Klimatyzacja jako źródło ogrzewania domu

Używanie klimatyzacji do ogrzewania domu – co musisz wiedzieć?

Systemy klimatyzacyjne zwykle kupowane są i używane z myślą o letnich miesiącach, w celu ochłodzenia pomieszczeń, w których na co dzień przebywamy. Klimatyzator ma jednak kolejną bardzo ważną funkcję, o której nie wszyscy wiedzą. Mowa tutaj o możliwości ogrzania domu lub innego lokalu. Dzięki takiemu systemowi możemy korzystać z urządzenia przez cały rok. Jednak należy odpowiedzieć na pytanie, czy ta opcja jest na pewno wydajna i opłacalna? 

Spis treści:
LG-Deluxe-Klimatyzacja

Dowiedz się jak ogrzewać dom przy pomocy klimatyzacji 

Zastosowana w klimatyzacji technologia inwerterowa pozwala na łatwe odwrócenie standardowej pracy klimatyzatora i przekształcenie jej na grzanie. Jak dokonać tej zmiany? Wystarczy użyć odpowiedniego przycisku na pilocie klimatyzacji, aby móc cieszyć się ciepłym powietrzem w pomieszczeniach w sezonie grzewczym. Więcej o możliwości ogrzewania domu klimatyzacją przeczytasz tutaj.

Jaka jest opłacalność stosowania klimatyzacji jako źródła ciepła w domu?

Nowoczesne klimatyzatory charakteryzują się świetną wydajnością i pozwalają zaoszczędzić dużo energii. Mimo konieczności sporego wkładu w początkową inwestycję, niższe koszty eksploatacji pozytywnie Państwa zaskoczą. W porównaniu z tradycyjnym typem ogrzewania, klimatyzacja pozwoli na duże oszczędności w comiesięcznych rachunkach. 

Należy jednak pamiętać, że im niższa temperatura panuje na zewnątrz, tym więcej prądu będzie pobierał klimatyzator do ogrzania pomieszczeń. 

Elementy, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem klimatyzatora:

SEER (Sprawność energetyczna urządzeń chłodniczych)
– jest to sezonowa ocena efektywności energetycznej w trakcie grzania (SCOP) lub chłodzenia. Jednocześnie niektóre z najlepszych modeli osiągają współczynnik nawet w wysokości 8,5,
Klasa efektywności energetycznej– klasa A+++ zużywa najmniej prądu,
Etykieta energetyczna– pozwala oszacować zużycie energii przez określony klimatyzator.
Aranżacja-Pokoju-Mitsubishi-Jednostka-Przypodłogowa

Jak przedstawiają się koszty ogrzewania klimatyzatorem? 

Przed obliczeniem potencjalnych spodziewanych miesięcznych kosztów warto pamiętać, że zużycie przez różne modele klimatyzacji będzie się znacząco różnić. Jeśli są Państwo przed zakupem urządzenia, warto rozważyć urządzenie typu split lub multisplit. Mimo dość wysokiej początkowej ceny, zauważą Państwo szybko zwrot kosztów, patrząc na miesięczne rachunki. 

Do obliczenia całkowitego zużycia należy sprawdzić jaki pobór mocy klimatyzatora w trybie grzania jest umieszczony na karcie katalogowej urządzenia. Zakładając, że mamy do czynienia z klimatyzacją o mocy grzewczej 4 kW, średni pobór prądu w trakcie ogrzewania jest cztery razy mniejszy i wynosi w przybliżeniu ok. 1,1 kW. Następnie pobór prądu należy pomnożyć przez liczbę godzin (przyjmując, że pracował 3 godziny dziennie przez 30 dni, czyli w sumie 90 h). Kolejno musimy podzielić daną wartość przez cenę za 1 kW (w 2022 roku wynosi ok. 0,77 zł). Podsumowując urządzenie o mocy grzewczej 4 kW, będzie generować miesięczny koszt w wysokości 128 zł. 

Na który typ klimatyzacji najlepiej się zdecydować?

Jeśli planują Państwo korzystać z klimatyzacji cało rocznie, niezbędne jest zdecydowanie się na klimatyzator z technologią inwerterową. Przede wszystkim zużywają one mniej energii, niż standardowe klimatyzatory, jednocześnie mają moc urządzenia, które bezproblemowo jest w stanie ogrzać dom podczas srogiej zimy. W momencie, gdy chcą państwo ogrzać jedynie jeden pokój, idealny będzie klimatyzator typu split. W przypadku chęci rozszerzenia systemu grzania na kolejne pomieszczenia polecamy klimatyzacje typu multisplit. Urządzenie składa się z jednostki zewnętrznej oraz kilku wewnętrznych, kotce można elastycznie rozbudowywać na kolejne pokoje. Najważniejszym czynnikiem przed zakupem jest zawsze sprawdzenie mocy jednostki zewnętrznej, która swoją pracą będzie dostarczać ciepłe powietrze do każdej z podłączonych jednostek wewnętrznych.

Zalety używania klimatyzacji jako źródła ogrzewania zimą

 • Używanie klimatyzacji jako „grzejnika” jest bardzo łatwe w obsłudze, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie, aby móc cieszyć się ciepłym powietrzem,
 • Urządzenia mają estetyczny wygląd, różną kolorystykę do wyboru, dzięki czemu mogą Państwo idealnie dopasować je do swojego wnętrza, 
 • W nowoczesne systemy klimatyzacyjne wbudowane są kompleksowe systemy filtracyjne. Zajmują się oczyszczaniem powietrza z alergenów, zanieczyszczeń, czy nieprzyjemnych zapachów. Dzięki posiadaniu takiego urządzenia można zrezygnować z konieczności posiadania osobnego oczyszczacza powietrza. 
 • Grzanie pomieszczeń przy pomocy klimatyzacji to najbardziej ekologiczna alternatywa, jaką można wybrać. Urządzenia ścienne nie produkują pyłów, czy spalin, za to posiadają czynnik chłodniczy, który można wykorzystać wielokrotnie, dbając jedynie o jego uzupełnienie. 
 • Stosowanie grzejników elektrycznych w zimę jest aż 5 razy droższe od ogrzewania klimatyzacją. Powodem tego jest pobieranie przez farelki takiej samej energii, która odda w postaci ciepła. 
 • Oszczędność kosztów zakupu. Używając klimatyzacji jako całorocznego urządzenia, otrzymujemy 2w1 – latem orzeźwiający, dający ulgę chłód i zimą – ciepłe powietrze. 
Mitsubishi-Premium-Aranżacja-Wnętrza

Masz wątpliwości? – nasi konsultanci chętnie pomogą 

Jeśli zastanawiają się Państwo nad opcją montażu klimatyzacji w swoim domu, zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy w doborze idealnego systemu, biorąc pod uwagę Państwa indywidualne preferencje, budżet i warunki. Jako profesjonaliści, mający duże doświadczenie, specjalizujemy się w doborze urządzeń, a także ich montażu, serwisie i konserwacji. 

Jaki klimatyzator wybrać?

Podsumowanie 

Ogrzewanie klimatyzacją nie dość, że jest możliwe, to do tego, jest bardzo dobrym pomysłem. To skuteczny i tani sposób na ogrzanie domu. Obsługa klimatyzacji jest bardzo prosta, obejmuje jedynie umiejętność używania intuicyjnego pilota, z czym poradzą sobie nawet najmłodsi. To jednorazowy wydatek, dzięki czemu będą Państwo mieli urządzenie, działające przez cały rok. Nowoczesne systemy klimatyzacyjne premium mają bardzo dużą wydajność grzewczą i mrozy nawet do -30ºC nie są im straszne.

Źródła:

https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/klimatyzacja-jako-ogrzewanie-w-domu-czy-to-ma-sens/

https://lepiej.tauron.pl/styl-zycia/ogrzewanie-klimatyzacja-w-praktyce/

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty