Założenie klimatyzacji w mieszkaniu

Jak założyć klimatyzację w mieszkaniu zgodnie z prawem?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, jest bardzo ważne. Dlatego klimatyzacja nie tylko poprawia samopoczucie, ale chroni nasze zdrowie przed wysokimi temperaturami w lecie. Założenie klimatyzacji w mieszkaniu może przynieść wiele korzyści, takich jak zapewnienie komfortowej temperatury i wilgotności powietrza, szczególnie w gorące dni letnie. W zgodzie z postanowieniami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, lokal powinien mieć zagwarantować klimatyzację lub wentylację, adekwatnie do jej roli.

Należy pamiętać, aby przed założeniem klimatyzacji w mieszkaniu dokładnie rozważyć koszty, zgodność z przepisami prawa, dobór odpowiedniego urządzenia, poziom hałasu oraz wymagania dotyczące konserwacji i serwisu. Warto również skonsultować się z fachowcami, którzy pomogą w doborze i montażu odpowiedniego systemu klimatyzacji.

Spis treści

Jak kwestie montażu klimatyzacji reguluje prawo komunalne, spółdzielcze i mieszkaniowe?

Kwestie montażu klimatyzacji w mieszkaniach regulowane są przez przepisy prawa komunalnego, spółdzielczego i mieszkaniowego. Przepisy te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników nieruchomości, a także ochronę praw i interesów innych mieszkańców budynku. Mieszkanie komunalne to własność gminy, dlatego trzeba spełniać pewne kryteria w celu zamieszkania i modernizacji lokalu. Lokator nie może sam decydować o wszelkich zmianach, remontach wprowadzonych do mieszkania. Dopiero po otrzymaniu zgody od Wynajmującego, może wprowadzić do lokalu ulepszenia.

Posiadanie klimatyzacji wymaga pozwolenia spółdzielni, ponieważ jest to zewnętrzne oddziaływanie na budynek. Prawo spółdzielcze jasno wyznacza jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać zgodę. Zazwyczaj czas oczekiwania na taką decyzję trwa 1–2 tygodnie. We wspólnocie mieszkaniowej również potrzebna jest zgoda administratora. Zarząd prawdopodobnie będzie potrzebował rysunek z wypunktowanym miejscem montażu oraz informacją o wielkości klimatyzacji. Pozwolenie można uzyskać nawet w ciągu kilku dni. Warto zaznaczyć, że jeśli montaż klimatyzacji jest przeprowadzany w sposób niewłaściwy lub niezgodny z przepisami, może to prowadzić do konieczności usunięcia urządzenia lub nałożenia na mieszkańca kary pieniężnej.

Wizualizacja-Salonu-z-Klimatyzatorem-Fujitsu

Gdzie można zamontować klimatyzator?

Klimatyzatory można zamontować na różnych miejscach w pomieszczeniu, ale należy pamiętać o pewnych zasadach i ograniczeniach wynikających z przepisów. Urządzenia najczęściej montuje się na dachu, balkonie lub fasadzie budynku. Konieczna będzie zgoda zarządcy do ulokowania sprzętu. Agregat może być umieszczony na posadzce lub ścianie okiennej balkonu, maksymalnie do wysokości balustrady.

Możliwe jest również zamontowanie klimatyzacji na dachu, jednak spółdzielnia może odmówić w obawie przed zredukowaniem szczelności dachu. Będzie potrzebny wniosek, w którym należy wskazać wymiary urządzenia i miejsce, gdzie będzie umocowane. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie klimatyzacji na fasadzie budynku, jednak należy liczyć się z tym, że nie każda spółdzielnia i wspólnota mieszkaniowa zgodzi się na taki montaż. Do powieszenia urządzenia klimatyzacyjnego na elewacji budynku przez właściciela lokalu potrzebna jest zgoda wspólnoty. 

Popularność posiadania klimatyzatorów cały czas rośnie, co sprawia, że spółdzielnie mieszkaniowe i właściciele mieszkań przygotowują specjalne uchwały, regulujące procedury wydania zgody na montaż urządzenia. Więcej o montażu klimatyzacji przeczytasz tutaj.

Aranżacja-Pomieszczenia-Daikin-Emura

Jakie są dopuszczalne normy hałasu?

Według rozporządzenia dotyczącego norm poziomu hałasu w Polsce, poziomy hałasu w różnych środowiskach powinny być następujące:

pomieszczenia mieszkalnemaksymalnie 35 decybeli (dB) w ciągu dnia oraz 30 dB w nocy (od godz. 22:00 do 6:00 rano)
pomieszczenia sypialnianemaksymalnie 30 dB w ciągu dnia oraz 25 dB w nocy
szkoły i przedszkolamaksymalnie 35 dB w ciągu dnia oraz 30 dB w nocy
biura i inne pomieszczenia pracowniczemaksymalnie 50 dB w ciągu dnia oraz 45 dB w nocy

Czy sąsiad może zabronić montażu z powodu hałasu?

Jeśli zamierzasz zamontować klimatyzator w mieszkaniu, to w związku z obowiązującymi przepisami nie możesz zignorować opinii i potencjalnego sprzeciwu sąsiadów. Art. 144 Kodeksu cywilnego o zakazie immisji reguluje, że właściciel lokalu nie powinien prowadzić działań, które będą zakłócać sąsiadom używania nieruchomości ponad przeciętną normę. Dlatego przy planie założenia klimatyzacji, ważne jest podanie informacji dotyczących poziomu hałasu oraz odległości, do której odgłosy mogą dochodzić.

Dźwięki nie mogą przekraczać dowolnych norm i muszą być o niskim poziomie wibracji i wasalu. Można zamontować odpowiednie wsporniki, które tłumią drgania klimatyzacji i redukują hałas. W praktyce sąsiadom nie będzie łatwo udowodnić czy klimatyzator powoduje przekraczanie dopuszczalnych norm hałasu, zatem nie będą mogli zabronić montażu urządzenia. Ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie decyzje odnośnie montażu klimatyzacji powinny być podejmowane zgodnie z przepisami prawa, z uwzględnieniem zdrowego rozsądku i poszanowania praw i interesów innych mieszkańców budynku. Sprawdź także nasz artykuł o głośności klimatyzacji

Panasonic-Etherea-Wizualizacja-na-ścianie

Otrzymaj bezpłatną wycenę

Skorzystaj z naszej oferty

Podsumowując, zgodnie z polskim prawem założenie klimatyzacji we własnym mieszkaniu wymaga uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej, pozwolenia na budowę oraz wyboru odpowiedniego systemu klimatyzacji. Klimatyzacja powinna być zainstalowana przez specjalistów, a poziom hałasu nie powinien przekraczać norm polskich. Regularna konserwacja i serwis klimatyzacji są ważne do jej prawidłowego działania. W razie innych pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Można skontaktować się z nami telefonicznie lub e-mailowo. Świadczymy usługi takie jak: profesjonalny dobór, montaż, serwis i konserwację systemów klimatyzacji. Zapraszamy! 

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/klimatyzacja-w-mieszkaniu-a-zgoda-na-instalacje-od-wspolnoty/hvh20xf

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Klimatyzacja-w-mieszkaniu-tylko-za-zgoda-zarzadcy-7420766.html

(32) 630 40 01 Pon - Pt 9:00-17:00

Prośba o kontakt
W czym możemy Ci pomóc?

Skorzystaj z naszej prośby o telefon zwrotny, a nasz ekspert oddzwoni do Ciebie w wybranym przez Ciebie terminie.

  * Wymagane pola

  Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

  Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

  Wyślij wiadomość
  W czym możemy Ci pomóc?

  Wyślij do nas wiadomość, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

   * Wymagane pola

   Dziękujemy bardzo! Twoje dane zostały pomyślnie przesłane

   Wkrótce skontaktujemy się z Państwem.

   Zapisz się do naszego newslettera
   W czym możemy Ci pomóc?

   Otrzymuj informacje i aktualizacje dotyczące naszej oferty