Pompa ciepła to urządzenie, które cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób jednak przed zakupem zastanawia się gdzie najlepiej umieścić urządzenie. Wbrew pozorom lokalizacja pompy ciepła jest bardzo ważna i uzależniona od wielu czynników i warunków urządzenia. Szczególnie ważny jest poziom hałasu, jaki tworzy urządzenie oraz wielkość systemu. Ważne jest również odpowiednie umiejscowienie pompy, aby mieć łatwy dostęp do jej podzespołów w przypadku kontroli pracy urządzenia, czy serwisu. Zapraszamy do dalszej części artykułu, w którym przedstawimy najlepsze rozwiązania na montaż pompy ciepła i aranżację przestrzeni.
Pompa powietrze-woda | woda, która jest źródłem ciepła, jest ogrzewana dzięki oddziaływaniu zmiennej temperatury powietrza z zewnątrz, pompy działające w systemie powietrze-woda dają możliwość sporego obniżenia kosztów ogrzewania domu i otrzymywania ciepłej wody, |
Pompa powietrze-powietrze | pompa składa się między innymi z wentylatora, który grzeje i przenosi powietrze atmosferyczne, |
Pompa woda-powietrze | jej praca to działanie parownika oraz wentylatora, które dostarczają ciepło do obiegu z wody. |
Pompa woda-woda | pompa pobiera wodę ze studni poborowej i dostarcza ciepłą do studni zrzutowej. Przenosi ciepło z dolnego źródła, jakim jest woda. Może dobrze współistnieć wraz w innego typu ogrzewaniem, najlepiej działa z ogrzewaniem podłogowym. |
Pompa gruntowa | pracująca w systemie ziemia-woda to świetna opcja ogrzania wody użytkowej i lokalu w Szczecinie. Ma najwyższą klasę efektywności elektrycznej A++ i oferuje bardzo wysoki komfort używania urządzenia. |
Pompy ciepła to urządzenia, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę wiele zalet płynących z użytkowaniu systemu. Z urządzenia można korzystać w domu lub w innym miejscu. Jest w 100% przyjazna dla środowiska i pozwala na efektywne wykorzystanie energii odnawialnej. Miesięczne rachunki są niskie, a inwestycja zwraca się sama.
Urządzenie składa się z kilku głównych elementów – sprężarki, zaworu rozprężnego i dwóch wymienników ciepła. Służą do wychwytywania i uwalniania ciepła. Cały system pompy ciepła składa się z jednostki grzewczej oraz jednostki górnej i dolnej.
Przede wszystkim urządzenie można umieścić na zewnątrz lokalu. W szczególności przeznaczone są do tego pompy ciepła powietrzne oraz część gruntowych. Pompa jest chroniona przed wodą, wiatrem i śniegiem dzięki obudowie, odpornej na wszelkie warunki atmosferyczne. Obudowa jest metalowa, zabezpieczona dodatkowo specjalną powłoką ochronną. Jakie jest najlepsze miejsce do umieszczenia pompy ciepła na dworze? Najbardziej polecane jest zlokalizowanie jej przy ścianie zewnętrznej budynku. Sprawi to, że instalacja dolnego źródła będzie miała najlepsze połączenie z domem. Jednak przed zleceniem montażu nie można zapominać o zaleceniach producentów, którzy mogą wymagać odległości od 30 cm do nawet 1,5 metra od nieruchomości. Tak samo ważne jest, aby wyrzutnia nie była ustawiona na ściany budynku, ponieważ inaczej możemy zmagać się z problemem zawilgocenia.
Kolejnym rozwiązaniem jest umieszczenie pompy w środku budynku. Urządzenie jest zazwyczaj rozmiaru średniej wielkości lodówki. W zależności od doboru typu urządzenia może ono różnić się wymiarami. Zdecydowanie najbardziej kompaktowa i najmniejsza jest pompa ciepła, współpracująca tylko z ogrzewaniem płaszczyznowym. W przypadku, gdy chcemy połączyć pompę ciepła z grzejnikami, potrzebne będzie znalezienie więcej miejsca na zbiornik buforowy oraz pompę obiegową.
Ważnym aspektem, o którym należy pamiętać, jest umieszczenie pompy z dala od sypialni, pokoju dziecięcego i nawet salonu, gdyż głośność jego pracy może przeszkadzać na co dzień. Sprawdź wskazówki, które przydadzą Ci się przed instalacją pompy ciepła.
Zastanawiasz się gdzie zainstalować agregat pompy ciepła? Jednostka zewnętrzna powinna znaleźć się w wysokości od 30 do 50 cm nad ziemią. Jest to ważne ze względu na fakt, że urządzenie powoduje skraplanie się wody, która w zimę mogłaby zamarznąć i uszkodzić pompę ciepła. Umiejscowienie pompy na takiej wysokości sprawi również, że urządzenie nie będzie narażone na zasypanie śniegiem. Do montażu będą potrzebne specjalne stelaże. Pompa to urządzenie niewymagające obsługi i codziennej kontroli, jednak ważne jest jej rutynowe konserwowanie. Muszą Państwo o tym pamiętać przed wyborem miejsca montażu, aby było ono łatwo dostępne dla fachowców. Najwyższa efektywność pompy ciepła jest możliwa tylko dzięki corocznej konserwacji urządzenia. Zobacz też, jak dokonać modernizacji pompy ciepła.
Jednostkę wewnętrzną pompy ciepła można przede wszystkim umieścić w miejscu w domu, którego często nie używamy. Dobrze sprawdzi się tutaj piwnica, wtedy domownicy i goście nie będą na co dzień widzieć dużego urządzenia w domu. Pompę ciepła również łatwo ukryć w spiżarniach, czy wnękach w domu. Ważne jest, aby Państwo, jak i serwisanci mieli łatwy dostęp do urządzenia, w razie konserwacji czy awarii.
Decydując się na montaż pompy ciepła, serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Od wielu lat nasi specjaliści zajmują się montażem, serwisem i konserwacją pomp ciepła. Służymy pomocą również w przypadku pomocy w doborze odpowiedniego urządzenia do Państwa nieruchomości. Klienci są dla nas najważniejsi i do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, z należytą starannością. Nasza firma charakteryzuje się najwyższym poziomem profesjonalizmu, szybkim czasem realizacji i wysoką dokładnością. Przedstawimy Państwu ofertę i rzetelną wycenę. Można skontaktować się z nami za pomocą formularza dostępnego na naszej stronie, telefonicznie lub e-mailowo. Zapraszamy!
Źródła:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/7958-tajemnica-pompy-ciepla
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.
Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.
Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty