ciepła posiada funkcję chłodzenia. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż chłodzenie nie jest właściwie funkcją, ale raczej modułem. Jednym z takich modułów jest chłodzenie pasywne. Jeśli dany model pompy ciepła nie jest wyposażony fabrycznie w ten moduł, można go nabyć oddzielnie.
Podczas chłodzenia pasywnego wykorzystuje się pompę ciepła gruntową lub wodną. Nadmiar ciepła jest usuwany z budynku za pomocą wspomnianych wcześniej pomp obiegowych i dolnego źródła ciepła. Część letniego ciepła można przechowywać w gruncie, a następnie wykorzystywać je jesienią i wczesną zimą do ogrzewania domu.
Zazwyczaj najbardziej efektywnym sposobem chłodzenia pasywnego jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. System rurowy pozwala na absorpcję nadmiaru ciepła. Chłodzenie pasywne jest także najtańszą metodą chłodzenia pomieszczeń. Należy jednak mieć świadomość, że uzyskane chłodne powietrze nie będzie na takim samym poziomie, jak w przypadku zastosowania klimatyzacji.
Chłodzenie aktywne ma zastosowanie w przypadkach, gdy chcemy chłodzić powietrze za pomocą pompy ciepła wyposażonej w klimakonwektory, a także w systemach ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego, ściennego i sufitowego). Taka metoda pozwala osiągnąć niższą temperaturę niż w przypadku chłodzenia pasywnego. Wspólnie ze specjalistami w tej dziedzinie możemy zaprojektować efektywność chłodzenia oraz temperaturę w pomieszczeniach.
Źródłem schłodzonego nawiewu może być grunt, woda gruntowa, a nawet powietrze, jeśli zastosujemy chłodzenie powietrzną pompą ciepła. Przy zmianie pracy z grzania na chłodzenie, obieg czynnika chłodniczego zostaje odwrócony, co powoduje, że parownik i skraplacz zamieniają się funkcjami. Zmienia się również kierunek przepływu ciepła. Należy wyposażyć urządzenie w zawór czterodrogowy. Koszt takiego chłodzenia jest bardzo zbliżony do chłodzenia za pomocą klimatyzacji, jednak samo ogrzewanie jest znacznie tańsze i bardziej energooszczędne.
Zalety | Wady |
Niskie koszty zużycia energii elektrycznej | Wysoki koszt inwestycji, który zwraca się w ciągu kilku lat |
Cicha praca | Skuteczność w ekstremalnych temperaturach |
Ekologiczne rozwiązanie | Mniejszy zasięg chłodzenia |
Możliwość zarówno grzania zimą, jak i chłodzenia naszego domu latem | Złożoność systemu |
Niewielkie rozmiary urządzenia pozwalające na instalację niemal w każdym pomieszczeniu domu | W przypadku pomp gruntowych konieczne jest zagospodarowanie dużej ilości terenu |
Chłodzenie pompą ciepła różni się od innych popularnych systemów klimatyzacyjnych, takich jak klimatyzatory typu split czy centralne systemy klimatyzacji. Pompy ciepła mają zazwyczaj wyższą efektywność energetyczną, gdyż wykorzystują naturalne źródła ciepła z otoczenia, co pozwala na osiągnięcie niższego zużycia energii. Pod względem wpływu na środowisko, pompy ciepła mają zwykle mniejszy negatywny wpływ, gdyż emitują mniej dwutlenku węgla i mogą współpracować z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak energia słoneczna czy wiatrowa.
Skorzystaj z naszych usług
Chłodzenie pompą ciepła to naprawdę innowacyjne rozwiązanie, które z pewnością z roku na rok będzie zyskiwać na popularności. Pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury i zapewnienie maksymalnej wydajności przy minimalnym zużyciu energii. To jedne z najefektywniejszych i najbardziej ekologicznych sposobów obniżenia temperatury. Jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem w swoim domu, to koniecznie skontaktuj się z naszymi konsultantami. W Klivatec do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Pomożemy Ci nie tylko na etapie planowania, ale również jesteśmy do Twojej dyspozycji po zamontowaniu całego systemu. Sprawdź nasze usługi już dziś.
Źródła:
https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/chlodzenie-pompa-ciepla-na-co-warto-zwrocic-uwage/
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty