Pompa ciepła pobiera zbyt dużo energii?

Pompa ciepła pobiera zbyt dużo energii – co zrobić?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze o bardzo wysokiej efektywności energetycznej. Miesięczne rachunki ogrzewania pompą ciepła, będą o wiele niższe niż przy ogrzewaniu węglowym, czy gazowym. To rozwiązanie ma wiele zalet, między innymi łatwość obsługi, oszczędzanie energii i przede wszystkim duży komfort. W porównaniu z innymi systemami grzewczymi cechują się także długą żywotnością, niskim kosztem eksploatacji oraz szybkim zwrotem inwestycji. Przeczytaj więcej, o tym na jakiej zasadzie pompa ciepła pracuje i ile pobiera energii. Co zrobić w sytuacji, gdy urządzenie pobiera za dużo energii i wpływa to negatywnie na nasz domowy budżet? Zapraszamy do dalszej części artykułu, w której przedstawimy możliwe przyczyny powyższego problemu. 

Spis treści:

Jakie czynniki mają duże wpływ na koszty ogrzewania przy pomocy pompy ciepła?

  • Rodzaj używanego systemu wentylacji i systemu grzewczego,
  • Sprawność pompy ciepła,
  • Podłączenie do budynku wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a nie grawitacyjnej, 
  • Standard energetyczny budynku,
  • Połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym. 

Współczynniki COP i SCOP pomagają określić efektywność pompy ciepła

Współczynniki COP i SCOP pozwalają wyznaczyć poziom efektywności elektrycznej pompy.

  • COP – mówi o stosunku ilości dostarczonej energii cieplnej do wykorzystanej energii elektrycznej w określonym momencie. Mieści się on w przedziale od 3,5 do 5,5. Pompa ciepła do wytworzenia określonej ilości ciepła zużyje mniej energii, im współczynnik będzie wyższy.
  • SCOP – dzięki niemu można określić średnioroczną efektywność pompy ciepła. Określa ilość energii cieplnej dostarczonej do nieruchomości w stosunku do wykorzystanej energii elektrycznej w ciągu całego roku. Od czego zależy jego wartość? Między innymi od pożądanej docelowej temperatury oraz sposobu wykorzystania ciepła z dolnego źródła ciepła i pompy. 

Taryfa energetyczna kluczem do obniżenia rachunków za prąd 

Warto zdecydować się na jak najlepszą dla Państwa taryfę energetyczną. Pozwoli to na jeszcze większe zaoszczędzenie i obniżenie miesięcznych kosztów za ogrzewanie. Najbardziej popularną i najczęściej wybieraną taryfą przez mieszkańców domów jednorodzinnych jest taryfa G12w. Przewiduje ona obniżoną stawkę kupna energii między innymi w dni ustawowo wolne od pracy, weekendy, jak i w dniach roboczych w godzinach od 13:00 do 15:00 oraz od 22:00 do 6:00. Świadome używanie pompy ciepła w stosunku do posiadanej taryfy pozwala zużywać mniej energii, dzięki czemu znacząco obniżymy koszty. 

Połączenie instalacji pompy ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi – czy warto?

Połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej jest zdecydowanie bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Decydując się na to, mamy pewność niższych rachunków za prąd oraz przygotowania do chłodzenia pomieszczeń, oraz ciepłej wody użytkowej przez pompę ciepła. Połączenie dwóch powyższych systemów pozwala na „magazynowanie” niewykorzystanej energii solarnej w sieci energetycznej. W tym artykule dowiesz się więcej o możliwości połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką.

Pompa ciepła i fotowoltaika to dwa systemy, które bardzo dobrze ze sobą współpracują. Takie połączenie jest bardzo dobre i dla naszego portfela i środowiska. Do prawidłowej pracy pompa pobiera część energii elektrycznej (około 20-30%), co generuje comiesięczne rachunki. Możemy tego uniknąć i cieszyć się darmową energią, dzięki instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie pozwoli na całkowite czerpanie energii jedynie ze źródeł odnawialnych. Pompy ciepła pobierają darmową energię dostępną w powietrzu lub w ziemi. Jednakże do pracy sprężarki potrzebna jest energia elektryczna, która może pochodzić z paneli fotowoltaicznych. 

Przewymiarowana pompa ciepła?

Mogłyby się wydawać, że lepiej postawić na urządzenie o większej mocy niż zapotrzebowanie, jednak nic bardziej mylnego. Za duża moc pompy ciepła to bardzo nieopłacalne rozwiązanie. Powoduje często skrócenie żywotności sprężarki, najdroższego i najważniejszego elementu całego układu pompy ciepła. Przewymiarowanie mocy pompy doprowadza do jej wyłączenia po osiągnięcia danej temperatury. Sprawia to, że sprężarka, która działa na zasadzie ilości cyklów (mierzonych za pomocą włączania i wyłączania urządzenia) szybciej się zużywa. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej mocy pompy ciepła, pozwoli to uniknąć niepotrzebnych awarii i zaoszczędzenia kosztów zbyt szybkiej potrzeby wymiany sprężarki. Nie wolno zapominać, że przez wybranie przewymiarowanej pompy, automatycznie urządzenie jest droższe. Sama eksploatacja takiej pompy ciepła będzie generować większe koszty. 

Czynniki, które wpływają na ilość prądu zużywanego przez pompy ciepła:Najczęstsze przyczyny zużywania zbyt dużej ilości prądu:
– Liczba osób przebywająca w ogrzewanym lokalu na co dzień, 
Sposób ocieplenia budynku, 
– Całkowita powierzchnia nieruchomości, 
– Rodzaj wentylacji, 
– Lokalizacja budynku, 
– Docelowa temperatura powietrza w budynku.
Wadliwa instalacja – złe umiejscowienie pompy ciepła, czy inne problemy związane z jej montażem i ustawieniem systemu mogą być przyczyną pobierania zbyt dużej ilości energii elektrycznej, 
Nieodpowiednio dobrana wielkość pompy do zapotrzebowania cieplnego budynku – przyczynia się do szybszego zużycia się sprężarki, która niepotrzebnie ciągle włącza się i wyłącza. 
Źle wyliczone szacunki pobierania energii – możliwa jest również odwrotna sytuacja, gdy przewidziana ilość energii jest zbyt niska w stosunku do zapotrzebowania cieplnego. 

Wybierz pompę z grzałką elektryczną 

Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest wybranie pompy ciepła, którą wspomaga grzałka elektryczna. 

Pomoże to:

  • Zwiększyć wskaźnik efektywności energetycznej pompy, 
  • Zmniejszyć koszty eksploatacyjne,
  • Podnieść żywotność całego układu pompy ciepła, 
  • Zmniejszyć koszty inwestycyjne. 

Zapraszamy do kontaktu 

Jako profesjonalny serwis klimatyzatorów i pomp ciepła specjalizujemy się w doborze, montażu, serwisie oraz konserwacji powyższych urządzeń. Z nami mają państwo pewność wyboru odpowiedniego urządzenia, w tym szczegółowe obliczenie potrzebnych parametrów i szczegółowa weryfikacja potrzeb danego budynku. Wybór dobrej pompy ciepła do warunków jest kluczowy, aby oszczędnie i ekonomicznie ogrzewać swój dom. Masz jeszcze wątpliwości i pytania? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego. Jesteśmy tutaj, aby pomóc! Konsultanci Klivatec odpowiedzą na pytania i pomogą w wyborze odpowiedniego urządzenia. 

Źródła:

https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/aktualnosci/99629-jak-obnizyc-koszty-ogrzewania-pompa-ciepla

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

    * Wymagane pola

    Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

    Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

    Wyślij wiadomość
    W czym możemy Ci pomóc?

    Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

      * Wymagane pola

      Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

      Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

      Zapisz się do naszego newslettera
      W czym możemy Ci pomóc?

      Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty