Bufor do pompy ciepła staje się coraz bardziej popularny ze względu na możliwości magazynowania energii w postaci zbiornika. Tak naprawdę bufor może pełnić różne funkcje w zależności od rodzaju i wielkości instalacji oraz indywidualnych potrzeb użytkowników. Przede wszystkim przyczynia się do zwiększenia wydajności oraz efektywności ogrzewania pompą ciepła, ale również odpowiada za zabezpieczenie dla pompy ciepła, a nawet “akumuluje chłód”. Zbiorniki buforowe różnią się pojemnością, wyposażaniem oraz efektywnością. Czy pompa ciepła może pracować bez bufora? Lepiej wybrać pompę ciepła z buforem czy bez? Do czego dokładnie służy zbiornik buforowy przy pompie ciepła? Na te wszystkie pytania otrzymacie odpowiedź w poniższym artykule.
Do czego służy zbiornik buforowy przy pompie ciepła to częste pytania zadawane sobie przez osoby, które zastanawiają się nad instalacją systemu grzewczego korzystającego z naturalnych zasobów. Zbiornik buforowy odpowiada przede wszystkim za magazynowanie wody grzewczej. Zasobnik buforowy rozdziela z kolei w sposób hydrauliczny i czasowy źródła ciepła od odbiorników. Służy więc do gromadzenia energii cieplnej, która w późniejszym czasie zostaje wykorzystana do ogrzewania centralnego naszego budynku.
Zbiornik buforowy nie tylko zwiększa efektywność działania pompy ciepła, ale przede wszystkim zwiększa zład wody (pojemności wodnej instalacji grzewczej). Dzięki jego działaniu pompa ciepła nie marnuje energii na niepotrzebne włączanie, co z pewnością zmniejsza możliwości awarii oraz obciążenia podzespołów.
Zbiornik buforowy:
Obecnie na rynku możemy spotkać różne rodzaje zbiorników buforowych:
Rodzaj | Korzyści |
Prosty zbiornik buforowy | Wydłuża cykle pracy pompy ciepła, co zapewnia możliwość integracji kilku źródeł ciepła, dzięki zastosowaniu warstwowego układu króćców |
Zbiornik w zbiorniku | Prosta i kompaktowa budowa pozwala na oszczędność dużej ilości miejsca |
Zbiornik buforowy z wbudowaną wężownicą do przygotowania c.w.u. | Woda użytkowa podgrzewana jest w sposób przepływowy. Istotna jest również prosta budowa, brak ryzyka gromadzenia osadów oraz rozwoju bakterii termofilnych |
Zbiornik buforowy warstwowy z modułem/modułami świeżej wody | Możliwość magazynowania dużej ilości energii, co zapewnia bezpieczeństwo przepływowego ogrzewania wody |
Zbiornik buforowy musi zostać odpowiednio dobrany do naszego modelu pompy ciepła oraz warunków terenowych naszego budynku. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim odpowiednią pojemność bufora. Pojemność zbiornika buforowego powinna wynosić minimum 10l/kW mocy wybranej przez nas pompy ciepła. Jeśli bufor ma być elementem stabilizującym, to ogólnie zakłada się, że wybieramy urządzenia o pojemności 20 l na 1 kW nominalnej mocy pompy ciepła. Jeśli ma za zadanie pełnić inne funkcje (jak na przykład funkcję akumulatora), to przyjmujemy pojemność na poziomie 30-40 l na 1 kW nominalnej mocy cieplnej pompy. Z kolei powietrzne pompy ciepła z nowoczesnymi sprężarkami inwerterowymi potrzebują zbiorników buforowych o pojemności od 30 l do 100 l.
Przy zakupie pompy ciepła powinniśmy od producenta otrzymać informację jaki zbiornik buforowy jest wymagany do konkretnego modelu. Najczęściej jest to 30 – 50 l zładu wody.
Z pewnością minusem zbiornika buforowego jest jego cena, gdyż wymaga on inwestycji rzędu kilku tysięcy złotych. Najprostszy zbiornik buforowy o pojemności 1000 l zamyka się w granicach 2000 – 2500 złotych (średnia cena rynkowa na listopad 2022). Musimy do tego dołączyć także koszt instalacji, jednak jak już wcześniej wspominaliśmy – to opłacalna inwestycja, gdyż nie tylko pozwala zaoszczędzić energię działania pompy ciepła, ale również dba o wydłużenie jej żywotności.
Instalacja i konserwacja zbiornika buforowego odgrywają istotną rolę w zapewnieniu jego efektywnej pracy oraz wydłużeniu żywotności całego systemu ogrzewania opartego na pompie ciepła.
Instalacja zbiornika buforowego:
Konserwacja zbiornika buforowego:
W większości urządzeń grzewczych zbiornik buforowy jest rekomendowany. W niektórych przypadkach stanowi wręcz konieczność (przy pojemności wodnej systemu centralnego ogrzewania mniejszej niż 10 l na 1 kW mocy grzewczej pompy ciepła). Zbiornik buforowy możemy zamontować w przypadku każdej pompy ciepła i tylko od nas zależy na jakie rozwiązanie się zdecydujemy. Pamiętajmy jednak, że jest to możliwość zaoszczędzenia dużej ilości energii, co bezpośrednio przełoży się na niższe koszty eksploatacji. Wielu naszych klientów jest zadowolonych z decyzji o instalacji bufora w swoim domu.
SKORZYSTAJ Z NASZYCH USŁUG
Instalacja zbiornika buforowego jest uzależniona od wielu czynników, dlatego zdarza się, że instalujemy pompę ciepła bez bufora, gdyż projekt budynku nie zezwala na jego montaż. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej na temat zbiorników buforów oraz tego, czy w Twoim budynku istnieje możliwość instalacji, to koniecznie skorzystaj z naszej bezpłatnej konsultacji. Umów się na wizytę już dziś i sprawdź naszą pełną ofertę.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty