Jak stworzyć dom energooszczędny?

Dlaczego warto stworzyć energooszczędny dom?

Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną oraz ogromnym wzrostem cen energii, coraz więcej osób zaczyna interesować się sposobami na zmniejszenie zużycia energii w swoim domu. Energooszczędne domy stają się coraz bardziej popularne, a ich właściciele mogą cieszyć się nie tylko niższymi rachunkami za energię, ale także dbać o środowisko naturalne. Jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie tego celu jest zainstalowanie systemu fotowoltaicznego, który pozwala na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. W tym artykule zdradzimy jak zbudować energooszczędny dom (również z systemem PV) oraz jakie może on przynieść korzyści dla naszego portfela oraz środowiska. 

Spis treści:

Co to jest dom energooszczędny?

Budynki energooszczędne oferują naprawdę ogrom korzyści dla użytkowników. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie nie tylko z powodu obowiązku, ale również dla wygody, komfortu oraz oszczędności. Domy energooszczędne są niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu jest to inwestycja na długie lata. Musimy pamiętać o tym, że koszty ich eksploatacji i konserwacji są dużo niższe niż w przypadku tradycyjnych budynków. To właśnie niewielkie zapotrzebowanie na energię jest główną zaletą wprowadzenia tego rozwiązania. 

Każdy element takiego domu ma swoje odrębne, indywidualne zadanie i odgrywa ważną rolę w zarządzaniu energią. Izolacja cieplna to jedynie namiastka tego, co tak naprawdę potrafi. 

Budynki energooszczędne wykorzystują nowoczesne i zaawansowane innowacje technologiczne, a jedną z nich są panele fotowoltaiczne. System PV jest źródłem pozyskiwania prądu w sposób bardziej efektywny oraz zrównoważony. Technologie energooszczędne w budownictwie to nie tylko bardziej ekologiczna alternatywa, która w żaden sposób nie zagraża środowisku naturalnemu, ale również funkcjonalność, wygoda i ekonomiczność. 

Inteligentne systemy zarządzania energią

Obecnie na rynku możemy znaleźć coraz większą liczbę rozwiązań, które bez wątpienia pozwalają na ogromne oszczędności. Z roku na rok stają się one bardziej popularne i innowacyjne. Najczęściej możemy spotkać się z pompami ciepła, czy panelami fotowoltaicznymi, jednak równie znane są inteligentne systemy zarządzania energią, inteligentne oświetlenie oraz izolacja termiczna. Oczywiście to tylko niektóre z możliwości. Takie zastosowania pozwalają zminimalizować koszty związane z pobieraniem energii elektrycznej z sieci. Dzięki wykorzystaniu podanych rozwiązań, użytkownicy mogą zaoszczędzić nie tylko do 50% kosztów związanych z ogrzewaniem, ale również do 80% energii z samego oświetlenia. 

Panele fotowoltaiczne produkują energię z promieni słonecznych, co nie tylko jest ekonomiczne, ale również niezwykle ekologiczne. Izolacja termiczna jest z kolei kluczowym elementem dla domów, które chcą stać się energooszczędne. Pozwala na zatrzymywanie ciepła zimą oraz chłodu latem, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 20% kosztów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Natomiast inteligentne systemy zarządzania energią kontrolują temperaturę, oświetlenie oraz pozostałe urządzenia w naszym domu. 

Poniżej zestawiliśmy najbardziej popularne zastosowania w energooszczędnych domach i krótko je omówiliśmy:

SystemKrótki opis
Panele fotowoltaiczneProdukują energię z promieni słonecznych, dzięki czemu są naturalnym źródłem wytwarzania prądu. Możemy nie tylko zasilać wszystkie urządzenia w całym domu, ale również produkować nadmiar energii, który później oddamy do sieci
Pompy ciepłaPompy ciepła pozwalają na otrzymywanie energii z ziemi, wody lub powietrza, a więc są naturalnym generatorem ciepłego powietrza. Na tej metodzie możemy zyskać nawet 50% oszczędności
Inteligentne oświetlenieInteligentne oświetlenie pozwala na zużycie energii poprzez oświetlenie domu. Możemy wyłączać światło w nieużytkowanych pomieszczeniach oraz kontrolować jego intensywność. Wszystko to pozwala na oszczędności w granicy 80%
Izolacja termicznaOdpowiednia izolacja ścian, dachu oraz podłogi pozwala zminimalizować utraty ciepła oraz zatrzymywać chłód w lecie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet 20% na ogrzewaniu oraz chłodzeniu naszego domu

Izolacja termiczna 

Montaż izolacji termicznej to jeden z podstawowych elementów, który zapewnia oszczędność na rachunkach za energię. Jednak istotne jest to, by przed przystąpieniem do montażu izolacji przeprowadzić audyt energetyczny, aby określić miejsca, w których dom traci ciepło. Najczęściej stosowanymi materiałami izolacyjnymi są wełna mineralna lub pianka poliuretanowa. Montaż izolacji nie tylko wpływa na utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu, ale także przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. 

Panele fotowoltaiczne w domu – czy opłaca się inwestować w źródła odnawialne?

Wykorzystanie źródeł energii odnawialnej, takich jak panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne, stanowi jedno z najważniejszych rozwiązań w dziedzinie produkcji energii w sposób ekologiczny i zrównoważony. Wytwarzanie energii z tych źródeł pozwala ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery oraz zmniejszyć zależność od paliw kopalnych. Wytwarzanie energii z paneli fotowoltaicznych jest nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne, ponieważ realnie obniża rachunki za energię elektryczną.

Więcej o korzyściach fotowoltaiki pisaliśmy tutaj.

Dom energooszczędny – inwestycja na lata 

Bez wątpienia inwestycja w dom energooszczędny jest jedną z najlepszych możliwości. Długofalowe koszty takiego budynku są dużo niższe niż w przypadku tradycyjnego domu. Rachunki za energię są zdecydowanie niewielkie, a często nawet całkowicie minimalne. Z tego względu dobrze jest się zastanowić nad tym rozwiązaniem już na etapie planowania, gdyż domy niskoenergetyczne to już standard i często są wymagane przez przepisy prawne. Wiele formalności wpływa na zastosowane technologie budowy już na etapie posadowienia naszego budynku. Aby uniknąć wielu frustracji polecamy skorzystać z usług firmy Klivatec, gdzie doradzimy Ci krok po kroku, co zrobić, by zbudować energooszczędny dom. 

W Polsce rośnie świadomość ekologiczna, co umożliwia skorzystanie z różnego typu dotacji oraz zwiększa szansę na otrzymanie dodatkowych środków na budowę naszego wymarzonego domu. Dofinansowania to ułatwienie dla osób, które wcześniej z powodów finansowych nie mogły sobie pozwolić na takie zastosowania. Aktualnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dofinansowanie budowy domu pasywnego w wysokości nawet 50 tys. złotych brutto, a w przypadku domu niskoenergetycznego – 30 tys. złotych brutto. Aby otrzymać takie dofinansowanie, należy jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musimy mieć zweryfikowany projekt budowlany, pozwolenie na budowę, wybrać wykonawcę i złożyć wniosek o kredyt z dotacją. Po weryfikacji zdolności kredytowej przez bank i zakończeniu budowy musimy przedstawić dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów i złożyć wniosek o odpowiednią dotację. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłaci do banku dotację, co pozwoli na częściową spłatę kredytu.

Jak stworzyć energooszczędny budynek?

8 kroków, które pomogą Ci w budowie energooszczędnego domu:

 1. Dobór działki – wybierz taką działkę, która jest dobrze nasłoneczniona i nie jest narażona na silny wiatr. Najefektywniejszym sposobem na oszczędzanie światła jest właśnie budowa domu w taki sposób, by większość dnia można było korzystać z naturalnego nasłonecznienia.
 1. Odpowiedni projekt domu – skorzystaj z usług profesjonalnej firmy, która zaprojektuje energooszczędny dom zgodnie z Twoimi indywidualnymi potrzebami i wymaganiami. Dzięki temu unikniesz wielu komplikacji i niepotrzebnych frustracji.
 1. Właściwa izolacja budynku – wybierz materiały izolacyjne, które będą skuteczne w utrzymywaniu temperatury wewnątrz budynku. Zapewnij odpowiednie uszczelnienie dachu, ścian, okien i drzwi. Nieszczelne okna mogą odpowiadać za utratę nawet 20% energii. W tej kwestii powinien interesować nas współczynnik przenikania ciepła, czyli Uw. By uniknąć przenikania musi być on niższy niż 1,3 W/m2K.
 1. Wybierz energooszczędne urządzenia – przy pracach wykończeniowych i urządzaniu wnętrza warto wybrać takie sprzęty, które zużywają mniej energii. Pod uwagę powinniśmy brać lodówki, pralki, zmywarki czy kuchenki.
 1. Montaż systemów odnawialnych źródeł energii – jak już wspominaliśmy wcześniej warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych do pozyskiwania energii elektrycznej lub cieplnej.
 1. System wentylacji z odzyskiem ciepła – zamontuj wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która zapewni właściwą cyrkulację powietrza i pozwoli na zaoszczędzenie ciepła. Wentylacja mechaniczna z systemem rekuperacji filtruje powietrze i odzyskuje ciepło z gazu usuwanego obiegu. Zapewnia nam to odpowiednią jakość powietrza oraz komfort termiczny. 
 1. Zadbaj o szczelność budynku – upewnij się, że Twój dom jest w pełni szczelny, by uniknąć strat ciepła. Warto ten aspekt również wziąć pod uwagę w trakcie projektowania domu. 
 1. Monitoruj zużycie energii – monitoring sprzyja zmniejszeniu zużycia energii, dzięki temu, że użytkownik ma pełen wgląd w to, ile prądu zużywa jego dom i jakie działania prowadzą do jego zmniejszenia. Pozwala to również na większą oszczędność energii w domu.

Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?

Ze względów ekologicznych oraz finansowych budowa domu niskoenergetycznego, to naprawdę dobry krok. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele osób nadal obawia się kosztów początkowych, które faktycznie są często wyższe niż w przypadku tradycyjnej budowy. Warto jednak przeanalizować wszystkie za i przeciw i zastanowić się nad skalą zwrotu kosztów w przyszłości. Podczas planowania budowy, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Wpływ na koszty początkowe ma tutaj m.in. izolacja cieplna, a także specjalne instalacje, takie jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją oraz opcjonalnie panele fotowoltaiczne. Jednak, inwestycja w te elementy, to jednocześnie inwestycja w komfort życia oraz przyszłość środowiska naturalnego. Dom niskoenergetyczny to przede wszystkim ekologia w budownictwie.

Skorzystaj z naszych usług 

Jeśli chcesz zbudować energooszczędny dom, to zachęcamy do skorzystania z naszej bezpłatnej konsultacji. Podpowiemy Ci jakie zastosowania będą najlepsze dla Twojego budynku oraz wykonamy indywidualny projekt zgody z Twoimi oczekiwaniami. Nasza firma ma wiele certyfikatów energetycznych.

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty