Jak mieć ekonomiczny system klimatyzacji?

Ekonomiczny system klimatyzacji w domu – oszczędzaj energię i dbaj o środowisko

Coraz więcej osób inwestuje w nowoczesne systemy klimatyzacji i absolutnie nie dziwi nas ta rosnąca tendencja. Klimatyzacje to systemy, które pobierają niewiele prądu, dlatego nie generują wysokich kosztów eksploatacji. Oczywiście to od nas zależy na jakie konkretnie urządzenie się zdecydujemy i czy wybrany przez nas model spełnia konkretne wymagania, by określić go mianem “ekonomiczny”. Najistotniejszą kwestią jest pobór mocy określany przez producenta w dokumentacji urządzenia – dzięki temu znamy jego wydajność i energooszczędność. Kolejnym aspektem jest różnica między mocą chłodniczą jednostek klimatyzacyjnych a ich poborem prądu. W tym artykule chcemy pokazać na co zwracać uwagę przy wyborze klimatyzatora, by wybór klimatyzacji do domu stał się przyjemną inwestycją. 

Spis treści:
Daikin-Stylish-Aranżacja-Salonu

Ekonomiczna klimatyzacja – jakie aspekty musimy brać pod uwagę?

Istnieje kilka czynników, które sprawią, że nasz system klimatyzacji będzie ekonomiczny. Przy wyborze najlepszej klimatyzacji do domu przede wszystkim istotne jest dobranie konkretnego systemu do naszych warunków mieszkaniowych oraz jego prawidłowy montaż. Nie możemy zapominać o regularnym serwisowaniu oraz czyszczeniu naszej klimatyzacji, gdyż tylko wtedy zachowamy jego pełną sprawność i energooszczędność, a także zadbamy o nasze zdrowie. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze klimatyzatora?

 • nasłonecznienie pomieszczenia – w pokoju o większej ilości okien skierowanych na światło słoneczne, będziemy potrzebowali urządzenia o większej mocy; 
 • klasę efektywności energetycznej oferowanej przez producenta, 
 • parametry SEER i SCOP,
 • izolację budynku w jakim znajduje się nasze mieszkanie; 
 • wielkość okien i ich szczelność;
 • wysokość pomieszczenia – jest to szczególnie istotne jeśli zastanawiamy się jak dobrać klimatyzację do ogrzewania – inną klimatyzację wybierzemy do mieszkania 50m2, a inną do większego pomieszczenia, 
 • lokalizację rur w ścianach czy podłogach, gdyż mają one wpływ na wyższą temperaturę w pomieszczeniu.

Jak ograniczyć zużycie prądu przez klimatyzację?

Istnieje kilka możliwości ograniczania zużycia prądu przez nasz system klimatyzacji. Jeśli będziemy ich przestrzegać, to naturalnie obniżymy koszty związane z użytkowaniem klimatyzatora. 

Wykorzystanie inteligentnych funkcji

Wykorzystanie automatyki w systemie klimatyzacji pozwala na znaczne zwiększenie komfortu użytkowania, a jednocześnie może przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji. W dobie postępującej cyfryzacji, coraz więcej producentów oferuje funkcje pozwalające na zdalne sterowanie i monitorowanie pracy klimatyzatora.

Programowanie klimatyzatora to funkcja, która umożliwia ustawienie żądanej temperatury oraz czasu pracy urządzenia, zgodnie z naszymi preferencjami i harmonogramem dnia. Dzięki temu, klimatyzacja może włączyć się automatycznie przed powrotem z pracy, zapewniając przyjemną temperaturę we wnętrzu domu.

Sterowanie temperaturą za pomocą smartfona lub głosu to kolejna zaleta technologii inteligentnych w klimatyzacji. Za pomocą specjalnych aplikacji mobilnych możemy zdalnie kontrolować pracę urządzenia, co pozwala na dostosowanie temperatury nawet, gdy jesteśmy poza domem. Ponadto, niektóre modele klimatyzatorów są kompatybilne z asystentami głosowymi, takimi jak Amazon Alexa czy Google Assistant, co umożliwia obsługę urządzenia za pomocą poleceń głosowych.

Odpowiednia lokalizacja jednostek

Optymalizacja lokalizacji jednostek klimatyzacji jest istotna dla efektywnego działania systemu. Umiejscowienie jednostki wewnętrznej w strategicznym miejscu pomieszczenia pozwala na równomierne rozprowadzenie chłodnego powietrza, zwiększając komfort użytkowania. Właściwe ustawienie jednostki zewnętrznej jest równie ważne, gdyż wpływa na wydajność pracy urządzenia i jego trwałość. Należy unikać montażu agregatu w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie słońca, aby zapewnić optymalne warunki pracy i dłuższą żywotność klimatyzatora.

Regularny serwis

Czyszczenie filtrów oraz wymiana zużytych elementów pozwala na utrzymanie odpowiedniego przepływu powietrza oraz minimalizuje ryzyko awarii urządzenia. Profesjonalne przeglądy techniczne, wykonywane przez specjalistów, zapewniają kontrolę stanu technicznego klimatyzatora i ewentualne wykrycie problemów na wczesnym etapie. 

Aranżacja-Salonu-z-Klimatyzatorem-Fujitsu

Odpowiednie nawyki

Utrzymywanie umiarkowanej temperatury w pomieszczeniach pozwala na osiągnięcie komfortu cieplnego, jednocześnie unikając nadmiernego obciążenia urządzenia. Wyłączanie klimatyzacji w przypadku dłuższej nieobecności w domu jest kolejnym sposobem na oszczędność energii, gdyż nie ma potrzeby chłodzenia pustych pomieszczeń. Wprowadzenie tych prostych nawyków może znacznie zmniejszyć zużycie energii i przyczynić się do dbałości o środowisko naturalne.

Izolacja budynku

Zapewnienie odpowiedniej izolacji ścian, okien i drzwi pozwala na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach, minimalizując straty ciepła oraz potrzebę chłodzenia. Dobrze zaizolowany budynek wymaga mniej energii do utrzymania komfortowej temperatury, co przekłada się na mniejsze zużycie energii przez klimatyzację.

aranżacja-salonu-z-klimatyzacją

Wybór odpowiedniego systemu – ekonomiczny klimatyzator

Ekonomiczne klimatyzatory zyskują na popularności i są stosowane w różnorodnych rodzajach pomieszczeń. Aby ułatwić Państwu wybór odpowiedniego systemu klimatyzacji do domu, przygotowaliśmy ranking klimatyzatorów ściennych. Przy wyborze modelu warto zwrócić uwagę na cichą i wydajną pracę urządzenia, a także jego koszty eksploatacji. Klimatyzator nie powinien nadmiernie obciążać domowego budżetu.

Ekonomiczny klimatyzator ma zapewniać oszczędność energii, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacji dla użytkowników. Dlatego warto również rozważyć odpowiedni dobór mocy urządzenia, tak aby jego wydajność była dostosowana do wielkości pomieszczenia. W ten sposób, inwestycja w klimatyzację będzie korzystna zarówno dla komfortu cieplnego, jak i dla środowiska naturalnego.

Porównanie kosztów chłodzenia klimatyzacją przez ok. 4h dziennie modeli z rankingu klimatyzacji ściennych o mocy 3.5 kW (obliczenia zostały dokonane uwzględniając średnią cenę prądu w grudniu 2022): 

Nazwa urządzeniaMiesięczny koszt chłodzeniaRoczny koszt chłodzenia
LG Dualcool Standard Inverter82 zł 986 zł
Haier Tundra Plus101 zł1219 zł
Rotenso Roni X99 zł1197 zł
Gree Lomo Eco75 zł 900 zł
Kaisai Geo130 zł1552 zł

Rodzaje klimatyzacji

Klimatyzacje Split

Klimatyzatory Split to kompaktowe urządzenia o eleganckim wyglądzie i wygodzie użytkowania. Można je dostosować do różnych wnętrz, zarówno w domu, biurze czy innych placówkach. Są energooszczędne, łatwe w obsłudze i szybko chłodzą pomieszczenia. W zależności od modelu, oferują praktyczne funkcje, które sprawiają, że korzystanie z klimatyzacji staje się przyjemnością.

Klimatyzacje Multi-Split 

Systemy multisplit to rekomendowane rozwiązanie dla tych, którzy chcą chłodzić wiele pomieszczeń jednocześnie. Umożliwiają montaż do 5 jednostek wewnętrznych podłączonych do jednego agregatu. Każda z nich działa indywidualnie, co pozwala na dostosowanie do preferencji użytkownika. Klimatyzacja multisplit współpracuje z różnymi typami jednostek, takimi jak ściennymi, kasetonowymi i kanałowymi. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących optymalne parametry powietrza, ale mających ograniczenia co do liczby agregatów.

Pozostałe rodzaje klimatyzacji:

 • Klimatyzacje przypodłogowo-podstropowe
 • Klimatyzatory kasetonowe 
 • Klimatyzatory kanałowe
 • Klimatyzatory ścienne
 • Klimatyzatory podłogowe
 • Klimatyzacje przenośne
Aranżacja-salonu-z-klimatyzacją

SKORZYSTAJ Z NASZEJ OFERTY

Jeśli chcesz cieszyć się ekonomicznym systemem klimatyzacji, który zadba o Twój komfort i optymalną temperaturę to skorzystaj z naszej oferty już teraz. Nasi konsultanci chętnie pomogą dobrać ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb oraz możliwości. 

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty