Pompa ciepła to przykład najbardziej energooszczędnego urządzenia dostępnego na rynku grzewczym. Pobiera energię cieplną z otoczenia przy pomocy wymiennika ciepła, aby następnie przenieść ją do systemu grzewczego danej nieruchomości. Może pobierać ciepło z takich miejsc jak grunt, woda, czy powietrze. Właśnie w zależności od źródła dolnego możemy rozróżnić rodzaje pomp. Urządzenie, aby prawidłowo i wydajnie pracowało, nie potrzebuje dużej ilości energii, dlatego koszty grzania nie są wysokie i początkowa inwestycja się zwraca.
Spis treści:
Rodzaje pompy i parametry urządzenia klasyfikują, to ile energii elektrycznej zużywa. Sprawdź zalety oraz wady pomp ciepła. Energia elektryczna jest wykorzystywana przez pompę ciepła do przepompowania ciepła z jednego miejsca do drugiego. Współczynnik wydajności pompy ciepła (COP) określa ilość ciepła dostarczanego do pomieszczenia w stosunku do zużytej energii elektrycznej. COP zależy od wielu czynników, takich jak temperatura otoczenia, temperatura źródła ciepła i temperatura grzanej przestrzeni. W przypadku standardowych pomp ciepła do ogrzewania domów, COP wynosi zazwyczaj od 2 do 5, co oznacza, że dla każdej jednostki energii elektrycznej zużytej przez pompę ciepła, do przestrzeni grzanej dostarczane jest od dwóch do pięciu jednostek ciepła.
Współczynniki COP i SCOP pozwalają wyznaczyć poziom efektywności elektrycznej pompy.
Po zainstalowaniu pompy ważne jest odpowiednie ustawienie automatyki pompy ciepła, ponieważ będzie ono miało wpływ na koszty eksploatacyjne, które pojawiają się w przyszłości. Programator powinien być ustawiony tak, aby urządzenie pracowało z możliwie najniższą temperaturą zasilania. Zwrócenie na to uwagi sprawi, że wysokość rachunków nie wzrośnie przez powyższy błąd przy optymalizacji. Optymalizację pompy wykonuje się w celu uzyskania jak największej wydajności oraz zmniejszenia kosztów eksploatacji.
Co jest najważniejsze? Przede wszystkim wielkość pompy ciepła powinna być dopasowana do zapotrzebowania na ciepło w danym budynku. Instalacja termostatu pozwoli na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Ważne jest także zamontowanie czujników temperatury na wejściu i wyjściu pompy ciepła, dzięki czemu będzie można dostosować jej pracę do aktualnych warunków. Kluczem do prawidłowej pracy pompy jest konserwacja urządzenia. Warto zamontować zasobnik na ciepłą wodę użytkową, który pozwoli na wykorzystanie ciepła zgromadzonego w zasobniku zamiast uruchamiania pompy ciepła przy każdym poborze wody. W przypadku pomp powietrznych, należy zadbać o swobodny przepływ powietrza wokół urządzenia. Wszystkie powyższe sposoby pozwolą znacznie wydłużyć żywotność pompy ciepła.
Będąc zapoznanym z liczbą współczynnika SCOP danej pompy ciepła, jak i zapotrzebowania budynku na ogrzewanie pomieszczeń można obliczyć, ile prądu zużyje pompa. Parametr zapotrzebowania trzeba podzielić przez wartość współczynnika SCOP. Następnie zdobyty wynik powinno się pomnożyć przez cenę 1 kWh energii, która szacunkowo w 2022 roku wynosi 0,77 zł.
Zakładając, że mówimy o budynku mieszkalnym, w ciągu roku pompa ciepła powinna zużywać między 2000 a 3000 kWh energii na każde 100 m2. Należy pamiętać, że jeśli rozszerzamy działanie pompy również na grzanie wody c.w.u, musimy średnio dodać do tego około 1000 kWh energii. Porównując zużycie do kotła elektrycznego, jest to nieduża wartość. Sprawdź ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o zużyciu energii przez pompę.
Istnieją przyczyny, przez które możliwe jest używanie przez pompę więcej energii, niż potrzebuje. Są to najczęściej:
Wadliwe założenie urządzenia | zamontowanie zbyt dużego urządzenia o dużej mocy powoduje, że grzeje on pomieszczenia w bardzo szybkim czasie i sprężarka się wyłącza. Zbyt intensywna praca sprężarki zmniejsza jej żywotność i powoduje pobieranie większej ilości energii elektrycznej. |
Wielkość pompy została nieodpowiednio dobrana pod względem cieplnego zapotrzebowania budynku | niezmiernie ważne jest, aby montaż powierzyć jedynie odpowiedniej, certyfikowanej firmie z dużym doświadczeniem. Pozwoli to na profesjonalną instalację i uniknięcie w przyszłości problemów z pompą i większym poborem prądu. |
Chybione przewidywania odnoszące się do potrzebnej energii | dzieje się w przypadku, gdy ilość energii nie jest wystarczająco duża, porównując ją do codziennego zapotrzebowania osób mieszkających w lokalu. Ten błąd często powstaje przy podaniu złych parametrów budowy lub zwiększenia liczby mieszkańców budynku. |
Warto pomyśleć o jednoczesnym zainstalowaniu pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. Panele dostarczą prąd potrzebny do codziennej pracy pompy, a Państwo nie będziecie płacić za ogrzewanie.
Pompa jest ekologicznym urządzeniem w pewnych warunkach i zastosowaniach, ponieważ może pomóc w zmniejszeniu zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w porównaniu do innych metod. Koszty ogrzewania są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi systemami grzewczymi. Więcej o ekologicznym ogrzewaniu przeczytasz tutaj. Jeśli dalej nie jesteś pewien czy pompa ciepła jest dla Ciebie i czy sprawdzi się w Twoim domu, zadzwoń do nas! Nasi klienci są dla nas najważniejsi. Zajmujemy się montażem, serwisem i konserwacją pomp ciepła od wielu lat. Konsultanci Klivatec odpowiedzą na pytania i pomogą w wyborze odpowiedniego urządzenia.
Źródła:
https://pgnig.pl/pompa-ciepla-co-to-jest-i-jak-dziala
https://muratordom.pl/instalacje/pompy-ciepla/ile-pradu-zuzywa-pompa-ciepla-aa-UWZr-zQhg-hXAm.html
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty