Jakie są dotacje na panele fotowoltaiczne?

Sprawdź dostępne dotacje na panele fotowoltaiczne

Zastosowanie fotowoltaiki jest coraz bardziej popularne ze względu na rosnące koszty energii elektrycznej i potrzebę redukcji emisji gazów cieplarnianych. Fotowoltaika jest również uważana za ekologiczny sposób wytwarzania energii, ponieważ nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery i nie wytwarza odpadów, jak to ma miejsce w przypadku konwencjonalnych źródeł energii. Początkowa inwestycja w system jest droga, jednak w ubiegłych latach powstały i cały czas powstają nowe programy wspierające osoby, chcące korzystać z ekologicznych paneli fotowoltaicznych.

Programy, które powstają, są częścią szerszej strategii rządowej mającej na celu poprawę jakości powietrza w Polsce, które ma jedne z najwyższych poziomów zanieczyszczenia powietrza w Europie. Przewidywane są dopłaty finansowe dla gospodarstw domowych do wymiany starych, nieefektywnych systemów grzewczych na nowoczesne, niskoemisyjne systemy wykorzystujące czystsze paliwa, takie jak gaz ziemny lub energia elektryczna. Oczekuje się, że realizacja programów będzie miała znaczący wpływ na zmniejszenie zagrożeń dla zdrowia związanych z zanieczyszczeniem powietrza, szczególnie dla grup wrażliwych, takich jak dzieci, osoby starsze i osoby z chorobami układu oddechowego.

Spis treści:

Program „Czyste Powietrze”

To rządowy program przewidujący dofinansowanie na fotowoltaikę skierowany do osób indywidualnych. Głównym celem programu jest redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery, powstających przez grzanie domów węglem i innymi paliwami kopalnymi. Dofinansowanie można otrzymać do 2029 roku i co ważne, nie obejmuje budynków nowych. Przewidywana dotacja wyniesie do 69 000 złotych lub do 9000 zł tylko na instalację PV. Obejmuje on takie działania jak wymiana starych kotłów węglowych na nowoczesne, ekologiczne systemy grzewcze, poprawa efektywności energetycznej budynków, promowanie mobilności elektrycznej oraz wspieranie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Program został uruchomiony w 2018 r. i ma być realizowany do 2029 r. z całkowitym budżetem wynoszącym około 103 miliardów złotych.

Program „Czyste Powietrze Plus”

Głównym celem programu jest redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza, w tym pyłów zawieszonych oraz tlenków azotu i siarki. Z programu nie mogą skorzystać osoby, które wcześniej otrzymały dotacje z programu „Czyste Powietrze”. W programie mogą brać udział osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Program przewiduje dopłaty do wymiany źródła ciepła i ocieplenia w domu jednorodzinnym. Całkowita dotacja może wynieść do 79 000 zł lub do 9 000 zł na samą instalację PV. Program został uruchomiony 15 lipca 2022 roku i od tego czasu można składać wnioski. Jest on rozwinięciem istniejącego programu „Czyste Powietrze”, który został uruchomiony w 2018 roku i skupia się na poprawie efektywności energetycznej w gospodarstwach domowych.

Program „Mój Prąd”

„Program Mój Prąd” to program rządu polskiego, który ma na celu promowanie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, w szczególności z fotowoltaiki. 15 grudnia 2022 roku powstała najnowsza piąta wersja programu. Wsparcie na zakup i montaż systemu fotowoltaicznego zwiększono o 2 000 złotych. Program „Mój Prąd” obowiązuje do 31.03.2023 roku. Mogą z niego skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, w których używany jest system net-billing (sprzedażowy system rozliczania się). Skorzystanie z programu pozwoli na odliczenie od podatku tych elementów instalacji fotowoltaicznych, kto nie były objęte dofinansowaniem. Dofinansowanie w programie „Mój Prąd” może wynieść nawet do 50% kosztów inwestycji, a środki pochodzą z funduszy unijnych oraz krajowych.

Podsumowanie – z jakich programów dofinansowujących fotowoltaikę w 2023 roku możesz skorzystać?

ProgramWysokość wsparciaZakresRodzaj beneficjenta
Czyste powietrze 
Do 50% kosztów (nie więcej niż 69 000 zł)Zakup oraz instalacja instalacji PV 2-10 kWOsoba fizyczna
Czyste Powietrze PlusDo 50% kosztów (przy czym nie więcej niż 53 000 zł)Zakup i montaż paneli 2-10 kWOsoba fizyczna
Mój PrądDo 50% kosztów (nie więcej niż 31 000 złotych)Zakup i montaż paneli 2-10 kWOsoba fizyczna
Stop SmogDo 70% kosztów (nie więcej niż 53 000 zł)Instalacja, jak i przyłączenie i uruchomienie mikroinstalacji Osoba fizyczna
AgroenergiaDo 20% kosztów (nie więcej niż 25 000 zł)Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej do 50 kWRolnik

Sposoby na złożenie wniosku o dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne 

Wniosek o dofinansowanie z programu „Mój Prąd” należy złożyć przez internet na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W ramach funduszy europejskich dostępne są różne programy, w tym te związane z odnawialnymi źródłami energii. Dofinansowanie można uzyskać poprzez wnioskowanie o środki na konkretny projekt, np. budowę instalacji fotowoltaicznej, w ramach programów takich jak Regionalny Program Operacyjny czy Polska Wschodnia. W zależności od programu wymagane dokumenty oraz kryteria dofinansowania mogą się nieznacznie różnić. Zachęcamy także do przejrzenia stron rządowych w celu uzyskania większej ilości informacji na temat sposobów składania wniosków. 

Co zrobić, aby prawidłowo złożyć wniosek?

 • Sprawdzenie dostępnych programy dofinansowania na instalację paneli fotowoltaicznych, które są dostępne w Twoim regionie.
 • Zweryfikowanie, czy spełniasz wymagania programu, w tym kryteria dochodowe, warunki techniczne i geograficzne. Niektóre programy dofinansowania są dostępne tylko dla określonych grup odbiorców, takich jak właściciele domów jednorodzinnych lub rolników.
 • Przygotowanie dokumentacji wymaganej do wniosku o dofinansowanie. W zależności od programu może to obejmować między innymi dokumenty potwierdzające własność nieruchomości, projekt instalacji fotowoltaicznej, kosztorys inwestycji i potwierdzenie zainteresowania przedsięwzięciem przez firmę instalacyjną.
 • Wypełnienie wniosek o dofinansowanie i złożenie go w odpowiednim urzędzie lub instytucji wraz z wymaganymi dokumentami. 
 • Czekanie na decyzję w sprawie dofinansowania. Proces rozpatrywania wniosków może potrwać kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy, w zależności od programu i liczby złożonych wniosków.

Skorzystaj z naszej oferty

Jeśli zastanawiają się Państwo nad instalacją paneli fotowoltaicznych, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Od wielu lat udzielamy doradztwa na terenie rynku europejskiego. Odpowiemy na wszystkie pytania związane z fotowoltaiką i przedstawimy bezpłatną wycenę. W Klivatec otrzymają Państwo profesjonalną obsługę, kompleksowy montaż, oraz serwis i konserwację przeprowadzane przez naszych fachowców. Nasi doradcy z Klivatec zaproponują Państwu idealne rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w Państwa domu. Zapraszamy do kontaktu!

Źródła:

https://rankomat.pl/nieruchomosci/dofinansowanie-fotowoltaika

https://eon.pl/dla-domu/portal-o-odnawialnych-zrodlach-energii/energia-ze-slonca/fotowoltaika-dotacje

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty