Założenie klimatyzacji – co musisz wiedzieć?

Jaki będzie koszt instalacji systemu klimatyzacji?

Suche i gorące powietrze, z którym musimy męczyć się latem, bardzo negatywnie oddziałuje na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Domy i mieszkania ulegają tak dużemu nagrzaniu, że nawet nocą odczuwamy negatywne skutki upałów i budzimy się z gorąca. Rozwiązaniem na to jest założenie systemu klimatyzacji, który za pomocą jednego przyciska zajmie się regulowaniem temperatury powietrza w Państwa lokalu. Nowoczesne klimatyzatory charakteryzują się wysoką wydajnością, energooszczędnością i przy odpowiednim użytkowaniu bezawaryjną pracą przez wiele lat.

Spis treści:

Jakie są ceny klimatyzacji ze względu na model?

Koszt klimatyzacji do domu lub mieszkania zwykle wiąże się z zakupem urządzenia w granicach około 3 000 do 4 000 złotych w 2022 roku. Jednakże w zależności od typu klimatyzatora ceny mogą być niższe. Zachęcamy do sprawdzenia naszego rankingu klimatyzacji 2022

Typ urządzenia Cena
Klimatyzator stworzony w technologii inwerterowejkoszt ok. 2 000 zł
Urządzenie ścienno-sufitoweznajdziemy już od 1 000 zł
Klimatyzator podłogowykupimy w granicach od 3500 do 7000 zł
Klimatyzator kasetonowyto już koszt 4000-9000 zł

Koszt instalacji systemu klimatyzacji

Koszt założenia klimatyzacji zależy od wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, rodzaj klimatyzacji, ilości pracy, którą trzeba wykonać, aby zainstalować klimatyzację, a także lokalizacji i poziomu trudności instalacji.

Dlatego koszt montażu klimatyzacji może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od powyższych czynników. 

Np. instalacja klimatyzacji typu split w pokoju o powierzchni około 20 metrów kwadratowych może kosztować od 1500 do 4000 złotych. Natomiast instalacja klimatyzacji centralnej, która jest bardziej skomplikowana i wymaga instalacji systemu przewodów, może kosztować znacznie więcej, od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacyjne klimatyzacji, takie jak zużycie energii elektrycznej, co może wpłynąć na koszty rachunków za energię. Ważne jest również, aby do montażu i założenia urządzenia skorzystać z usług jedynie certyfikowanej, profesjonalnej firmy, która w odpowiedni sposób montuje klimatyzator. Montaż na własną rękę może skutkować straceniem gwarancji producenta. Zatrudnienie fachowców to najczęściej wydatek rzędu 1200 – 1500 złotych. Całkowita cena jest jednak sprawa indywidualna, na którą będzie się składać kilka ważnych czynników.

Co wpływa na cenę montażu klimatyzacji?

 • Typ urządzenia (cena będzie inna w przypadku montażu klimatyzatora ściennego, przenośnego, czy podłogowego)
 • Dłuższa odległość od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej będzie zwiększała końcową cenę montażu
 • Użycie rusztowania czy podnośnika przy zakładania systemu również podniesie koszt
 • Połączenie systemu klimatyzacji z pozostałymi instalacjami
 • Maskowanie instalacji, aby poprawić kwestię wizualną
Koszt założenia klimatyzacji w domu

W przypadku chęci zainstalowania klimatyzacji w domu mającym około 100 m2 koszty będą wyglądać inaczej w zależności od typu klimatyzatora. Najtańszym wyborem będzie klimatyzator przenośny, którego koszt to około 2000-5000 zł z montażem. Model stacjonarny, najbardziej popularny i podstawowy to cena ok. 2000 zł.

Polecanym i często wybieranym rozwiązaniem w domu jest system typu multi-split. Dzięki możliwości podpięcia kilku jednostek wewnętrznych pozwala na chłodzenie nawet kilku pokoi jednocześnie. Koszt urządzenia i jego montaż to zazwyczaj koszt w wysokości 4000-8000 zł. 

Jak przedstawiają się koszty w przypadku zakładania klimatyzacji w mieszkaniu/bloku?

Zakładając, że mieszkanie ma ok. 50 m2 kwadratów, będą Państwo potrzebować urządzenie o mocy 5 kW. Bardzo dobrze powinien sprawdzić klimatyzator przenośny. Nie będzie on wymagał bezpośredniej naruszania ściany bloku. Nie jest on jednak aż tak wydajny i efektywny jak urządzenia typu split lub multi-split. Końcowa cena klimatyzacji wraz z montażem będzie inna w zależności od rodzaju urządzenia, miejsca i sposobu instalacji, jednak zazwyczaj kształtuje się na poziomie 3000 – 4000 zł. Koszt samego montażu klimatyzacji, w przypadku gdy odległość między jednostkami jest nieduża (do 5 m), wynosi około 2000 zł.

modernizacja-klimatyzacji
Klimatyzacja w samochodzie – jak plasuje się cena założenia?

Klimatyzacja w samochodzie jest bardzo popularna i większość nowszych modeli ją ma. Co w przypadku, gdy Twoje auto nie jest klimatyzowane, ale chcesz to zmienić i doświadczyć komfortu rześkiego, chłodnego powietrza podczas jazdy? Jeśli chodzi o koszt założenia, to jest to usługa dość skomplikowana, która może zająć nawet kilkanaście godzin. Prostsza instalacja przez specjalistów może kosztować w granicach 1000 zł, natomiast przy trudniejszych pracach może zamknąć się nawet w granicach 2000 złotych. Należy pamiętać o konieczności dodania cen poszczególnych części, które kosztują około 2000 do 3000 złotych.

Pamiętaj o regularnej konserwacji

Koszta nie kończą się na założeniu i instalacji urządzenia. Ważne jest, aby w każdym typie klimatyzacji i miejscu, czy to w mieszkaniu, domu, czy samochodzie przeprowadzana była regularna konserwacja i przegląd. Konserwacja klimatyzacji jest ważna, ponieważ pozwala na utrzymanie jej wydajności i zapobieganie awariom, co może zaoszczędzić Ci koszty napraw i wymiany całego systemu w przyszłości. Wymiana filtrów, czy napełnianie urządzenia czynnikiem chłodniczym, to niezbędne usługi, ale i kolejne koszta, które należy wliczyć w coroczny przegląd systemu, by móc bezawaryjnie używać urządzenia. 

Powierz założenie swojego systemu klimatyzacyjnego profesjonalnemu serwisowi

Wybierając serwis klimatyzacyjny do założenia systemu klimatyzacyjnego, warto poszukać renomowanych i doświadczonych firm, które oferują usługi instalacji klimatyzacji. Nasz zespół Klivatec składa się z kompetentnych doradców oraz wykwalifikowanych monterów i specjalistów, pracujących na rynku klimatyzacyjno-chłodniczym od wielu lat. Mamy doświadczenie, wiedzę oraz szybki czas realizacji. Umów się na wstępną konsultację i bezpłatną wycenę, a dobierzemy ofertę idealną do Twoich potrzeb i preferencji. 

Źródła:

https://budowskaz.pl/2019/04/19/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-klimatyzacji/

https://www.muratorplus.pl/technika/wentylacja-klimatyzacja/montaz-klimatyzacji-krok-po-kroku-jak-zamontowac-klimatyzator-typu-split-aa-YbZw-LNkJ-PwJF.html

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty